به دنبال انتشار فیلم ۳۶ ثانیه ای از پنج سرباز ربوده شده ایرانی که هم اکنون اسیر گروه تندرو موسوم به جیش العدل هستند، رئیس دادگستری استان سیستان و بلوچستان گفت که هیچ انگیزه ای برای مذاکره با اعضای این گروهک وجود ندارد.

به دنبال انتشار فیلم ۳۶ ثانیه ای از پنج سرباز ربوده شده ایرانی که هم اکنون اسیر گروه تندرو موسوم به جیش العدل هستند، رئیس دادگستری استان سیستان و بلوچستان گفت که هیچ انگیزه ای برای مذاکره با اعضای این گروهک وجود ندارد. همچنین بار دیگر سفیر پاکستان به وزارت خارجه احضار شد بدون اینکه این احضار به راه حل مشخصی منتهی شود و همچنان گره این اقدام خشونت بار بسته ماند. با این حال مشخص نیست که آیا دولت ایران به صورت مستقیم به مذاکره در این خصوص خواهد پرداخت یا از طریق مقامات پاکستانی برای آزادی ۵ مرزبان ایرانی اقدام خواهد کرد.

تلویزیون العربیه روز یکشنبه ۲۷ بهمن ماه فیلم ۳۶ ثانیه ای از پنج سرباز ربوده شده ایرانی پخش کرد که در این فیلم کوتاه یکی از سربازان که خود را گروهبان یکم، جمشید دانایی فر معرفی کرد، گفت آنها در دست سازمان جیش العدل اسیرند و از حکومت ایران خواستار تا خواسته های جیش العدل را برآورده کند تا او و چهار سرباز دیگر بتوانند به «به کانون گرم خانواده های» خود برگردند. در این فیلم کوتاه پنج سرباز ایرانی نشان داده می شد که همگی روی زمین کنار هم نشسته اند.

سر لشکر حسنی سعدی، معاون هماهنگ کننده ستاد کل نیروهای مسلح، روز دوشنبه ۲۸ بهمن ماه، یک روز پس از پخش فیلم سربازان ایرانی که مشخص می کرد آنها زنده هستند، گفت: «این سربازان خوشبختانه زنده اند و انشالله به زودی به جمع خانواده هایشان برمی گردند.» سرلشکر حسنی سعدی پس از ارائه این خبر تکراری در مورد اینکه چه اقداماتی  تا کنون برای آزادی آنها انجام شده است فقط گفت: « یک سری اقدامات نظامی و سیاسی انجام شده که البته برخی از آنها را نمی توان گفت.» همچنین سردار اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی  روز دوشنبه ۲۸ بهمن ماه پس از پخش فیلم سربازان ایرانی وظیفه آزادی آنها  را  به عهده وزارت کشور ایران و کشور پاکستان واگذشت و گفت:«مسولیت اصلی بر عهده وزارت کشور است. قطعا کشور پاکستان در جریان این حادثه مسول است.»

سه روز پس از ربودن پنج سرباز ایرانی، گروه جیش العدل روز ۱۹ بهمن ماه با انتشار تصاویری از آنها در توییتر خود مسولیت ربوده شدن پنج مرزبان ایرانی را به عهده گرفتند. گروه موسوم به جیش العدل  با انتشار بیانیه ای در وبلاگ خود در شامگاه ۲۴ بهمن ماه از دولت ایران خواست ۳۰۰ زندانی سنی را آزاد کند تا آنها در مقابل پنج مرزبان ایرانی را آزاد کنند. این گروه در طی این بیانیه از دولت ایران خواست که۵۰ عضو زندانی این گروه، ۲۰۰ نفر از شهروندان سنی مذهب زندانی در ایران و همچنین ۵۰ نفر از زنان سنی که به گفته جیش العدل در سوریه در بازداشت سپاه پاسداران هستند را آزاد کند.

چند ساعت پس از انتشار  فیلم ۳۶ ثانیه ای، حجت الاسلام ابراهیم حمیدی، رییس کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان با اظهار اینکه تاکنون گروگان گیران در خواستی را به صورت رسمی به آنها اعلام نکرده اند، گفت: «هیچ انگیزه ای برای مذاکره با اعضای این گروهک نداریم.» او همچنین گفت: «از پلیس اینترپل درخواست کرده ایم که این افراد را تحت تعقیب قرار دهند.»

با این حال سید حسین نقوی حسینی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته است: «این گروه ها را پیدا می کنیم و از طریق واسطه با آنها گفتگو خواهیم تا ببینیم خواسته آنها جیست و چطور می شود مرزبانان ایرانی را آزاد کرد.» او در خصوص پیشنهاد گروه جیش العدل نیز گفته است: «آنها قاچاقچیان یا جنایتکارانی را در بازداشت ایران دارند و برای اینکه معاوضه‌ای انجام دهند اقدام به گروگانگیری می‌کنند.»

گروه جیش العدل قبل از مطرح کردن پیشنهاد شان  در صفحه توییتر خود نوشته بودند: «اگر این سربازان برای دولت ایران مهم بودند حتما تاکنون برای آزاد سازی آنها اقدام می کردند. اگر این سربازان برای حکومت ایران مهم هستند به خواسته جیش العدل تن بدهید.» این گروه دولت ایران را تهدید کرده است که اگر به خواسته هایش توجهی نکنند اقدامات تروریستی خود را تکرار خواهند کرد.

