سعید متین پور - طرح از هادی حیدری

سعید متین پور - طرح از هادی حیدری

همسر سعید متین پور، فعال مدنی آذربایجان که به دلیل فعالیت های قومیش در ایران به ۸ سال زندان محکوم شده است به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که امروز آخرین درخواست آزادی مشروط و مرخصی سعید را به دفتر دادستان تهران داده است.  سعید متین پور ۴ سال از دوران حکم ۸ سال زندان خود را گذرانده است و آزادی مشروط می تواند شامل حال او شود.

عطیه طاهری، همسر این زندانی عقیدتی با اظهار اینکه دیگر امیدی به دستگاه قضایی ایران ندارد به کمپین گفت:« من به وضعیتی رسیدم که دیگر امیدی به دستگاه قضایی ایران ندارم.  بیش از ۴ سال است که به صورت متوالی به دستگاه های قضایی مراجعه می کنم اما حتی یکبار هم به من حرف راست زده نشده است.  الان دیگر بر حسب وظیفه و اینکه صدای همسرم را که در زندان است به گوش برخی برسانم حرف می زنم نه به خاطر اینکه از مسولان قضایی ایران امیدی داشته باشم.  امروز دومین و آخرین نامه سعید را در این مدت برای درخواست آزادی مشروط و مرخصی تحویل دادم دیگر نمی دانم به این نامه جوابی می دهند یا مثل بقیه نامه ها بی پاسخ می ماند.»

عطیه طاهری با اظهار اینکه همسرش بدون دادگاه و صرفا بر اساس نظر بازجویانش به ۸ سال حبس محکوم شده است، گفت:« پرونده سعید از شروعش تا کنون غیرقانونی پیش رفته است. برای او هیچ دادگاهی تشکیل نشد تا در آن از خودش دفاع کند.  نتیجه ۹ ماه انفرادی، بازجویی و شکنجه سعید شد هشت سال زندان.  بازجویانش این حکم را تعیین کردند و بعد به امضای قاضی صلواتی رسید اما هرگز سعید به دادگاهی برده نشد. حکم غیر قانونی و بی دادگاه او اجرا شد و اکنون به نیمه رسیده است.  سعید ۴ سال حبسش را بدون حتی یک روز مرخصی گذرانده است و ما اکنون پیگیر آزادی مشروط او هستیم.»

سعید متین پور، متولد ۱۳۵۴ و فارغ التحصیل رشته فلسفه از دانشگاه تهران در روزنامه و هفته نامه زنجان مطلب می نوشت و در حوزه حقوق بشری و قومی مبارزه می کرد. او در ۴ خرداد ماه ۸۶ به دلیل شرکت در سمیناری در ترکیه که در دفاع از حقوق ترک زبان ها برگزار شده بود، بازداشت شد و در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی صلواتی به اتهام ارتباط با بیگانگان و تبلیغ علیه نظام به ۸ سال حبس محکوم شد. او اکنون در زندان اوین است.

عطیه طاهری در پاسخ به این پرسش که آیا در این ۴ سال جوابی به درخواست های شان داده شده است، گفت:« در جواب نامه های من فقط می گویند که سپاه با مرخصی سعید مخالفت می کند اما نمی گویند دلیل مخالفت سپاه چیست. چند هفته پیش هم که به دادستانی رفتم تا درخواست مرخصی بدهم، دادیاری به من گفت تا همسرتان درخواست عفو ننویسد از مرخصی خبری نیست.  اما سعید اصلا با درخواست عفو موافق نیست. او می گوید که من هیچ کار خلاف قوانین جمهوری اسلامی انجام ندادم و در هیچ دادگاهی هم مجرم شناخته نشدم که الان برایش درخواست عفو کنم. »

با توجه به اینکه در هفته های اخیر برخی از همسران زندانیان سیاسی به دلیل افشاگری در خصوص وضعیت همسرانشان به حبس محکوم شده اند، خانم عطیه طاهری با اشاره به اینکه او اصلا نگران تهدیدها نیست، گفت:« این گفتگوها حداقل کاری است که من می توانم برای همسرم انجام دهم.  وقتی وضعیت جسمیش حاد می شد و پس از رفت و آمدهای متوالیم هیچ جوابی برای درخواست درمان خارج از زندان و مرخصی نمی گرفتم مجبور به مصاحبه می شدم.  البته تا الان من هیچگاه تحت فشار نبوده ام اما اصلا هم نگران نیستم. چون اینها حداقل کاری است که می توانم برای همسرم انجام دهم و اگر مشکلی هم برایم پیش بیاید می پذیرم.»

همسر سعید متین پور در خصوص وضعیت جسمی این زندانی گفت:« سعید در دوران ۹ ماه انفردای دچار ناراحتی های حاد در ناحیه ستون فقراتش شد و اکنون دردهای شدید کمر و گردن دارد که متاسفانه هنوز ادامه دارد.  یکبار هم که می خواستند او را به بیمارستان بیاورند سعید با رفتنش به بیمارستان با پابند و دستبند مخالفت کرد و آنها هم او را منتقل نکردند.