کمپین حقوق بشر در ایران https://persian.iranhumanrights.org Mon, 19 Mar 2018 21:21:33 +0000 fa-IR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.4 مخالفت سپاه پاسداران با قرار وثیقه محمد حبیبی علیرغم دستور دادستانی https://persian.iranhumanrights.org/1396/12/the-opposition-of-the-revolutionary-guards-with-the-release-of-mohammad-habibi/ Mon, 19 Mar 2018 21:21:33 +0000 https://persian.iranhumanrights.org/?p=41491

یک منبع مطلع به کمپین حقوق بشر در ایران گفت علیرغم پایان بازجویی و اعلام موافقت بازپرس پرونده محمد حبیبی با صدور قرار وثیقه و آزادی موقت، قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران با آزادی این فعال صنفی مخالفت کرده و معلم زندانی عید نوروز را در زندان اوین سپری خواهد کرد.

کانال معلمان عدالتخواه و کمیته دفاع از محمد حبیبی روز دوشنبه بیست و هشتم اسفند از انتقال این معلم زندانی به سالن ۳ بند چهار زندان اوین خبر داد. او روز دوازدهم اسفند از سوی قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران بازداشت شد و پس از ۱۵ روز بی‌خبری، بازپرس دادسرای اوین به دلیل فعالیت‌های صنفی و دفاع از حقوق معلمان و اداره کانال تلگرام کانون صنفی معلمان، اتهامات تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی را به او تفهیم کرده است. اتهاماتی که از سوی محمد حبیبی رد شده است.

یک فعال صنفی کانون معلمان که به دلایل امنیتی نخواست نامش فاش شود به کمپین گفت بازپرس دادسرای اوین روز بیست و ششم اسفند و با پایان بازجویی‌، قرار بازداشت محمد حبیبی را به وثیقه تبدیل کرده و در تماسی تلفنی با خانواده محمد حبیبی، از آنان خواسته هر چه زودتر وثیقه سیصد میلیون تومانی را تهیه کنند تا او قبل از پایان سال و رسیدن عید نوروز آزاد شود.

این منبع مطلع به کمپین گفت پس از تهیه وثیقه از سوی خانواده محمد حبیبی مشخص شده بازپرس مربوطه با اطلاعات سپاه هماهنگ نکرده و قرارگاه ثارالله به بازپرس دستور داده قرار وثیقه صادر شده را پس بگیرد.

اگرچه دخالت نهادهای اطلاعاتی در روند رسیدگی به پرونده‌های قضایی و حتی دخالت در میزان صدور حکم صادره موضوع تازه‌ای نیست اما این دخالت پیش از این کمتر با این صراحت اعلام می‌شد. فعال کانون صنفی معلمان با اشاره به دخالت سپاه در پرونده پس از پایان بازجویی آن را مصداق عدم استقلال قوه قضائیه خواند و گفت: «بازجویی تمام شده و بازپرس گفته وثیقه بیاورید، وثیقه را تهیه کردند و همسر و مادر و کل خانواده آقای حبیبی سه روز تمام جلوی اوین ایستادند ولی دقیقه نود مقامات دادستانی به صراحت گفتند سپاه مخالف آزادی‌اش است و باید عید را در زندان بماند بعد ببینیم چه بشود، این یعنی خود قوه قضائیه هم استقلالش برایش مهم نیست و سپاه هم به اهمیتی نمی‌دهد که همه بدانند دخالت می‌کند و باید فاتحه قوه قضائیه را خواند.»

«استقلال قوه قضائیه» از اصول اولیه برای تحقق عدالت و تضمین حقوق و آزادی‌های اساسی است و اغلب اسناد بین المللی از جمله ماده ده اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر استقلال نظام قضایی تاکید کرده‌اند.

این منبع به کمپین گفت دادسرای اوین هنوز وکلای محمد حبیبی را نپذیرفته و او از دسترسی به وکیل محروم است اما خانواده آقای حبیبی روز بیست و هفتم اسفند و در حاشیه بازپرسی و در دادسرا موفق شده‌اند برای اولین بار او را ملاقات کنند.

این فعال کانون صنفی معلمان روحیه محمد حبیبی را علیرغم بیماری جسمی آرتروز گردن خوب توصیف کرد و به کمپین گفت: «سپاه که ملاقات نداده ولی وقتی برای بازپرسی به دادسرای اوین منتقل شده، بازپرس اجازه داده در راهرو خانواده‌اش را ببیند، حال روحی اش خوب بوده ولی آرتروز گردنش عود کرده و از گردنبند استفاده می‌کند، خیلی نتوانسته صحبت کند ولی همینقدر که گفته حالم خوب است و جای نگرانی نیست.»

محمد حبیبی هنگام بازداشت با ضرب و شتم و خشونت شدید و در مقابل چشمان دانش‌آموزانش دستگیر شد و منابع مطلع به کمپین گفتند ماموران قرارگاه امنیتی ثارالله سپاه پاسداران پس از بازداشت و ضرب و شتم و تفتیش منزل، این فعال صنفی را به بند دو الف سپاه پاسداران در زندان اوین منتقل کرده‌اند.

یک منبع مطلع به کمپین حقوق بشر در ایران گفت محمد حبیبی پیش از انتقال به بند سپاه پاسداران در دادسرای شهید مقدسی

محمد حبیبی از خوش‌نام‌ترین معلمان و فعالان صنفی است سردبیری کانال تلگرام و مهم‌ترین رسانه تشکل کانون صنفی معلمان را نیز به عهده داشته است. بازداشت خشونت‌آمیز این فعال صنفی اعتراض‌های گسترده‌ای را در بین معلمان در تهران و شهرستان‌ها به دنبال داشته و با تحصن و تجمع اعتراض خود را به رفتار‌های خشن و غیرقانونی با یکی از نمایندگان صنفی معلمان ابراز کرده‌اند.

با ادامه بازداشت و بی‌خبری از محمد حبیبی، روز بیست و چهارم اسفند تعدادی از کاربران ایرانی توییتر و فعالان سیاسی و مدنی و دانشجویی با راه‌اندازی توفان توییتری از محمد حبیبی حمایت کردند و خواستار آزادی او و سایر معلمان زندانی شدند. در حال حاضر علاوه بر محمد حبیبی معلمان دیگری چون اسماعیل عبدی، محمود بهشتی و مختار اسدی نیز با اتهامات مشابه در زندان به سر می‌برند.

 

]]>
مخالفت قوه‌قضاییه با رفع فیلتر از توییتر و زمزمه‌هایی برای مسدود کردن تلگرام در سال جدید https://persian.iranhumanrights.org/1396/12/the-judiciary-is-against-the-unblocking-from-twitter/ Mon, 19 Mar 2018 20:23:01 +0000 https://persian.iranhumanrights.org/?p=41446

تنها چند پس از چند ماه از وقایع مشهور  به «اعتراضات سراسری» در ایران که طی آن اپلیکیشن پرطرفدار پیام‌رسان تلگرام به مدت دو هفته بلاک و میلیون‌ها نفر از کاربران ایرانی از دسترسی به آن به صورت عادی محروم شدند، برخی مسوولین عالی‌رتبه قضایی و نیز حوزه اینترنت، در طی روزهای منتهی به تعطیلات نوروزی در ایران، به صورت تلویحی از اراده جدی برای فیلتر کردن دائمی تلگرام  سخن گفته‌اند.

سخن گفتن از فیلترکردن تلگرام در حالی صورت می‌گیرد که طی روزهای گذشته تحرک برخی مسوولین برای رفع فیلتر از توییتر شدت گرفته بود.

عبدالصمد خرم‌آبادی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، که مسوول فیلتر شدن و رفع فیلتر از محتوای اینترنت در ایران است،‌ امروز ۲۵ اسفند ۱۳۹۶، در مخالفت رفع فیلتر از شبکه اجتماعی توییتر و یوتیوب گفت: «توئیتر و یوتیوب در اجرای دستور مراجع قضایی فیلتر شده‌اند و مراجع دیگر نمی‌توانند در اموری که توسط مراجع قضایی تعیین‌تکلیف شده‌اند، دخالت نمایند.»

مخالفت خرم‌آبادی به عنوان معاون قوه قضاییه در امور فضای مجازی، در واکنش به طرح موضوع رفع فیلتر از توییتر توسط شورای عالی فضای مجازی است که طی روز‌های گذشته توسط وزیر ارتباطات و سایر مقامات ایرانی مطرح شده است و در آخرین واکنش‌ها سعید مهدیون، معاون تنظیم مقررات شورای عالی فضای مجازی در روز ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ از بررسی پرونده رفع فیلتر توییتر در معاونت امنیت شورای عالی فضای مجازی خبر داد.

خرم‌آبادی که در کانال خود در اپلیکیشن پیام‌رسان سروش، پیامی را منتشر کرده بود در ادامه افزود: «علت فیلتر توئیتر و یوتیوب عدم تبعیت آن‌ها از قوانین کشور و جلوگیری از انتشار میلیون‌ها محتوای مجرمانه و سدکردن راه جاسوسی، نفوذ و تسلط بیگانگان بر فضای مجازی کشور بوده است.» او ادامه داد: «نه تنها توئیتر و یوتیوب رفع فیلتر نخواهند شد، بلکه در آستانه‌ی ورود به سال ۹۷، اتفاق نظر بی‌نظیری بین مسئولین برای قطع تسلط و نفوذ دشمن بر فضای مجازی کشور ایجاد شده است.»

خرم‌ابادی هیچ اشاره‌ای نکرد که «اتفاق نظر بی‌نظیری بین مسئولین برای قطع تسلط و نفوذ دشمن بر فضای مجازی،» چیست اما این اظهارنظر باعث شد تا شایعه فیلترینگ اپلیکیشن تلگرام در بین کاربران ایرانی در شبکه توییتر به سرعت فراگیر شود.

با فاصله یک روز پس از انتشار این خبر و پخش شایعات در توییتر مبنی بر مسدود کردن تلگرام در سال جدید، سیده حمیده‌زرآبادی عضو اصلاح‌طلب کمیسیون صنایع مجلس در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ به خبرگزاری ایلنا گفت:‌ «بنابر اطلاعات موثقی که از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دارم، فیلترینگ دائم تلگرام در سال آینده به تصویب شورای‌عالی فضای مجازی رسیده و این اظهارات به‌نوعی زمینه‌سازی برای انجام این تصمیم در افکار عمومی است.»

سیدمحمد حسین‌پور مدیر کل ارتباطات و روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی ضمن تکذیب خبر فیلترینگ تلگرام در ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ به روزنامه فناوران گفت: «شورای عالی فضای مجازی هیچ مصوبه‌ای برای فیلتر تلگرام نداشته است.»

مجلس شورای اسلامی ایران در تاریخ ۲۷ اسفند جلسه‌ای غیر علنی در با شرکت مسوولین اینترنت برگزار کرد که در آن به بررسی نقش اینترنت در اعتراض‌های دی ماه پرداخت. محمدحسین قربانی یکی از نماینده‌های مجلس در مورد مباحث مطرح شده در این جلسه ضمن تکذیب خبر فیلترینگ تلگرام به خبرگزای ایسنا گفت: «بنده به ضرس قاطع می گویم تا این لحظه هیچ تصمیمی برای فیلتر تلگرام گرفته نشده است.» او ادامه داد: «امنیت و مسائل اخلاقی در فضای مجازی به ویژه تلگرام برای ما مهم است ولی می توانیم با قدرت چانه‌زنی خواسته‌مان را به این شرکت بقبولانیم.»

با وجود تکذیب تشکیل جلسه و تصمیم گیری برای مسدود کرد تلگرام در شورای عالی فضای مجازی، سیدابوالحسن فیروزآبادی دبیر این شورا در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۹۶،‌ به خبرگزاری ایسنا ضمن انتقاد از به گفته او «تندروهای داخلی» که عامل مسدود شدن توییتر و فیس بوک بودند گفت «ادامه فعالیت تلگرام به صلاح نیست،» و اضافه کرد: «تندروهای داخلی هم با حمایت از بستن توئیتر و فیس‌بوک و … به آنها کمک کرده‌اند. کانال‌های تلگرام نوعی ترویج لمپنیسم در کشور است. نوعی خبررسانی یک‌طرفه است. غوغاسالاری و ایجاد فتنه است. روی این شبکه، فیلترشکن می‌گذارند. سوال این است که اگر می‌خواهند شبکه پیام‌رسان در کشورها ایجاد کنند پس چرا فیلترشکن روی آن قرار می‌دهند؟ مگر می‌خواهند درگیر شوند؟ چرا در این شبکه پول مجازی می‌گذارند؟ چرا این کار را در فیس‌بوک انجام نمی‌دهند؟»

این در حالی است که تا امروز شرکت تلگرام بارها اعلام کرده است که از پذیرفتن در خواست‌های حکومت ایران که مغایر با قوانین و مقرارت این شرکت است، سر باز زده است.

محمود صادقی دیگر نماینده مجلس که در جلسه غیرعلنی مجلس شرکت کرده بود در حساب توییتر خود با اشاره به مباحث مطرح شده در این جلسه در مورد آمار استفاده از فیلترشکن در ایران نوشت: «در جلسه امروز مجلس، لاریجانی به نقل از گزارش وزیر ارتباطات به شورای عالی امنیت گفت چند روز که تلگرام فیلتر بود بیش از ۳۰ میلیون نفر از فیلترشکن استفاده کردند. یکی از نمایندگان هم علت عدم اقبال مردم به پیام رسان های داخلی را عدم اعتماد آنها به حفظ اطلاعات خصوصی کاربران دانست.» این در حالی است که بر اساس آخری آمار منتشر شده توسط شرکت تلگرام، این اپلیکیشن در ایران بیش از ۴۰ میلیون کاربر فعال دارد.

واکنش‌ به اشارات تلویحی برای مسدود شدن تلگرام  درشبکه‌های اجتماعی

امین سیرجانی، خبرنگار گروه اجتماعی روزنامه اعتماد سخنان خرم‌آبادی را «لج و لجبازی با مردم» نامید و در حساب توییتر خود نوشت: «لج بازی با مردم فارغ از اینکه این ادعا منجر به فیلتر تلگرام می شود یا نه، یه چیز دیگه به شدت آزاردهنده آن هم ادبیات امثال جناب خرم آبادی است. انتخاب واژگانی که یقین دارند استفاده از آنها بخشی از جامعه را خشمگین می کند. به عبارت ساده لج بازی با مردم.»

صادق زنگنه خبرنگار آزاد در حوزه تکنولوژی نیز در واکنش به این خبر در حساب توییتر خود ضمن ابراز نگرانی از فیلترینگ تلگرام نوشت: «زنگ خطر برای تلگرام به‌ صدا درآمد.»

کاربر دیگری با نام رضا کیانی در حساب توییتر خود و در واکنش به این خبر نوشت: «می‌خوان دوباره تلگرام رو ببندند. ولی پشتوانه دولتی لازم رو ندارند، بنابراین افسانه‌سرایی می‌کنند.»

