شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه هشت فعال فیس بوکی را به ۱۲۷ سال حبس محکوم کرد.

خبرگزاری ایرنا روز یک شنبه ۲۲ تیرماه خبر داد که « شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب هشت جوان فعال در فیس بوک را به اتهاماتی از جمله اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام، توهین به مقدسات، توهین به سران قوا و توهین به اشخاص مجموعا به حدود ۱۲۷ سال حبس» محکوم کرده است.

به نوشته این خبرگزاری این افراد تعدادی صفحه در فیس بوک را مدیریت می کردند «که از تیر ماه سال ۹۲ مورد پیگرد قرار ثارالله قرار گرفتند و با حکم دادستانی، دستگیر و بازداشت شدند.»

درمیان اتهامات مطرح شده برای این افراد اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام در هر هشت پرونده مشترک است. قاضی مقیسه رسیدگی به این پرونده را در شعبه ششم بازپرسی دادسرای شهید مقدس (دادسرای زندان اوین) به عهده داشته است. صدور قرار مجرمیت و کیفرخواست علیه این افراد در بهمن ماه سال ۹۲ انجام شده و برای رسیدگی در اختیار شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب قرار داده شده است.  همچنین نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان ۲۵ فروردین ماه برگزار و بعد از چند جلسه رسیدگی، حکم دادگاه نهم اردیبهشت ماه صادر شد.

همین شعبه دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه در خرداد ماه سال جاری (۹۳)، ۱۲۳ سال زندان برای هشت فعال سایبری صادر کرده بود: «شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی مقیسه با صدور حکمی برای هشت تن از فعالان شبکه های اجتماعی مجازی که اواسط سال ۹۲ توسط واحد سایبری اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و در بند ۲ الف بازجویی شده بودند آنها را مجموعا به بیش از ۱۲۳ سال حبس محکوم کرد.»

در پرونده های دستگیری و صدور حکم فعالان اینترنتی در طی ماه های گذشته، سپاه پاسداران  ضابط قضایی بوده است که به شناسایی و دستگیری افراد و همچنین تحقیقات  اقدام کرده است.

این دومین پرونده دسته جمعی گروهی از فعالان اینترنتی است که با احکامی بسیار سنگین مواجه می شوند. جزییات بیشتری در خصوص اتهامات این افراد و اقداماتی که چنین احکام سنگینی را برای آنها فراهم آورده منتشر نشده است.

به نوشته ایرنا، متهمان این پرونده از شهرهای مختلف شامل یزد، شیراز، آبادان، کرمان و تهران هستند که پرونده آنها حدود ۱۱ جلد است: «دو متهم این پرونده به ترتیب به ۱۸ سال و ۹۱ روز و ۱۹ سال و ۹۱ روز حبس، پرداخت یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان جزای نقدی و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شده اند. سایر متهمان این پرونده نیز به ۲۱، ۱۴ ، ۲۰، هشت ، ۱۱ و ۱۶ سال حبس محکوم شده اند.» این خبرگزاری همچنین نوشته است که «پرونده متهمان به دادگاه تجدید نظر ارسال شده اما هنوز شعبه رسیدگی کننده تعیین نشده است.»