کمپین حقوق بشر در ایران https://persian.iranhumanrights.org Sat, 16 Dec 2017 16:57:20 +0000 fa-IR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.1 بسته خبری (۵۳): از افت سطح زندگی ایرانیان در دو سال گذشته تا سونامی طلاق در پایتخت مذهبی کشور https://persian.iranhumanrights.org/1396/09/news-package-53/ Sat, 16 Dec 2017 16:57:20 +0000 https://persian.iranhumanrights.org/?p=38928

«بسته خبری هفته» عنوان ستونی است که به صورت هفتگی می‌توانید روی وب‌سایت کمپین حقوق بشر در ایران دنبال کنید. این ستون به مجموعه‌ای از خبرهای هفته می‌پردازد که اگر چه ممکن است به صورت مجزا در قالب مقاله یا خبر نیامده باشد، اما در شبکه‌های اجتماعی مطرح و یا به دلیل ماهیت خبری آن قابل توجه و تامل است، توسط رسانه‌های دیگر به آن پرداخته شده یا کمتر در میان خبرهای دیگر دیده شده است. شما می توانید خبرهای کوتاه و همچنین لینک به خبر، بیانیه‌ و گزارش‌های کمپین را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

*دفاع از محمد خاتمی و میرحسین موسوی در تلویزیون جمهوری اسلامی

حمید رضا جلایی‌پور فعال اصلاح‌طلب در برنامه «زاویه» که به صورت زنده از شبکه چهار پخش شد، گفت: «الان محبوبترین شخصیت در کشور رئیس دولت اصلاحات است و یکی از استکبارستیزترین چهره‌ها میرحسین موسوی است که هنوز در دانشگاه بیشترین طرفدار را دارد.»

وی افزود: «انتخابات٨٨ مشکل دار برگزار شده و اصلاح‌طلبان و رهبران جنبش سبز در برابر برخی برخوردها نجابت کردند. جلایی‌پور ادامه داد: تعیین میزان نفوذ خاتمی و میرحسین نیاز به نظرسنجی ندارد. صداوسیما فیلم‌های سخنرانی‌های انتخاباتی روحانی را نشان دهد تا مشخص شود شعارها چه بود و مردم چه کسانی را قبول دارند.» (منبع: رویداد ۲۴)

*وضعیت وخیم جسمی رضا شهابی در زندان

خانواده رضا شهابی، فعال کارگری زندانی اعلام کرده‌اند در ملاقات روز چهارشنبه ۲۲ آذرماه با او در زندان رجایی‌شهر یک سمت صورت شهابی دچار افتادگی شده است. پزشک زندان احتمال‌داده این عارضه به علت سکته خفیف به وجود آمده باشد با این‌حال مسوولان زندان هیچ واکنش به این موضوع نشان نداده و همچنان او را به حال خود رها کرده‌اند.

سندیکای کارگران شرکت واحد نیز اعلام کرد پزشک متخصص پیش از این تشخیص داده بود شهابی توان جسمی تحمل زندان ندارد. اما مسئولان زندان و دادستانی تهران بی‌توجهی کرده‌اند تا اینکه این زندانی صنفی در زندان سکته کرده است. به گفته سندیکای کارگران شرکت واحد حتی پس از سکته هم شهابی برای معاینه و جلوگیری از تشدید بیماری‌اش به بیمارستان اعزام نشده است.

*پایان یک هقته اعتراض کارگران نیشکر هفت‌تپه

پس از اعتراض‌های گسترده کارگران کارخانه نیشکر هفت‌تپه در هفته گذشته و به دنبال تغییر مدیریت مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه و تحقق مطالبات صنفی کارگران این واحد صنعتی، اعتراض‌های صنفی مربوط به مجتمع نیشکر هفت‌تپه خاتمه یافت.

این کارگران از هفته گذشته در اعتراض به محقق نشدن مطالبات نیروهای شاغل و بازنشسته بخش‌های مختلف کشاورزی و صنعتی در اعتراض صنفی به سر می‌بردند.

*درخواست عجیب فرماندار تهران درباره مکان اعتراض‌های مردمی

عیسی فرهادی  فرماندار تهران  گفت: «پیشنهاد می دهم یک محل یا پارکی برای اعتراضات و تجمعات تهران در نظر گرفته شود، که هرکس قصد اعتراض دارد به آن پارک برود و مدیر مربوطه را نیز به آن محل دعوت کنیم، این اتفاق برای تخلیه اعتراضات مردمی ضرورت دارد و در بسیاری از کشورهای دنیا انجام شده است.»

فرماندار تهران با اشاره به وجود ۳۰۳ هزار و ۷۰۰ هکتار بافت فرسوده در تهران، گفت:« ۱.۵ میلیون نفر جمعیت شهرستان تهران در بافت فرسوده سکونت دارد، زلزله ها نیز ایرانگردی را شروع کرده و همه جای ایران زلزله داریم، باید برای پیشگیری از خسارات زلزله شورای شهر نوسازی بافت فرسوده را در برنامه خود بیاورد.» (منبع: مهر)

*مکارم شیرازی: «فضای مجازی ابزاری برای پخش دروغ ها و تهمت ها شده»

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه گاهی خطر جنگ روانی از جنگ نظامی نیز بیشتر است گفت: «امروز متأسفانه فضای مجازی ابزاری برای پخش دروغ ها و تهمت ها شده و هرچه تکذیب می شود، از رو نرفته و مجدد تکرار می کنند؛ این مسئله دلیل بر این است که به دنبال حق و حقیقت نیستند و فقط به دنبال ایجاد بدبینی و اختلاف هستند.»

وی با اشاره به نامه احمدی‌نژاد برای علی خامنه‌یی نیز گفت: « شخصی به رهبر انقلاب نامه ای نوشته و مملکت را به صورت ویرانه معرفی کرده است؛ در حالی که این مسئله بی انصافی است و مأیوس نمودن مردم کاری غلط است.» (منبع: دنیای اقتصاد)

*افت سطح زندگی در دو سال گذشته ایرانیان

وحید محمودی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه شاخص‌های زیادی برای سطح زندگی وجود دارد، گفت: «طبق یکی از شاخص‌های بین‌المللی، ایران افت بسیار زیادی در دو سال گذشته داشته و از نظر سطح استاندارد جزو ۳۰ الی ۴۰ کشور آخر است. بنابراین خیلی وضع خوبی از نظر استانداردها نداریم.»

به گفته وی مجموع نظام تدبیر که امروز بر کشور حاکم است به سمتی نیست که بتواند رفاه مورد انتظار را تامین کند. هم‌چنین جهت‌گیری‌هایی که در سیاست‌گذاری‌های دولت می‌بینیم از جمله بودجه سال ۹۷ خیلی تصویر مشهودی نیست که بتواند سطح استاندارد مورد نظر را تامین کند.

*علم‌الهدی خطاب به بوریس جانسون: «مرتیکه آمده دو جاسوس را نجات دهد»

آیت‌الله علم‌الهدی با اشاره به سفر وزیر خارجه انگلیس به ایران، گفت: «او به عنوان حمایت از دو جاسوس آمده و می‌گوید من به ایران آمدم تا نظر خود در حقوق بشر را به ایرانی‌ها نشان دهم؛ با این وقاحت می‌آید و بعد هم آقایان با او جلسه گذاشته، نشست و برخاست می‌کنند، حرف می‌زنند و مذاکره می‌کنند.»

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی با بیان این‌که انگلیس مگر کیست و او نماینده کدام کشور است؟، ادامه داد: «این مردک آمده دوتا جاسوس و وطن‌فروش را از دست شما نجات داده و به دنبال مأموریت جاسوسی خودش ببرد و شما می‌خواهید با او درباره برجام به عنوان یک هم‌پیمان حرف بزنید. صحبت‌های شما با این هم‌پیمان در خصوص برجام چه شد و این صحبت‌ها چه مشکلی از مشکلات ما حل کرد و آن‌ها چه قدمی درباره انجام معاهداتشان در برجام برداشتند؟» (منبع: ایسنا)

*نماینده ولی فقیه در سپاه: «برخی انحرافات احمدی‌نژاد هنوز به مردم گفته نشده»

سعیدی، نماینده ولی‌فقیه در سپاه با اشاره به برخی سخنان و رفتارهای رئیس‌جمهور پیشین گفت: «برخی انحرافات احمدی‌نژاد هنوز به‌مردم گفته نشده است.» وی با بیان اینکه عده‌ای امروز طلبکار شدند گفت: «این افراد می‌گویند چرا در آن زمان از احمدی‌نژاد حمایت کردید؟ این در حالی است که طبیعی است تا مادامی که فرد در مسیر درست است باید از آن حمایت و پشتیبانی کرد و هرگاه به انحراف رفت باید در برابر آن موضع گرفت.»  

*توضیحات کلانتری درباره درگیری با مسوولین استان خوزستان

عیسی کلانتری، معاون رئیس‌جمهور درباره حاشیه حضورش در خوزستان و درگیری به نمایندگان مجلس توضیح داد: «مسأله ما فنی است، سیاسی که نیست. مسأله زیست‌محیطی و اجرائی است. ما برای حفظ محیط‌‌زیست خوزستان همه کار خواهیم کرد، اما نمایندگان خوزستان فکر می‌کنند با پرخاشگری و زورگفتن می‌توانند به اهدافشان برسند. حتی یکی از آنها تهدید کرد با شما همان کاری را می‌کنیم که با رئیس قبلی سازمان حفاظت محیط ‌زیست کردیم.» (منبع: شرق)

*دفاع عجیب آیت‌الله جنتی از رئیس قوه قضاییه

آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبان، با اشاره به این که قوه قضائیه نهاد مرجع رسیدگی به تظلمات مردم است،گفت: «هر حرکتی که باعث شود جایگاه دستگاه قضایی کشور و مسئولان آن تضعیف شود، در حقیقت به اعتماد مردم به نظام جمهوری اسلامی خدشه وارد کرده است و باید از چنین اقداماتی خودداری شود. رئیس مجلس خبرگان با اشاره به اصل ۱۵۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که اجتهاد، عدالت، آگاهی به امور قضایی و مدیر و مدبر بودن را از ویژگی‌های رئیس قوه قضائیه برمی‌شمارد، اضافه کرد وقتی فردی با چنین ویژگی‌های مهمی توسط مقام معظم رهبری انتخاب شده است، آیا مصلحت است که کسی او را با صراحت زیر سؤال ببرد و هتک حرمت کند؟» (منبع: انتخاب)

*علی مطهری: «حاضرم برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها با مراجع مذاکره کنم»

روزنامه شهروند درگزارشی درباره حضور زنان درورزشگاه نوشت:«به نظر می‌آید که اگر برای مسابقات فوتبال جایگاه مخصوصی برای زنان در نظر گرفته شود، درِ ورود و خروج زنان و مردان از یکدیگر جدا باشد و سرویس‌های بهداشتی جدا برای زنان ومردان در نظرگرفته شود و در ورزش‌هایی که بدن ورزشکاران مرد پوشیده باشد، به نظر می‌رسد اشکال شرعی وجود نداشته باشد.»

به گفته وی هرچند نظر قطعی در این زمینه را مراجع و علما می‌دهند اما اگر لازم باشد، حاضرم با مراجع در این زمینه مذاکره کند.

*رییس شورای شهر تهران: «ترافیک تهران از داعش خطرناک تر شده است»

محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران گفت: «ترافیک تهران از داعش خطرناک تر شده است همه تهران نشینان از این ترافیک کلافه شده اند، درحالی که بخشی از این ترافیک نیز به دلیل غفلت از حمل و نقل حاشیه ای و حومه تهران و کوتاهی دولت‌ها است.»

وی با اشاره به اینکه به زودی جمعیت تهران ۲۰ میلیون خواهد شد گفت: «امروز آپارتمان‌ها در تهران سالیانه ۱۰ تا ۵۰ میلیون ریال حق شارژ سالیانه به مدیر ساختمان پرداخت می‌کنند، اما برای اداره شهر تهران هر واحد آپارتمانی تقریبا ۱ میلیون ریال در طول سال عوارض می پردازد، عوارض منطقه ای تهران طی ۱۰ سال اخیر افزایشی نداشته است.» (منبع: مهر)

*نماینده مجلس: «نمایندگان دست خود را برای تبرک به احمدی نژاد می کشیدند»

جعفرزاده‌ایمن‌آبادی نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: «چرا آقایان جبهه پایداری رفته‌اند و قایم شده‌اند؟ چرا نمی‌آیند رسما از مردم عذرخواهی کنند؟ مگر همین‌ها نبودند که در مجلس نهم ما را تکفیر می‌کردند؟ بدترین تهمت‌ها، اتهام‌ها و افتراها را به ما می‌زدند. طرف سخن من آقای کوچک‌زاده است؛ طرف سخن من آقایان رسایی و نبویان هستند. مگر اینها نبودند که در مجلس با ما درگیر می‌شدند؟ وقتی علیه احمدی‌نژاد نطق می‌کردیم، به ما حمله می‌کردند. الان چه شده؟ کدام حرف ما اشتباه درآمده؟ من با چشمان خودم دیدم که در مجلس به کت او دست می‌کشیدند و دستشان را به خودشان می‌مالیدند. خب الان چرا شجاعانه عذرخواهی نمی‌کنند؟ بیایند بگویند در تشخیصمان اشتباه کردیم.»

پس از جنجال‌های اخیر محمود احمدی‌نژاد بسیاری از اصول‌گرایان ازحمایت سابق خود از وی دست کشیده‌اند.

*جلوگیری از برگزاری مراسم یرای ثربانیان قتل‌های زنجیره‌ای

کانون نویسندگان ایران با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد نیروهای امنیتی روز جمعه از برگزاری مراسم نوزدهمین سالگرد کشته شدن محمد مختاری و محمد جعفر پوینده از قربانیان قتل های زنجیره ای جلوگیری کرده‌اند.

کانون نویسندگان در اطلاعیه‌ای که در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده آورده است که ماموران امنیتی برخی از اعضای این تشکل را به داخل خودروهای نیروی انتظامی روانه کردند تا حاضرین مجبور شوند محل را ترک کنند. افرادی که به داخل خودروهای نیروهای انتظامی برده شده بودند، ساعتی بعد، و در پی اصرار مردم، آزاد شدند.

هفته گذشته نیز این کانون خبر داده بود که مأموران امنیتی از برگزاری مراسم چهلمین روز درگذشت علی‌اشرف درویشیان، داستان‌نویس و پژوهشگر ادبیات عامه، جلوگیری کرده‌اند.