 

 

تلگرام،‌ چهارمین و نشانی سرور‌های فیلترینگ ششمین نشانی پر بازدید در ایران

اظهار نظرها در مورد مسدود کردن اپلیکیشن تلگرام و افزایش استفاده از فیلترشکن‌ها در حالی صورت می‌گیرد که بر اساس اطلاعاتی که سامانه رتبه‌نگر منتشر کرده است، نشانی‌های اینترنتی مربوط به تلگرام، چهارمین نشانی پر بازدید در تمام ایران است که نشان از مراجعه بسیار زیاد مردم به این اپلیکیشن داد. همچنین بررسی‌های کمپین حقوق بشر در ایران از فهرست سایت‌های پربازدید که توسط سامانه رتبه‌نگر، محصول پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، نشان می‌دهد که در بین فهرست پربازدیدترین سایت‌ها و نشانی‌های اینترنتی در داخل ایران، نشانی یا «ای.پی» سرورهای فیلترینگ در شرکت ارتباطات زیرساخت، ششمین نشانی پر بازدید در ایران است.

قرار گرفتن نشانی سروی‌های فیلترینگ ایران در رتبه ششم پر مراجعه‌ترین نشانی‌ها و سایت‌های اینترنتی در ایران، کثرت دفعاتی که کاربران با سایت‌‌ها و اپلیکیشن‌های فیلتر شده مواجه می‌شوند را برجسته می‌کند و نشان دهنده، حجم سانسور محتوای اینترنتی در ایران است.

سانسور گسترده اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌ها همچنان در ایران ادامه دارد که حسن روحانی در تاریخ ۲۸ آذر ۱۳۹۶، گفته بود «ما به دنبال فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی نخواهیم بود.» او ادامه داد: «در اینجا وزیر به مردم قول می دهد که دستش روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت.»

سامانه رتبه‌نگر خود را به عنوان «یکی از خدمات جویشگر بومی» معرفی می‌کند که با هدف ارائه خدمت رتبه بندی دامنه‌ها مبتنی بر ترافیک عمل کند. این سامانه به سه روش اطلاعات خود را جمع آوری می‌کند. روش اول استفاده از یک افزونه برای مرورگر‌های کروم و فایرفاکس است و روش دوم استفاده از یک تکه اسکریپت که مدیران سایت برای به دست آوردن آمار بازدید وب‌سایت خود می‌توانند آن را در سایت خود اضافه کنند. روش دوم همانند همان روشی است ابزار گوگل آنالیز برای ارایه آمار بازدید وب‌سایت‌ها به مدیران وب‌سایت‌ها ارائه می‌کند. اما روش سوم که با اهمیت‌ترین روش جمع آوری اطلاعات بازدید ایرانیان از سایت‌ها و نشانی‌های اینترنتی است،‌ مبتنی بر تحلیل ترافیک اینترنت کاربران ایرانی است که در وب‌سایت رتبه‌نگر با عنوان «لاگ شبکه» معرفی شده است.

 

در این روش مسوولین این وب‌سایت با دریافت اطلاعات ترافیک اینترنت کاربران ایرانی، یعنی ریز فعالیت آنها در اینترنت، آنها را تحلیل می‌کنند و فهرستی از ۵۰۰ نشانی و یا وب‌سایت پر مراجعه کاربران را بر اساس روز منتشر می‌کنند.

در فهرستی که روز ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ منتشر شد، نشانی اینترنتی ۱۰٫۱۰٫۳۴٫۳۴ در رتبه هفتاد و سوم در بین پر بازدید‌ترین سایت‌ها و نشانی‌های اینترنتی در ایران ثبت شده بود اما به دلیل آنکه در بین فهرست منتشر شده سایت‌های وجود دارند که به صورت مستقل توسط کاربر مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، این رتبه رتبه واقعی این نشانی اینترنتی نیست. به دلیل اینکه این سامانه ترافیک اینترنت کاربران را تحلیل می‌کند و نه فقط درخواست کاربر برای باز کردن یک وب‌سایت و یا اپلیکشن را،‌ در فهرست ارایه شده نشانی‌های وجود دارد که مورد استفاده کاربر نیستند، اما اپلکیشن‌ها و سایت‌هایی که کاربران به آنها مراجعه می‌کنند در پشت صحنه از این نشانی‌ها برای انجام برخی خدمات خود استفاده می‌کنند. به عنوان نمونه نشانی http://zapyamobile.com که دومین نشانی پر بازدید در ایران است، یک سامانه تبلیغات و جمع آوری دیتا است، که درصورتی که نشانی آن را در مرورگر خود وارد کنید، هیچ سایتی نمایش داده نخواهد شد، بلکه برنامه‌نویسان از آن برای تبلیغات در سایت و اپلیکیشن‌ها خود استفاده می‌کنند. بنابراین علیرغم اینکه این آدرس به صورت ارادی توسط کاربر باز نشده و کاربردی برای او ندارد، ولی چون برخی از اپلیکیشن‌های پربازدید از آن استفاده می‌کنند، عملا در سیاهه سایت‌های با بازدید‌کننده بالا قرار می‌گیرند. برای همین برای رسیدن به فهرستی از سایت‌هایی که کاربران به صورت ارادی به آن مراجعه می‌کنند، با حذف این نوع سایت‌ها و سایت‌های تبلیغاتی، فروشگاه‌‌های اپلیکیشن‌، به لیستی از وب‌سایت‌هایی که کابران برای دریافت محتوا به آن مراجعه می‌کنند به فهرست اصلی سایت‌هایی که کاربران ایرانی به آنها مراجعه کردند می‌توان دست یافت. کمیپن با پالایش و حذف این چنین سایت‌ها فهرستی از ۱۰ سال پربازدید کاربران ایرانی را به دست آورد که به ترتیب بازدید عبارت‌اند از:

۱. Google.com

۲. Apple.com

۳. Cafebazaar.ir

۴. Rayjump.com

۵. Akharinkhabar.ir

۶. Samsungapps.com

۷. Divar.ir

۸. ۱۴۹٫۱۵۴٫۱۶۴٫۲۱۵:۴۴۳

۹. Sheypoor.com

۱۰. ۱۰٫۱۰٫۳۴٫۳۶

به دلیل این‌ که برخی از سایت‌های فهرست بالا مانند گوگل، استور اپل و سامسونگ حضور دارند، که یا به صورت پیش فرض به عنوان اولین سایت بعد از باز کردن مروگر روی دستگاه کاربران است، مانند گوگل که پیش فرض اکثر مرورگرهای ایرانی است، اگر این دسته از سایت‌ها را از سایت‌هایی که به صورت ارادی توسط کاربران انتخاب می شود حذف کنیم، به فهرست کوتاه‌تر زیر خواهیم رسید:

۱. Rayjump.com – بازی اینترنتی

۲. Akharinkhabar.ir – وب‌سایت خبری

۳. Divar.ir – وب‌سایت آگهی و فروش آنلاین مانند Craigslist.org در امریکا

۴. ۱۴۹٫۱۵۴٫۱۶۴٫۲۱۵:۴۴۳ – نشانی اپلیکیشن تلگرام

۵. Sheypoor.com – وب‌سایت آگهی و فروش آنلاین مانند Craigslist.org در امریکا

۶. ۱۰٫۱۰٫۳۴٫۳۶- نشانی سرور فیلترینگ در شرکت ارتباطات زیرساخت

ششمین نشانی پر بازدید در داخل ایران نشانی ۱۰٫۱۰٫۳۴٫۳۶ است که در واقع نشانی موسوم به DNS sinkhole ایران در شرکت ارتباطات زیرساخت است.

زمانی ایران می‌خواهد برای فیلتر کردن یک وب‌سایت و یا اپلیکیشن از روش ایجاد تغییر در DNS استفاده کند، با تغییر DNS اصلی وب‌سایت و یا اپلیکیشن به DNS سرور‌های فیلترینگ در شرکت اراتباطات زیرساخت باعث می‌شود تا کاربر به جای دریافت اطلاعات از سرور اصلی، آنها را از سرور جعلی ایران دریافت کند که به آن چاله‌ سیاه دی‌ان‌اس یا BlackholeDNS هم گفته می‌شود. در واقع ایران با هدایت درخواست کاربر به سمت این سرور‌ها باعث می‌شود تا درخواست‌های کاربران برای باز کردن این سایت‌ها در یک چاله سیاه ریخته شود. در حالت عادی از DNS sinkhole برای هدایت ترافیک‌های مشکوک به بدافزار، بات‌های خراب‌کار استفاده می‌شود، اما در ایران یکی از کاربرهای این سرورها از بین بردن درخواست‌های کاربران برای دسترسی به وب‌سایت‌های فیلتر شده در ایران است.

]]>
پشت‌کردن کشاورزان اصفهانی به امام‌جمعه؛ حکومت ناتوان در پاسخگویی به مطالبات کارگری https://persian.iranhumanrights.org/1396/12/farmers-protest-in-isfahan/ Mon, 19 Mar 2018 16:56:14 +0000 https://persian.iranhumanrights.org/?p=41443

کشاورزان اصفهانی روز ۲۵ اسفند با حضور در محل نماز جمعه شهر اصفهان و اقدام نمادین پشت کردن به تریبون، اعتراض خود را به سیاست‌های توزیع منابع آبی در این استان نشان دادند، کشاورزان هنگام پشت کردن به منبر و خطیب جمعه، با سر دادن شعار «پشت به دشمن، رو به میهن» از همدستی و یا سکوت مراجع قدرتمندی مانند ائمه جمعه نسبت به مشکلات موجود انتقاد کردند.

در تصاویری که از نماز جمعه اصفهان در روز ۲۵ اسفند در اینترنت منتشر شد، کشاورزان با حضور در محل و سر دادن شعارهایی مانند «تکلیف ما معلوم شه، نماز جمعه شروع شه.» مانع شروع شدن خطبه‌های نماز جمعه می‌شوند. کشاورزان همچنین با پشت کردن به قبله و تریبون خطیب نماز جمعه و شعار کنایی «پشت به دشمن، رو به میهن» خطیب و یا کلیت تریبون نماز جمعه را به دشمن تشبیه می‌کنند.

کشاورزان اصفهانی و عمدتا شرق این استان، ضمن اعتراض به انتقال آب رودخانه زاینده‌رود به استان یزد که موجب کاهش منابع آبی آنان برای کشاورزی شده، به پرداخت نشدن حقابه و مبالغی که قرار بوده در عوض این انتقال به کشاورزان داده شود نیز معترض هستند. تجمع اعتراضی این کشاورزان در هیجدهم اسفند ماه ۱۳۹۶ به دخالت پلیس و پرتاب گاز اشک آور و زخمی و بازداشت شدن تعدادی از کشاورزان معترض منجر شد اما نتوانست مانع ادامه اعتراضات کشاورزان خشمگین شود.

تعدادی از تصاویر و ویدیوهای تجمع روز هیجدهم اسفند پلیس را در حال پرتاب گاز اشک آور و یا کشاورزان را زخمی و با دستبند در بیمارستان نشان می‌دهد.

ایران از نظر جغرافیایی با معضل خشکسالی و کم‌آبی روبرو است اما افکار عمومی و بخش قابل توجهی از ‌متخصصان سدسازی‌های بی‌رویه، هدر دادن منابع آبی و به طور کلی سیاست‌های دولتی غلط تولید و توزیع آب را عمیق‌تر شدن این معضل مقصر می‌شناسند. در سال‌های اخیر علاوه بر اصفهان اعتراضات مشابهی نسبت‌ به سیاست‌های توزیع آب در سایر استان‌های ایران مانند خوزستان و کرمان نیز جریان داشته است.

مجتبی میردامادی، امام جمعه موقت اصفهان نیز ضمن اعتراف به این که تصمیمات غلط برخی مسوولان کشور درگذشته، باعث بی عدالتی و غصب شدن حق کشاورزان شده است، از آنان خواست برای حفظ امنیت و آسایش کشور «غذا بر سر سفره دشمن» نگذارند، او در واکنش به شعارها و اعتراضات و خطاب به کشاورزان معترض گفت: «خداوند صدای ناله کشاورزان را خواهد شنید و با بارش رحمت الهی شما را سیراب خواهد کرد.»

با شدت گرفتن اعتراضات کارگری در ایران، تعدادی از آنان در ماه‌های اخیر تریبون نماز جمعه را برای نشان دادن اعتراض خود انتخاب کرده‌اند. کارگران فولاد اهواز در استان خوزستان نیز روز چهارم اسفند و در اعتراض به دریافت نکردن چند ماه حقوق خود، با حضور در نماز جمعه شعار «مرگ بر کارگر، درود بر ستمگر» سر دادند، شعار کنایی که ابتدا از اعتراضات کارگران هپکو اراک شروع و سپس فراگیر شد. کارگران فولاد اهواز که قصد داشتند در نماز جمعه هفته بعد نیز حضور پیدا کنند با ممانعت نیروهای امنیتی اجازه ورود به مصلی و برگزاری نماز را پیدا نکردند.

نماز جمعه یکی از مهم‌ترین تریبون‌های حکومتی نظام جمهوری اسلامی در شهرهای سراسر ایران است، خطبای نماز جمعه مستقیما از سوی رهبر جمهوری اسلامی انتخاب می‌شوند و وظیفه ابلاغ سیاست‌های نهاد «بیت رهبری» را به عهده دارند.

حضور اعتراضی کارگران در نماز جمعه که به امید شنیده شدن صدای آنان از سوی یکی از قدرتمندترین نهادهای جمهوری اسلامی آغاز شده بود، با سکوت و بی‌توجهی و اخراج آنان از محل‌های برگزاری اینک به جایی رسیده است که کارگران به دلیل همدستی این نهاد در سیاست‌هایی که به آن اعتراض دارند و یا به دلیل سکوت این نهاد در برابر این سیاست‌ها، با پشت کردن، آن را دشمن و نقطه مقابل میهن و منافع ملی تلقی می‌کنند، اعتراضی نمادین که می‌تواند گویای عمیق‌تر شدن شکاف طبقاتی و شکاف بین حکومت جمهوری اسلامی با منافع کارگران باشد.

]]>
محمد ثلاث ۲۸ روز پس از بازداشت به قصاص محکوم شد https://persian.iranhumanrights.org/1396/12/mohammad-salas-charged-execution-dervish-gonabadi/ Mon, 19 Mar 2018 16:06:41 +0000 https://persian.iranhumanrights.org/?p=41477

محمد ثلاث، درویش گنابادی به اتهام کشتن سه مامور پلیس در درگیری‌های روز ۳۰ بهمن ماه، از سوی شعبه ۹ دادگاه کیفری به اعدام (قصاص) محکوم شد. غلامحسین اسماعیلی، رییس کل دادگستری استان تهران روز ۲۸ اسفند ماه با اعلام این خبر گفت اگر به حکم در مهلت قانونی (بیست روز)  اعتراض نشود حکم برای اجرا به دادسرا میرود.

محمد ثلاث درویش گنابادی متهم است که غروب ۳۰ بهمن ماه در درگیریهای میان دراویش و ماموران لباس شخصی و انتظامی در خیابان پاسداران با اتوبوس به سمت چند مامور انتظامی رفته و سه نفر از انها را کشته است. او لحظاتی پس از آن دستگیر و مورد ضرب و شتم قرار گرفت و پس از ان به بیمارستان منتقل شد.

او  طی ۲۷ روز پس از بازداشت در سه جلسه دادگاه محاکمه شد و یک روز پس از آخرین جلسه دادگاهش در تاریخ ۲۷ اسفند ماه حکم اعدام او به رسانهها ابلاغ شد. رییس کل دادگستری استان با اظهار این خبر گفت: «بسیاری خوشحال هستیم که با کثرت پرونده‌های موجود توانستیم به این پرونده در اسرع وقت رسیدگی کنیم تا منتج به صدور رای شود.»