در روز دوشنبه ۲۸ بهمن ماه روزنامه قانون نوشت که  لایحه ای به مجلس ارائه شده که در آن بحث امضای توافقنامه امنیتی میان ایران و پاکستان مطرح است و در صورت تصویب این لایحه، ایران می تواند با تروریست ها در خاک پاکستان مقابله کند. با این حال در خصوص زمان ارسال همین لایحه به مجلس نیز  بین خود نمایندگان مجلس شک و شبه وجود دارد. منصور حقیقت پور، نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در گفتگو با روزنامه قانون گفته است که این لایحه هیچ ارتباطی به مرزبانان سیستان و بلوچستان ندارد و گفت این لایحه از سوی دولت یک ماه پیش به مجلس ارسال شد اما به دلیل بررسی لایحه بودجه ۹۳ کل کشور در صحن تا کنون فرصت بررسی آن در مجلس فراهم نشده است. همچنین تایید و تصویب یک لایحه در مجلس و شورای نگهبان زمان زیادی را می برد و مشخص نیست تا زمان تصویب این لایحه پنج سرباز ایرانی زنده باقی خواهند ماند.

 علاالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس قبل تر با رد کردن خواسته گروه جیش العدل در خصوص آزادی  زندانیان سنی در مقابل آزادی مرزبانان ایرانی گفت: «این گروهک ها طرف حساب ما نیستند بلکه طرف حساب ما دولت پاکستان است و اگر مذاکره ای قرار است انجام شود، خود آنها باید این کار را بکنند.»

حسن قشقاوی، معاون پارلمانی و امور کنسولگری وزارت امور خارجه با وعده دادن آزادی پنج مرزبان ایرانی روز ۲۵ بهمن ماه گفت که “رایزنی های لازم برای آزادی مرزبانان ربوده شده ایرانی در حال پیگیری است.” اما او توضیح بیشتری در خصوص این رایزنی ها نداد و فقط اظهار امیدواری کرد که مرزبانان سالم آزاد شوند.

سه روز پس از گروگان گیری و رسانه ای شدن آن، صبح  روز شنبه ۱۹ بهمن ماه مقامات استان سیستان و بلوچستان اعلام کردند که مرزبانان ایرانی و پاکستانی برای جستجوی ۵ مرزبان مفقود شده در حال گفتگو هستند. همچنین وزارت خارجه ایران در روز ۲۰ بهمن ماه با اظهار سفیر پاکستان در ایران به ربوده شدن پنج مرزبان ایرانی اعتراض کرده و خواستار پیگیری و آزادی سریع آنها شده است.

صدا و سیما جمهوری اسلامی در خصوص خبر رسانی این حادثه تا کنون سکوت کرده است اما در مقابل ایرانیان داخل و خارج از کشور در شبکه های مجازی مانند فیس بوک و توییتر در اعتراض به این آدم ربایی واکنش گسترده ای نشان داده اند و موفق شدند این خبر را طی روزهای گذشته  در صدر اخبار شبکه های اجتماعی حفظ کنند.  برخی از کاربران ایرانی با ایجاد هشتک FreeIranianSoldiers# توانسته اند واکنش خود را بین المللی کنند.

جیش العدل یک گروه شبه نظامی تندرو سنی مذهب بلوچ است که با دولت ایران به مبارزه مسلحانه می پردازد. اعضای این گروه در تاریخ سوم آبان امسال ، به یک گشت مرزبانی در منطقه سراوان حمله کردند و ۱۴ نفر از اعضای پلیس مرزبان ایرانی را کشتند و ۷ نفر را مجروح کردند. پس از این حادثه آنها در بیانیه ای در وبلاگ رسمی خود اعلام کردند علت این اقدام “دفاع از جوانان بلوچ” و همجنین “مداخله ایران در جنگ داخلی سوریه” بوده است.

 قوه قضاییه ایران یک روز پس از این حادثه در تاریخ ۴ آبان ماه امسال، ۱۶ نفر از اعضای گروه جیش العدل را که در زندان های ایران زندانی بودند اعدام کرد. ۱۶ اعدام در یک روز در ایران باعث ایجاد واکنش های منفی زیادی در رسانه ها شد. محمد مرزیه دادستان عمومی و انقلاب زاهدان در دفاع از این اعدام ها گفته بود: «این اعدام‌ها در پاسخ به اقدام شب گذشته  گروه جیش العدل بود. قبلا به آنها اعلام کرده بودیم که اگر اقدامی کنند قطعا پاسخش را خواهند گرفت و اعدام‌های صبح امروز تنها یکی از پاسخ‌های ما به آنها بود.»

گروه جیش العدل برای اولین با اعلام ربودن پنج مرزبان ایرانی در صفحه توییتر خود در تاریخ ۱۷ بهمن ماه تصاویری از آنها را منتشر کردند. در عکس های که توسط توییتر جیش العدل منتشر شده، پنج مرد که از مرزبانان ایرانی هستند، نشان داده می شوند که در کنار هم نشسته و دست های آنها پشت سرشان قرار دارد.

روی پرچمی سیاه پشت سر این افراد عبارت لا اله الا الله محمد رسول الله و همچنین عنوان جیش العدل ایران زیر نقشی از یک شمشیر دیده می شود. در عکس ها سلاح هایی جلوی پای این افراد دیده می شود که گروه جیش العدل در توییتر خود مدعی شده آنها از مرزبانان ایرانی گرفته است.