*برگزاری چندین تجمع اعتراضی در کشور

تعدادی از بازنشستگان کشوری مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. معترضان که برای چندمین بار در ماههای جاری است که مقابل مجلس جمع می‌شوند؛ می‌گویند: «وعده‌های مسئولان برآورده نشده‌است.» آنها اجرای همسان سازی مستمری‌ها و ارتقاء خدمات بیمه تکمیلی را دو مطالبه اصلی مطرح می‌کنند و می‌گویند خواستار رسیدگی به وضعیت نابسامان بازنشستگان هستیم.

شماری از کارگران کارخانه «لاوان تابلو» در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود در مقابل ساختمان استانداری کرمان تجمع کردند. کارگران علت برپایی این اعتراض صنفی را حدودا ۹ماه معوقات مزدی اعلام کرده‌اند. کارگران لاوان تابلو یادآور می‌شوند که پیش از این نیز به دلیل بی‌توجهی‌مدیریت این واحد صنعتی، بابت معوقات مزدی خود اقدامات اعتراضی مشابهی را انجام داده بودند.

شماری از کارگران شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس مقابل ساختمان شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران واقع در میدان فاطمی تهران تجمع کردند.کارگران معترض در تشریح مشکلات خود گفتند: «از اردیبهشت سال ۹۵ که مدیریت شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس به بخش خصوصی واگذار شد، روال پرداخت مطالبات مزدی و بیمه‌ای آنها برهم خورده است.»

گروهی از کارگران وکارکنان بازنشسته فولاد که برای چندمین بار از سراسر کشور به تهران آمده‌‌بودند، مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی اجتماع کردند. زمان برپایی این تجمع با تقدیم لایحه پیشنهادی بودجه سال ۹۷ به مجلس مقارن بود و تجمع کنندگان از نمایندگان مجلس خواستار لغو خودگردانی صندوق فولاد، مکلف کردن دولت به اجرای تعهدات و پرداخت مطالبات قانونی بازنشستگان مطابق آیین‌نامه معتبر فولاد، پرداخت به موقع حقوق و هزینه‌های درمانی بازنشسته فولاد از محل اعتبارات بودجه‌ ۹۷ شدند.

تعدادی از کارگران انتقالی معدن سنگرود، در اعتراض به آنچه اصرار کارفرما برای تبدیل وضعیت استخدامی خود می‌خواندند، تجمع اعتراضی برپا کردند. کارگران معدن سنگرود که تعداد آنها ۴۳ نفر است در خصوص علت انتقالشان به طبس می‌گویند: «از دی ماه سال ۹۳ و پس از آنکه فعالیت معدن زغال‌ سنگ البرز غربی متوقف شد، به معدن زغال سنگ پرورده که از واحدهای زیرمجموعه‌ سازمان توسعه و نوسازی معادن ایران محسوب می‌شود، منتقل شدیم»

عشایر خراسان شمالی سال‌ها است که از مسئولان استان های خراسان شمالی و گلستان تفکیک و صدور اسناد مراتع ممیزی شده خود واقع در قشلاق گاهشان در استان گلستان را مطالبه می کنند که متاسفانه تاکنون به این مطالبه ترتیب اثری داده نشده است و امروز برخی از جمعیت عشایری خراسان شمالی برای احقاق این حق خود جلوی درب فرمانداری شهرستان مراوه تپه تجمع کردند.

*افشاگری رییس سابق فدراسیون چوگان درباره وزیر ورزش

گلنار وکیل گیلانی رییس سابق فدراسیون چوگان که در شرایطی غیرقانونی از ریاست این فدراسیون کنار گذاشته شد در گفتگویی با روزنامه اعتماد گفت: «معاون وزیر ورزش چندین بار بنده را به دفتر خودش فراخواند و هربار می‌گفت که اگر استعفا ندهم، عکس‌های خصوصی‌ام در تلگرام منتشر خواهد شد! او عملا بنده را تهدید کرد و می‌گفت که چرا در عکس‌ها حجاب ندارم و من هربار توضیح می‌دادم که آن عکس‌ها کاملا خصوصی هستند.»

وی در بخشی از این گفتگو با اشاره به تبعیض در ساختار وزارت ورزش گفت: « دو ماه تمام از ایشان وقت ملاقات ١٠ دقیقه‌ای می‌خواستم تا ماجرا را برایش توضیح دهم، اما باورتان می‌شود که یک رییس فدراسیون نتوانست پس از گذشت دو ماه با وزیر ورزش ملاقات کند؟ اصلا چطور می‌شود آقای داورزنی که معاون وزیر هستند، همچنان عضو هیات رییسه فدراسیون چوگان هم باشند؟ این خلاف قانون نیست؟ آن همه شعار آقای سلطانی‌فر درباره بها دادن به زنان و جوانان فقط در حد حرف است و باید از آقای رییس‌جمهور بپرسیم که آن شعارهای دلنشین شما درباره پاسداشت حقوق شهروندی افراد و زنان در انتخابات اخیر به کجا رسید؟ آیا این درست است که معاون وزیر ایشان بنده را تهدید به انتشار عکس‌های خصوصی‌ام کند؟»

*فقر و محرومیت در نقاط مختلف کشور

خبرگزاری مهر در گزارشی تصویری به وضعیت بسیار سخت روستانشینان اطراف دریاچه هامون پرداخته است. دراین گزارش آمده است: «خشک شدن رودخانه هیرمند و دریاچه هامون و عدم مدیریت صحیح منابع آبی در بخش کشاورزی باعث بوجود آمدن خشکسالی و فقر و از بین رفتن مراتع طبیعی و دام ها  در منطقه زابل شده است. از سوی دیگر بسته شدن مرز و از دادن کسب و کار باعث فقر بیشتر و افزایش حاشیه نشینی در این شهر شده است.»

هم‌چنین آژانس بین المللی عکس ایران در گزارشی تصویری فقر و محرومیت روستای بیشه در شهرستان سربیشه خراسان جنوبی را به تصویر کشیده است. در این گزارش آمده است: «روستای بیشه در شهرستان سربیشه خراسان جنوبی در آخرین نقطه مرزی این شهرستان با افغانستان واقع است. مردم این روستای کوچک و محروم در دل کوه‌های بلند در خانه‌هایی زندگی میکنند که شبیه دخمه است. دخمه‌های گلی که دران خبری از دستشویی و حمام نیست. نه شغلی دارند، نه کشاورزی و دامداری و نه آب. تنها دلخوشی آنها خاطراتی است که از دلاوری اجدادشان در مقابل اشرار و طالبان دارند.»

خبرگزاری ایسنا نیز در گزارشی تصویری به وضعیت روستاهای کرمان بعد از زلزله اخیر پرداخته است. در این گزارش آمده است: « این زلزله باعث ایجاد خسارات به روستاهای «گورک» و «گزک» در شهرستان راور شد. زلزله امروز در ادامه پس لرزه های زلزله ۱۱ روز پیش است که پس از زلزله تا کنون ۷۰ پس لرزه داشته است و با توجه به سرمای بیش از حد هوا در این منطقه ساکنین این روستاها با کمبود وسایل گرمایشی، چادر و کانکس رو به رو هستند.»

*وجود بیش از دوهزار کودک بیوه در کشور

پروانه سلحشوری رئیس فراکسیون زنان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بیش از یک سال است که مساله ازدواج کودکان را در مجلس مطرح کرده ایم وبیش از دوهزار بیوه در سنین کودکی از ۹ تا ۱۲ سال در کشور زندگی می‌کنند، گفت: «متاسفانه برای حل این مشکل مخالفت از سوی برخی از زنان که دارای مسئولیت هستند، بیشتر است.»

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی هم‌چنین گفت: «نباید زن را به‌جرم زن بودن از حقوقش محروم کرد وما برای شکل‌گیری نهادهای حمایت‌کننده از زنان گرد هم‌ جمع شده‌ایم، برای زنانی که به شغل نیاز دارند و خودشان سرپرست خانوارند»

*مرگ کارگران در سایه نبود ایمنی

دو کارگر افغانستانی در بیاض انار بر اثر گازگرفتگی ناشی از ذغال در فضای سربسته جانشان را از دست دادند.  سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران از مرگ مرد ۳۵ ساله در حادثه انفجار سیلندر اکسیژن خبر داد. وی در ارتباط با هویت متوفی گفت: «مشخص نیست که فرد متوفی کارگر مغازه آهن در محل تخلیه سیلندرهای اکسیژن بوده یا به همراه خودرو نیسان برای تحویل سیلندرها در محل حضور داشته‌است»

بنابر اعلام «محسن قادری» رییس شبکه بهداشت شهرستان عجب شیر، شب گذشته براثر حادثه نشت گاز اسیدی در شهرک صنعتی عجب شیر یک کارگر کشته و ۴ کارگر وسه آتش دیگر مصدوم شدند. او با بیان کارگر جان باخته حدودا ۳۸ سال سن داشته‌است، در مورد وضعیت مصدومان گفت: «همه مصدومان توسط امدادگران شبکه بهداشت به بیمارستان سینا در تبریز منتقل شده‌اند.»

*خشک شدن کامل قسمت جنوبی تالاب شادگان

عادل مولا معاون محیط طبیعی اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به کمبود آب در بسیاری از نقاط تالاب شادگان گفت: «در حال حاضر قسمت جنوبی تالاب شادگان کاملا خشک شده است.»

معاون محیط طبیعی اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: «یکی از موضوعات مهم، محل تلاقی آب شور و آب شیرین تالاب شادگان است که موجب ایجاد یک زیستگاه آب لب‌شور می‌شود که این امر مشکلاتی را برای آبزیان نیز ایجاد می‌کند»

هم‌چنین خبرگزاری ایرنا در گزارشی تصویری به خشک شدن دریاچه هامون اشاره کرده و وضعیت بسیار سخت زندگی روستانشینان آن مناطق. در بخشی از این گزارش آمده است: « استان سیستان و بلوچستان بیش از دو دهه است که با کاهش بارندگی و بحران خشکسالی روبرو است. این امر در کنار تغییر مسیر رودخانه هیرمند از سوی افغانستان و خشک شدن تالاب هامون زندگی اقتصادی مردم منطقه را دچار بحران کرده است. در حال حاضر این ناحیه به یکی از کانون های اصلی گرد و غبار در کشور تبدیل شده است.»

*دستگیری به دلیل برگزاری شوی زیورآلات

مصطفی جوادی‌مقدم رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان گفت: «شخص برگزار کننده شوی زیورآلات در کاشان، ازسوی دستگاه قضایی دستگیر شده است.» به گفته وی اخیراً یک برنامه رونمایی از محصولات زینتی در شهرستان کاشان تخلفاتی را در پی داشت که این تخلفات یکی پخش همزمان مراسم عمومی از فضای مجازی است که این موضوع خلاف مقررات است و نکته دیگر اقداماتی است که خلاف شئون اسلامی در این برنامه رخ داده است.

هم‌چنین مرتضی ابوطالبی  رئیس پلیس فتا استان یزد گفت: «درپی رصد شبکه های اجتماعی مشخص شد فردی با نامی مستعار، اقدام به تبلیغات برای برگزاری مهمانی در یزد کرده است. وی مدعی شد پس از اخذ دستور از مقامات قضایی این فرد توسط نیروی انتظامی دستگیر شد.»

*فیلترشدن ۸۰۰ سایت در استان همدان

بخشعلی کامرانی فرمانده انتظامی همدان با بیان اینکه ۸۰۰ سایت در استان فیلتر شد، گفت:« ۲۳۰ هزار نفر در بخش‌های مختلف توسط نیروهای انتظامی همدان آموزش دیدند.»

وی با بیان اینکه آمارها بیانگر انجام اقدامات مناسب در راستای مقابله برخوردهای هنجارشکنانه در جامعه است، مدعی شد:«به دلیل بالا بودن حجم کار ممکن است اقدامات انجام شده کمرنگ دیده شود.» (منبع: تسنیم)

*افزایش مهاجرت ارامنه از ایران

کارن خانلری نماینده مسیحی در مجلس شورای اسلامی در گفتگویی با روزنامه قانون با اشاره به اینکه جامعه ارامنه متخصصان بسیاری دارد که می‌توانند براساس اصل شایسته‌سالاری به عرصه مدیریت راه پیدا کنند و نقش‌آفرینی کنند گفت: «ارامنه به‌خاطر موقعیت اجتماعی‌شان شاید چندان در حلقه های بزرگ اقتصادی قرار نداشته و در سطوح کوچک و متوسط جای می‌گرفتند. همین موضوع باعث شده که با رکود اقتصادی همان‌گونه که همیشه قشر‌های کوچک آسیب می‌بینند آن‌ها نیز به مشکل بخورند»

وی هم‌چنین به افزایش میزان مهاجرت ارامنه در ایران اشاره کرده و علت این مهاجرت های اخیر را شرایط بد اقتصادی کشور عنوان کرد.

*گزارشی از نشست هم‌اندیشی مبارزه با آزار خیابانی

روزنامه اعتماد در گزارشی به جلسه هم‌اندیشی مبارزه با آزار خیابانی پرداخته است. در بخشی از این گزارش آمده است: « آمارها نشان می‌دهد که ۶۰ درصد زنان حداقل یک‌بار تجربه آزار خیابانی داشته‌اند، تجربه تلخی که اگرچه تأثیر ویرانگری روی روان و بعضاً جسم آنها می‌گذارد معمولاً مسکوت می‌ماند.»

هم‌چنین در بخش دیگری از این گزارش آمده است: «در حال حاضر زنان در عرصه‌هایی همچون هیئت دولت حضور دارند اما همین حضور همراه فشارهایی مانند استفاده اجباری زنان از پروتکل چادر است»

*واکنش‌ها به افزایش عوارض سفر به خارج از کشور

پس از اینکه دولت در لایحه بردجه کشورعوارض سفر به خارج از کشور افرایشی سه برابری پیدا کرد واکنش‌ها به این افزایش قیمت شدت گرفت. رییس هیات مدیره جامعه تورگردانان در این رابطه گفت: «آیا برای توسعه زیرساخت گردشگری، باید پولِ آن را از مردم بگیریم؟ بهتر نیست به جای آنکه مانع خروج مردم از کشور شویم، انگیزه سفر رفتن را بیشتر کنیم؟ ما نمی‌توانیم مردم را از سفر رفتن منع کنیم، یا آنهایی که مسافرِ خارج هستند را جریمه و تنبیه کنیم، معنای افزایشی که در عوارض خروج از کشور اتفاق افتاده، همین می شود.»