خبرگزاری تسنیم در خبری در این باره نوشته شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران «از این پرونده به عنوان یکی از کاملترین پروندههای قضایی» یاد کرده است.

اقای ثلاث در جلسه سوم و آخرین دادگاه خود در روز ۲۷ اسفند ماه اتهامات خود را «سه فقره قتل» و «اخلال در نظم عمومی از طریق جنجال و تعرض» رد کرد و گفت کار او عمدی نبوده و به دلیل ترس و فراز از ضرب و شتم دوباره توسط ماموران، ضعف بینای و با دست شکسته کنترل خودرو را از دست داده و قصد کشتن نداشته است.

فیلمی نیز از صداوسیما یک روز پس از دستگیریاش پخش شد در حالی که او را روی تخت بیمارستان، با سر باندپیچی شده و صورت و گردن زخمی نشان میدادند، گفت کارش عمدی نبوده و عصبانی بوده است.

محمد ثلاث در طی سه جلسه دادگاه در تاریخ ۲۰ ، ۲۱ و ۲۷ اسفند ماه در شعبه ۹ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی محمدی کشکولی محاکمه شد. وکیل انتخابی او در جلسه دوم به دادگاه پیوست و به دلیل فرصت نداشتن برای مطالعه پرونده از دادگاه مهلت خواست تا پرونده را مطالعه و بتواند از موکلش دفاع کند. در جلسه اول طبق خبرهای منتشر شده وکیل تسخیری او که از سوی قوه قضاییه انتخاب شده، در دادگاه حضور داشت.

فرهاد نوری فعال حقوق دراویش گنابادی در گفتوگوی با کمپین حقوق بشر در ایران پس از برگزاری جلسه دوم ثلاث گفت او حق انتخاب وکیل تا مدتها نداشته است: ««من مطمئن هستم تا اولین جلسه دادگاه او نمیتوانست وکیل انتخاب کند و برایش یک وکیل تسخیری انتخاب کرده بودند. اما هر متهمی باید حق انتخاب وکیل و دفاع از خود طبق روال قانونی را داشته باشد. این حق اوست. جلوگیری از داشتن وکیل و بعد طرح ادعای حمله سازماندهی شده غیرقانونی است

فیلمی از مصاحبه او یک روز پس از آن در صداوسیما پخش شد در حالی که با سر باندپیچی شده و صورت و گردن زخمی روی تخت بیمارستان بود و میگفت اشتباه کرده است.

غلامحسین اسماعیلی رییس کل دادگستری استان تهران روز ۲۸ اسفند ماه گفت حکم قصاص همین روز به متهم یا وکیلش ابلاغ می‌‌شود و آنها ۲۰ روز فرصت اعتراض دارند.

پیش از این سردار رحیمی فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ روز ۱۰ اسفند ماه خبر داده بود که با هماهنگی نیروی انتظامی و قوه قضاییه «راننده اتوبوسی» که ماموران ناجا را زیر گرفته تا پیش از سال جدید اعدام خواهد شد. او در گفتوگو با شبکه رادیویی ایران گفته بود «براساس اطلاع بنده» او (راننده اتوبوس) پیش از پایان سال به دار آویخته میشود.

محمد شهریاری نماینده دادستان در دومین جلسه دادگاه،درویش بودن او را هم مورد خلاف دانست و گفت: «متهم گفته که عضو هیچ فرقهای نیست. در حالی که یکی از دراویش است. وی اعتراف کرده که تشکیلاتی دارند و عضویتاش محرز است و پرونده مجزا در این خصوص در دادسرای صالحه تشکیل شده است.» با این حال این نماینده دادستان توضیحی نداد چرا درویشی باید جرم باشد و آیا تمام دراویش ایران با این تعریف مواجه با پرونده در «دادسرای صالحه» خواهند بود.

]]>
بسته خبری (۶۶): از اعتراض خلاقانه کشاورزان اصفهانی در نماز جمعه تا هشدار درباره شدت گرفتن اعتراضات مردمی   https://persian.iranhumanrights.org/1396/12/news-package-66/ Sat, 17 Mar 2018 15:43:56 +0000 https://persian.iranhumanrights.org/?p=41453

«بسته خبری هفته» عنوان ستونی است که به صورت هفتگی می‌توانید روی وب‌سایت کمپین حقوق بشر در ایران دنبال کنید. این ستون به مجموعه‌ای از خبرهای هفته می‌پردازد که اگر چه ممکن است به صورت مجزا در قالب مقاله یا خبر نیامده باشد، اما در شبکه‌های اجتماعی مطرح و یا به دلیل ماهیت خبری آن قابل توجه و تامل است، توسط رسانه‌های دیگر به آن پرداخته شده یا کمتر در میان خبرهای دیگر دیده شده است. شما می توانید خبرهای کوتاه و همچنین لینک به خبر، بیانیه‌ و گزارش‌های کمپین را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

*آتش‌بازی «رحیم مشایی» روبروی سفارت انگلیس

اسفندیار رحیم مشایی همراه و یارجدانشدنی محمود احمدی‌نژاد دراعتراض به حکم قوه قضاییه به حمید بقایی، به همراه چند تن ازیاران نزدیک رییس‌جمهور سابق روبروی سفارت انگلیس این حکم را به آتش کشید.

رحیم مشایی هم‌چنین درسخنانی عجیب و بی‌سابقه ادعا کرد که حکومت کنونی ایران توسط امپراطوری بریتانیا هدایت می شود. وی هم‌چنین گفت: «ازمن انتقام این کارم را خواهند گرفت. من افتخار می کنم که مرا شکنجه، زندانی و یا اعدام کنند.»

محمود احمدی‌نژاد با انتشار بیانیه‌ای نسبت به صدور حکم محکومیت حمید بقایی واکنش نشان داده بود. در این بیانیه، احمدی‌نژاد مسئولان قوه قضاییه را متهمان درجه یک فساد نامیده و مدعی شده بود که پرونده دستگیری و حبس حمید بقایی بخشی از توطئه بزرگی است که علیه ملت ایران طراحی شده است.

بقایی به پانزده سال حبس، ۴۳ میلیارد تومان جزای نقدی و شلاق محکوم شده است. اتهامات او تصرف غیرمجاز، اختلاس و تبانی در معاملات دولتی عنوان شده است که او رد می‌کند.

این درحالی‌ست که حین آتش‌بازی مشایی یک شهروند که پیک موتوری‌ست با اعتراض به مشایی خطاب می‌کند که مردم گرسنه‌اند و نمی‌خواهند که وارد این بازی شوند که با واکنش بسیار بد مشایی مواجه می‌شود.

*امام جمعه قم: «برخوردهای بد، به معنای توهین به حق زنان است»

آیت الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشوربا اشاره به نقش زنان در جامعه گفت: «باید توجه داشت که برخوردهای بد و محدودیت‌های جاهلانه وهم آزادی‌های بی‌اصل و اساس هردو به معنای توهین حق زنان است.»

وی هم‌چنین با اشاره به بحث حجاب اجباری نیز ادعا کرد: «برخی از جریان‌ها در جهت تخریب حجاب تلاش می کنند در صورتی که زنان ایران پاسدار ارزش‌های اسلامی و دینی هستند.» آیت الله اعرافی در مورد برگزاری جشن‌های شادی نیز گفت: «اسلام دین شادی است و مسئولان و متولیان فرهنگی باید برای شادی و سرگرمی‌های حلال درجامعه برنامه ریزی کنند مراجع و حوزه‌ها در خصوص حرمت شکنی و زیرپاگذاشتن ارزش‌های الهی حساس هستند نباید برنامه‌های شاد با بی‌حرمتی همراه باشد.»

*واکنش مشاور رییس جمهور به نماینده مشهد در مجلس

مشاور رییس‌جمهور به ادعاهای نماینده مردم مشهد در مجلس واکنش نشان داد و گفت:‌ «آنان که ادعا می‌کنند به جاهایی وصلند بهتر است اول از بزرگترانشان استعلام کنند بعد سخن بگویند تا مجبور به سکوت طولانی نشوند.» حسام‌الدین آشنا در واکنش به ادعاهای کریمی قدوسی در مورد نامه رییس‌جمهور به رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح درباره بودجه نیروهای نظامی در کانال تلگرامی خود نوشت:  «بارها در سخنان برخی تندروان داخلی تأمل کرده‌ام و در برخی موارد به عیان مشاهده کرده‌ام که آنها -احتمالا ناآگاهانه- منویات سرسخت ترین دشمنان انقلاب اسلامی را با بیانی به ظاهر بسیار انقلابی ترویج می کنند؛ آنگاه دشمنان به سخنان آنان استناد کرده و بر آتش دشمنی می دمند.آنان نه فقط حاضرند به خاطر یک دستمال قیصریه را به آتش بکشند بلکه حاضرند برای گرم کردن یک مجلس خلوت، مکاتبه ای را که مدعی هستند بین دو مقام ارشد نظام مبادله شده است از روی گوشی هوشمند خود قرائت کنند. واقعا که گوشی از شما هوشمند تر است.»

*ناامیدی علی مطهری از رفع حصر رهبران جنبش سبز تا پایان سال

علی مطهری، نایب رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که وعده رفع حصر تا پیش از پایان سال از جانب مقام‌های ارشد امنیتی و اطلاعاتی مطرح شده، گفت: «چندان امیدی نسبت به رفع حصر در این مقطع زمانی ندارد و عدم تحقق این مهم به‌معنای خلف وعده خواهد بود.»

علی مطهری درواکنش به این پرسش که این وعده از جانب کدام نهاد مطرح شده بود، گفت: «این وعده از سوی برخی نهادهای امنیتی و اطلاعاتی مطرح شد که نمی‌خواهیم نامی از فرد یا نهادی بیاوریم. مسئله این است که این وعده از جانب مقام‌های ارشد امنیتی مطرح شده است.»

*هشدار علم‌الهدی به مسوولین نظام

آیت‌الله علم‌الهدی، امام جمعه مشهد با تاکید براینکه انقلاب ما به صورت یک جریان با ماهیت مبارزاتی درآمده ادعا کرد: «در داخل کشور جریان‌های سیاسی مختلفی وجود دارد، برخی از آغاز انقلاب به آن ایمان آورده‌اند بعد راه انقلاب را ادامه نداده‌اند و عده‌ای نیز از ابتدا قبول نکرده‌اند، کسانی که انقلاب را قبول ندارند کناره‌گیری کنند و انقلاب را به دست نیروهای انقلابی بدهند.»

علم‌الهدی هم‌چنین گفت: «شهید حججی درزمان جنگ و پیروزی انقلاب حضور نداشت و از نزدیک آن را حس و درک نکرده است اما برای دفاع از دین حماسه بزرگی آفرید، در جامعه همچنین رویشی داریم.»

*اعتراض کشاورزان اصفهانی در نماز جمعه

کشاورزان شرق اصفهان در اقدام اعتراضی با شرکت در نماز جمعه به تریبون و خطیب جمعه پشت کردند و شعارهای اعتراضی سردادند.آنها در حالیکه پشت به خطیب امام جمعه نشسته‌اند، شعار می‌دهند: ” رو به میهن، پشت به دشمن”

در روزهای گذشته درگیری‌ها میان کشاورزان اصفهانی و ماموران نیروی انتظامی برسر بحث حق‌ابه کشاورزان بالا گرفت. این کشاووزان معتقدند که آب مصرفی آنها به استان یزد منتقل می‌شود و این باعث شده که مشکلات بسیاری برای کشاورزان اصفهانی ایجاد شود.

پیش از این نیز کارگران اهوازی با حضور در نماز جمعه این شهر اعتراض خود را به گوش مسوولان رسانده بودند.  

*ادعای امام جمعه اهواز درباره ارتباط بحران آب با کاووس سیدامامی

حجت الاسلام حیدری امام جمعه اهواز ادعا کرد: «لازم است به خودکشی جاسوس انگلیسی در زندان که نامش را نمی برم، اشاره کنم. طبق نقل برخی مسئولان موثق امنیتی کشور، این فرد اعتراف کرده که بحث انتقال آب خوزستان و جلوگیری از اینکه آب خلیج‌فارس را شیرین کنند و به جاهای دیگر ببرند مأموریت وی بوده است.او می‌گوید من مأموریت داشتم از طرف انگلیسی‌ها دولتی‌ها را تشویق کنم که انتقال آب را تسریع کنند و آب خلیج‌فارس را شیرین نکنند. معلوم است پروسه انتقال آب یک برنامه انگلیسی است و هدف استعمار ایجاد اختلاف بین ملت ایران است.»

وی هم‌چنین گفت: «امیدواریم مسئولان مربوطه به خصوص وزارت نیرو عبرت بگیرند و این‌طور نباشد که آب را ببرند و بگویند خوزستانی‌ها حق برنج‌کاری ندارند. شما به چه دلیل این کار را ممنوع می‌کنید؟ این تبعیض را هرگز نمی‌پذیریم.»/نامه نیوز

*استعفای جنجال برانگیز شهردار پایتخت

رجایی مشاور شهردار تهران با اشاره به جنجال‌های رخ داده پس از استعفای ناگهانی نجفی از شهرداری تهران در حساب توییتری خود نوشت: «شهرداری در بهشت است و نجفی در شهرداری.پس نجفی در بهشت است کسی دلش نمی خواهد«داوطلبانه» از بهشت بیرون برود خصوص اینکه« نجفی» هم باشد از نزدیک در جریان استعفای دکتر نجفی شهردار تهران هستم. این کناره گیری غیراختیاری ربطی به مراسم برج میلاد و احضار ایشان به دادسرای تهران ندارد. استعفای نجفی این پیام پنهان منفی را به جامعه داد که چون با اختاپوس فساد در شهرداری در افتاد و مقبول نیفتاد ناچار بهانه بیماری را پیش کشید»

در روزهای گدشته و پس از احضار نجفی به دادسرای فرهنگ و رسانه به دلیل حواشی مربوط به رقص دختران ۹ ساله در این مراسم، وی به ناگهان با بهانه بیماری از سمت خود استعفا داد.

گفتنی‌ست رحمت الله حافظی عضو سابق شورای شهر تهران در حساب توییتری خود نوشت: «مدیر منصوب شهردار سابق مراسم رقص در برج میلاد را تدارک می بیند، شهردار فعلی به دادستانی احضار می‌شود سپس با وثیقه آزاد می شود نهایتا استعفا می‌دهد. با این رفتارها و چنین عملکردی نیازی به ستون پنجم دشمن نداریم، خودمان تیشه به ریشه‌ها خواهیم زد.»

*گلایه امام جمعه سبزوار از رسانه‌ای شدن لغو کنسرت

غلامرضا مقیسه امام‌جمعه سبزوار با اشاره تصویب مصوبه‌ای از سوی اعضای شورای فرهنگ عمومی سبزوار در خصوص برگزاری کنسرت‌های موسیقی، گفت: «عدم حضور نوازنده خانم در کنسرت، اجرای برنامه در فضای روشن و جلوگیری از خاموشی نور سالن، اخذ تعهدات لازم از برگزارکننده برای موازین قانونی و اسلامی، ممنوعیت حق فروش اینترنتی بلیت کنسرت است.امام‌جمعه سبزوار گفت: «یکی ازمهم‌ترین تخلف برگزاری کنسرت فرزاد فرزین فروش بلیت به‌صورت اینترنتی بوده است که پس از مدت متوجه شده‌ایم که متأسفانه رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سبزوار به‌صورت خودسرانه در مجوزی که به مجری برگزاری کنسرت داده اعلام کرده که خرید بلیت از طریق سایت ایران کنسرت انجام شود.به گفته وی مسئولان شهرستان سبزوار باید با وحدت و همدلی نسبت به رفع مشکلات بپردازند اما نباید موضوع لغو کنسرت از سوی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سبزوار به رسانه‌ها کشیده می‌شد.

