نوید جانجانی دانشجوی محروم از تحصیل به ۱۲ سال زندان محکوم شد. این حکم یکی از سنگین ترین احکامی است که برای فعالیت های فعالان مدنی وحقوق بشر طی ماه های گذشته صادر می شود.

درادامه صدور احکام سنگین زندان برای فعالان حقوق بشر و زندانیان عقیدتی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی دادگاه بدوی به ریاست قاضی پیرعباسی نویدخانجانی دانشجوی محروم از تحصیل  را به ۱۲ سال زندان و جریمه نقدی محکوم کرد. خانجانی که از دانشجویان محروم از تحصیل در دانشگاه به دلیل فعالیت های مدنی خود می باشد پیش تر از این توسط حکمی که به وی ابلاغ شده بود ممنوع الخروج اعلام شده بود. این فعال حقوق بشر تنها ۲۴ سال دارد.

جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی با اعلام این خبر نوشته است که این حکم در روز یکشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۸۹، به وکیل وی خانم شیما قوشه در طی چهار صفحه ابلاغ شده است. این حکم، بالاترین میزان محکومیت در بین فعالین حقوق بشر بوده است.

یک منبع مطلع به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که دادگاه نویدخانجانی که در ۲۹ آذر برگزار شده حدود دو ساعت ونیم به طول انجامید. این دادگاه در حالی که گفته شده علنی است اما تنها وکیل آقای خانجانی توانسته درجلسه شرکت کند و به افراد دیگر اجازه حضور در جلسه دادگاه داده نشده است. این درحالی است که مامورین لباس شخصی در دادگاه حاضر بوده اند.

آقای خانجانی در ۲۹ ام آذرماه سال جاری به اتهام نشر اکاذیب، تشویش اذهان و تبلیغ علیه نظام به واسطه‌ی انتشار اخبار و گزارش‌ها و انجام مصاحبه با تلویزیون و رادیوهای بیگانه، عضویت در شورای مرکزی کمیته گزارشگران حقوق بشر و همچنین تشکیل گروه محرومین از تحصیل مورد محاکمه قرار گرفته بود.

نوید خانجانی ۱۱ اسفند ماه سال گذشته در اصفهان بازداشت و پس از گذراندن ۶۵ روز حبس موقت در (بند دو الف سپاه) زندان اوین، سیزدهم اریبهشت سال جاری با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شد. این فعال حقوق بشر طی دوران بازداشت، برای انجام مصاحبه ویدیویی تحت فشار قرار داشت و ۲۵ روز نخست بازداشتش را در سلول انفرادی به سر برده بود.

منبع مطلع به کمپین همچنین گفت  که در ابتدا برای این فعال حقوق بشر ۱۸ سال زندان به عنوان اشد مجازات برای اتهامات وارده پیشنهاد شده بود که ۱۰ سال آن برای تشکیل تشکل محرومین از تحصیل و ۵ سال آن برای عضویت در کمیته گزارشگران حقوق بشر بوده است. به علاوه ۳ سال برای تبلیغ علیه نظام و تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب پیشنهاد شده بود. شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب رای چهارصفحه ای حکم آقای خانجانی را درحالی که به وکیل این فعال دانشجویی می دهد که گفته می شود حکم صادره همراه با رافت اسلامی بوده است.به گفته منبع یاد شده در جریان دادگاه دفاعیات وکیل اساسا مورد توجه قرار نگرفته است.

وکیل نوید خانجانی طی روزهای آینده لایحه تجدیدنظر را به دادگاه ارائه خواهد کرد.