هم‌چنین عضو اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق گفت: «طبیعتا افزایش سه برابری عوارض خروج از کشور واکنش منفی را در پی خواهد داشت اما بعد از یکی – دو ماه می‌توان نتایج مثبت آن را در بخش گردشگری شاهد باشیم.»

*پدرحقوق اساسی ایران: «امام هم زورش به شورای‌نگهبان نرسید»

محمد هاشمی پدر حقوق اساسی ایران در خصوص دلیل تعلل شورای نگهبان برای حل موضوع «رجل سیاسی» گفت: «امام هم زورش به شورای نگهبان نرسید. وگرنه زن سواد دارد، مرد هم دارد، زن متفکر است مرد هم است.

بنابراین تا زمانی که منطق موجود حل نشود همین است که هست.» به گفته وی رجل سیاسی نه به معنای مرد، بلکه به مفهوم شخصیت سیاسی است. از نظر وی شورای نگهبان در ایران یک نهاد سنت‌گراست. (منبع: انصاف‌نیوز)

*انتقاد از کمبود چادر برای زلزله‌زدگان کرمانشاه

روزنامه ایران در گزارشی به انتقاد از کمبود چادر در فصل سرد سال برای زلزله‌زدگان پرداخته است. در بخشی از این گزارش و به نقل از سید قاسم جاسمی نماینده مردم کرمانشاه درمجلس شورای اسلامی  آمده است: «متأسفانه سرویس‌های بهداشتی و خدماتی به اندازه کافی برای مردم وجود ندارد، بیماری سرماخوردگی شدیدی دراین منطقه برای مردم به وجود آمده است. همچنین برخی کانکس‌های مورداستفاده مردم از استحکام لازم برخوردار نیست،‌متأسفانه  وزش باد طی دو روز گذشته بسیاری ازکانکس‌ها را دچار مشکل کرده و برخی از آنها را باد برده است»

وی با بیان اینکه هنوز برخی زلزله زدگان چادر اسکان هم ندارند،گفت:‌ «متأسفانه شرایط نامتعادل و نامناسبی برای زلزله زدگان وجود دارد، حتی دربازدید از منطقه کولبران کرمانشاه که چند روزپیش دچار حادثه زلزله با۵ ریشتر شد؛ مشخص گردید که متأسفانه رسیدگی‌های دولتی انجام نشده و کمک‌های مردم نیز تا حدودی افت کرده است.»

*ادعا درباره جاسوسی گردشگر روس در قم

وزارت اطلاعات در بیانیه‌یی اعلام کرد: «به دنبال انتشار تصویری از یک جاسوس در قم در فضای مجازی، این فرد یک تبعه روسی است که به عنوان گردشگر وارد کشور شده است. بنابر اعلام وزارت اطلاعات، نام این تبعه روسی، بنپسیون چودونستکی است که دی ماه سال گذشته با دریافت روادید در فرودگاه به منظور اقامت یک ماهه وارد کشور می‌شود و از بدو ورود مورد رصد اطلاعاتی قرار می‌گیرد. وی بعد از دو روز اقامت کشور را ترک می‌کند.»

در متن این اطلاعیه صراحتا عنوان نشده که این تبعه روس که به عنوان گردشگر وارد کشور شده بود، جاسوس بوده یا نه. (منبع: ایسنا)

*محسنی اژه‌ایی: «مرتضوی در پرونده لاریجانی مجرم بود اما لاریجانی نه»

محسنی اژه‌ای در مورد ماجرای بهمن ٩١ و پخش فایل صوتی لاریجانی در صحن مجلس گفت: «ادعا شده بود که آقای فاضل لاریجانی به مرتضوی پیشنهاد سهم خواهی کرده البته به این مضمون بود. آقای فاضل بعد اون قضیه بلافاصله تحت تعقیب قرار گرفت و در توضیحاتش گفت: مرتضوی چندین بار با واسطه از من کمک خواست. فاضل لاریجانی اصلا ارتباطی با قوه ندارد. مرتضوی خواسته شد و به دادسرا آمد و با یک دسیسه چینی با یک جمعی به دنیال پرونده سازی بود البته بدون تردید فاضل سهل انگاری کرد و نباید در جلسه حاضر میشد ولی بدون تردید جرم اول با مرتضوی بود.»

به گفته اژه‌ای اقدام مرتضوی حتما اقدام مجرمانه بود اما کسی از او شاکی نشد.

*درخواست محاکمه احمدی نژاد به دلیل مناظره سال ۸۸

مصباحی مقدم، سخنگوی جامعه روحانیت گفت: «احمدی نژاد به خاطر حرف هایی که در مناظره زد باید محاکمه می شد. اصولگرایانی که احمدی نژاد را تقدیس کردند از مردم عذرخواهی کنند. اگر جامعه روحانیت به احمدی نژاد بعد از مناظره ها واکنش نشان می داد ورق انتخابات بر می گشت به همین دلیل واکنش نشان ندادیم.»

وی در پاسخ به این سوال که شما نقش احمدی‌نژاد را درحوادث سال ۸۸ چه می‌دانید؟ ادعا کرد: «اصلاً نمی‌شود دو رفتار را برابر هم  نهاد و مساوی تلقی کرد. بله؛ آقای احمدی‌نژاد به خاطر همان مناظره باید محاکمه می‌شد، اما هرگز نمی‌توان کار ایشان که یک کار اشتباهی بود، با اعلام یک تقلب بزرگ ۱۱ میلیون رأیی مقایسه کرد؛آن بحران حیثیت نظام ما را در جهان زیر سؤال برد، موقعیت منطقه‌ای ما را افت داد، در داخل دچار بحران سیاسی و اقتصادی شدیم»(منع: ایران)

*نماینده مردم تبریز: «دیگر نمی‌توانیم امریکا را منشا مشکلات‌مان بدانیم»

مسعود پزشکیان نماینده مردم تبریز درمجلس گفت: «من زمانی که از دولت اصلاحات بیرون آمدم و به تبریز بازگشتم هیچ کس طالب همکاری من با خودش نبود، هرچه می‌گفتم می توانم کمکی کنم می گفتند تو را نمی‌خواهیم، از استاندار و فرماندار تا مسئولان دیگر و همین شد که من رفتم به تهران و به طبابت مشغول شدم.»

پزشکیان هم‌چنین گفت: «ما امروز دعواهای الکی داریم و بیهوده به پای هم می‌پیچیم. امروز سخن گفتن از اینکه آمریکا عامل مشکلات ماست دیگر جایگاهی ندارد. ما باید بکوشیم که در جهت حل مشکلات گام برداریم.» (منبع: ایسنا)

*رییسی: «روزی نیست که در گوش من نگویند که نسبت به شما اشتباه کردیم»

ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی و کاندیدای اصول‌گرایان درانتخابات گدشته ادعا کرد: «در عرصه انتخابات بسیاری از مسائل برای مردم روشن شد و نشد یک بار برای زیارت به حرم مطهر رضوی بروم و چند نفری در گوش من نگویند که ما نسبت به شما اشتباه کردیم.»

روزنامه اعتماد دریادداشتی به قلم مصطفی درایتی، روحانی اصلاح طلب در واکنش به این اظهارنظر و نوع برخورد رییسی با انتخابات نوشت: یا اینکه حلقه دوستان نزدیک رییسی یا کسانی که در انتخابات حامی او بودند، هنوز در حال و هوای انتخابات هستند و فکر می‌کنند که باید او را برای انتخابات آتی آماده نگه دارند. ویا اینکه احتمالا نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری برای آنها غیرمترقبه بوده است. آنها تلقی و تصوری داشتند که با نتیجه انتخابات هماهنگ نبود. این کابوس یا هر تعبیر دیگری که داشته باشیم موجب شده که نتوانند ذهن خود را از اتفاقی که افتاد، خالی کنند.»

*نماینده مجلس: «با دو تابعیتی‌ها تسویه‌حساب سیاسی می‌شود»

علیرضا رحیمی، عضو کمیسیون امینت ملی و سیاست خارجی درباره اهداف سفر بوریس جانسون وزیر امور خارجه انگلیس واحتمال آزادی نازنین زاغری درنتیجه این سفرگفت: «موضوع آزادی خانم زاغری به قوه قضائیه مربوط می‌شود که دستیابی به این نتیجه در این مذاکرات قابل پیش‌بینی نیست»

وی دراین‌باره که در صورت جاسوس بودن نازنین زاغری دلیل زندانی بودن او چیست و اگر جرم جاسوسی به اثبات رسیده به کدام دلیل احتمال آزادی مطرح می‌شود، گفت: «موضوع دو تابعیتی یک حق بین‌المللی است و چنین نیست که فردی به‌صرف این مسأله در مظان اتهام جاسوسی، ارتباط با بیگانه یا نفوذ قرار گیرد. متأسفانه بخش قابل‌توجهی از این مسأله (موضوع دو تابعیتی) در داخل سیاسی شده است، بدین معنا که قسمتی از تسویه‌حساب‌های سیاسی به بهانه دو تابعیتی‌ها انجام می‎گیرد تا به واسطه آن مدیران ارشد دولتی به‌ نوعی مورد تردید افکار عمومی قرار گیرند.» (منبع: رویداد ۲۴)

*سونامی طلاق در پایتخت مذهبی ایران

براساس آماری رسمی سال گذشته در قم هر ماه ۲۹۴و روزانه ۱۰طلاق ثبت شده است. قم به عنوان یکی از مذهبی‌ترین شهرهای ایران بالاترین نرخ طلاق را درسال گذشته در کشور داشته است. در سال ۹۵، نرخ طلاق در استان قم برابر با ۲,۷۱ بوده در حالی که میانگین نرخ حاصل از ثبت طلاق در کل کشور ۲,۱۳ است.

به گفته کارشناسان ناموفق بودن زوجین در برقراری ارتباط، مهم ترین علت طلاق در قم است. (منبع: ایرنا)

*روایت محمود صادقی از اختلافاتش با رئیس قوه قضاییه

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به پرونده حساب‌های بانکی قوه‌قضاییه گفت: «بسیاری از رسانه‌های اصولگرا یا حامی رئیس قوه‌قضاییه تلاش کردند عذرخواهی من را پشیمانی از کاری که کردم و عدول از سوال و مواضعم جلوه دهند. در حالی که سؤالی که من در مورد حساب‌های بنام رییس‌قوه قضاییه داشتم در جریان است و پیگیری‌های من ادامه دارد.»

وی با اشاره به اینکه شاید تاکنون نماینده‌ای به خود اجازه مقابله با توهین رئیس‌ قوه‌ای به نماینده مجلس را نداده بود گفت: «من کاملا ساختار قدرت را می‌شناسم اما خط قرمز‌های مرسوم را به رسمیت نمی‌شناسم. با توجه به اختیارات قانونی نماینده مجلس حداکثر استفاده را از ظرفیت‌های موجود می‌کنم. ممکن است نتوانند عبور از خط قرمزهای مرسوم را تحمل کنند.» (منبع: اعتماد)

*زندگی شش میلیون تن در سکونت‌گاه‌های غیررسمی

جمشید برزگر، رئیس کانون انبوه سازان مسکن گفت‌: «براساس طرح جامع مسکن سالانه باید نزدیک یک میلیون مسکن تولید شود که اکنون نزدیک ۴۰۰ هزار واحد است. ۲۴ میلیون خانوار در کشور داریم و ۲۲ میلیون واحد مسکونی نیز احداث شده است. سوال این است که این ۲ میلیون خانوار که واحد مسکونی برای آنها احداث نشده در کجا زندگی می کنند؟ در زمانی که طرح جامع مسکن تدوین می شد ۴ میلیون نفر در سکونتگاه‌های غیررسمی زندگی می کردند اما این عدد در حال حاضر به شش میلیون نفر افزایش یافته است.»

به گفته وی روزی ایران ششمین تولید کننده سیمان در جهان بود در حالی که هم اکنون کارخانه های سیمان کشور با ۳۰ تا ۳۵ درصد ظرفیت کار می‌کنند. براساس آمارها، ۱۱ تا ۱۴ میلیون نفر حاشیه نشین هستند و ۹ تا ۱۰ میلیون نفر در بافت‌های فرسوده هستند. (منبع: فارس)

*دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: «شر کنکور باید کنده شود»

محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: «کنکور تبدیل به یک معضل شده است و شجاع مردی می خواهد که شر کنکور را از سر نظام آموزش عالی کشور کم کند. البته تا جایگزینی نباشد نمی شود آن را حذف کرد.»

وی با اشاره به اینکه راه نجات وبرون رفت از مشکلات آموزشی کشور حذف کنکور است گفت: «شجاع مردی می خواهد که شر کنکور را از سر نظام آموزش عالی کشور کم کند البته تا جایگزینی برای کنکور نباشد نمی توان آن را حذف کرد.» (منبع: مهر)

*ورود سپاه به خیابان‌های پایتخت برای مقابله با سرقت و اوباش

سردار یزدی، فرمانده سپاه تهران بر لزوم توجه جدی همه دستگاه‌ها به آسیب‌های اجتماعی پایتخت تأکید کرد و از ایجاد گشت‌های جلوگیری از وقوع سرقت و برخورد با اوباش در تهران خبر داد.

وی با بیان اینکه  در تهران در هر ساعت زلزله‌هایی به نام فقر، اعتیادرخ می‌دهد گفت: «بسیج و سپاه حدود ۲۳نوع آسیب اجتماعی را احصا کرده‌اند»

وی هم‌چنین خطاب به اعضای شورای شهر تهران گفت: «از اعضای شورای شهر تهران می‌خواهم که به گسترش تفکر بسیجی کمک کنند.»

سلمان سامانی، سخنگوی وزارت کشور دردر واکنش به این خبر و بیان اینکه این از وظیفه ناجاست گفت: «یکی از محورهای مهمی که در بحث آسیب‌های اجتماعی در دستور کار شورای اجتماعی کشور است، مبارزه با مفاسد اخلاقی است که ذیل این محور، برخورد با اراذل و اوباش و مبارزه با سرقت و مسائلی از این دست دیده شده‌است.»

*پروانه سلحشوری: «جو یاس، ناامیدی و بی‌تفاوتی در دانشجویان رواج دارد»

پروانه سلحشوری نماینده مردم تهران با بیان اینکه موسوی، رهنورد و کروبی ضد انقلاب و ضد نظام نیستند، گفت: «کدام فرد ضد نظامی در حصر پیام می‌دهد که مردم در صحنه باشند و در انتخابات رای بدهند.»