این درحالی است که روزجمعه ۱۸ اسفند کنسرت فرزاد فرزین و گروه شوک در سبزوار از سوی دادستانی لغو شد. فرزاد فرزین ضمن انتشار فیلم کوتاهی درجمع مخاطبانش در سبزوار از لغو شدن کنسرت توسط دادستانی داده بود.علیرضا قربانی نیز در توئیتر خود درباره کنسرت در شهر‌های ساری و طرقبه نوشت: «هردو کنسرت ساری و طرقبه ما با فشار و دستور دادستان مجوز نگرفته. فکر می‌کنم دور تازه‌ای از فشار‌ها برای اجرا‌های موسیقی شروع شده. خبر به‌صورت شفاهی به ما رسیده، جزئیات بیشتر و دقیق‌تر رو منتشر خواهیم کرد.»

*انتقاد روزنامه جوان از نامگذاری خیابانی بنام محمد مصدق

روزنامه جوان دریادداشتی با اشاره به تصمیم شورای شهر تهران مبنی بر نام‌گذاری خیابانی به اسم دکتر محمد مصدق نوشت: «این روزها مهم‌ترین دغدغه شورای شهر تهران یا جریان مستقر هویت بخشی به بازرگان و مصدق است.درعین حال این افراد که ذیل جمهوری اسلامی این کار را می‌کنند از تک تک واژه‌های امام درباره مصدق و بازرگان مطلع هستند. اما به‌رغم اینکه مشروعیت و حضورشان در قدرت نیز ریشه در قیام امام دارد با سری بالا گرفته از امام عبور می‌کنند. شاید این جماعت بسان جانشینان مائو در چین فکر می‌کنند. آنان هم مدیون مائو بودند و هم عملکرد مائو را پرهزینه می‌دیدند. برای حل منازعه بین این دو مقوله ، تصمیم گرفتند عکس مائو را بالای سر خود بزنند اما کار خود را بکنند. نماد مائو باشد اما درمحتوا و متن حکومت ، مائو زدایی صورت گیرد. کاش بعد از بازرگان به «فرزندان عزیز مهندس بازرگان» (در تعبیر امام) در نام‌گذاری‌ها نرسیم»

*احمدجنتی: «باید رشته امام‌شناسی را در کشورهای اسلامی راه‌اندازی کنیم»

آیت‌الله احمد جنتی رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: «ما باید بتوانیم با حضور در دانشگاه‌های دنیا، رشته امام‌شناسی را حداقل در کشورهای اسلامی و حداکثر در دانشگاه‌های دیگر راه‌اندازی کنیم، چرا که ملت‌ها هر چقدر امام خمینی را بیشتر بشناسند، بیشتر عاشق ایشان می‌شوند.» رئیس مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه مسیر امام همان مسیر علی و عاشورا است، گفت: «اگر داعش تکفیری در سوریه و عراق شکست خورد، باید به حرم امام بیاییم و قبر مقدس امام راحل را ببوسیم، چرا که ایشان راه جهاد و مبارزه را بازکردند.»

گفتنی‌ست اعضای مجلس خبرگان رهبری در روزهای گذشته با علی خامنه‌ای دیدار کردند که برخلاف وظیفه ذاتی خود به عملکرد رهبر جمهوری اسلامی هیچ توجه و توصیه‌یی نشد و تنها به سخنرانی علی خامنه‌ای برای اعضای این مجلس گذشت.

*روایت مشاور رهبری از آشوب در سه ماهه پایانی سال

سردار دهقان مشاورصنایع دفاعی فرماندهی کل قوا ادعا کرد: «توطئه دشمن برای ناامنی و آشوب ۳ ماه پایانی سال در کشورمان خنثی شد و دشمن بایستی فاتحه اقدامات خود در این زمینه را بخوانند.»

وی با بیان اینکه پایگاه اصلی قدرت نیرو‌های مسلح ما ملت آگاه ایران است که دشمن خود را میشناسد، توطئه‌های او را می‌فهمد و به موقع در مقابل دسیسه‌های آن‌ها وارد میدان می‌شود، گفت: «به رغم تمامی طراحی‌های دشمن، ما سال موفقی را پشت سر گذاشتیم. آن‌ها قصد داشتند در دی، بهمن و اسفند امسال با برنامه ریزی‌ها و نیز اقدامات تبلیغی به همراه هماهنگی با عناصر خود در داخل و خارج کشورمان، یک فضای ناامنی و آشوب رادر ایران ایجاد کنند و نشان دهند جمهوری اسلامی ایران از اقتدار و ثبات امنیت برخوردار نیست، اما خوشبختانه نه تنها این بار هم تیرشان به سنگ خورد بلکه باید بگوییم طراحان این توطئه بایستی فاتحه فعالیت‌های خود را بخوانند، زیرا این ملت نشان داد که بیدار است؛ به حرف دیگران گوش نمی‌کند و تنها در مسیر صحیحی که مسیر ترسیم شده به وسیله رهبری است حرکت می‌کند.»

*مکارم شیرازی: «رئیس‌جمهور به شبکه‌های اجتماعی خارجی دل بسته است»

آیت‌الله مکارم شیرزای با تأکید برکار منسجم، متمرکز و با برنامه در شبکه‌های اجتماعی بومی گفت: «دسترسی به شبکه‌های اجتماعی داخلی باید آسان، ارزان و سریع باشد، تنها این که بگوییم شبکه‌های اجتماعی ایرانی باید استفاده شود فایده ندارد، مردم باید عملا ببینند که حضور در این شبکه‌ها آسان، ارزان و سریع است.»

وی با انتقاد از بی توجهی برخی مسؤولان رده بالای دولتی به آسیب‌های شبکه‌های اجتماعی خارجی ادعا کرد: «متأسفانه برخی از مسؤولان رده بالا هنوز آسیب‌های شبکه اجتماعی آلوده خارجی را باور ندارند، آقای رئیس جمهور هنوز به شبکه‌های اجتماعی خارجی دل بسته است، ایشان در شورای عالی فضای مجازی نقش مثبتی در زمینه حل مشکلات شبکه‌های اجتماعی ایفا نمی‌کند.»

*هشدار درباره وقوع اعتراضات بزرگتر درآینده نزدیک

مسعود نیلی دستیار اقتصادی حسن روحانی گفت: «تظاهرات مردم در دی ماه هشداری است که ممکن است اعتراضات بیشتر و بزرگتر شود و ابعاد وسیع تری به خود بگیرد.مسائلی که درمقیاس کوچک می‌بینیم، به ما علامت آماده باش می‌دهند. ممکن است دفعه بعد فرصت در اختیار شما نباشد.»

وی هم‌چنین هشدار داد اگر همین‌طور ادامه دهیم و در همین روند پیش برویم، در معرض خطر خواهیم بود. باید همدیگر را به رسمیت بشناسیم تا از این معبر سخت، گذر کنیم، وگرنه عواقب بدی خواهیم داشت و نتیجه‌ای حاصل می‌شود که همه از آن پشیمان خواهیم شد.  

*معصومه ابتکار: «نگاه سیاسی به سخنرانی زنان در نماز جمعه وجود دارد»

معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور درباره سخنرانی زنان در نماز جمعه گفت: «نگاه و سلیقه سیاسی درباره سخنرانی زنان در نماز جمعه وجود دارد، متاسفانه برخوردهای سیاسی صورت می‌گیرد باید کسانی که مسئولیت دولتی دارند مخصوصا خانم‌ها در این جایگاه قرار بگیرند و صحبت کنند.»

وی درباره این که خانم بازیگری درشهرستان اردکان به عنوان پیش نماز جمعه پشت تریبون قرار می‌گیرد اما از معاون رئیس‌جمهور در همین شهرستان در پشت همین تریبون جلوگیری می‌شود، گفت: «نگاه و سلیقه سیاسی در این خصوص وجود دارد، متأسفانه برخوردهای سیاسی صورت می‌گیرد باید کسانی که مسئولیت دولتی دارند مخصوصا خانم‌ها در این جایگاه قرار بگیرند و صحبت کنند. البته در شهرهای دیگر به عنوان کسی که پیش خطبه‌های نماز جمعه را می‌خواند حضور داشتم، مثلا در شهرستان پیشین که یک شهرستان اهل سنت است سخنرانی کرده‌ام و یا در روز محیط‌زیست در یک کلیسا صحبت کرده‌ام باید نگاهمان برای سخنرانی خانم‌هایی که مسئولیت دولتی دارند در پیش خطبه‌های نماز جمعه سیاسی نباشد.»

*آیت‌الله سبحانی: «ما کلمه اجباری را برای حجاب به کار نمی‌بریم»

آیت الله سبحانی با اشاره به بحث‌های مربوط به حجاب اجباری و بیان اینکه اگر کسی تظاهر کند ضرر به دیگران می‌زند و باید با او برخورد شود، گفت: «سن ازدواج در جامعه بالا رفته و بی‌حجابی‌ها قطعاً مفاسد را افزایش می‌دهد؛ عجب است نویسنده این مقاله می‌گوید اگر بی‌حجابی، مفاسدی داشته باشد خارج از بحث ماست؛ ما می‌گوییم همین که شما خارج از بحث می‌دانید همین بحث ماست.»

وی با انتقاد از برداشتن روسری توسط برخی زنان و برپایی جشن در برج میلاد، گفت: «وقتی مسئولانی در مقابل رقص زنان در برج میلاد سکوت می‌کنند و برخی دختران نا آگاه روسری از سر برمی‌دارند نوشتن چنین مقالاتی دامن زدن به این گناهان و توجیه آن و جفا بر انقلاب اسلامی است. بی‌حجابی موجب تحریک شهوات است و به دنبال آن مفاسدی می‌آورد و این بیماری سرایت کرده و اکثریت را می‌گیرد.»

وی با بیان اینکه ما کلمه اجباری را به کار نمی‌بریم، گفت: «ما می‌گوییم اگر این گناه، علنی شد جامعه را آلوده می‌کند و حکومت باید جلوی آن را بگیرد.»

*هجده ماه حبس و دو سال محرومیت از فعالیت سیاسی برای زیباکلام

صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران به اتهام تبلیغ علیه نظام و نشر اکاذیب به ۱۸ ماه حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت از فعالیت سیاسی و اجتماعی محکوم شد. صادق زیبا کلام درخصوص این رای گفت: «اتهام من تبلیغ علیه نظام و نشر اکاذیب به منظور نظام به دلیل مصاحبه با رادیو آلمان در مورد اعتراضات دی ماه کشور بود که دادگاه اینجانب را در این خصوص مقصر شناخت و ۲۰ روز از امروز فرصت دارد تا به رای صادره اعتراض نماید.»

وی هم‌چنین گفت: «من درهیچ یک از محاکماتم از وکیل استفاده نمی‌کنم چرا که معتقدم اساس و مبنای اتهاماتم حقوقی نیست و جرمم سیاسی است؛ لذا وکیل نمی‌تواند کمکی به تبرئه ام کند.»

*ادعای روزنامه جمهوری اسلامی درباره چهارشنبه سوری

روزنامه جمهوری اسلامی در یادداشتی درباره سنت برگزاری چهارشنبه سوری در ایران نوشت: «ایرانیان از دیرباز، در روز چهارشنبه آخر سال، اقداماتی را انجام می‌دهند، بدون اینکه چرایی اقدامات خود را بدانند. خود نقیصه‌ای بزرگ است. دربرخی کتب تاریخی مانند تاریخ بخارا، لزوم برگزاری چنین مراسمی را اینگونه آورده اند: منصور بن نوح از شاهان سامانی در نیمه اول سده چهارم هجری جشنی را برگزار می‌کند که موجب آتش سوزی در قصر او نیز می‌شود، بدین ترتیب یقین حاصل می‌شود که این جشن از سال‌ها و بلکه سده‌های پیش در ایران رایج بوده است. همچنین در منابعی دیگر گفته شده که در روزشمار قدیم اعراب، چهارشنبه روز نا‌مبارکی بوده، لذا سعی می‌کردند شب چهارشنبه را با جشن و سرور بگذرانند و در آن شب و روز دست از خرید و فروش و کسب و کار بکشند. واقعیت اینست که مراسم چهارشنبه سوری هر منشأیی که داشته باشد، یک فرهنگ نیست و ریشه علمی و آیینی قابل اعتنایی ندارد به ویژه آن که با حواشی زشتی نیز آلوده شده است.»

*منتفی شدن حضور سپنتا نیک‌نام در شورای شهر یزد

غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره رسیدگی طرح سرنوشت‌ساز برای «سپنتا نیکنام»، عضو معلق شده شورای شهر یزد گفت: «تمایل ندارم دراین‌باره صحبت کنم.»

محمد صد، عضو دیگر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز دراینباره گفت: «این سؤال را باید با دبیرخانه مجمع مطرح کنید. این اقدام مربوط به دبیرخانه مجمع است که پرونده را در دستور کار مجمع قراردهد. البته این طرح یک ‌بار دردستور کار قرارگرفته و بررسی‌شده است. اما باید دوباره بررسی شود.»

مجید انصاری، دیگرعضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به همین سؤال این پاسخ کوتاه را داد: «مجمع تا آخر فروردین‌ماه هیچ جلسه‌ای ندارد.» که این به معنای پایان مهلت غیبت این عضو زرتشتی شورای شهر و لغو عضویت اوست.

*نظر فائزه رفسنجانی درباره رفراندوم

فائزه هاشمی با اشاره به اینکه رفراندوم حرف بسیار خوبی است و در قانون اساسی هم پیش بینی شده است، گفت: «اگرقرار باشد رفراندومی انجام شود، باید تابو بودن برخی مسائل و خطوط قرمز تحمیلی و حکومتی برداشته شوند و اشخاص و احزاب جرأت حرف زدن پیدا کنند. اینکه ما رفراندوم را با محدودیت های پیشین برگزار کنیم و اظهارنظرها در نقد وضعیت موجود را به مثابه تبلیغ علیه نظام در نظر بگیریم، بی معناست.»

به گفته وی رفراندوم زمانی معنا دارد که آزادی در ابراز عقیده باشد. با این شرایط، رفراندوم درست و مفید است. اما اگر قرار باشد با تابو در نظرگرفتن ها، خط قرمزها و برخوردکردن ها رفراندومی برگزار شود، معلوم نیست که چه نتیجه ای حاصل خواهد شد.

