بنیاد مرزهای الکترونیکی(ای اف اف) روز چهارم اردبیهشت ماه امسال طی انتشار مطلبی خواستار آزادی مسولان و نویسندگان سایت نارنجی شده است که در آذر ماه سال ۱۳۹۲ توسط سپاه پاسداران ایران دستگیر شدند. بنیاد ای اف اف که بنیاد غیردولتی آمریکایی است و از آزادی های مدنی در دنیای دیجیتال و اینترنت حمایت می کند،

بنیاد مرزهای الکترونیکی(ای اف اف) روز چهارم اردبیهشت ماه امسال با انتشار مطلبی بر روی وب سایت خود خواستار آزادی مسولان و نویسندگان سایت “نارنجی” شده است که در آذر ماه سال ۱۳۹۲ توسط سپاه پاسداران دستگیر شدند. هفت نفر از اعضا و نویسندگان اصلی سایت نارنجی که در شهر کرمان ساکن بودند در۱۲ آذر ماه ۱۳۹۲ دستگیر شدند و همچنان بدون دادگاه در بازداشت موقت به سر می برند.

بنیاد ای اف اف که بنیاد غیردولتی آمریکایی است و از آزادی های مدنی در دنیای دیجیتال و اینترنت حمایت می کند، پس از گذشت تقریبا چهار ماه از بازداشت نویسندگان و اعضای سایت نارنجی، طی مطلبی از مخاطبان خود خواسته است تا با امضا نامه ای خطاب به حکومت ایران  به آزادی انها کمک شود. این بنیاد همچنین خواسته تا اطلاع رسانی در اینترنت و شبکه های اجتماعی صورت گیرد تا دولت ایران آنها را آزاد کند.

سایت نارنجی در حوزه اطلاع رسانی آی تی در ایران فعالیت می کرد. این سایت در صفحه نخست خود در تاریخ ۱۲ آذر ماه ۱۳۹۲ نوشت که بنا به “دلایل نامعلوم” برخی از نویسندگان و اعضای فنی تیم نارنجی به نام های علی اصغر هنرمند، عباس و احدی، علیرضا وزیری، نسیم نیک مهر، ملیحه نخعی، محمد حسین موسی زاده و سارا سجاد پور توسط سپاه پاسداران ایران دستگیر شده اند.  این سایت همچنین در ادامه نوشت که از محل نگهداری این عده بی خبر است و سایت فعالیتش را تا “حصول اطلاع از این دوستان” متوقف می کند.

احمد قربانی، معاون دادستان کرمان روز ۱۲ آذر ماه ۱۳۹۲ پس از دستگیری تعدادی از نویسندگان و اعضای سایت نارنجی در خصوص اتهامات آنها گفت:«اتهام این افراد اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با شبکه های بیگانه و طراحی سایت و تولید محتوی برای سایت های ضد انقلاب به منظور براندازی نظام جمهوری اسلامی بوده است.»

معاون دادستان کرمان همچنین گفت که “اعضای اصلی این باند خط و مشی اصلی خود را از افراد فراری خارج نشین می گرفتند.”

نارنجی در زمینه اخبار مربوط به دنیای فن آوری و ابزارک ها«گجت» فعالیت می کرد. این سایت را گروهی از بلاگرهای حوزه فن آوری در شهر کرمان راه انداختند و خیلی زود تبدیل به یکی از پرطرفدارترین سایت های حوزه فن آوری در ایران شد. نارنجی در سال ۱۳۹۱ برنده جایزه بهترین وبلاگ فارسی از نگاه دویچه وله شد. این سایت همچنین در سال ۱۳۸۹ به عنوان بهترین سایت اطلاع رسانی در سومین جشنواره وب سایت های ایران انتخاب شد.

بنیاد مرزهای الکترونیکی در گزارش خود نوشته که شیوه کار سایت نارنجی شبیه سایت های مطرح جهان مانند «گیزمودو» یا «اینگجت» در آمریکا بود. صفحه توییتر نارنجی که مهمترین اخبار منتشر شده در وب سایت را منتشر می کرد نزدیک به ۱۸ هزار نفر طرفدار داشت.

وب سایت نارنجی در فروردین ماه ۱۳۹۱ بر اساس آنچه به نام دروغ سیزده در میان ایرانیان معروف است، مطلبی در خصوص ارایه سرویسی جدید از سوی کمپانی گوگل با عنوان گوگل کپی منتشر کرد. این یک دروغ سیزده برای مخاطبان ایرانی بود اما صدا وسیما جمهوری اسلامی آن را جدی گرفت و آن را در صدر اخبار برنامه به روز پخش کرد.