وی هم‌چنین درباره فضای دانشگاه‌های کشور نیز گفت: «دانشگاه برای اینکه طالبان واقعی علم به سراغ آن نمی‌رود از علم خالی می‌شود. آنچه در این روزها دیدم فقط برای من مایه افسوس و ناراحتی بود. متاسفانه جو یاس، ناامیدی و بی‌تفاوتی در دانشجویان رواج دارد  در حالی که دانشجو باید معترض و نقاد باشد و با این تهی سازی دانشگاه از علم، به سمت دانشگاهی می رویم که دانشجو بی‌تفاوت باشد چرا که بقای خود را در بی‌تفاوتی می بیند.»

*مسمومیت ۲۳ دانش‌آموز زنجانی به دلیل تجهیزات گرمایشی غیراستاندارد

علیرضا زراعتچی رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان زنجان از مسمومیت ۲۳ دانش‌آموز زنجانی با مونوکسید کربن خبر داد. به گفته وی در بررسی اولیه تعداد ۲۳ دانش‌آموز دچار علائم مسمومیت با مونوکسید کربن شامل سردرد، ضعف و بی‌حالی، سرگیجه و حالت تهوع بودند که پس از دریافت اقدامات درمانی پیش بیمارستانی توسط اورژانس به مراکز درمانی آیت‌الله موسوی و ولیعصر زنجان منتقل شدند. (منبع: ایلنا)

]]>
بهروز توکلی: به دلیل اتهامات واهی ده سال زندانی بودم؛ ما از حقوق شهروندی برخوردار نیستیم https://persian.iranhumanrights.org/1396/09/after-10-years-in-prison-faith-leader-behrouz-tavakkoli/ Fri, 15 Dec 2017 22:14:58 +0000 https://persian.iranhumanrights.org/?p=38925

بهروز توکلی از اعضای سابق گروه رهبری جامعه بهائی در ایران که از ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۸۷ زندانی بود و در ۱۵ آذر ماه ۱۳۹۶ پس از ده سال از زندان آزاد شد، در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران گفت که به دلیل اتهاماتی واهی، ده سال بدون مرخصی در زندان بوده است.

آقای توکلی به کمپین گفت که هیچ وقت شکنجه فیزیکی نشده اما تحت شکنجه روانی قرار گرفته است.

بهروز توکلی، سومین عضو هیات “یاران” گروه رهبری جامعه بهایی ایران است که پس از ده سال از زندان آزاد شده اند. فریبا کمال آبادی و مهوش ثابت دو عضو دیگر این هیات در ۹ آبان و ۲۷ شهریور ۱۳۹۶ از زندان آزاد شدند. جمال‌الدین خانجانی، عفیف نعیمی، سعید رضایی و وحید تیزفهم، دیگر اعضای این هیات همچنان در زندان بسر می‌برند. بهروز توکلی به کمپین گفت که دیگر هیاتی به نام هیات یاران در ایران وجود ندارد.

اعضای هیات یاران در اسفند ۸۶ و اردیبهشت ۸۷ بازداشت و به جاسوسی  برای اسراییل، توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام متهم و از سوی دادگاه انقلاب هرکدام  به ۲۰ سال زندان محکوم شده بودند. مقامات قضایی هیچگاه در خصوص این اتهامات شواهدی ارایه نکرده‌اند.

بهروز توکلی پس از آزادی از زندان در مصاحبه با کمپین گفت: «هیچ یک از اتهامات، مطلقا صحیح نبود. در جهت تفکری که داشتند می‌گفتند که ما اقدام به تشکیل گروه‌های غیرقانونی کردیم و این خلاف قانون و حداکثر مجازاتش هم ۱۰ سال است. در حالی که تشکیلاتی که جامعه بهایی داشت و در ۱۸۴ کشور دنیا دارد برای اجرای شعائر مذهبی و ازدواج و طلاق و کفن و دفن و تعلیم و تربیت روحانی و جریان معاضدت بین جامعه است و همچنین برنامه‌ریزی برای خدمت به جامعه عمومی که البته در کشورهای دیگر است و در ایران متاسفانه از این محروم هستیم. این نظام اداری جامعه بهایی است که در همه دنیا هم است.»

آقای توکلی به کمپین گفت که وزارت اطلاعات کاملا از نحوه فعالیت هیات یاران آگاه بود. او به کمپین گفت: «با اینکه اولیای محترم امور مطلع بودند از اینکه جامعه بهایی بدین ترتیب خودش را اداره می‌کند ولی یک سلسله سو تفاهماتی به وجود آمده که مثلا فرض بفرمایید این نوع اداره جامعه را خلاف امنیت کشور ارزیابی می‌کردند یا با عطف نظر به اینکه جامعه بهایی، یک جامعه بین‌المللی است و مرکز جهانی بهایی در شهر حیفا به همه جوامع ملی اشراف دارد و در سطح ملی هم، محافل ملی هستند که اشراف دارند به محافل محلی و یک سیستم منسجمی وجود دارد ولی این نوع ارتباطات را مبنی می‌کردند به حساب جاسوسی به دول متخاصم. ما در این سال‌ها بسیار سعی کردیم که توضیح دهیم و رفع سو تفاهمات کنیم ولی متاسفانه تا بحال آنچنان موفق نبودیم. البته اتهامات دیگری هم بود. هفت اتهام به طور کلی مطرح کردند مثل تبلیغ علیه نظام، ولی دادگاه بدوی این ۷ اتهام را به دو اتهام تقلیل داد راه اندازی گروه‌های غیرقانونی و جاسوسی به نفع دول متخاصم که خوشبختانه دادگاه تجدیدنظر پرونده ما را مورد بررسی قرار داد و اعلام کرد هیچ سندی که دال بر جاسوسی برای دول متخاصم باشد وجود ندارد و همان تشکیل گروه‌های غیرقانونی را لحاظ کرد و ده سال حداکثر حکم را برای ما لحاظ کرد.»

شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی محمد مقیسه در مرداد ماه  ۱۳۸۹، اعضای گروه رهبری جامعه بهایی ایران را به اتهام «جاسوسی، توهین به مقدسات، تبلیغ برعلیه نظام و رواج فساد فی‌الارض» به بیست سال زندان محکوم کرده بود که این حکم در شهریور همان سال در دادگاه تجدیدنظر به ۱۰ سال کاهش یافت اما دادستان کل کشور حکم دادگاه تجدیدنظر را برخلاف شریعت تشخیص داده و مجددا حکم به ۲۰ سال افزایش یافت. در آذر ماه ۱۳۹۴ اما حکم آنها با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی به ۱۰ سال کاهش یافت.

براساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی «در جرائم موجب تعزیر هرگاه جرائم ارتکابی بیش از سه جرم نباشد دادگاه برای هر یک از آن جرائم حداکثر مجازات مقرر را حکم می‌کند و هرگاه جرائم ارتکابی بیش از سه جرم باشد، مجازات هر یک را بیش از حداکثر مجازات مقرر قانونی مشروط به اینکه از حداکثر به اضافه نصف آن تجاوز نکند، تعیین می‌کند. در هر یک از موارد فوق فقط مجازات اشد قابل اجراء است و اگر مجازات اشد به یکی از علل قانونی تقلیل یابد یا تبدیل یا غیرقابل اجراء شود، مجازات اشد بعدی اجرا می‌شود. در هر مورد که مجازات فاقد حداقل و حداکثر باشد، اگر جرائم ارتکابی بیش از سه جرم نباشد تا یک‌چهارم و اگر جرائم ارتکابی بیش از سه جرم باشد تا نصف مجازات مقرر قانونی به اصل آن اضافه می‌شود.»

بهروز توکلی به کمپین گفت: «گفتند تو مقصری که گروه‌های غیرقانونی تشکیل دادی. در دادگاه هم گفتم که اولیای امور مطلع بودند از این قضایا و چیز پوشیده‌ای نبود. سال‌های سال یعنی از سال ۶۶ در جریان امور بودند و ما با حضرات ارتباط داشتیم. ما را به وزارت اطلاعات دعوت می‌کردند و خدمت‌شان می‌رفتیم و هرگونه سوالی راجع به جامعه بهایی داشتند ما پاسخ می‌دادیم. هروقت اراده می‌کردند اطلاع می‌دادند قرار می‌گذاشتند و ما می‌رفتیم و توضیح می‌دادیم چون هیچ کار مخفی نمی‌کردیم. مثلا درباره بعضی از فعالیت‌های ما توضیح می‌خواستند که با چه هدفی و به چه شکل انجام می‌شود و چه کسانی مسوول انجام این امور هستند.»

آقای توکلی به انحلال هیات یاران اشاره کرد و گفت:  «من ۱۸ سال در این هیات خدمت کردم اما الان دیگر گروه یاران وجود ندارد و ما هیچ گونه سمت و مسوولیتی به عنوان یاران نداریم. اواخر سال ۸۷ دادستان کل یک حکمی داد که این نوع اداره جامعه بهایی به مصلحت امنیت کشور نیست و در روزنامه‌های کثیرالانتشار هم منتشر کردند. اصولا جامعه بهایی با حکومت‌ها سازگار است و مرکز جهانی بهایی، تشکیلات را تعطیل کرد. البته ما عرض می‌کردیم که ازدواج و طلاق و کفن و دفن داریم اما آقایان گفتند که با وجود این هیات‌ها موافق نیستند. حالا هم دیگر هیاتی وجود ندارد و مسائل برعهده هر فرد است. اگر فردی دچار مشکلی شود و حقی از او ضایع شود خود باید پی‌گیری کند. البته سازمان‌های بین‌المللی مثل سازمان ملل مرتب پی‌گیری می‌کنند و در قطعنامه‌های‌شان به مسائل جامعه بهایی ایران توجه می‌کنند. ولی فعلا نظامی از جهت نظامات اداری در جامعه بهایی ایران وجود ندارد اما وضع تحصیل به همان شکل باقی مانده و بهاییان از تحصیل در دانشگاه محروم هستند. در ادارات دولتی که اصلا استخدام نمی‌شوند. در خصوص مشاغل آزاد هم در بعضی شهرها ممانعت می‌شود. دراصل ما از حقوق شهروندی برخوردار نیستیم.»

بهروز توکلی در طی ده سال زندان از مرخصی محروم بود. او به کمپین گفت: «ما ۴ ماه انفرادی بودیم و بعد به بندهای عمومی زندان ۲۰۹ منتقل شدیم. سه ماه با سایر متهمین بودیم و بعد به کلی ما را از سایر زندانیان جدا کردند. یعنی ما ۵ نفر آقایان که عضو هیات یاران بودیم مدت ۲۷ ماه دور از سایر زندانیان و با هم گذراندیم. خانم‌ها هم با همدیگر در یک سلول این زمان را گذراندند. تا اینکه ما به دادگاه رفتیم و حکم صادر شد و بعد از آن ما را به زندان رجایی شهر منتقل کردند. اما در تمام این مدت من هرگز به مرخصی نیامدم. ما به خاطر اعتقادات‌مان، تحمل این قضیه را داشتیم ولی مهم این است که آیا قانون این حق را برای زندانی قایل است؟ که قایل است. زندانی می‌تواند طبق قواعدی بعد از مدتی هر ۴ ماه یک بار به مدت ۴ روز به مرخصی برود که این مدت هم برای ۲ روز قابل تمدید است اما به بنده هرگز مرخصی ندادند.»

آقای توکلی به کمپین گفت: «در دوران بازجویی  و پس از آن شکنجه فیزیکی در کار نبود اما جوی که آنجا وجود دارد جو متعادلی نیست. از لحاظ روانی خود زندان انفرادی یک نوع شکنجه روانی است. عدم اطلاع از خانواده شکنجه روانی است. از زمان بازداشت دو ماه گذشت تا اینکه به بنده اجازه دادند تلفن کوتاهی به خانواده بزنم. مطلقا در ۴ ماه سلول انفرادی ملاقات نداشتیم و وقتی که بند عمومی ۲۰۹ رفتیم دو هفته بعد ملاقات داشتیم.”

بهروز توکلی به دلیل بهایی بودن از سازمان بهزیستی اخراج شده است. نعیم توکلی، پسر بهروز توکلی به کمپین گفته است: «پدر من روانشناسی خوانده و در سازمان بهزیستی استخدام شده بود. آنجا یک مرکزی داشتند با عنوان توانبخشی و به کسانی که از نظر ذهنی سالم بودند و از نظر جسمی مشکل داشتند کمک می‌کردند یک کار و حرفه و شغلی بتوانند پیدا کنند.  سال ۱۳۶۰ پدرم را به خاطر بهایی بودن اخراج کردند و دیگر هیچ وقت نتوانست به کار خود برگردد. نه می‌توانست تجارت کند نه می‌توانست حساب بانکی داشته باشد. هیچ شغلی نمی‌توانست داشته باشد. یک مدت رفتیم ترکمن صحرا و پدرم یک مغازه کوچک نجاری راه انداخت. در واقع تنها کاری که می‌شد کرد همین بود.»

اعضای آیین بهایی در ایران بزرگترین گروه اقلیت مذهبی غیر مسلمان در ایران را تشکیل می‌دهند. در سال‌های اخیر، بدرفتاری با بهاییان تشدید شده است و شامل تخریب قبرستان‌های آنان، دستگیری‌های خودسرانه، حمله به منازل، ضبط اموال، اخراج از کار، و سلب حقوق مدنی اساسی از آنها شده است.  جوانان بهایی ایرانی همچنان از حق تحصیلات دانشگاهی محرومند و هر دانشگاهی که دانشجویان بهایی در آن مشغول به تحصیل باشند وادار به اخراج آنها می‌شود. متخصصین بهایی از انتصاب در شغل‌های دولتی محروم هستند و به دلیل اعتقاداتشان از جانب شرکت‌های خصوصی مورد تبعیض قرار می‌گیرند. حتی کسانی که از آنها دفاع می‌کنند نیز مورد حمله قرار می‌گیرند.

]]>
نماینده سابق زرتشتیان در مجلس:‌ مساله سپنتا نیکنام را مشمول مرور زمان می‌کنند https://persian.iranhumanrights.org/1396/09/religious-minorities-can-be-candidates-for-city-councils/ Fri, 15 Dec 2017 22:07:05 +0000 https://persian.iranhumanrights.org/?p=38883

کورش نیکنام، نماینده سابق زرتشتی‌های ایران در مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران گفت که در صورت پافشاری نمایندگان مجلس بر مصوبه خود درخصوص نامزدی اقلیت‌های دینی در انتخابات شوراهای شهر و روستا، مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره سرنوشت اقلیت‌های دینی در این انتخابات تصمیم گیری خواهد کرد.