وی هم‌چنین گفت: «انتخابات ما نسبی، یعنی نه آزاد واقعی و نه کاملاً غیر آزاد است. بدین معنا که شورای نگهبان با ردصلاحیت هایی که انجام می دهد، قادر است نتیجه و خروجی انتخابات را هر زمان که بخواهد تا حدودی مهندسی کند. اگر رفراندومی با این شکل برگزار شود، می تواند ابزاری برای رسیدن به منافع و مطالبات ملی باشد. مسئولین باید اجازه دهند تا نظر مردم و خواست آنها لحاظ شود، چون ممکن است اکثریت مردم خواستی داشته باشند که برخی دیگر با آن موافق نباشند. اینکه مردم چه چیزی می خواهند مهم و از پایه های دموکراسی است»

*خودکشی غم‌انگیز معلم جوان در سرپل ذهاب

مدیر روابط عمومی اداره آموزش و پرورش استان کرمانشاه از خودکشی معلم ۳۷ ساله در سرپل ذهاب خبرداد. حسین پارساپور گفت: «معلم ۳۷ ساله به نام رسول قهرمان پور در شهرستان سرپل ذهاب با حلق آویز کردن خود به زندگی‌اش پایان داد. این معلم جوان در مدرسه فجر منطقه ریجاب شهرستان دالاهو معلم بودند.»

به گفته وی علت خودکشی این معلم از سوی مقامات انتظامی در حال بررسی است. شهرستان سرپل ذهاب هم‌چنان بعد از زلزله در شرایط سخت به سرمی‌برند و مشکلات روحی و افسردگی نیز در این منطقه نیز وجود دارد.

*توصیه رییس دفتر رییس جمهور به آیت‌الله جنتی

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه دولت به رفع دغدغه های دلسوزانه بزرگان کشور، مراجع عظام و همچنین حضرت آیت‌الله جنتی اهتمام داشته است، گفت: «انتظار دولت و توقع مردم این است که صحت و سقم اطلاعات و نامه‌هایی که از مسیرها و با انگیزه‌های مختلف به دست بزرگان می‌رسد، قبل از طرح در تریبون‌های عمومی ازمسئولین دولت استعلام شود.»

رئیس دفتر رئیس جمهورهم‌چنین گفت: «شخصا آمادگی دارم چنین مواردی را بررسی و پاسخ دهم و منطقی است که اگر قرار است ادعایی درباره رئیس جمهوری و دولت از تریبون‌های مهم ملی مطرح شود، پاسخ و توضیحات دولت هم بیان شود تا اطلاعات مخدوش و اثبات نشده موجب بی‌اعتمادی مسئولان و دستگاه‌ها به یکدیگر و لطمه به سرمایه اجتماعی نظام اسلامی نشود.»

*خروج ۶۰۰ هزار شی تاریخی از موزه ملی

روح‌الله احمدزاده کرمانی رئیس اسبق سازمان میراث فرهنگی گفت: «تیم بقایی می‌خواست کل شرکت توسعه گردشگری را حدوداً با ۱۲۰ یا ۱۲۵ میلیارد تومان واگذار کند درحالی‌ که فقط قیمت هتل لاله در سال ۸۹، ۹۷ میلیارد تومان بود.»

وی در توضیح خروج ۶۰۰هزار شی از موزه ملی در دوران بقایی گفت: «نزدیک به ۶۰۰ هزار شیء، تحت عنوان «طرح سامان‌دهی اشیاء منقول تاریخی و فرهنگی» سامان‌دهی شده است. من تعداد موزه‌ها را برای شما بخوانم. موزه‌های ما از بعد از انقلاب (وابسته به سازمان میراث)، ۹۷ موزه بوده و از سال ۱۳۸۴ تاکنون ۱۰۰ موزه ساختیم و ۱۹۷ موزه داریم. تصور کنید ۲۰۰ موزه در سراسر کشور داریم، ما ۶۰۰ هزار شیء را تقسیم‌بر ۲۰۰ موزه بکنید؛ یعنی در هر موزه چند شی‌ء باید وجود داشته باشد؟ در هر موزه تقریباً باید ۳ هزار شیء وجود داشته باشد. ولی این ۲۰۰ موزه، همه موزه‌های ملی ایران نیستند. شائبه‌ای که برای رئیس سازمان میراث فرهنگی ایجاد می‌شود این است که چرا باید این تعداد شیء تاریخی از انبارهای موزه ملی ایران؛ فک پلمپ شده و خارج شوند؟ این اشیا به کجا منتقل‌شده است؟»

*حقوق ۱۸ میلیونی رئیس بنیاد‌ مستضعفان

به نوشته روزنامه قانون یک کانال‌تلگرامی دانشجویی مدعی شده است: «شاهد حضور آقای سعیدی کیا در دانشکده علوم اجتماعی بودیم. فارغ از هر مسئله دیگری، نفس حضور ایشان ارزشمند بوده و دیگر مسئولان نیز باید یاد بگیرند. ایشان در همین برنامه اعلام کردند که حقوق شان حدود ۱۱ میلیون تومان است که با اضافه کاری حدود ۱۸ میلیون تومان می‌شود. بعد از برنامه و وقت خروج از ایشان پرسیدم: «بنیاد مستضعفان میراث امام خمینی است، اگر امام امروز بودند و می‌دیدند که کارگر ۱ میلیون حقوق می‌گیرد و شما ۱۸ میلیون، به شما چه می‌گفتند؟» سعیدی کیا در جواب گفت: «من بسیار سفر میروم و زحمت میکشم و این حقوق را می‌گیرم که برای همان یک میلیون تومانی‌ها کار کنم.»

*«صلاحیت شکایت از لیلا حاتمی را ندارد»

نعمت احمدی حقوقدان و وکیل دادگستری به دنبال صحبت‌های لیلا حاتمی در جشنواره‌ی برلین درباره‌ی اعتراض و شکایت یک مادر شهید و فراخوان او برای همراهی دیگر مادران شهید گفت: «اظهار عقیده جرم نیست، اما به طور کلی در این مورد به جز دادستان کسی صلاحیت شکایت و درخواست مجازات ندارد.» به گفته نعمت احمدی اظهار عقیده جرم نیست. حتی در اسلام هم گفته شده است که گفتن کفر، کفر نیست و به فرض اینکه حرفی با عقاید من و شما هم‌سو و همراه نبوده است، نمی‌توانیم بگوییم که این حرف یا عمل جرم است، اما هزینه کردن از خون شهدا گناه است.

احمدی در پاسخ به اینکه «آیا مادر شهید معترض می‌تواند شخصا از لیلا حاتمی شکایت کند یا خیر؟» گفت: «اولا عمل خانم حاتمی جرم نیست، اما اگر مطلبی جرم باشد، دو جنبه دارد، اگر جنبه‌ی عمومی داشته باشد، دادستان مدعی است و اگر کسی معترض است باید برود به دادستان اعلام کند. اگر هم جنبه‌ی خصوصی دارد شخصا باید شکایت کند. در اینجا این افراد نمی‌توانند شاکی باشند. این افراد حداکثر می‌توانند به عنوان گزارشگر این موارد را اطلاع دهند نه اینکه درخواست مجازات بدهند. از طرفی که آن چیزی که خانم حاتمی گفت، بیان عقایدشان بود و اسلام نیز معتقد به آزادی عقیده و بیان است.»

*اعتراض به سفر بیش از اندازه نمایندگان مجلس به خارج از کشور

محمدجواد فتحی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: «در سلف مجلس غذاهایی که سلف می‌شود غذاهای متنوعی است که باید تجدیدنظر در این باره صورت گیرد.»

وی هم‌چنین با اشاره به اینکه جدیداً سفر نمایندگان به خارج از کشور بسیار زیاد شده است و روزی نیست که ما شاهد سفر نمایندگان به خارج از کشور نباشیم گفت: «وقتی علت را از این دوستان جویا می‌شویم می‌گویند اینها برای کسب تجربه است و ما باید بگوییم که مردم با توجه به اینکه ما در گذشته تجربه داشته‌ایم به ما رأی داده‌اند. دیده می‌شود که دراین بین وزرا هم با هواپیمای اختصاصی به سفر می‌روند که اگر این روال ادامه پیدا کند ما به دنبال تحقیق و تفحص از این بخش برمی‌آییم.»

فتحی با اشاره به احضار شهردار تهران نیز گفت: «با این تعقیب و احضارهای چند دختر نابالغ باید تبرئه استاد صوت و لحن را هم دید. در این رابطه باید بگوییم شأن دستگاه قضا عجل است و باید هرچه سریع‌تر به این موضوع رسیدگی شود.

*واکنش رئیس دستگاه قضا به برگزاری «رفراندم حجاب»

صادق آملی لاریجانی با طرح این ادعا که تظاهر به بی حجابی همانند تظاهر به هرعمل حرام دیگر، نوعی اشاعه فحشاست و با اشاره به تصریح قانون به لزوم رعایت حجاب، گفت: «موضوعی که ریشه شرعی و قانونی دارد نباید مورد تشکیک قرار گیرد. حال ممکن است برخی جوان‌ها اشتباه کنند اما چرا افرادی که به نوعی در زمره خواص قرار دارند بر طبل دشمن می کوبند؟ این افراد گاهی استدلال‌های بسیار سخیفی دارند و می گویند درباره این موضوع رفراندوم برگزار کنید. در واقع سخن این افراد این است که حکومت اسلامی که خود براساس رفراندوم روی کار آمده و قوانینی را وضع کرده که در چارچوب شرع هستند، برای تجویز ارتکاب یا عدم ارتکاب یک فعل حرام رفراندوم برگزار کند.»

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه سایر افعال حرام نیز به همین شکل هستند و با یکدیگر تفاوتی ندارند،گفت: «فردا ممکن است درباره مشروب فروشی‌ها، مجالس لهو ولعب، مراکز فساد و فحشا نیز همین استدلال را مطرح کنند که این بسیار نادرست است.»

*زمزمه‌های مجدد فیلترشدن تلگرام

سید ابوالحسن فیروزآبادی رئیس مرکز ملی فضای مجازی گفت: «اگر به این نتیجه برسیم که لزوم فیلترینگ تلگرام وجود دارد، این کار را انجام می‌دهیم.» سید ابوالحسن فیروزآبادی در پاسخ به پرسشی مبنی براحتمال رفع فیلتر توییتر نیز گفت: «ما دائم فضای مجازی را بررسی می‌کنیم. درباره توییتر هم بررسی‌ها درحال انجام است و احتمال اینکه درسال آینده این اتفاق بیفتد، باید بررسی شود.» وی با تاکید برمضرات فضای انحصاری تلگرام، درپاسخ به اینکه آیا احتمالی مبنی برلزوم فیلتر تلگرام وجود دارد، گفت: «اگربه این نتیجه برسیم، این کار را انجام می‌دهیم واحتمال آن وجود دارد.»

*عبدالله نوری: «حصر برای مردمی که نان شب ندارند، اولویت نیست»

عبدالله نوری وزیر کشور دولت اصلاحات گفت: «برای مردمی که نان شب ندارند، دغدغه‌هایی حتی مانند رفع ‏حصر ‏‏‏کمترمطرح ‏است، هیچ‌کس انتظارندارد کسی که چند جوان بیکار درخانه دارد، اولویت ‏‏اولش ‏رفع حصر باشد، اما ‏جای سوال است که وقتی ‏مسئولان کشور می‌دانند ‏‏مشکلات جدی ‏و پیچیده و بزرگی در کشور وجود دارد، ‏ایجاد محدودیت ‏برای آقای خاتمی و تداوم ‏‏حصر آقایان مهدی کروبی، میرحسین موسوی و خانم رهنورد، چه ‏‏کمکی به رفع ‏مشکلات و بحران‌های اساسی کشور می‌کند؟»

به گفته وی بی‌تردید فساد، تبعیض و بی‌عدالتی به‌‏‏ویژه در‏اشکال اقتصادی و سیاسی آن، از بحران‌های ‏‏مهمی است ‏که کشور را تهدید ‏‏می‌کند و بی‌‏‏‏اعتمادی عمومی را درپی ‏داشته ‏است.

به گفته عبدالله نوری وقتی اسم رفراندوم و مراجعه به رأی مردم در موضوعات اختلافی به میان می‌آید نباید با واکنش تند روبرو‏شود.

*توضیح وزیر آموزش و پرورش درباره بازداشت معلمان

سیدمحمد بطحایی درباره بازداشت محمد حبیبی معلم و فعال حقوق معلمان گفت: «تعدادی از همکاران ما به دلایل مختلف امروز در زندان هستند. به نظرم می‌آید بخشی از این دلایل قابل حل و رفع است. به شرط آنکه معلمان عزیز ما در تشکل‌ها در حوزه‌های صنفی، حرفه‌ای و تخصصی کار کنند. اگر در این زمینه‌ها فعالیت‌های صنفی باشد، بعید است کسی بتواند اتهامی بزند. به عنوان مثال معلمی درباره شایستگی‌های معلمان یا معیشت معلمان اظهارنظر کند،‌ کسی نمی‌تواند به او خدشه‌ای وارد کند که چرا در حوزه تخصصی اظهار نظر کرده‌ است.»

به گفته وی بعضا اتفاقاتی می‌افتد که برطرف کردن آنها، خارج از توانایی وزیر آموزش و پرورش است.

بیش‌تر دراین‌باره اینجا را بخوانید.

*واکنش شورای نگهبان به اظهارنظرها درباره صلاحیت احمدی‌نژاد و خاتمی

درپی انتشار برخی اخبار حاوی گمانه زنیها درباره عملکرد شورای نگهبان، روابط عمومی این شورا اطلاعیه‌ای صادر کرد. در بخشی از این اطلاعیه آمده است: «حجت الاسلام مجتبی ذوالنور اخیرا در گفت‌وگویی با اشاره به عملکرد شورای نگهبان در بررسی صلاحیت محمود احمدی‌نژاد برای انتخابات ریاست جمهوری دهم با تاکید براین‌که باید ملاک همه در تایید صلاحیت‌ها در انتخابات ریاست جمهوری نظر شورای نگهبان باشد، گفته بود که شورای نگهبان در آن زمان سندی به دستش نرسید که بخواهد احمدی‌نژاد را رد صلاحیت کند و در ادامه مدعی شد درباره خاتمی نیز همین اتفاق افتاد. شورای نگهبان دلایل محکمه‌پسندی نداشت که به مستند آن خاتمی را ردصلاحیت نماید. اعضای شورای نگهبان آن زمان به اتفاق آرا معتقد بودند که خاتمی صلاحیت ریاست جمهوری در دوره دوم را ندارد اما معتقد بودند که تایید نکردن او بحرانی را برای کشور درست می‌کرد، یعنی تایید خاتمی بد بود و تایید نکردنش برای کشور بدتر.

*نماینده مجلس: «نیازی به بازداشت تجمع‌کنندگان روز زن نبود»

علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تجمعات اخیر مقابل وزارت کار آرام و مسالمت‌آمیز بوده تاکید کرد که نیازی به برخورد با تجمع‌کنندگان نبوده است. به گفته وی اگر دست به تخریب زده بودند موضوع فرق می‌کرد. اما اینطور که ما شنیدیم تجمع آرام بوده و خشونتی اتفاق نیفتاده است. نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: «با توجه به غیرخشونت‌آمیز بودن تجمع، موضوع را پیگیری می‌کنیم و از مسئولان مربوطه دراین رابطه سوال خواهیم کرد.البته تاکنون شخصا پیگیری خاصی در مورد بازداشت‌شدگان نداشته‌ام، اما طبیعتا در ادامه موضوع را دنبال کرده و ازمسئولان سوال خواهم کرد.

