طبق اظهارات یاشار خامنه ماموران اطلاعات به پدرش گفته اند تا زمانیکه کمپین یادآوری امام نقی فعال باشد وضعیت پدرش به همان شکل باقی می ماند و شاید اعدام شود.« همه ترس من این است که نکند پدرم تحت فشار به کاری که نکرده اعتراف کند. او هرگز فعالیتی نداشته و با کارهای من مخالف بوده است.»

طبق اظهارات یاشار خامنه ماموران اطلاعات به پدرش گفته اند تا زمانیکه کمپین یادآوری امام نقی فعال باشد وضعیت پدرش به همان شکل باقی می ماند و شاید اعدام شود.« همه ترس من این است که نکند پدرم تحت فشار به کاری که نکرده اعتراف کند. او هرگز فعالیتی نداشته و با کارهای من مخالف بوده است.»

یاشار خامنه، دانشجوی ایرانی ساکن هلند که هفته گذشته با انتشار نامه ای از دستگیری پدرش در تاریخ ۳ خرداد ۱۳۹۱ توسط نیروهای امنیتی خبر داد و علت دستگیری پدرش را همکاری  با  کمپین موسوم به« یادآوری امام نقی به شیعیان» ذکر کرده بود به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که پدرش در آخرین تماس تلفنی با گریه گفته است: « اگر یاشار اطلاعاتی که ماموران امنیتی از او می خواهند در اختیارشان قرار ندهد من را اعدام می کنند.»

طبق اظهارات این دانشجو ماموران اطلاعات به پدرش گفته اند تا زمانیکه کمپین یادآوری امام نقی فعال باشد وضعیت پدرش به همان شکل باقی می ماند و شاید اعدام شود.« همه ترس من این است که نکند پدرم تحت فشار به کاری که نکرده اعتراف کند. او هرگز فعالیتی نداشته و با کارهای من مخالف بوده است.»

وزارت اطلاعات هنوز درباره انتشار این نامه و گفته های این دانشجو واکنشی نشان نداده است.

یاشار خامنه، ۲۵ ساله و دانشجوی مدیریت بازرگانی که از سپتامبر ۲۰۰۹ برای تحصیل وارد هلند شده است از سال گذشته با نام مستعار یاشار نقی پژوه در صفحه کمپین موسوم به« یادآوری امام نقی به شیعیان» مطلب می نوشته است. پدر این دانشجو در تاریخ ۳ خرداد ماه ۹۱ در منزلش دستگیر و به زندان اوین منتقل شده است.

یاشار خامنه در خصوص نحوه بازداشت پدرش گفت:« صبح چهارشنبه ۳ خرداد ماه ماموران که نمی دانم چند نفر بوده اند وارد منزل می شوند، در آن موقع مادرم هم خانه بوده است. پدرم با من تماس گرفت و گفت که ماموران با حکم دادستانی برای دستگیری من آمده اند و گفت که یک سری اطلاعات از تو می خواهند که اگر بهشان ندهی من را می برند و من را سرزنش کرد که چقدر گفتم که این کارها آخر و عاقبت ندارد. آنها پسورد من در فیس بوک امام نقی، ایمیل و وبلاگم می خواستند که من از دادن پسورد خودداری کردم اما گفتم همین الان همه اکانت هایم را حذف خواهم کرد و این کار را انجام دادم اما آنها پدرم را با خودشان بردند.»

یاشار خامنه در خصوص اینکه به چه اتهامی پدرش بازداشت شده است به کمپین گفت:« :« اتهام پدرم مشارکت در فعالیت های غیر دینی من از طریق فرستادن پول برای من بوده است. ماموران اطلاعات به پدرم گفته اند که بر اساس تحقیقات آنها من در هلند درس نمی خواندم و دانشجو نبودم و او پول های که به عنوان کمک هزینه تحصیلی برایم می فرستاده من خرج فعالیت های غیر مذهبی می کردم. این کذب محض است چون من تمام مدارک تحصیلیم را برای آنها فرستاده ام . من از سپتامبر ۲۰۰۹ در اینجا مشغول تحصیلم. حالا تمام نگرانی من این است که پدرم را تحت فشار مجبور کنند به کارهای که نکرده اعتراف کند.»

آقای خامنه در بخشی از نامه ای که منتشر و در ان خبر از دستگیری پدرش داده بود نوشته است: « من «یاشار خامنه» هستم که در فضای مجازی با نام مستعار «یاشار نقی پژوه» شناخته می شوم و در خارج از کشور دانشجو هستم. از روزی که «کمپین یادآوری امام نقی به شیعیان» شروع به کار کرد به همراه بسیاری از جوانان ایرانی به طنزنویسی برای به چالش کشیدن مسائل خرافی مشغول هستم. امروز که این نامه را می نویسم پنج هفته است که پدرم گروگان وزارت اطلاعات است. چرا که نه وکیل دارد، نه پرونده ای تشکیل شده و نه اینکه حق ملاقات با خانواده را دارد. تنها جرمش این است که پدر من است.»

این فعال کمپین موسوم به امام نقی در خصوص اینکه ماموران اطلاعات دقیقا چه درخواست های مطرح کرده اند، گفت:«آنها گفته اند که من مدیر صفحه امام نقی هستم و تا وقتیکه این صفحه پا برجا است وضعیت پدرم همین طورمی ماند و شاید اعدام شود. در حالیکه این کذب محض است و من فقط عضوی از این صفحه بودم. ماموران خواسته اند که من این صفحه را ببندم و به ایران برگردم و مشخصات تمام اعضای کمپین را هم بدهم در حالیکه من بارها گفتم که تمام کسانیکه در این کمپین می نوشتند با اسم مستعار بوده و من هویت واقعی کسی را نمی شناسم. اما من از روز بازداشت پدرم دیگر با این صحفه فعالیتی نداشتم.»