نمایندگان مجلس ایران در طرحی که در روز سه شنبه ۲۱ آذرماه ۱۳۹۶  به رای گذاشته شد، تصویب کردند که اقلیت‌های دینی می‌توانند نامزد انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستای محل اقامت خود شوند.  تبصره ماده یک این طرح که با ۱۵۲ رأی موافق، ۴۱ رأی مخالف و ۱۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۱ نماینده حاضر به تصویب رسیده می‌گوید که اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی به جای اسلام باید به اصول دین خود اعتقاد و التزام عملی داشته باشند.

ماده ۴ این طرح هم که با ۱۳۰ رأی موافق، ۳۰ رأی مخالف و ۱۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۳ نماینده حاضر تصویب شد، این قانون را از زمان برگزاری انتخابات دوره پنجم شوراهای اسلامی شهر و روستا لازم الاجرا دانسته است. براساس این ماده، مفاد این مصوبه شامل سپنتا نیکنام، عضو زرتشتی شورای شهر یزد هم می شود که عضویتش با حکم دیوان عدالت اداری به دلیل مخالفت شورای نگهبان به تعلیق در آمده است. در رأی دیوان عدالت اداری عنوان شده که دلیل تعلیق عضویت سپنتا نیکنام، نظر احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان در مخالفت با عضویت اقلیت‌ها در شوراهای شهر است.

کورش نیکنام، نماینده سابق زرتشتی‌های ایران در مجلس و عموی سپنتا نیکنام در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران گفت: «این مصوبه براساس قانون به شورای نگهبان ارجاع داده خواهد شد اما با توجه به مخالفت فقهای شورای نگهبان با عضویت اقلیت‌های دینی در شوراهای اسلامی شهر و روستا، مصوبه مجلس رد خواهد شد.»

آقای نیکنام به کمپین گفت: «شورای نگهبان این مصوبه را رد می‌‌کند اما پس از رد، باید به مجلس بازگرداند. نمایندگان مجلس اگر مجددا بر مصوبه خود پافشاری کنند این بار مصوبه به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع خواهد شد و این مجمع خواهد بود که درباره سرنوشت اقلیت‌های دینی در انتخابات شوراها تصمیم‌گیری خواهد کرد.»

مصوبه مجلس مشابه ماده ۲۶ قانون انتخابات شوراهای شهر و روستا است که در سال ۱۳۷۵ در مجلس تصویب و از سوی شورای نگهبان تایید شده بود. براساس این قانون، نامزدهای انتخابات شوراهای شهر و روستا می‌بایست پیرو مذهب رسمی کشور باشند اما براساس تبصره یک این ماده: «اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی به جای اسلام باید به اصول دین خود اعتقاد و التزام عملی داشته باشند.»

بر اساس اصل ۶۴ قانون اساسی، پنج کرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی به اقلیت‌های به رسمیت شناخته شده در قانون اساسی اختصاص دارد. اصل ۱۳ قانون اساسی «ایرانیان زرتشتی، کلیمی و مسیحی» را به‌عنوان تنها اقلیت‌های دینی در ایران به رسمیت می‌شناسد.

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان اما با درج ابلاغیه‌ای در روزنامه رسمی کشور در ۲۹ فروردین ماه ۱۳۹۶ با استناد به یک سخنرانی آیت الله روح الله خمینی در مهرماه سال ۱۳۵۸ خواستار توقف اجرای تبصره یک ماده ۲۶ قانون انتخابات شوراها شده بود و پس از آن بود که سپنتا نیکنام، عضو زرتشتی شورای شهر یزد در پی‌شکایت یک کاندیدای شکست خورده شورای شهر یزد از فرمانداری و هیئت نظارت بر انتخابات این شهر، با حکم شعبه ۴۳ دیوان عدالت اداری از عضویت در این شورا معلق شد. او تا پیش از حکم تعلیق، رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر یزد بود. آقای نیکنام  همچنین رییس انجمن زرتشتیان یزد است.

کورش نیکنام، عموی سپنتا نیکنام به کمپین گفت: «عضویت سپنتا در شورا همچنان معلق است. عضویت او لغو نشده  اما نامه‌ای که به او داده اند از سوی شورا و هیات نظارت مرکزی این است که ما از طریق مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام پی‌گیری می‌کنیم. واقعیت این است که ممکن است این پروسه پی‌گیری تا آخر دوره فعلی شوراها طول بکشد و همین طور دست به دست بکنند تا دوره شورا تمام شود و مساله مشمول مرور زمان شود.»

علیرغم ابلاغیه احمد جنتی در فروردین ماه، سپنتا نیکنام در خردادماه ۹۶، از سوی مردم یزد مجددا به عنوان عضو شورای شهر یزد انتخاب شد. مدتی بعد علی‌اصغر باقری، کاندیدا شورای شهر یزد که نتوانست در انتخابات رای بیاورد به استناد ابلاغیه احمد جنتی و این‌ که یک غیرمسلمان صندلی شورای شهر یزد را اشغال کرده به دیوان عدالت اداری شکایت کرد.

در تاریخ ۱۳ شهریور ۹۶ از سوی شعبه ۴۵ دیوان عدالت اداری حکم تعلیق موقت سپنتا نیکنام از عضویت در شورای شهر یزد صادر شد. پس از انتقادهای فراوان به حکم دیوان عدالت اداری، کمیته سه نفره حقوقی هیات نظارت بر انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در استان یزد تشکیل جلسه داد و مجددا صلاحیت نیکنام را تایید کرد. اما عضویت سپنتا نیکنام به دلیل مخالفت فقه‌های شورای نگهبان همچنان در حالت تعلیق است.

کوروش نیکنام، نماینده سابق زرتشتی‌های ایران در مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران گفته بود که مساله حذف سپنتا نیکنام از شورای شهر یزد از دوره چهارم شوراها، با اعلام مخالفت پسر عمومی محمدرضا مدرسی‌یزدی، یکی از فقه‌های شورای نگهبان نسبت به حضور آقای نیکنام در شورا آغاز و با اعمال نفوذ او که از ائمه جماعات استان یزد است بر این عضو فقیه شورای نگهبان، در این دوره از شوراها عملی شده است.

آقای نیکنام به کمپین گفت که در صورت اعمال نظر شورای نگهبان مبنی بر ممنوعیت کاندیدا شدن اقلیت‌های دینی در شهرهایی که اکثریت با مسلمانان است عملا اقلیت‌های دینی امکان حضور در شوراها را نخواهند داشت، چون در هیچ شهری در اکثریت نیستند و به این شیوه از مشارکت اجتماعی در این عرصه محروم می‌شوند.

]]>
نیاز فوری کامران قادری به عمل جراحی کمر و بی‌پاسخی مسوولان به درخواست‌های خانواده https://persian.iranhumanrights.org/1396/09/kamran-ghaderi-patient-spy/ Fri, 15 Dec 2017 18:45:40 +0000 https://persian.iranhumanrights.org/?p=38914

همسر کامران قادری، شهروند ایرانیاتریشی که به اتهام جاسوسی به ۱۰ سال زندان محکوم است به کمپین حقوق بشر در ایران گفت وضعیت جسمی او به شدت نگران‌کننده است و نیاز فوری به عمل جراحی در ناحیه کمر دارد. به گفته همسر این زندانی یک ماه پیش درخواست عمل جراحی و مرخصی درمانی او به دادستان تهران داده شده اما تاکنون جوابی به این درخواست داده نشده است.

هاریکا قادری به کمپین گفت: «کامران از مدتها پیش دیسک کمر داشت اما درد گردن هم به آن در زندان اضافه شد. ماهها پیش پزشک متخصص خارج از زندان به او گفته بود که باید عمل کند اما کامران چون نگران بود که پس از عمل به او مرخصی درمانی داده نشود از عمل جراحی خودداری کرد. ولی به مرور حالش بدتر شد تا اینکه دیگر حتی نمیتواند راه برود یا برای چند دقیقه بایستد. بنابراین به عمل جراحی رضایت داد اما از یک ماه پیش که برادرش درخواست انتقال او به بیمارستان و عمل جراحی را از دادستانی کرده تاکنون جوابی به ما داده نشده است.»

هاریکا قادری در ادامه گفت: «این هفته کامران در تماس تلفنی با خانوادهاش خواسته که به ملاقات او نروند چون او نمیتواند تا اتاق ملاقات راه برود. چند بار دیگر هم در هفتههای پیش این اتفاق افتاده بود که او قادر به راه رفتن نبود و نتوانست خانوادهاش را ملاقات کند. این روزها همبندیهایش برای او غذا درست میکنند و در کارهای دیگر کمکش میکنند.»

به گفته خانم قادری هنوز دیوان عالی کشور به اعاده دادرسی حکم ۱۰ سال حبس او  به اتهام جاسوسی برای دولت متخاصم آمریکا نیز پاسخی نداده است.

هاریکا قادری با اظهار اینکه مسوولان ایران به هیچکدام از نامههای او از زمان بازداشت همسرش تاکنون پاسخی ندادهاند به کمپین گفت: «من در طی این دو سال مرتب به مقامات ایران نامه نوشتم اما هنوز هیچ پاسخی نگرفته‌ام. من دیگر نمی‌دانم چه کاری باید انجام دهم. فقط درخواستم از مقامات ایران است که او را آزاد کنند. کامران فقط یک تاجر است و هیچ کاری علیه نظام ایران یا شخص دیگری انجام نداده است. کودکانش دو سال او را ندیدهاند. خودش در زندان وضعیت جسمیش هر روز بدتر میشود. دیگر کافیست. آزادش کنند.»

کامران قادری، متولد ۱۳۴۲، شهروند ایرانی اتریشی، دکتری برق و الکترونیک از دانشگاه تکنیک وین اتریش و فعال در حوزه آی تی(فناوری اطلاعات) و مدیر شرکت آوانک در وین پایتخت اتریش است. او صبح روز ۱۲ دی ۱۳۹۴(دوم ژانویه ۲۰۱۶) پس از ورود به ایران در «فرودگاه امام خمینی» توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. آقای قادری به مدت ۴۷۲ روز در سلول انفرادی بود و پس از آن در تاریخ ۲۸ فروردین ماه به بند عمومی زندان اوین منتقل شد. این شهروند دوتابعیتی توسط دادگاه انقلاب تهران به اتهام «جاسوسی و همکاری با دول متخاصم» به ۱۰ سال حبس محکوم شد و این حکم در دادگاه تجدید نظر هم عینا تایید شد.

او پیش از بازداشت بارها برای شرکت در سمینارهای علمی و تحقیقی و معامله‌های تجاری به تهران سفر کرده بود و هیچگاه با مشکلی مواجه نشده بود. آقای قادری در اکتبر سال ۲۰۱۵ همراه با رییس جمهور این کشور و هیاتی از فعالان حوزه اقتصادی به ایران سفر کرد. او پدر سه فرزند ۱۳ ساله، ۱۰ ساله و سه ساله است که با مادرشان در شهر وین اتریش زندگی می‎کنند.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، روز ۲۶ مهر ۱۳۹۵ در نشست خبری خود از حکم ۱۰ سال حبس برای شش زندانی دو تابعیتی خبر داد. او با ذکر اسامی باقر نمازی، سیامک نمازی، فرهاد عبدصالح، کامران قادری، نزار زکا و علیرضا امیدوار آنها را متهم به «جاسوسی و همکاری با دولت آمریکا» متهم کرد و گفت هر کدام از این شش شهروند دوتابعیتی «در دادگاه به ده سال حبس محکوم شده اند.»

در حال حاضر چندین شهروند دوتابعیتی به اتهام‌های مختلف در زندان اوین به سر می‌برند، نازنین زاغری، شهروند ایرانی–بریتانیایی، کمال فروغی، شهروند ایرانی– بریتانیایی، کامران قادری، شهروند ایرانی– اتریشی، صابر حسن پور، شهروند ایرانی– هلندی، نزار زکا، شهروند آمریکایی- لبنانی، رویا صابری نوبخت، شهروند ایرانی – بریتانیایی و کارن وفاداری، شهروند ایرانی– آمریکایی. همچنین احمدرضا جلالی، شهروند ایرانی است که پیش از بازداشت ساکن کشور سوئد بود.

ژیائو وانگ،  شهروند چینی- آمریکایی است که به ۱۰ سال حبس به اتهام جاسوسی برای دولت آمریکا محکوم شده و اکنون در زندان اوین است.

کامران قادری در حالی به همراه پنج زندانی دو تابعیتی دیگر و در پرونده های جداگانه به «اتهام جاسوسی و همکاری با دول متخاصم» به ۱۰ سال حبس محکوم شده‎اند که طبق سند رسمی وزارت امور خارجه  که در ۲۳ آذر ماه ۱۳۹۲ منتشر شد ایران هیچ کشوری جز اسرائیل، را مصداق «کشور متخاصم» و در واقع دشمن با جمهوری اسلامی نمی داند.

]]>
موافقت دادگاه با وکیل تعیینی و پایان اعتصاب غذای رامین حسین‌پناهی https://persian.iranhumanrights.org/1396/09/ramin-hosenpanahi-komala-party-of-iranian-kurdistan/ Fri, 15 Dec 2017 18:34:37 +0000 https://persian.iranhumanrights.org/?p=38913

یک منبع مطلع به کمپین حقوق بشر در ایران گفت رامین‌ حسین‌پناهی پس از نه روز و با موافقت دادگاه با وکیل تعیینی و تغییر زمان برگزاری دادگاه، روز بیست و سوم آذر در بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر سنندج به اعتصاب غذای خود پایان داد.

منبع مطلع به کمپین گفت رامین حسین‌ پناهی از روز چهاردهم آذر ماه در اعتراض به بلاتکلیفی و عدم موافقت دادگاه با وکیل تعیینی‌اش اعتصاب غذا کرد اما روز بیست و سوم آذر ماه پس از ملاقات با برادرش و موافقت دادگاه با وکیل تعیینی به اعتصاب غذای خود پایان داد. این منبع به کمپین گفت: «دادگاه وکیل تعیینی ایشان را پذیرفت و قول داده‌اند از ملاقات با خانواده و کتاب و روزنامه هم استفاده کند و رامین هم با توصیه برادرش در ملاقات اعتصاب غذای خود را شکست.»