*راهکار بهزاد نبوی برای بستن پرونده انتخابات در سال ۸۸

بهزاد نبوی فعال سیاسی با اشاره به انتخابات سال ۱۳۸۸ و تظاهرات مردم دراین سال گفت: «یک الی دو نفر از بازجویانی که از من بازجویی کردند، به من گفتند که راه‌حلی را برای مشکلات موجود پیدا کنم. راه‌حلی که برد برد باشد.هیچ یک از طرفین احساس باخت نکنند. من پیشنهاد مکتوبی به آنها دادم که خوب است، رهبری خیلی جدی و محکم از مجلس بخواهد قانون انتخابات را بررسی کند و مشکلاتی که آزادی انتخابات را مخدوش و محدود می‌کند، برطرف کنند و با یک رویکرد مثبت مشکل نظارت استصوابی را حل کند. در مقابل آقایان موسوی، خاتمی و کروبی و سایر معترضین اعلام کنند؛ ضمن اینکه به نتایج انتخابات اعتراض دارند، اما با توجه به تأیید نتایج انتخابات از سوی شورای نگهبان، به نتایج تمکین می‌کنند. مساله انتخابات جمع بشود و تغییرات جدی در جهت دموکراتیک شدن و بهتر کردن قانون انتخابات صورت بپذیرد. این پیشنهاد را ارایه دادم و در ابتدا هم خیلی مورد استقبال قرار گرفت، اما ظاهرا از طرف مقامات بالا استقبال نشد. کلا این نظر من در مورد چگونگی خاتمه دادن به اعتراضات سال ٨٨ بود.»

*کنایه صادق زیبا کلام به رئیس صدا وسیما

صادق زیبا کلام با کنایه‌ای به رئیس صدا وسیما و موضوع مخاطبان رادیو وتلویزیون با هشتگ صدا وسیما و پارازیت درصفحه توئیترش نوشت: «امروزصبح رادیو به نقل از سخنرانی جناب عسکری مدیر عامل صداوسیما درمراسم برگزاری جشنواره بهترینهای صداوسیما فرمودند ۸۵درصد مردم برنامه های ما را می بینند(درست خواندید ۸۵درصد). خواستم ازایشان بپرسم پس این همه پارازیت وبدبختی که سلامت مردم را تهدید می‌کند برای آن ۱۵درصد است؟»

*نماینده مجلس: «اگرروحانی نبود الان وضعیت کشور مانند دانشگاه آزاد بود»

پروانه سلحشوری، عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی، در جلسه بررسی فراکسیون امید گفت: «شرایط دانشگاه آزاد را مشاهده کنید، اگر درحال حاضر حسن روحانی رییس جمهور ایران نبود کشور هم مثل دانشگاه آزاد بود. البته مطالباتی که ما از رئیس جمهور داشتیم در حال حاضر به صورت کامل برآورده نشده است.»

او با انتقاد از دولت محمود احموی نژاد نیز گفت: «در دوران احمدی نژاد ۷۰۰ میلیارد بودجه نفت را به کسی دادند که مشخص نشد، صرف چه هزینه‌هایی درکشور شد.همان طورکه آزادی گفتمان برای احمدی نژاد فراهم است، باید برای سایر اقشار جامعه نیز فراهم شود. هویت ملی ما متأسفانه به صورت وحشتناکی در حال تهدید شدن است.»

*ادعا درباره وابستگی احمدی‌نژاد به دشمنان

احمد کریمی اصفهانی عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری با اشاره به اینکه قبل از دولت نهم و دهم و زمان شهرداری احمدی‌نژاد را می شناخته گفت: «آدم عجیب و غریب و شیادی است. همان زمان مطالبم را عرض کردم. شاید امروز به من بگویید چنین صحبتی درباره احمدی نژاد را همه می گویند ولی صحبت های من از آن زمان شهرداری بود که در آرشیو خبر رسانه‌ها وجود دارد.»به گفته وی وقتی او در سازمان ملل آن مسئله بسیار بد را عنوان کرد، آقای جوادی آملی به عنوان فرد شناخته شده اصل مطلب را درباره او گفت یا در زمانی دیگر او در جنگل از ماشین پیاده شد و رفت چنین وچنان کرد. درباره او می گویند «از اول پی کارهای کوچک نبود» راست می‌گویند اگر آدم مأمور باشد، باید مراحل مختلف را طی کند و آنجا که موثر است رئیس جمهور شود و احمدی نژاد این کار را کرد.

کریمی اصفهانی هم‌چنین گفت: «زمانی گفتم احتمال می دهم او مأمور جایی باشد این حرف آن روز خیلی سنگین بود اما امروز زدن این حرف دیگرکاری ندارد. او گفت کاری می‌کنم که بعد ازمن کسی نتواند مملکت را اداره کند. این حرف گفته شده است. او گفت باید از نردبان روحانیت بالا رفت و نردبان را انداخت و این کار را کرد. چون کسی که می خواهد به مأموریتش عمل کند، باید حمایت‌های بعضی‌ها را داشته باشد، چه بهتر از حمایت روحانیت برخوردار شود و به ریاست جمهوری برسد.»

*برگزاری چندین تجمع اعتراضی در کشور

بیش از ۱۵۰ نفر از کادر کمک بهیاری، بهیاری و پرستاری بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر در محوطه بیمارستان دست به تجمع زدند.تجمع‌کنندگان در حالی که با داشتن پلاکاردهایی با مضامین “دانشگاه مطالبات معوقه را پرداخت کند” و “این تجمع صنفی است”، از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر خواستار پرداخت معوقاتشان شدند.

در ادامه بی‌توجهی به مطالبات مزدی کارگران دو کارخانه «کنتورسازی ایران» و «متالوژی پودر ایران» شماری از کارگران این دو واحد صنعتی مستقر در شهرک صنعتی البرز در نقاط جداگانه شهر قزوین تجمع کردند.در تجمع نخست، گروهی از کارگران کارخانه کنتورسازی در ادامه پیگیری‌های صنفی خود، در محوطه این کارخانه تجمع کردند.

جمعی از بازنشستگان شرکت فولاد خوزستان، در اعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان دست به راهپیمایی زدند.این تجمع، اعتراض به عدم پرداخت حقوق و عیدی بازنشستگان بود.گروهی از کارگران شاغل در «ایران پوپلین» در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود در محوطه کارخانه تجمع کردند. آنها می‌گویند: «دلیل اعتراض امروز حدود ۲۰۰ نفر از کارگران شاغل در این واحد تولیدی، تاخیر در پرداخت مزدی آنها در ماهای دی، بهمن و اسفند به همراه عیدی و سنوات پایان سال بوده است»

جمعی از نیروی کار شاغل در شرکت‌های تعاونی سهام عدالت با تجمع در مقابل ساختمان مرکز همایش‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران (سالن اجلاس سران) به نامشخص بودن وضعیت شغلی و عدم پرداخت معوقات مزدی خود اعتراض کردند.جمعی از مالباختگان موسسات مالی، اهالی منطقه کن و فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی کارشناسی ناپیوسته مقابل ساختمان مجلس تجمع کردند.

جمعی از کارکنان دریایی و خدمات بندری شرکت هدایت کشتی در بندر امام خمینی دست به تجمع اعتراضی زدند.حدود ۴۰۰ ملوان و طناب گیر در شرکت هدایت کشتی مشغول به کار هستند.

*شناسایی و دستگیری مدیران یک کانال تلگرامی در ایلام

علی جمالی، رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان ایلام از شناسایی و برخورد با مدیران کانال تلگرامی” ایلام کراش” خبر داد. براساس گزارشهای منتشر شده، آقای جمالی گفت: «این روز‌ها موضوعی تحت عنوان کراش زدن یا کراش داشتن در فضای مجازی در بین کاربران رایج شده است.» به گفته وی موضوع کراش به معنای عشق پنهانی و یک‌طرفه می باشد؛ در کراش فرد عاشق شده، ولی معشوق از این عشق و علاقه بی‌خبر است

کاربران در توییتر با هشتگ #کراش به این موضوع واکنش نشان دادند.

*آلودگی شدید در سواحل بوشهر

خبرگزاری ایسنا در گزارشی تصویری به آلودگی شدید سواحل بوشهر پرداخته است. در بخشی از این انقلاب آمده است: «استان بوشهر به‌علت قرار گرفتن در ساحل استراتژیک خلیج فارس، دارای ۱۴ شهر ساحلی است. طول سواحل کشور ایران حدود پنج هزار و ۸۰۰ کیلومتر است که ۸۹۰ کیلومتر آن در شمال و ۴۹۰۰ کیلومتر آن در جنوب کشور قرار دارد. در مجموع استان بوشهر دارای حدود ۷۰۷ کیلومتر مرز دریایی است. هم اکنون این استان دارای سواحلی از آلودگی‌های آلی و فاضلاب‌های شهری، صنعتی و محیطی است که باعث زشت جلوه دادن آن شده است. این استان با داشتن اسکله‌های مسافربری و تجارتی ظرفیت پذیرش کشتی‌های پانزده هزار تنی و تخلیه و بارگیری بیش از ۳ میلیون تن کالا در سال را دارد. سواحل بوشهر مکان‌هایی برای شناکردن مردم و گردشگرانی است که به این شهر مسافرت می‌کنند، ولی به دلیل آلودگی‌های سواحل و اسکله‌های تفریحی، انتقال بیماری‌های پوستی و گوارشی سریع‌تر به انسان انتقال داده می‌شوند.»

]]>
بی‌اطلاعی از اتهامات محمد حبیبی با گذشت دو هفته پس از بازداشت https://persian.iranhumanrights.org/1396/12/two-weeks-after-arrest-no-charges-mohammad-habibi/ Fri, 16 Mar 2018 13:59:54 +0000 https://persian.iranhumanrights.org/?p=41432

با گذشت دو هفته از بازداشت محمد حبیبی، همسر این فعال صنفی اعلام کرد هنوز اتهامات او نامعلوم است و این معلم ۳۹ ساله از زمان بازداشت جز تماس کوتاه ارتباط دیگری اعم از تلفن یا ملاقات با وکلا یا خانواده‌اش نداشته و همچنان بدون دسترسی به وکیل در زندان اوین نگهداری می‌شود.

محمد حبیبی که از اعضای هیئت مدیره تشکل کانون صنفی معلمان، روز دوازدهم اسفند با ضرب و شتم و خشونت شدید و در مقابل چشمان دانش‌آموزانش بازداشت شد، منابع مطلع به کمپین گفتند ماموران بازداشت‌کننده از قرارگاه امنیتی ثارالله سپاه پاسداران ماموریت داشته‌اند و پس از بازداشت و ضرب و شتم و تفتیش منزل، این فعال صنفی را به بند دو الف سپاه پاسداران در زندان اوین منتقل کرده‌اند.

یک منبع مطلع به کمپین حقوق بشر در ایران گفت محمد حبیبی پیش از انتقال به بند سپاه پاسداران در دادسرای شهید مقدسی تهران تفهیم اتهام شده است اما این که چه اتهامی به او تفهیم شده هنوز مشخص نیست، مقامات قضایی-امنیتی بر خلاف قانون اساسی و آیین دادرسی، با امیر رئیسیان و حسین تاج، وکلای انتخابی خانواده حبیبی موافقت نکرده‌اند.

خدیجه پاک‌ضمیر، همسر محمد حبیبی هم با اعلام بی‌خبری از اتهامات، گفت او در تماس‌های کوتاهی که از زندان داشته تنها توانسته سلام و احوال‌پرسی کند و به دلیل عدم اجازه از سوی مراقبان و یا کنترل نتوانسته چیزی درباره اتهاماتش بگوید.

خدیجه پاک‌ضمیر که او نیز معلم است به خبرگزاری انصاف نیوز گفت: «ما به‌صورت مرتب به بازپرسی مراجعه کردیم ولی هیچ پاسخی درباره‌ی اتهام ایشان به ما ندادند. از طرفی در تماس‌هایشان هر چه ما می‌پرسیم که اتهام چیست چیزی به ما نمی‌گویند، انگار که تماس‌ها کنترل می‌شود و اجازه نمی‌دهند که حرفی زده شود.»

خدیجه پاک‌ضمیر با ابراز نگرانی از وضعیت سلامتی همسرش گفت چشم او در زمان بازداشت آسیب دیده، بیماری آرتروزش عود کرده و تماس‌های نامناسبی دارد و خواستار ملاقات با آقای حبیبی شد: «مساله‌ی سلامتی آقای حبیبی برای ما مهم است. در زمان بازداشت چشم ایشان آسیب دید. ایشان آرتروز گردن قدیمی هم داشتند که تقریباً کنترل‌شده بود؛ اما در تماس آخر از من گردنبند خواستند که این باعث نگرانی بیشتر ما شد. امیدواریم که ما بیشتر در جریان سلامتی آقای حبیبی قرار بگیریم، حداقل یک ملاقات با ایشان داشته باشیم، در حال حاضر تماس‌هایی نامناسبی دارند و ما حتی یک‌بار هم ایشان را ندیده‌ایم.»

محمد حبیبی از خوش‌نام‌ترین معلمان و فعالان صنفی است سردبیری کانال تلگرام و مهم‌ترین رسانه تشکل کانون صنفی معلمان را نیز به عهده داشته است. بازداشت خشونت‌آمیز این فعال صنفی اعتراض‌های گسترده‌ای را در بین معلمان در تهران و شهرستان‌ها به دنبال داشته و با تحصن و تجمع اعتراض خود را به رفتار‌های خشن و غیرقانونی با یکی از نمایندگان صنفی معلمان ابراز کرده‌اند.

با ادامه بازداشت و بی‌خبری از محمد حبیبی، روز بیست و چهارم اسفند تعدادی از کاربران ایرانی توییتر و فعالان سیاسی و مدنی و دانشجویی با راه‌اندازی توفان توییتری از محمد حبیبی حمایت کردند و خواستار آزادی او و سایر معلمان زندانی شدند. در حال حاضر علاوه بر محمد حبیبی معلمان دیگری چون اسماعیل عبدی، محمود بهشتی، محسن عمرانی و مختار اسدی نیز به دلیل فعالیت‌های جمعی در زندان به سر می‌برند.

]]>
۱۵ سال زندان برای حمید بقایی به اتهام اختلاس میلیاردی و استفاده از اموال دولتی https://persian.iranhumanrights.org/1396/12/hamid-baghaei/ Thu, 15 Mar 2018 19:21:52 +0000 https://persian.iranhumanrights.org/?p=41412

دو روز پس از بازداشت حمید بقایی، معاون اجرایی محمود احمدینژاد برای اجرای حکم ۱۵ سال حبس، روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران اطلاعیهای را در خصوص اتهامات او منتشر کرد. طبق این اطلاعیه «مهمترین اقدامات مجرمانه حمید بقایی و مرتطبین» او در پنج مورد در زمان ریاست جمهوری احمدینژاد ذکر شده است. طبق این اطلاعیه حمید بقایی به همراه محمود احمدینژاد رییس جمهور سابق و اسفندیار رحیم مشایی رییس دفتر احمدینژاد مرتکب اختلاس میلیاردی برای دانشگاه غیرانتفاعی جامعه بینالملل ایرانیان، سازمان منطقه آزاد کیش، سازمان میراث فرهنگی و  طرح احداث سالن اجلاس سران کشورهای غیرمتعهد شده است. این اطلاعیه نتیجه گرفته که براساس این اتهامات حکم او و انتقالش برای اجرای حکم قانونی است.