این دانشجو که با اسم مستعار در صحفه کمپین فعال بوده است، درخصوص چگونگی شناسایی او گفت:« اوایلی که این کمپین شروع به کار کرد با اسم اصلی خودم می نوشتم، آنموقع این حواشی ها و حساسیت ها برای این صحفه وجود نداشت و یک کمپین ساده بود. بعدتر با اسم مستعار می نوشتم اما اسم کوچکم را تغییر ندادم. برای سازمان اطلاعات ایران که شناسایی آدم ها کار سختی نیست.»

یاشار خامنه در پاسخ به این که به چه دلیل پس از گذشته چند هفته از بازداشت پدرش این مسئله را رسانی کرده است، گفت:«برای پدر و خانواده ام مجبور شدم. با روندی که طی چند هفته پس از بازداشت پدرم طی شد، یعنی با تهدیدها و برخوردی که خانواده ام با آنها مواجه شدند و متوجه شدم که پدرم نه وکیلی دارد و نه حتی برایش پرونده تشکیل شده و اتهامش نیز دروغ است به این نتیجه رسیدم که تنها راهی که با آن می توانم اندکی به پدرم کمک کنم و شاید فشارها را بر خانواده ام کمتر کنم، اطلاع رسانی باشد حتی اگر به افشای اسمم و پیامدهای احتمالی آن منجر شود. می خواستم فقط برای پدرم کاری انجام داده باشم.»

یاشار خامنه در پاسخ به اینکه در این مدت ارتباط پدرش با خانواده چگونه بوده است، گفت:« پدرم چهار روز پس از بازداشتش با منزل تماس گرفته و به مادرم گفته که من دوستان یاشار را در زندان دیده ام، همه آنها اعتراف کرده اند و گفته اند که یاشار مدیر صفحه فیس بوک امام نقی بوده است. اما این کذب محض است من مدیر این صفحه نبودم و به همین دلیل نگران شدم که نکند آدم های دیگری را نیز دستگیر کرده و مبجور به اعتراف علیه من کرده اند، نمی دانم. مادرم گفت که اگر اطلاعاتی که از تو می خواهند در اختیارشان قرار ندهی پدرت را اعدام می کنند و خواهرم در همان تماس به من گفت کاری که از دست بر می آید این است که فیلمی از خودت تهیه کنی و در آن طلب بخشش کنی. وضعیت خیلی بدی بود و من مجبور شدم فیلمی از خودم بگیرم و در آن فیلم اظهار پشیمانی کنم. این فیلم را فرستادم اما از فشارها بر پدرم کم نشد.»

این دانشجو با اظهار اینکه پدرش در آخرین تماس با خانواده وضعیت روحی بهم ریخته ای داشته است، گفت:« پدرم با گریه گفته است که اگر یاشار اطلاعاتی که ماموران می خواهند در اختیارشان قرار ندهم شاید دیگر زنده نمانم. چند روز بعد یعنی حدود دو هفته پیش مادرم در تماس تلفنی گفت که ماموران او را هم احضار کرده و گفته اند که اگر من همکاری نکنم او را هم بازداشت خواهند که خدا را شکر تا الان مادرم دستگیر نشده است.»

این دانشجو در پاسخ به این سوال که آیا پدرش نیز فعالیت سیاسی داشته است، گفت:« به هیچ عنوان پدرم فعالیتی در حوزه سیاست نداشته است. پدرم آدم محتاطی بود و حتی به من که دورادور چیزهای از فعالیت های شنیده بود می گفت که این کارها عاقبت ندارد و از این حرف ها …»

یاشارخامنه در پاسخ به اینکه آیا اعضای دیگری از کمپین دستگیر شده اند، گفت:« من اطلاع موثقی ندارم اما همزمان با دستگیری پدرم متوجه شدم کسانیکه قبلا در صحفه امام نقی فعال بودند ناپدید شدند، حالا یا مخصوصا فعالیت شان را متوقف کرده اند و یا با نام مستعار دیگری می نویسند اما وقتی به یاد حرف پدرم نیز می افتم که گفت در زندان دوستان یاشار را دیده ام که اعتراف کرده اند، فکر می کنم شاید دستگیری ها خیلی بیشتر باشد اما کسی جرات رسانی کردنش را نداشته است. به دلیل حواشی و حساسیتی های که این صحفه ایجاد کرده شاید آنها نخواسته اند هویت شان را از ترس پیامدهای احتمالی بعدی افشا کنند.»

یاشار خامنه خطاب به مسولا قضایی ایران گفت:« هیچ اصول اخلاقی و قانونی تایید نمی کند که اگر کسی فعالیتی انجام می دهد پدرش دستگیر شود و خانواده اش تحت فشار قرار بگیرند. من درخواستم از مسولان کشورم این است که حساب پسر را از پدر جدا کنند، همین. خواسته ام این است که پدرم و خانواده ام را به دلیل کاری که من کرده ام صرفنظر از درست و غلط بودنش تحت فشار قرار ندهند.»

یاشار خامنه گفت:« اگر از روز اول می دانستم فعالیتم به بازداشت پدرم منتهی می شود هرگز نمی نوشتم. همه چیز یک شوخی بود. شوخی که یکهو به حساسیت تبدیل شد. توهین به مذهب نبود ، فقط شوخی بود.»