رامین حسین پناهی ۲۴ ساله، سوم تیر ماه ۱۳۹۶ در حمله نیروهای سپاه پاسداران به یک تیم از اعضا و وابستگان حزب کومله کردستان از ناحیه شکم، کمر و پا مورد اصابت گلوله قرار گرفت و بازداشت شد. سه تن دیگر به نام‌های حامد سیف پناهی، بهزاد نوری و صباح حسین پناهی نیز در این درگیری کشته شدند. منبع مطلع به کمپین گفت رامین حسین‌پناهی ابتدای بازداشت در سلول‌های انفرادی اطلاعات سپاه نگهداری شده و اکنون در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج زندانی است.

منبع مطلع به کمپین گفت پرونده این فعال کرد به شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج ارجاع شده و تاریخ دادگاه که قرار بود بیست و پنجم آذر ماه برگزار شود، برای مطالعه پرونده از سوی وکیل تعیینی‌اش به تعویق افتاده است.

پس از درگیری در روز سوم تیر ماه، نیروهای امنیتی سه تن از وابستگان رامین حسین‌پناهی به نام‌های افشین و زبیر حسین‌پناهی و احمد امین‌پناه را نیز بازداشت کردند. این افراد به اتهام تبلیغ علیه نظام و همکاری با حزب کومله کردستان، به ترتیب به هشت سال و نیم، شش و پنج سال حبس در مرحله بدوی محکوم شده‌اند.

منبع مطلع به کمپین گفت اطلاعات سپاه پاسداران هنوز جنازه‌های حامد سیف پناهی، بهزاد نوری و صباح حسین پناهی را که روز سوم تیر ماه کشته شده‌اند به خانواده‌ تحویل نداده و آنان را از برگزاری هر گونه مراسم ختم یا عزاداری جمعی که موجب «شلوغ‌بازی» شود، منع کرده است.

کومله کردستان ایران، یک حزب مسلح و مخالف حکومت جمهوری اسلامی ایران است که عمدتا در مناطق کردنشین ایران فعالیت می‌کند. این حزب پس از انقلاب ۱۳۵۷ در ایران با جمهوری اسلامی وارد مبارزه مسلجانه شد. تعداد زیادی از اعضای این حزب و همچنین شهروندانی به اتهام ارتباط با این حزب از سوی جمهوری اسلامی کشته شده و یا به اعدام و زندان‌های طولانی مدت محکوم شده‌اند.

]]>
تهدیدی به نام «توصیه‌‌ی محترمامه»: وزارت ارشاد مانع اکران فیلم عبدالرضا کاهانی در تورنتو شد https://persian.iranhumanrights.org/1396/09/cinema/ Fri, 15 Dec 2017 14:52:14 +0000 https://persian.iranhumanrights.org/?p=38875
یک منبع مطلع درباره عبدالرضا کاهانی کارگردان سینمای ایران که فیلم اخیر او «ارادتمند نازنین، بهاره، تینا» از سوی وزارت ارشاد برای اکران عمومی در شهر تورنتو کانادا منع شد به کمپین حقوق بشر در ایران گفت در اقدامی بیسابقه وزارت ارشاد با ابلاغ پیامی به نام «توصیه به کارگردان» خواسته تا جلوی اکران این فیلم در کانادا و دیگر کشورهای خارجی گرفته شود. به گفته این منبع وزارت ارشاد در این توصیه شفاهی خود اشاره کرده اگر فیلم در تورنتو اکران شود فیلم جدید عبدالرضا کاهانی به نام «ما شما را دوست داریم خانم یایا» که در انتظار مجوز اکران از سوی وزارت ارشاد است هیچگاه مجوز دریافت نخواهد کرد. این فیلم قرار بود اوایل آذر ماه در چندین سینما در تورنتو اکران شود.

این منبع با اظهار اینکه کارگردان فیلم به این توصیه عمل کرده و خواستار اکران نشدن فیلمش در سینماهای تورنتو علیرغم فروش بلیط شده است به کمپین گفت:‌ «اگر این اتفاق نمیافتاد نه تنها فیلم جدید آقای کاهانی به نام «ما شما را دوست داریم خانم یایا» که بسیار برایش هزینه شده اجازه اکران نمیگرفت بلکه برای تهیه کننده فیلم «ارداتمند نازنین بهاره تینا» نیز وضعیت سخت میشد. تهیهکنندهها با کارگردان تماس گرفتند و از او خواستهبودند که فیلم را نمایش ندهد تا آنها سرمایهشان به خطر نیفتد. فقط داستان مخالفت یا موافقت یک کارگردان نبود. گروهی درگیر بودند و اگر فیلم اکران میشد به ضرر تهیه کننده همین فیلم و فیلم تازه کاهانی تمام میشد. بنابراین علیرغم فروش بلیط کارگردان چارهای نداشت جز اینکه از همه عذرخواهی کند، بلیطها برگردانده و اکران متوقف شود. همه تعجب کرده بودند که چطور وزارت ارشاد در بیرون از ایران هم می‌تواند در اکران فیلم دخالت کند.»

به گفته این منبع تهدید وزارت ارشاد که این وزارتخانه نام آن را «توصیه به کارگردان» میگذارد بسیار محترمانه بوده است. این اولین بار است که وزارت ارشاد با پیغامهای مستقیم دوستانه خواستار منع اکران فیلمی در خارج از مرزهایش شده است. پیش از این بسیاری از فیلمهایی که اجازه اکران در ایران نیافتند در فستیوالهای مختلف جهان به نمایش درمی آمدند و حتی جایزه هم میگرفتند. خبر آن هم در رسانههای داخلی پوشش داده میشد. پیش از این سه فیلم دیگر این کارگردان نیز به دلایل نامشخص با تهدید وزارت ارشاد اجازه اکران در خارج از کشور نیافتند که اقدامی بیسابقه است.

این منبع با تاکید بر اینکه از وزارت ارشاد مستقیم با کارگردان که در آن زمان برای تدریس در ورک شاپی در تورنتو حاضر بود، تماس گرفته شده و خواستار جلوگیری از اکران فیلم شدهاند به کمپین گفت: «تقریبا دو سال از ساخت فیلم ارادتمند نازنین بهاره تینا میگذرد. کارگردان و تهیهکننده فیلم بارها برای گرفتن مجوز اکران در ایران اقدام کردند اما موفق نشدند. حتی با تغییر وزیران و مدیران سازمان سینمایی هم اتفاقی نیفتاد. در آستانه انتخابات ریاست جمهوری قولهای داده شد که فیلمهای توقیفی اکران شوند اما شامل حال این فیلم نشد. دلیل مجوز نگرفتن آن هم هیچوقت توضیح داده نشد. اما این فیلم با سرمایه بخش خصوصی ساخته شده بود و فیلم گرانی هم بود و طبیعی بود که باید حداقل بخشی از هزینهها باز میگشت.»

این منبع ادامه داد: «عوامل فیلم فکر کردند دو سال از ساخت فیلم گذشته و بهتر است برای بازگشت بخشی از هزینهها در کشورهای دیگر مانند کانادا، انگلیس، آلمان، جمهوری چک، فرانسه و استرالیا به نمایش دربیاید و بعد از آن به شرکت نت فلیکس فروخته شود. همه مذاکرات هم شده بود. اولین جایی که قرار شد فیلم اکران شود تورنتو بود. بلیط هم فروخته شده بود.»

فیلم جدید عبدالرضا کاهانی به نام «ما شام را دوست داریم خانم یایا» محصول مشترک ایران و تایلند است و در کشور تایلند ساخته شده است. این فیلم هم اکنون در صف گرفتن مجوز اکران در وزارت ارشاد است.

فیلم سینمایی «ارادتمند نازنین، بهاره، تینا» به کارگردانی عبدالرضا کاهانی و تهیهکنندگی سعید خانی در دی ماه ۱۳۹۴ کلید خورد. این فیلم داستان سه دختر در شهر تهران است که سرگردان و بیپناه هستند. در این فیلم مهناز افشار، آیدا ماهیانی، طناز طباطبایی، سحر دولتشاهی و مهران غفوریان بازی میکنند. پس از ساخت این فیلم «به علت ملاحضات شورای نمایش» توقیف شد و تاکنون اجازه اکران در ایران را نیافته است.

در اوایل آذرماه ۹۶ در برخی رسانههای داخلی اعلام شد این فیلم توقیفی قرار است در کانادا روی پرده برود اما بلافاصله سعید خانی، تهیه کننده این فیلم با اظهار اینکه از اکران آن در تورنتو صرفنظر شده است در تاریخ دوم آذر ماه گفت: «به دلیل حساسیتهای اغراق شدهای که نسبت به این فیلم به وجود آمده و با توصیه سازمان سینمایی نمایش این فیلم را در تورنتو کنسل کردیم.»

غلامرضا فرجی سخنگوی شورای نمایش نیز در تاریخ هفتم آذر ماه در پاسخ به این سوال که چرا این فیلم در خارج از کشور اکرانش لغو شده گفت: «قرارداد فیلم و پروانه نمایش کاهانی به شورای صنفی نمایش ارائه نشده و برای همین تا زمانی که این قرارداد در اختیار ما قرار نگیرد بدیهی است این فیلم اجازه هیچ گونه اکران داخلی و خارجی ندارد.» با این حال شورای صنفی نمایش فقط در زمینه نظارت بر قراردادهای پخش فیلم برای اکران داخلی مسوولیت دارد و فاقد این مسوولیت در خارج از مرزهای ایران است.

عبدالرضا کاهانی کارگردان سینما که چهار سالی است به فرانسه مهاجرت کرده و در آنجا زندگی میکند تاکنون ۱۰ فیلم سینمایی بلند ساخته است که از این تعداد سه فیلم او به نامهای «آنجا»، «ما وقت داریم حالا» و «ارادتمند نازنین، بهاره، تینا» در داخل ایران اجازه اکران نیافتند و چهار فیلم او در خارج از ایران از سوی وزارت ارشاد با تهدید به نام «توصیه» اجازه پخش و اکران نداشت. این چهار فیلم عبارتند از «اسب حیوان نجیبی است»، «هیچ»، «بیخود و بیجهت» و «ارادتمند نازنین، بهاره، تینا»

عبدالرضا کاهانی در تاریخ ۲۱ تیرماه ۱۳۹۶ در یادداشت سرگشاده از مدیران سینمایی فعلی و سابق انتقاد کرد و نوشت آنها از وضعیت جامعه و مشکلات اجتماعی و سینمایش بیاطلاع هستند. او در بخشی از نامه خود نوشت:‌« شما (سانسورچیها) میتوانید و قدرتش را هم دارید که فیلم را به بایگانی بسپارید اما نمیتوانید من را به درغگویی متهم کنید. میتوانید فیلم را از لیست تولیدات سالانه سینمای ایران حذف کنید اما نمیتوانید منکر هستی فیلم شوید. میتوانید با زور و تهدید نمایشهای فستیوالی و خارجی فیلم را مانند چند فیلم دیگرم ممنوع کنید اما نمیتوانید ثابت کنید فیلم فقط برای خارجیها ساخته شده است.»

این کارگردان سینمای ایران در بخشی دیگری از نامه خود نوشته است: «از آنجا که مجریان سانسور دچار فقر تحلیلاند، توان خالی کردن یک اثر از محتوا را دارند. نگاه ایشان به اثر هنری چون یک مانیفست است. در صورتی که اثر هنری میتواند برشی از واقعیت موجود باشد. چقدر این حرفها را تکرار کنیم؟ اینکه فیلمساز مساله را طرح کند الزاما به دلیل قرابت با آن نیست و این همان مسالهای است که سانسورچی آن را درک نمیکند

اولین فیلم این کارگردان که از اکران او در فستیوالها و مجامع خارج از کشور جلوگیری شد، فیلم «هیچ» بود که در سال ۱۳۸۸ در زمان دولت محمود احمدینژاد ساخته شد. این منبع آگاه گفت: «این فیلم با سانسور در ایران اکران شد اما وزارت ارشاد دولت احمدینژاد به کاهانی گفت اگر این فیلم در خارج از کشور اکران شود یک سال از فیلم سازی و کمک گرفتن در ایران محروم میشود. کاهانی به آنها گفته بود این چه قانونی است؟ به بقیه هم گفتهاید؟ گفته بودند از تو شروع میکنیم. »

پس از آن «اسب حیوان نجیبی است» و «بیخود و بیجهت» ساخته شد که هر دو با سانسور در ایران اکران شد اما وزارت ارشاد خواست تا این دو فیلم هم در فستیوالهای خارجی اکران نشوند. پس از سرنوشت این فیلمها، عبدالرضا کاهانی در سال ۹۲ به فرانسه مهاجرت کرد و فیلم «وقت داریم حالا» را در فرانسه ساخت. این فیلم تاکنون در ایران اجازه اکران نداشته است.

این منبع در ادامه گفت: «پس از ساخت فیلم« وقت داریم حالا» در فرانسه به کاهانی پیام داده شد که حالا دولت عوض شده و برگرد ایران و فیلم بساز. او هم برگشت و ارادتمند را ساخت که نه در ایران نمایش داده شده و نه اجازه اکران در خارج را پیدا کرد.»

این منبع گفت: «آنقدر نگذاشتند کار کند که آرام آرام سر از جای دیگری در آورد. او اکنون امیدوار است حداقل فیلم آخرش که در وزارت ارشاد منتظر گرفتن مجوز اکران است بالاخره این مجوز را بگیرد.»

]]>
سکته خفیف رضا شهابی فعال کارگری و خودداری از اعزام او به بیمارستان خارج از زندان https://persian.iranhumanrights.org/1396/09/reza-shahabi-is-in-prison-for-peacefully-defending-laborrights-in-iran-now-he-has-had-a-stroke/ Fri, 15 Dec 2017 14:45:05 +0000 https://persian.iranhumanrights.org/?p=38893

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران با انتشار خبر سکته خفیف، سردردهای شدید، فشار خون بالا و خونریزی بینی رضا شهابی در زندان، جلوگیری از آزادی و بی‌توجهی مسوولان امنیتی و قضایی در رسیدگی به وضعیت پزشکی‌ او را سیاستی برای «حذف تدریجی» این فعال کارگری نامید.

سندیکای شرکت واحد روز بیست و سوم آذر ۱۳۹۶ در وب‌سایت خود نوشت خانواده رضا شهابی در ملاقات متوجه افتادگی نیمه چپ صورت و فرورفتگی چشم این زندانی سیاسی شده‌اند. این زندانی سیاسی به خانواده‌اش گفته پزشک زندان پس از مراجعه به بهداری «سکته خفیف» تشخیص داده است.