حمید بقایی روز سهشنبه ۲۲ اسفند ماه یک روز پس از  تایید حکمش از سوی دادگاه تجدیدنظر استان تهران برای اجرای حکم به زندان اوین منتقل شد. او طبق حکم شعبه ۶۸ دادگاه تجدیدنظر استان تهران  به ۱۵ سال حبس، ۴۳ میلیارد تومان جزای نقدی و شلاق (میزان اعلام نشده) محکوم شده است.

او روز ۲۴ اسفند ماه با انتشار بیانیه‌ای خود را «قربانی یک طراحی حساب شده در روند اهداف شوم رژیم صهیونیستی و انگلیس» دانسته و بازداشت، زندان انفرادی، بازجوییها، اتهامات و حکم خود را «جیزی جز یک خیمه شب بازی کودکانه برای بدنام کردن دولت قبل» ندانسته است. بقایی پیش از این در یادداشتی دیگر در تاریخ ۱۷ اسفند ماه چند روز پیش از انتقالش به زندان، حکمش را  «ناشی از ناآگاهی به قوانین و مقررات دولتی و نیز سوءنیت سیاسی» عنوان کرده و آن را «کذب و غیرقانونی» دانست.

غلامحسین اسماعیلی رییس کل دادگستری استان تهران روز ۲۱ اسفند ماه گفته بود حکم قطعی حمیدبقایی روز ۲۰ اسفند ماه صادر و به متهم ابلاغ شده است. او همچنین گفته بود حکم برای اجرا روز ۲۱ اسفند ماه به دادسرا ارسال شده است. براین اساس حمید بقایی یک روز پس از ابلاغ حکم از سوی ماموران در منزلش بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

کانال تلگرامی دولت بهار نزدیک به محمود احمدینژاد در خبری نوشته بود ماموران برای بازداشت او به منزلش رفته و در انجا او را بازداشت کردهاند.

کانال تلگرامی حمید بقایی نیز عنوان کرده او پس از بازداشت دست به اعتصاب غذا زده است.

حمید بقایی ۱۸ تیر ۹۶ بازداشت و در تاریخ چهارم مرداد با قرار وثیقه ۲۰ میلیارد تومان از زندان آزاد شد. او چند ماه بعد در دو روز ۲۵ و ۳۰ مهرماه در شعبه ۱۰۵۷ کارکنان دولت به صورت غیرعلنی محاکمه شد. پس از آن حمید بقایی روز ۲۹ آذر ماه در کانال تلگرامی خود اعلام کرد او از سوی قوه قضاییه به ۶۳ سال حبس محکوم شده است. او نوشته بود که به این حکم سنگین محکوم شده چون به ۶۳ حساب بانکی صادق لاریجانی اعتراض کرده است.

با این حال غلامحسین اسماعیلی رییس کل دادگستری استان تهران با اظهار اینکه حکم ۶۳ سال دروغ است، گفت: «اینکه گفته به ۶۳ سال حبس محکوم شده یا جهل به قانون است یا قصد شیطنت داشته است وگرنه طبق قانون مجازات، او باید بیشترین حبس در میان محکومیتهایی که در دادنامه برایش در نظر گرفته شده را تحمل کند

حمید بقایی روز ۲۹ آذر ماه در کانال تلگرامی خود اعلام کرده بود بخشی از اتهامات او «اهدای کارت هدیه، سکه و کمک نقدی به افراد، خانوادههای شهدا و ائمه جمعه و مقامات»است. او همچنین نوشته بود: «بدون هیچ مستند قانونی، با طرح اتهامات متعدد واهی و نقض مکرر قانون اساسی، قوانین عادی و آیین دادرسی و به صورت مخفیانه و به دور از چشم مردم، بنده را به ۶۳ سال زندان محکوم نموده است

با این حال طبق اطلاعیه جدید محوریت حکم حمید بقایی اختلاس برای چند سازمان و دانشگاه را دارد.

غلامحسین محسنی اژهای سخنگوی قوه قضاییه پیش از این در تاریخ ۲۵ تیرماه در یک نشست خبری اتهامات حمید بقایی را «تصرف غیرمجاز، اختلاس و تبانی در معاملات دولتی» عنوان کرد.

حمید بقایی به عنوان نامزد در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ کاندید شد که شورای نگهبان صلاحیت او را در تاریخ ۳۱ فروردین ماه ۹۶ رد کرد.

اعتراض محمود احمدینژاد و اسفندیار رحیم مشایی

سایت بهار نزدیک به محمود احمدینژاد نوشته اسفندیار رحیم مشایی روز ۲۴ اسفند ماه در اعتراض به زندانی شدن حمید بقایی در مقابل سفارت انگلیس حکم دادگاه وی را آتش زده است. حمید بقایی در بیانیه خود در اعتراض به حکمش در همین روز نوشته بود او قربانی اهداف رژیم صهیونیست و انگلیس شده و ظاهرا انتخاب سفارت انگلیس برای آتش زدن حکم او نیز از سوی رحیم مشایی به این منظور بوده است.

از سوی دیگر محمود احمدی‌نژاد نیز در نامه‌ای خطاب به مردم مسوولان قوه قضاییه را «متهمان درجه یک فساد» نامید. او در این نامه که روز ۲۳ اسفند ماه در سایت بهار منتشر شده نوشته است قضات «استقلال» ندارند و قوانین و مقررات در دادگاه‌ها زیر پا گذاشته می‌شود. احمدی‌نژاد در بخش دیگری از این نامه نوشته است که قوه قضاییه در بدترین شرایط تاریخ خود به سر می‌برد.

محمود احمدی‌نژاد در ابتدای نامه خود نوشت: «دستگاه قضایی که باید حافظ حقوق ملت و مجری عدالت باشد در بدترین شرایط تاریخ خود به سر می‌برد. اجزاء اصلی آن منصوب و مطیع رییس فاقد صلاحیت قانونی آن هستند و استقلال قاضی عملاً از بین رفته است. مقامات ارشد آن دستگاه با نگاه سیاسی، همه قوانین و حتی مقرراتی که خودشان وضع کرده اند و شرف قضایی و بالاتر از آن شرف انسانی را آشکارا زیر پا می‌گذارند. در حالی که خودشان از متهمان درجه یک فساد هستند، به دروغ مدعی مبارزه با فساد هم شده‌اند.»

از سوی دیگر محمود احمدی‌نژاد نیز با اشاره به اعتصاب غذای حمید بقایی نوشته است اگر اتفاقی برای او  بیفتد مسوولش قوه قضاییه است: «آقای بقایی به دلیل صلابت در برابر ظلم ، از بدو دستگیری و اسارت ، اعتصاب غذا کرده است. اینجانب به صراحت اعلام می‌کنم که مسئولیت سلامت و امنیت ایشان و همه زندانیان و آزادی‌خواهان و عدالت‌طلبان برعهده مقامات کشور ، به خصوص مقامات قضایی است.»

زندانیان سیاسی و عقیدتی در طی سالهای گذشته و در دوران ریاست جمهوری او  دست به اعتصاب غذا زدند تا به نحوی مسوولان قضایی صدای آنها را بشنوند. اعتصاب‌های که گاه تا مدت‌های زیادی ادامه داشته و خانواده‌های آنها به دلیل نگرانی مسوول جان آنها را قوه قضاییه دانسته‌اند.

اتهامات و جرمهای حمید بقایی

در اطلاعیه آمده حمید بقایی روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران به اتهام اختلاس به مبلغ ۱۶ میلارد تومان به ۱۱ سال حبس و ۱۶۰ میلیارد ریال جزای نقدی و انفصال دائم از خدمات دولتی محکوم شده

از بابت اختلاس به مبلغ ۳/۷۶۶/۵۰۰ یورو و۵۹۰ هزار دلار به پانزده سال حبس و جزای نقدی معادل ۴۳۳ میلیارد و ۲۱۲ میلیون ریال و انفصال دائم از خدمات دولتی و رد مال در حق دولت

از بابت تصرف غیرقانونی در اموال دولتی شامل ۷۰۳ سکه تمام بهار آزادی، ۱۸۴۲ قطعه نیم سکه، ۱۵ سکه دو و نیم، مبلغ ۲۱/۱۷۵/۳۰۰/۰۰۰ ریال وجوه نقدی و ۴۵۲/۵۱۰/۰۰۰ تومان کارت هدیه به‌ پانزده سال حبس و جزای نقدی به مبلغ ۹۸ میلیارد و ۱۱۰ میلیون ریال و انفصال دائم از خدمات دولتی و رد مال در حق نهاد ریاست جمهوری محکوم شده که دادگاه تجدید نظر با اصلاح میزان جزای نقدی و رد مال، حکم را تایید نموده است

از بابت تبانی در انجام معاملات دولتی به چهار سال حبس، پرداخت ۵ میلیارد و ۱۲۶ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شده که دادگاه تجدیدنظر در این بخش از دادنامه، قرار رفع نقص تحقیقاتی صادر و پرونده را به دادگاه بدوی اعاده داده است

از بابت تصرف غیرقانونی در وجوه دولتی به مبلغ ۱۰ میلیارد تومان به ۸۰ ضربه شلاق تعزیری

از بابت اختلاس مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان از صندوق قرض‌الحسنه شهیدان رجایی و باهنر به ۱۱ سال حبس، ۶ میلیارد ریال جزای نقدی، انفصال دائم از خدمات دولتی و رد مال

از بابت ممانعت از انجام تحقیقات توسط سازمان بازرسی کل کشور به ۶ ماه حبس

]]>
ادامه بازداشت پریسا رفیعی به دلیل «عدم‌همکاری»؛ اعلام نکردن اتهامات و دسترسی نداشتن به وکیل https://persian.iranhumanrights.org/1396/12/parisa-rafei-student-activist/ Thu, 15 Mar 2018 19:07:38 +0000 https://persian.iranhumanrights.org/?p=41421

یک منبع مطلع به کمپین گفت وزارت اطلاعات علیرغم پایان تحقیقات مقدماتی و بازجویی‌های پریسا رفیعی در زندان اوین، به دلیل آنچه بازجوی او «عدم‌همکاری» خوانده   از آزادی این فعال دانشجویی خودداری می‌کند.

پریسا رفیعی، فعال صنفی-دانشجویی و دانشجوی هنرهای زیبای دانشگاه تهران روز ششم اسفند توسط ماموران وزارت اطلاعات روبروی دانشگاه تهران بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. یکی از دوستان پریسا رفیعی روز ۲۴ اسفند به کمپین گفت ماموران وزارت اطلاعات علیرغم پایان بازجویی‌ها و وعده‌های مقامات قضایی تا کنون از آزادی او خودداری کرده‌اند: «یک هفته پس از بازداشت وزیر آموزش و پرورش قول آزادی‌اش را داده بود، ولی بازجوی پرونده با پدر پریسا تماس گرفته و گفته اگر بخواهد همکاری نکند آزاد نمی‌شود، یک بار هم تماس گرفته که چرا مصاحبه و شلوغ‌کاری می‌کنید و این کارها آزادی دخترتان را به تاخیر می‌اندازد.»

این منبع آگاه به کمپین گفت اگر چه دادگاه وکیل پریسا رفیعی را پذیرفته ولی تا کنون وکیل این دانشجوی زندانی موفق به ملاقات او در زندان و یا دیدن پرونده نشده‌ است: «می‌دانیم که به بازپرسی رفته و تفهیم اتهام شده اما هنوز از اتهاماتش دقیقا خبر نداریم چون وکیل نتوانسته پرونده را ببیند، با خانواده ملاقات نداشته و در تماس‌ های تلفنی کوتاه هم فقط توانسته خبر بدهد که حالش خوب است.»

این منبع گفت مقامات قضایی-امنیتی به خانواده پریسا رفیعی قول داده‌اند با تبدیل قرار بازداشت او به قرار کفالت یا وثیقه او قبل از عید نوروز و شروع سال نو شمسی آزاد خواهد شد. سلطانعلی رفیعی پدر این دانشجو عضو شورای منطقه‌ای حزب اصلاح‌طلب اتحاد ملت است که از حامیان حسن روحانی رئیس جمهور ایران محسوب می‌شود.

سلطانعلی رفیعی در توییتی با اشاره به حمایتش از حسن روحانی از او خواست امکان آزادی فرزندش را فراهم کند: «جناب آقای دکتر روحانی گرامی، بنده به عنوان کسی که برای موفقیت جنابعالی شب و روز تلاش کرده ام، این مطالبه را از جنابعالی دارم که به عنوان رئیس جمهور و شورای عالی امنیت ملی، پناه دانشجویان باشید، اسباب آزادی پریسا و برگشت ایشان به فضای دانشگاه و دانشجویی را فراهم نمایید.»

بیش از صد فعال دانشجویی همزمان و پس از اعتراضات سراسری دی ماه در ایران از سوی وزارت اطلاعات بازداشت و پس از بازجویی و تشکیل پرونده قضایی با قرار تامین و تا زمان حکم قطعی دادگاه آزاد شدند، تعدادی از این فعالان دانشجویی در مرحله بدوی با احکام سنگین حبس و محرومیت اجتماعی روبرو شده‌اند. لیلا حسین‌زاده دانشجوی انسان‌شناسی دانشگاه تهران به شش سال حبس تعزیری و دو سال ممنوعیت خروج از کشور، سینا ربیعی دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه تهران به یک سال حبس تعزیری و دو سال ممنوعیت خروج از کشور و محسن حق‌شناس، دانشجوی طراحی صحنه دانشگاه تهران نیز به دو سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

علاوه بر پریسا رفیعی تعداد دیگری از فعالان دانشجویی-صنفی دانشگاه تهران همچنان در بازداشت هستند، اسامی تعدادی از بازداشت شدگان مشخص نیست اما مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران گفته امیدوار است پنج دانشجوی بازداشت شده این دانشگاه تا قبل از سال نو آزاد شوند.  تبلیغ علیه نظام، اقدام علیه امنیت ملی و اخلال در نظم و آسایش عمومی از جمله اتهاماتی است که در دستگاه امنیتی-قضایی ایران برای اغلب منتقدان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

]]>
مادر آتنا دائمی: گاه فکر می‌کنم می‌خواهند دخترم را بکشند https://persian.iranhumanrights.org/1396/12/atena-daemi-golrokh-ariaei-qarchak-prison/ Thu, 15 Mar 2018 13:43:11 +0000 https://persian.iranhumanrights.org/?p=41380

انتقال خشونت‌آمیز آتنا دائمی و گلرخ ایرایی به بند مادران زندان قرچک

معصومه نعمتی به کمپین حقوق بشر در ایران گفت گارد انتظامی ندامتگاه شهرری (زندان قرچک) روز بیست و یکم اسفند آتنا دائمی و گلرخ ایرایی، دو فعال مدنی زندانی را با خشونت از بند قرنطینه به بند ویژه مادران این زندان منتقل کرده‌اند.