یک منبع مطلع از وضعیت زندان نیز به کمپین گفت رضا شهابی به اعزام فوری به بیمارستان نیاز دارد و وضعیت سلامتی‌اش نگران‌کننده است. این منبع به کمپین گفت: «وضع رضا شهابی قبل از این سکته خفیف هم نگران‌کننده بود، سردرد مکرر و مشکلات حرکتی در دست و پا و گردن، هرچند روحیه خودش خوب است ولی با این خون‌دماغ و سکته خفیف و اوضاع بهداری زندان، یا باید آزاد شود یا مرخصی درمانی بگیرد و حداقل به بیمارستان اعزام شود تا اگر سکته مجدد یا مشکلی پیش آمد پزشک متخصص از او مراقبت کند.»

علیرغم تشخیص سکته خفیف، مقامات زندان از اعزام رضا شهابی به بیمارستان خودداری کرده‌اند. وبسایت سندیکای شرکت واحد نوشت پزشک متخصص قبل از سکته نیز تشخیص داده بود که رضا شهابی توان جسمی تحمل زندان ندارد ولی مسئولان زندان و دادستانی با بی‌توجهی از آزادی یا اعزام به موقع او به بیمارستان خودداری کرده‌اند.

سندیکای شرکت واحد «نهادهای امنیتی، دادستانی تهران و مسئولان زندان» را مسئول جان رضا شهابی و «حذف تدریجی» او خواند و نوشت: «ادامه زندان ایشان را می توان تصمیم به حذف تدریجی این کارگر زندانی تلقی کرد. رضا شهابی باید فوری و بدون قید و شرط آزاد گردد و سندیکا نهادهای امنیتی و دادستانی تهران و مسئولین زندان را مسئول حفظ جان کارگر زندانی رضا شهابی می داند.»

رضا شهابی، راننده ۴۵ ساله و از اعضای هیئت مدیره سندیکای شرکت واحد، خرداد ۱۳۸۹ بازداشت شد و مهر ماه ۹۳ پس از چند اعتصاب غذای طولانی و وخامت اوضاع جسمی با مرخصی پزشکی آزاد شد. او هیجدهم شهریور ۱۳۹۶ برای ادامه حبس و با این توجیه که قوه قضائیه بخشی از مرخصی او را قانونی ندانسته به زندان رجایی شهر کرج فراخوانده شد. رضا شهابی با غیرقانونی خواندن تصمیم قوه قضائیه اعلام اعتصاب غذا کرد و پس از پنجاه روز با قول مقامات قضایی مبنی بر رسیدگی و درخواست فعالان سیاسی به اعتصاب غذای خود پایان داد.

زندان رجایی شهر کرج (گوهردشت) زندانی با ضریب امنیتی بالا است که در استان البرز واقع شده. عمده مجرمان این زندان رامرتکبان جرائمی مانند قتل، سرقت مسلحانه و تجاوز تشکیل می‌دهد، اما بیش از پنجاه زندانی با جرائم سیاسی و عقیدتی نیز در اینزندان در تبعید به سر می‌برند که اکثریت آنان از فعالان مدنی و کارگری، شهروندان بهایی، اعضا و هواداران سازمان مجاهدین خلق ویا زندانیان سیاسی کرد هستند. این زندانیان که با محدودیت‌های بیشتری از زندانیان عادی (مانند قطع تلفن) روبرو بودند، در هشتم مرداد ۱۳۹۶  به سالنی بسته‌تر و بدون تهویه منتقل شدند که  وضعیت بهداشت و سلامتی آنان را نگران‌کننده‌تر کرده است.

بی‌توجهی مقامات ایرانی به وضعیت درمان زندانیان سیاسی تا کنون به مرگ چند فعال سیاسی در زندان منجر شده است. محمد جراحی، هدی صابر، شاهرخ زمانی، افشین اسانلو، علیرضا رجایی، احمد قابل، امید کوکبی، محسن دگمه‌چی، محمدمهدی زالیه، منصور رادپور،  همگی از فعالان سیاسی و کارگری هستند که در زندان جان خود را از دست داده، یا با از دست دادن اعضای بدن خود مواجه و یا به بیماری‌های لاعلاج مبتلا شده‌اند.

 

]]>
اعتراض نرگس محمدی به سکوت نمایندگان مجلس به پدیده سلول انفرادی و ادامه بازداشت دو روزنامه‌نگار https://persian.iranhumanrights.org/1396/09/cell-compulsory-confessions-narges-mohammadi/ Fri, 15 Dec 2017 14:41:09 +0000 https://persian.iranhumanrights.org/?p=38894
نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی به مناسب روز جهانی حقوق بشر یادداشتی در نکوهش سلول انفرادی و استفاده بیرویه قوه قضاییه از آن برای شکنجه روانی زندانیان و اجبار به اعترافات ساختگی، به ادامه بازداشت دو روزنامه‌نگار به نام‌های ساسان آقایی و یغما فخشایی اعتراض کرده‌ است و ادامه بازداشت آنها را تلاش برای اخذ اعترافات اجباری قلمداد کرده است. او از رییس جمهور و نمایندگان مجلس پرسیده است که چرا در برابر این ناعدالتی و حضور غیرقانونی طولانی مدت زندانیان در سلولهای انفرادی سکوت کردهاند.

نرگس محمدی در این یادداشت که از سوی کانون مدافعان حقوق بشر در تاریخ ۲۱ آذر ماه منتشر شد، با ذکر نام دو روزنامهنگار به نامهای ساسان آقایی و یغما فشخامی که چهار ماه است در سلول انفرادی بند امنیتی سپاه پاسداران زندان اوین به سر میبرند، نوشته است: «آیا دادگاه به دنبال کشف سند و مدرک عملیات تروریستی و زیرزمینی این افراد است که پس از چهار ماه بازداشت موقتشان را به بهانه انجام تحقیقات مقدماتی تمدید میکنند؟»

خانم محمدی با اظهار اینکه به گفته خانواده این دو روزنامهنگار، آنها حتی دیگر بازجویی هم نمیشوند، ادامه داده است: «اگر سند و مدرکی وجود دارد چرا محاکمه انجام نمیشود؟ آیا این گزینه محتملتر به نظر نمیرسد که سند و مدرکی وجود ندارد و متهمان باید خودشان با اعترافاتشان سند و مدرکسازی کنند؟»

ساسان آقایی روزنامهنگار در تاریخ ۲۱ مرداد ماه در دفتر روزنامه اعتماد بدون احضاریه بازداشت و تاکنون در سلول انفرادی بند ۲۴۱ زندان اوین متعلق به حفاظت قوه قضاییه بدون روشن شدن اتهامش به سر میبرد. هر ماه بازداشت موقت او به عنوان ادامه بازجویی تمدید میشود. همچنین یعغما فشخامی روزنامهنگار روزنامه توقیف شده «روزان» روز ۳۰ مرداد ماه توسط ماموران امنیتی بازداشت و روانه زندان اوین شد. این روزنامهنگار تاکنون در سلول انفرادی و بازداشت موقت به سر میبرد در حالی که اتهامش مشخص نیست.

نرگس محمدی در ابتدای نامه خود جملاتی از «کتاب ظهور و سقوط شوروی» که مربوط به نحو شکنجه کردن زندانیان در دوران استالین و گذاشتن انگشتان آنها لای در تا زمان شکسته شدن انگشتان یا اعتراف ساختگی بوده، قید کرده است. او با اشاره به این نوع شکنجه نوشت: «آیا در بررسی طولانی شدن مدت زمان حبس در سلول می توان به این نتیجه رسید که فرمول، قدری تغییر یافته و آن «قدر»، ماندن انگشت لای در» به آن «قدر» ماندن متهم در داخل سلول تبدیل شده تا به یک نتیجه واحد یعنی «اعتراف» دست یافت؟»

خانم نرگس محمدی در بخشی از نامه خود نوشته است: «به راستی چند نفر باید بگویند که بازجو میگفت آن «قدر» در سلول میمانی تا «اعتراف» کنی؟ چند نفر باید در بیمارستانها بستری شوند و به بیماریهای صعبالعلاج مبتلا شوند تا دلی به رحم آید؟ چند نفر باید بگویند که سند و مدرک محکومیتشان اعترافات در سلولهای انفرادی در از دست دادن تحمل این شکنجه غیرانسانی بوده تا مسوولان و رسانهها جرات کنند به این شکنجه بپردازند؟»

این زندانی عقیدتی ادامه داده:‌«متاسفانه کارکرد سلول انفرادی دامنه وسیعی یافته، اگر روزی اعترافات در سلول انفرادی مستمسک دادگاهها در صدور احکام علیه متهمان یا نمایشهای تلویزیونی بود، امروزه سندی در دست نهادها برای گروکشی و انجام معاملات سیاسی اقتصادی و حتی بینالملی قرار گرفته است.»

نرگس محمدی در انتهای نامه خود مسوولان را مخاطب قرار داده: «اما در این سکوت و بیتوجهی مسوولان باید پرسید آیا دولت و نمایندگان مجلس از رای دیوان مبنی بر غیرقانونی بودن این شکنجه مطلع هستند؟ یا از مسوولیت خود براساس قانون و به موجب رای ملت غفلت میکنند؟ چرا شکایات به شخص رییس جمهور و وکمیسیون اصل ۹۰ مجلس بیپاسخ مانده است؟ آیا راهی جز شکایت به مراجع بینالمللی وجود ندارد؟»

طی سالهای گذشته، دهها زندانیان عقیدتی، سیاسی، فعالان حقوق بشر و زنان و مدنی و خانواده‌هایشان در گفت‌وگو با کمپین اظهار کرده‌اند آن‌ها برای ماه‌های طولانی در سلول انفرادی به منظور شکنجه روحی بودند و در این سلول‌ها مجبور به اعترافات ساختگی شده‌اند و یا مقاومت کرده و اعتراف نکرده‌اند.

پیش از این خانم محمدی در نامهای که در تاریخ ۱۶ مهرماه منتشر شد خطاب به نمایندگان عضو کمیسیون اصل نود مجلس خواستار بررسی ابعاد حقوقی و امنیتی سلولهای انفرادی در زندانهای ایران شد. او با ذکر برخی از «ابعاد نگران‌‌کننده» نگهداری متهمان برای مدت طولانی در سلولهای انفرادی نوشت در این سلولها زندانیان مبتلا به «بیمارهای جسمی و روحی» میشوند، به آنها «تعرضات اخلاقی، جسمی و جنسی» صورت میگیرد و از آنها «اعترافات بیاساس و دروغ از متهمان با اعمال فشارهای روحی و روانی» گرفته میشود و «صدور احکام سنگین بر مبنای اعترافات دروغ اخذ شده از متهم در سلولها» انجام میگیردعلاوه بر اینکه «وقوع رخدادهای تکاندهنده مانند قتل زهرا کاظمی، زهرا بنی یعقوب و ستار بهشتی» در همین سلولها بوده است.

با این حال تاکنون نمایندگان کمیسیون اصل ۹۰ هیچ واکنشی به این نامه نشان ندادهاند و یا عملکرد واضحی در خصوص سلولهای انفرادی نداشتهاند. فقط دو نفر از آن‌ها به طور جداگانه نسبت به وضعیت بازداشت ساسان آقایی روزنامه‌نگار طی گفت‌وگو و نامه‌هایی اعتراض کردند. فاطمه سعیدی، عضو هیات رییسه فراکسیون امید مجلس دو ماه پس از بازداشت او در ۲۱ مهرماه در گفتوگویی با خبرگزاری ایلنا گفته بود: ««بازپرس محترم» این روزنامهنگار میتواند با تبدیل قرار بازداشت به کفالت یا وثیقه «از طولانی شدن مدت بازداشت این روزنامهنگار جلوگیری کند

همچنین علی مطهری، نایب رییس مجلس نیز در تاریخ ۱۸ مهرماه در یادداشتی در نقد دستگاه قضایی با ذکر نام ساسان آقایی نوشت چرا وقتی خبرنگاری بازداشت میشود، «بعد از آن تا مدتی حتی خانواده او از محل نگهداری او اطلاع ندارند و در حالی که طبق قانون اساسی باید ظرف ۲۴ ساعتتفهیم اتهام شود و سپس کیفرخواست برای او صادر و به دادگاه ارسال شود. مدت طولانی برخلاف قانون در بازداشت انفرادی باقیمیماند به این امید که تحت فشار روحی و جسمی اعترافی در جهت اتهام خود انجام دهد، نه اینکه ابتدا دلایل و اسناد متقضی وجوددارد و بعد او بازداشت میشود

خانم محمدی همچنین در نامهای به حسن روحانی بلافاصله پس از انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۹۶ از او خواستار عمل کردن به شعارهایش درباره جامعه مدنی شد.

نرگس محمدی در سال ۱۳۸۹ به شش سال حبس به اتهام‌های تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی از طریق عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر محکوم شد اما به دلیل بیماری مغز و اعصاب در خرداد ماه سال ۱۳۹۲ از زندان به بیمارستان منتقل شد و پس از آن به دلیل شرایط جسمی که قادر به تحمل زندان نبود با قرار وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

با این حال او مجددا پس از ملاقاتش با خانم کاترین اشتون، مدیر مسوول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اسفند ۱۳۹۲ مورد هجوم گروه‌های افراطی در رسانه‌ها قرار گرفت و پس از آن بارها برای بازجویی به وزارت اطلاعات احضار شد و پس از مدتی، ماموران او را در تاریخ ۱۵ اردبیهشت ۱۳۹۴ یبدون ذکر دلیل مشخصی بازداشت و به زندان اوین منتقل کردند، بعدتر به او اعلام شد که برای اجرای حکم پرونده قبلیش (شش سال حبسبه زندان بازگشته است.

خانم محمدی به اتهامات تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی و اتهام تشکیل و اداره گروه لگام (لغو گام به گام اعدام) در مهرماه ۱۳۹۵ به ۱۶ سال حبس محکوم شد که ۱۰ سال از این حکم بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی اجرا می‌شود. هنوز به شکایت او و وکلایش برای این حکم سنگین به دیوان عالی کشور پاسخی داده نشده است.

]]>
ضرورت تغییر قانون: محاسبه دیه براساس قیمت شتر یا هزینه‌های پزشکی و تورم؟ https://persian.iranhumanrights.org/1396/09/camel-and-blood-money-in-iran/ Wed, 13 Dec 2017 21:54:34 +0000 https://persian.iranhumanrights.org/?p=38872

محمد مقیمی، وکیل دادگستری در ایران به کمپین گفت تعیین میزان دیه بر اساس قیمت شتر، در صدر اسلام بر اساس مقتضیات زمان و مکان انتخاب شده و محاسبه خسارت‌های تصادفات رانندگی در زمان حاضر، باید با توجه به شاخص‌هایی مانند هزینه‌های پزشکی و تورم تعیین شود نه میزان قیمت شتر در کشور.

محاسبه نرخ دیه بر اساس نرخ شتر در سالهای گذشته همواره مورد انتقاد فعالان حقوق بشر و کارشناسان حقوقی بوده است. اما طی ماه‌های گذشته کاهش جمعیت شتر در ایران موجب افزایش قیمت چشمگیر نرخ دیه و نگرانی شرکت‌های بیمه شده است،  تا آنجا که در آذر ماه ۱۳۹۶ رسانه‌های ایران از واردات شتر از خبر دادند. پیش از  آن در سال ۱۳۹۵ مدیر عامل یک شرکت بیمه پیشنهاد کرد شرکت‌های بیمه برای کاهش قیمت به پرورش شتر بپردازند، ابراهیم کاردگر، مدیر عامل شرکت آسیا همچنین به جام جم گفت افزایش حق بیمه متناسب با افزایش دیه نیست و این موضوع به تضعیف شرکت‌های بیمه انجامیده است.

سازمان گمرک ایران در شهریور ماه ۱۳۹۶ از واردات شتر از کشورهای چین، ترکیه، پاکستان، امارات متحده عربی و افغانستان و حتی کشورهای اروپایی مانند ایتالیا، بریتانیا و آلمان خبر داد. اگر چه سازمان گمرک بعدا توضیح داد که کشورهای اروپایی ذکر شده صرفا محل انجام معامله بوده و شترها از کشورهای آسیایی و برای مصرف گوشتی وارد شده است ولی صرف موضوع واردات شتر و ارتباط آن با صنعت بیمه با واکنش‌های مختلفی در شبکه‌های اجتماعی همراه شد.

این اقدام شرکت‌های بیمه با واکنش فعالان مدنی و کاربران اینترنتی در شبکه‌های اجتماعی مواجه شد. ناصر کرمی، استاد دانشگاه و فعال مدنی با کنایه به «شترداری» شرکت‌های بیمه برای پایین آوردن نرخ دیه، به موضوع انجام معامله شترها در کشورهای اروپایی نیز واکنش نشان داد و در صفحه فیس‌بوکش به طنز نوشت: «گمرک اعلام کرده محل تولید شترها افغانستان بوده اما چون معامله در لندن بوده به اسم بریتانیا ثبت شده. یعنی ما برای خرید چند شتر از هر ساربان افغان محل قرارمان یکی از تالارهای بورس لندن بوده. آدم در این عمر محدود چه چیزها که نمی شنود.»

یکی از کاربران توییتر نیز برابری ارزش جان یک انسان با شتر را دستمایه طنز قرار داد و با هشتگ واردات شتر نوشت: «یه لیسانس دو تا فوق لیسانس دارم یه پراید دارم خونه و باغ و از این چیزا هم ندارم . نمیدونم الان چنتا شتر می ارزم .»

دیه به خسارتی می‌گویند که طبق احکام اسلام مجرم در مواردی مانند قتل غیرعمد، آسیب به اعضای بدن انسان، تصادفات رانندگی، مرگ و نقص عضو حین کار باید به خانواده مقتول یا قربانی بپردازد و در موارد عمدی نیز چنانچه خانواده مقتول یا قربانی از حق قصاص بگذرند، مجرم باید به آنان دیه بپردازد. از آن جا که جبران خسارت در مواردی مانند تصادفات رانندگی و مرگ و نقص عضو حین کار به عهده صنعت بیمه قرار دارد، بیشتر بار افزایش دیه نیز روی شرکت‌های بیمه است.

محمد مقیمی روز بیست و یک آذر ماه به کمپین گفت افزایش چشمگیر دیه به دلیل کمبود شتر در کشور علاوه بر ورشکستگی شرکت‌های بیمه و یا افزایش حق بیمه بیمه شدگان، می‌تواند به افزایش جمعیت کیفری و زندانیان بینجامد: « افزایش میزان دیه که پیرو آن ضرورت افزایش حق بیمه را فراهم می‌آورد، تاثیر شگرفی به افزایش جمعیت زندانیان خواهد گذاشت. چون در مواردی مانند تصادفات وسیله نقلیه، افزایش حق بیمه موجب می‌شود تعدادی هودروهای خود را به دلیل گرانی بیمه نکنند و ناتوانی از پرداخت دیه هم طبق قوانین ایران به زندانی شدن فرد می‌انجامد، به ویژه آن گروه از محکومانی که پیش از افزایش نرخ دیه، مرتکب بزه شده‌اند و باوجود گذشت مدت قانونی و لزوم پرداخت دیه به قیمت روز، به علت تهی‌دستی، توان پرداخت دیه را ندارند و بدهی‌شان هر سال بیشتر می‌شود.»

در شرع اسلام و همچنین قانون مجازات اسلامی سابق، میزان دیه یک انسان کامل (مرد مسلمان) برابر یکی از موارد شش‌گانه صد شتر سالم، دویست گاو سالم، هزار گوسفند سالم، دویست دست لباس سالم از حله‌های یمن، هزار سکه طلا (دینار) یا ده هزار سکه نقره (درهم) تعیین شده است که انتخاب هر کدام از این موارد به عهده قاتل یا مجرم است. اغلب این موارد عموما در شبه جزیره عربستان و در صدر اسلام جز کالاهای واسطه و رایج زمان بوده و به عنوان مثال امروزه به سختی می‌توان حله یمنی که نوعی پارچه منسوب به یمن است، را تشخیص داد یا در بازار یافت.

قانون مجازات اسلامی جدید مصوب ۱۳۹۲ موارد ششگانه صدر اسلام را عینا ذکر نکرده ولی تعیین دیه را طبق شرع اسلام به عهده رئیس قوه قضائیه بر اساس نظر رهبر جمهوری اسلامی گذاشته است. محمد مقیمی به کمپین گفت از آنجا که بین موارد شش‌گانه، امروزه قیمت صد شتر ارزان‌تر از بقیه موارد است، قوه قضائیه هر سال نرخ دیه را با توجه به قیمت شتر تعیین می‌کند و خود این موضوع نشان از انعطاف‌پذیری دارد که می‌تواند بیش از این توسعه پیدا کند  وملاک‌های امروزی و منطقی‌تری برای نرخ دیه تعیین شود.

آقای مقیمی به کمپین گفت تعیین میزان دیه بر اساس قیمت شتر معلول نگاهی خشک به موازین شرعی است و امروزه قابل قبول به نظر نمی‌رسد: «قصد شارع جبران خسارات مجنی‌علیه (قربانی)، ایجاد امکان تبدیل قصاص به پرداخت دیه که مناسب‌تر به حال فرد و جامعه است و جلوگیری از خونریزی بوده که در آن زمان تاسیسی نوین و رو به جلو بوده است. از این‌رو، نگاه خشک و قدسی به این موضوع که زمینه تغییرناپذیری آن را فراهم می‌کند، مغایر هدف شارع به نظر می‌رسد.»

به گفته این وکیل دادگستری، مشکل اصلی نه کاهش تعداد و قیمت شتر بلکه تعیین یک ملاک متغیر است و حتی افزایش آن هم می‌تواند مشکل‌ساز شود: «فقط مشکل افزایش قیمت یا ضرر شرکت‌های بیمه هم نیست، حتی اگر با طرح‌هایی مانند پرورش یا واردات، جمعیت شتر افزایش یابد نیز پیامدهای بغرنجی دارد، زیرا، مطابق قانون عرضه و تقاضا، موجب کاهش بی‌رویه قیمت شتر و به تبع آن نرخ دیه می‌شود که این با توجه به نرخ تورم و هزینه‌ها از جمله هزینه پزشکی و درمان می‌تواند، بسیار زیان‌بار باشد و خسارت قربانیان را جبران نکند.»

این وکیل دادگستری به کمپین گفت موارد شش‌گانه‌ قیمت دیه در اسلام، با توجه به عرف و مقتضیات زمان و مکان از سوی شارع وضع شده و طبق یکی از نظرات مشورتی قوه قضائیه، بیشتر تمثیلی است تا حکمی مطلق و غیرقابل تغییر و بنابراین می‌تواند تغییر کند و شایسته‌تر آن است که این موضوع از سوی کارشناسان و خبرگان این موضوع با توجه به ملاک‌هایی مانند تورم، هزینه‌های پزشکی تعیین شود.

]]>
اظهارات وکیل محمدطاهری درباره محاکمه مجدد موکلش: «قاضی صلواتی به او گفت وکلایت را عزل کن» https://persian.iranhumanrights.org/1396/09/taheri-trial-supreme-court/ Wed, 13 Dec 2017 18:21:22 +0000 https://persian.iranhumanrights.org/?p=38845

محمودعلیزاده طباطبایی، وکیل محمد طاهری، موسس «عرفان حلقه» که از اردبیهشت ۹۰ تاکنون در سلول‌های انفرادی بند دو-الف سپاه پاسداران در زندان اوین به سر می‌برد در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران گفت که قاضی صلواتی، قاضی جدید پرونده آقای طاهری از او خواسته است که وکلایش را عزل و وکیل مورد تایید رییس قوه قضاییه انتخاب کند.

آقای علیزاده طباطبایی به کمپین گفت که شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور، حکم اعدام محمدعلی طاهری را خلاف قانون دانسته و آن را نقض کرده و برای رسیدگی مجدد به پرونده او به شعبه هم عرض فرستاده است.

محمدعلی طاهری از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به اتهام فساد فی‌الارض به اعدام محکوم  شد. این حکم پنجم شهریور ۹۶ به او ابلاغ شد. اما این حکم از سوی دیوان عالی کشور در تاریخ هفتم آبان ماه نقض شد. محمود علیزاده طباطبایی، وکیل آقای طاهری در مصاحبه با کمپین گفت: «حکم برای دومین بار در دیوان عالی کشور نقض شده است. بار اول که نقض شد گفتند تحقیقات ناقص است و به دلیل نقص تحقیقات، این حکم نقض و به شعبه صادر کننده حکم ارجاع شد. ولی این بار صراحتا گفته‌اند که حکم خلاف قانون است و به شعبه هم عرض ارجاع شده. یعنی حکمی که صادر شده کاملا نقض شده و پرونده باید از اول رسیدگی و محاکمه مجدد انجام شود.»

وکیل محمدعلی طاهری به کمپین گفت: «متاسفانه شعبه هم عرض که پرونده ارجاع شده، شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب و آقای صلواتی است و ما منتظر هستیم که ما را بخواهد البته موکل را خواسته و گفته که وکلایت را عزل کن. گفته شما باید وکیل مورد تایید رییس قوه قضائیه بگیری. آقای طاهری هم گفته وکیل می‌خواهد از من دفاع کند یا از رییس قوه قضاییه؟ آقای طاهری گفته اگر از من می‌خواهد دفاع کند که باید مورد تایید من باشد. با هم بحث شان شده و بعد از آن آقای صلواتی، ما را نخواسته. الان دو ماه است که پرونده دست آقای صلواتی است و هنوز رسیدگی نشده و ما منتظر هستیم که ببینیم روش آقای صلواتی چه خواهد بود چون تاکنون که ایشان غیرقانونی عمل کرده است.»

آقای علیزاده طباطبایی گفت: «من اعتراضی که از سال ۸۸ به قوه قضاییه داشتم این بوده که دادگستری بیش از ۱۰ هزار قاضی دارد چرا پرونده‌های امنیتی را به دو سه شعبه می‌دهید و دستگاه قضایی را اینطور زیر سوال می‌برید؟ دادگاه انقلاب هم بیش از سی چهل شعبه دارد، قضات واقعا مستقل و دانشمندی دارد ولی متاسفانه این پرونده‌ها را فقط به دو سه شعبه می‌دهند و متاسفانه این روش غلطی است که انجام می‌شود.»

وکیل آقای طاهری به کمپین گفت که موکلش همچنان در بند ۲ الف سپاه زندانی است. او گفت: «در بند ۲ الف سپاه معمولا با یک نفر دیگر هم بند است در حالی که قانونا بایستی به بند عمومی منتقل شود اما متاسفانه این کار را نکرده‌اند. با این حال از نظر روحی وضعیت‌اش خیلی خوب است. تلفنی هم با ما و هم با خانواده تماس داشته ولی به ما اجازه ملاقات ندادند. رفتیم درخواست دادیم ولی قاضی صلواتی گفته وکلا اجازه ملاقات ندارند. این کار آقای صلواتی هم خلاف قانون است.»

به گفته آقای علیزاده طباطبایی «وضعیت جسمی آقای طاهری هم خیلی خوب است. وضعیت روحی‌اش هم خیلی خوب است به طوری که خیلی‌ها را عصبانی کرده که چرا بعد ۷ سال زندانی که تقریبا بیشتر آن انفرادی بوده اینقدر روحیه‌اش خوب است.»

محمد علی طاهری که از ۱۴ اردبیهشت ماه ۱۳۹۰ در بازداشت و تمام این مدت در سلول انفرادی بند دو-الف زندان اوین به سر می‌برد. برای اولین بار به اتهام‌های توهین به مقدسات، اتهام فعل حرام، رابطه نامشروع «تماس با مچ دست زن نامحرم در زمان عمل فرادرمانی» و به اتهام دخالت در امر پزشکی، تحصیل مال نامشروع و توزیع آثار سمعی–بصری و استفاده غیر مجاز از عناوین علمی پزشکی جمعا به ۵ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و ۹۰۰ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد. اما آقای طاهری در تابستان ۱۳۹۳ به اتهام مفسد فی‌الارض که پش از آن در پرونده‌اش مطرح و رد شده بود، مجددا بازجویی شد. بازجویی شد. دادگاه او برای این اتهام در اسفند ماه ۱۳۹۳ برگزار شد و در نهایت در خرداد ماه ۱۳۹۴ با این اتهام به اعدام محکوم شد. وکلای او به این حکم اعتراض کردند و در نهایت سعید خلیلی، یکی از وکلای سابق آقای طاهری روز ۲۹ آذر ماه ۹۴ از نقض حکم اعدام موکلش در شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور نقض و ارسال آن به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب برای رسیدگی مجدد خبر داد.

با این حال آقای طاهری روز ۹ اسفند ماه ۹۵ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی احمدزاده مجددا به اتهام «فساد فی الارض» متهم شد. با این حساب او دومین بار است که از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شد و دو بار نیز این حکم از سوی دیوان عالی کشور نقض شده است. در حال حاضر حکم اعدام این زندانی مجددا به شعبه هم عرض دادگاه انقلاب برای بررسی ارجاع شده است.

]]>