معصومه نعمتی مادر آتنا دائمی روز بیست و دو اسفند به کمپین گفت مسئولان زندان قرچک پیش از انتقال این دو فعال مدنی، تعدادی از زندانیان با جرائم خشن را تحریک کرده تا با آتنا دائمی و گلرخ ابراهیمی ایرایی درگیر شوند. خانم نعمتی به کمپین گفت قطع ناگهانی تلفن در حین مکالمه تلفنی آتنا خانواده را نگران کرده است: «زمانی که آتنا از زندان تلفن زد و داشت خبر انتقالش را می‌داد صدای مردی آمد که تلفن را قطع کن و آتنا حتی فرصت پیدا نکرد خداحافظی کند و نمی‌دانیم بعدش چه شد، کل خانواده از دیشب نگرانیم و امروز هم پدر آتنا به زندان قرچک رفته بلکه بتواند خبری از زندان کسب کند، ما واقعا نمی‌دانیم چکار کنیم.»

بند مادران زندان قرچک چنان که از نامش پیدا است ویژه زندانیان زنی است که با فرزندان خردسالشان در زندان اند و به دلیل شلوغی و دغدغه‌های زندانیان چندان مناسب جوانان نیست.

آتنا دائمی و گلرخ ابراهیمی ایرایی، دو فعال مدنی که به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز به ترتیب به هفت سال و پنج سال حبس قابل اجرا محکوم شده و در بند زنان زندان اوین مشغول تحمل حبس بودند، روز چهارم بهمن ۱۳۹۶ بدون حکم قضایی ابتدا به بند سپاه پاسداران و سپس با خشونت و ضرب و شتم به زندان قرچک ورامین منتقل شدند.

این دو زندانی سیاسی در اعتراض به انتقال غیرقانونی خود به زندان قرچک از روز چهاردهم بهمن ماه اعلام اعتصاب غذا کردند، اگرچه آتنا دائمی پس از چند روز با درخواست فعالان سیاسی و خانواده‌اش اعتصاب غذای خود را شکست، اما گلرخ ایرایی همچنان در اعتصاب غذا است. معصومه نعمتی به کمپین گفت گلرخ ایرایی دی پی بیش از یک ماه اعتصاب غذا حدود سیزده کیلو وزن خود را از دست داده و به شدت صعیف شده اما مسئولان قضایی و زندان قرچک تا کنون به خواسته‌های او توجهی نکرده است.

مادر آتنا دائمی همچنین به کمپین گفت مسئولان زندان قرچک بر خلاف قوانین و حقوقی که زندانیان غیرسیاسی از آن بهره‌مند اند، بدون هیچ توضیحی از حق تلفن روزانه محروم شده‌اند. معصومه نعمتی به کمپین گفت هر دو فعال مدنی زندانی به دلیل بیماری‌های ناشی از زندان چند ساله به درمان مناسب خارج از زندان نیاز دارند اما مسئولان قضایی از اعزام آنان به بیمارستان خودداری می‌کنند.

مادر آتنا دائمی به کمپین گفت: «تا حالا دو سه بار اعتصاب غذا کرده و جای سالم در بدنش ندارد، زمانی که در اوین بود پزشکان زندان دستور انتقال فوری به دلیل عمل جراحی کیسه صفرا دادند، معده‌اش ناراحت است و الان هم درد کلیه دارد و در آزمایش مشخص شده که سنگ کلیه دارد اما زندان که بهداری درستی ندارد و جواز اعزام به بیمارستان هم نمی‌دهند، گاه فکر می‌کنم می‌خواهند دخترم را بکشند و هر بار تلفن زنگ می‌خورد منتظر یک خبر بدم.»

آتنا دائمی، فعال مدنی متولد ۱۳۶۷ خورشیدی در تاریخ ۲۹ مهرماه ۱۳۹۳ توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شد و در تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۳ در دادگاهی به ریاست قاضی مقیسه، قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به اتهام «تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، توهین به رهبری، توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی و اختفای ادله جرم» به ۱۴ سال زندان محکوم شد که بر اساس قانون جدید مجازات اسلامی هفت سال آن قابل اجرا است. مصادیق اتهاماتی که آتنا به خاطر آن به زندان محکوم شده شامل «انتشار پست‌هایی در فیس‌بوک در انتقاد از اعدام‌ها، دیوارنگاری در نقد اعدام، حضور در آرامگاه کشته‌شدگان انتخابات سال ۱۳۸۸ و اطلاع‌رسانی درباره زندانیان سیاسی» بود. او در تاریخ ششم آذر ماه ۹۵ با یورش ماموران به منزلش برای اجرای حکم به زندان اوین و بعدا به زندان قرچک منتقل شد. او تا کنون بارها در اعتراض به رفتارهای غیرقانونی ماموران سپاه پاسداران و قوه قضائیه با او و خانواده‌اش دست به اعتصاب غذا زده است.

گلرخ ابراهیمی ایرایی سی ساله نیز به دلیل یک «داستان» منتشر نشده که ماموران حین بازرسی خانه و بازداشت همسرش آرش صادقی در خانه آنها پیدا کردند به «توهین به مقدسات و تبلیغ عله نظام» متهم و به شش سال زندان محکوم شده است و این حکم از ۳ آبان ۱۳۹۵ با بازداشت گلرخ و انتقال او به زندان اوین تهران اجرا شد، آرش صادقی همسر گلرخ ایرایی نیز به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز مدنی به هفت سال و نیم حبس قابل اجرا محکوم شده و به صورت غیرقانونی به زندان رجایی‌شهر کرج (گوهردشت) تبعید شده است.

طبق ماده ۵۱۳ آیین دادرسی کیفری ایران محل تحمل کیفر حبس باید در زندان حوزه قضایی‌ای باشد که حکم صادر شده و تبعید و انتقال پس از قطعی شدن حکم به معنی افزایش خودسرانه مجازات و غیرقانونی است. در پرونده آتنا دائمی و گلرخ ایرایی محل زندگی متهمان و دادگاه صادر کننده حکم در تهران بوده و انتقال آنان به زندان قرچک غیرقانونی است.

اصل تفکیک جرائم نیز که در نامه این دو فعال مدنی آمده ناظر به ماده ۶۹ آیین نامه سازمان زندان‌ها است که در آن ذکر شده محکومان حسب پیشینه، سن، جنسیت، تابعیت، نوع جرم، مدت مجازات، وضع جسمانی و روانی، چگونگی شخصیت و استعداد و میزان تحصیلات و تخصص باید در زندان‌ها طبقه‌بندی شوند.

ندامتگاه زنان شهر ری یا قرچک که ویژه زندانیان زن با جرائم عمومی است در بیابان‌های شرق تهران قرار گرفته است. در این زندان بیش از هزار زن در هفت سوله در شرایط پرازدحام و غیر بهداشتی، بدون دسترسی به آب آشامیدنی سالم، غذای مناسب، دارو و هوای تازه نگهداری می‌شوند. بیماری‌های عفونی و مصرف مواد مخدر و خشونت چه بین زندانیان و چه از سوی زندانبان علیه زندانیان در این زندان شیوع گسترده‌ای دارد.

درباره انتقال توام با ضرب و شتم آتنا دائمی و گلرخ ابراهیمی ایرایی از زندان اوین به زندان شهر ری در این لینک بیشتر بخوانید.

 

]]>
صادق زیباکلام: آبروریزی است که یک استاد دانشگاه را به خاطر اندیشه‌اش زندانی کنند https://persian.iranhumanrights.org/1396/12/sadegh-zibakalm-my-sentence-is-political-and-violates-freedom-of-speech/ Thu, 15 Mar 2018 13:40:19 +0000 https://persian.iranhumanrights.org/?p=41397

صادق زیباکلام، تحلیلگر سیاسی و استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران گفت که اتهام تبلیغ علیه نظام، تخطئه آزادی بیان است و رویکرد قوه قضائیه در جهت نفی آزادی بیان است.

آقای زیباکلام به کمپین گفت که حکم ۱۸ ماه زندان و دو سال محرومیت برای او که از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب صادر شده حکمی کاملا سیاسی است.

صادق زیباکلام، نویسنده، تحلیلگر سیاسی و استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران است که روز چهارشنبه، دوم اسفند ماه در داسرای رسانه تفهیم اتهام شده بود. او به کمپین گفته بود در مصاحبه‌ای در خصوص ناآرامی‌های دی ماه گفته‌ام که اگر رفراندوم شود تعداد قابل توجهی از مردم به جمهوری اسلامی رای نمی‌دهند و شاید فقط ۳۰ درصد به جمهوری اسلامی رای بدهند. این مصاحبه را دادستان، مصداق تبلیغ علیه نظام و تضعیف نظام گرفته و شعبه دوم بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه مرا احضار کرد.

آقای زیباکلام، روز سه شنبه ۲۲ اسفند ماه به کمپین گفت: «پرونده من به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب فرستاده شد و آقای قاضی صلواتی مرا به ۱۸ ماه زندان و دو سال محرومیت از فعالیت سیاسی و اجتماعی و محرومیت از حضور و فعالیت در فضای مجازی محکوم کرده است. من فکر می‌کنم با توجه به سرعتی که این پرونده داشت از بازپرسی تا صدور حکم داشت و با توجه به اینکه همواره با اس‌ام‌اس خبر می‌دادند و این بار تلفنی تماس می‌گرفتند، یک تصمیم و عزم و اراده  جدی وجود داشته که سریع حکم داده و برخورد کنند.»

او به کمپین گفت: «حکم مرا براساس ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی داده‌اند که می‌گوید تبلیغ علیه نظام از سه ماه تا یک سال مجازات دارد. اما برای من ۱۸ ماه حکم داده‌اند. گفته‌اند سابقه‌دار هستی و ۶ ماه را اضافه داده‌اند. علاوه بر این قبلا هم دیده بودیم که حکم محرومیت سیاسی و اجتماعی بدهند اما برای من، حکم محرومیت دو ساله از حضور و فعالیت در فضای مجازی هم  داده‌اند.»

براساس ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی هر کس علیه نظام جمهوری اسلامی ایران یا به نفع گروه‌ها و سازمان‌های مخالف نظام به هر نحو فعالیت تبلیغی نماید به حبس از سه ماه تا ‌یک سال محکوم خواهد شد.

صادق زیباکلام به کمپین گفت: «نکته‌ای که وجود دارد این است که اصلا جرمی تحت عنوان تبلیغ علیه نظام در هیچ جامعه توسعه یافته و جامعه‌ای که قانون حاکم باشد وجود ندارد. اینکه حکومت جمهوری اسلامی چون یک نظام ایدئولوژیک است و نظراتی دارد، اگر کسی این نظرات را نداشته باشد جرم تلقی می‌شود و باید زندان برود؟ در حکمی که برای من انشا شده و روز دوشنبه اجازه دادند بخوانم و از روی آن بنویسم، قاضی صلواتی نوشته علیرغم اینکه مسوولین نظام می‌گویند فتنه ۸۸ کار اسراییل و امریکا بوده شما می‌گویید نبوده است. یا جای دیگری در حکم نوشته که در مصاحبه با دویچه‌وله گفته‌اید تظاهرات دی ماه ۹۶ خودجوش بوده در حالیکه مسوولین نظام می‌گویند توسط عوامل نفوذی دشمن صورت گرفته. اصلا فرض بگیریم حق با آقای صلواتی باشد و کسانی که دی ماه تظاهرات کردند توسط اسراییل و امریکا و انگلستان برنامه‌ریزی شده باشد حالا من این نظر را ندارم چرا باید جرم و گناه تلقی شود و مجازات شوم؟ چه حقی را من پایمال و چه قانونی را من نقض کرده‌ام؟»

استاد دانشگاه تهران، اتهام تبلیغ علیه نظام را تخطئه آزادی بیان دانسته و به کمپین گفت: «یعنی اگر مثل حکومت فکر نکنیم جرم است. این مغایر با آزادی بیان است. دیگر چگونه می‌توانند آزادی بیان را تخطئه و نقض کنند؟ حکمی که برای من صادر شده صراحتا می‌گوید چرا مثل حکومت فکر نمی‌کنی. در حکم گفته شما گفته‌اید در خوشبینانه‌ترین حالت یک سوم مردم ممکن است به جمهوری اسلامی رای بدهند و این تبلیغ علیه نظام است. سوال من این است که اگر یک نفر معتقد باشد که همه مردم از حکومت متنفر هستند چرا باید جرم تلقی شود؟ این رفتار و این رویکرد در عمل به معنای نفی آزادی بیان است و بهتر از این نمی‌توانند آزادی بیان را جمع کنند و رسما و علنا بگویند آزادی بیان وجود ندارد و هرچیزی که مطابق باور حکومت است فقط می‌تواند گفته شود.»

صادق زیباکلام به کمپین گفت که وکیل ندارد. او گفت: «من وکیل ندارم چون معتقد هستم که مبنای پرونده من، اساسا حقوقی نیست و به امر قضا و امر حقوق کاری ندارد. کاملا سیاسی است. اینکه من مطابق حکومت فکر نکنم جرم سیاسی است، جرم حقوقی نیست که وکیل بگیرم. وکیل در دادگاه چی بگوید؟ من در هیچ کدام از محاکمات از وکیل استفاده نمی‌کنم چون معتقدم صورت مساله به هیچ عنوان قضایی و حقوقی نیست.»

او همچنین از اعتراض به حکم محکومیت اش خبر داد و گفت: «من به حکم اعتراض می‌کنم و با توجه به اصراری که داشتند ظرف چند روز پرونده جمع شود، فکر می‌کنم در خوش بینانه‌ترین حالت، ۱۸ ماه زندان تبدیل به جزای نقدی خواهد شد اما دو سال محرومیت سر جای خود خواهد ماند چون اصلا تحمل آزادی بیان را ندارند. توییتر من ۹۰ هزار نفر دنبال کننده دارد کانال تلگرامی‌ام ۱۰۰ هزار نفر و اینستاگرام من به ۷۰۰ هزار نفر می‌رسد و این را برنمی‌تابند. این واقعا باعث آبروریزی است که یک استاد دانشگاه را به خاطر اندیشه‌اش زندانی یا محروم کنند. من دو هفته پیش ۴ میلیون تومان به قوه قضائیه پرداخت کردم ۴ سال پیش هم پرداخت کرده بودم.»

صادق زیباکلام، مهرماه ۱۳۹۶ به دلیل مصاحبه‌ای درباره حسین فریدون، برادر حسن روحانی به توهین به قوه قضاییه و تشویش اذهان عمومی متهم و به جریمه نقدی محکوم شده بود. او به کمپین گفت: «شعبه ۱۰۵۷ دادسرای کارکنان دولت مرا به اتهام تشویش اذهان عمومی به ۴ میلیون تومان جریمه محکوم کرده بود که اعتراض کردم و شعبه ۶۷ دادگاه تجدیدنظر بهمن ماه بدون اینکه من حضور پیدا بکنم و به دفاعیات من توجه بکند حکم را تایید کرد.» او به گفته خود این ۴ میلیون تومان جریمه را به حساب قوه قضائیه واریز کرده است. آقای زیباکلام در سال ۱۳۹۳ هم متهم به تبلیغ علیه نظام و تشویش اذهان عمومی و محکوم به ۱۸ ماه زندان شده بود. او به کمپین گفت: «آن زمان درباره برنامه هسته‌ای پرسیده بودم به جز هزینه، چه نفعی برای منافع ملی داشته؟ اتهام تبلیغ علیه نظام و هم تضعیف نظام زدند و درنهایت به ۶ میلیون تومان جریمه محکوم کردند که پرداخت کردم. بازپرس به من گفته بود اگر پرداخت نکنی مجبور هستم بازداشتت کنم.»

]]>