آیت‌الله محمد موسوی بجنوردی، یکی از اعضای سابق شورای عالی قضایی در زمان آیت الله خمینی به خبرگزاری فارس گفت که «هیچوقت ما نمی‌گوییم بهایی حق تحصیل آزاد دارد، اصلا حقوق شهروندی ندارد.»

تنها چند هفته پس از آن که جوادلاریجانی رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران گفت که بهاییان در ایران از حق تحصیل برخوردار هستند، آیت‌الله محمد موسوی بجنوردی، یکی از اعضای سابق شورای عالی قضایی در زمان آیت الله خمینی به خبرگزاری فارس گفت که «هیچوقت ما نمی‌گوییم بهایی حق تحصیل آزاد دارد، اصلا حقوق شهروندی ندارد.» او تصریح کرد «مسیحیان، یهودیان و زرتشتیان از حق شهروندی برخوردارند. در مجلس نماینده دارند، زیرا ادیان ابراهیمی هستند و ما با آنها تعامل داریم و نمایندگان آنها با ما دوست هستند.»

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران چنین اظهاراتی را در ادامه نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بهاییان در ایران می داند اگر چه برخی از مقامات قوه قضاییه در مواجهه با انتقادهای فراوان در این زمینه، با قلب واقعیت تلاش می کنند نقض حقوق این افراد را درزمینه های مختلف انکار کنند. اظهارات آیت الله محمدموسوی بجنوردی، به عنوان یکی از افراد مذهبی صاحب نفوذ، زمینه را برای اعمال خشونت و نقض حقوق انسانی شهروندان بهایی توسط کسانی که با توجیهات مذهبی به چنین رفتارهایی اقدام می کنند فراهم می سازد.

او در پاسخ به این سوال که وقتی گفته می شود همه شهروندان حق تحصیل دارند آیا این حق به عوان مثال شامل حال بهاییان هم می شود گفت : «به هیچ عنوان. بعضی‌ مسایل نیاز به این ندارد که تخصیص بزنیم، آن کسی که با اسلام مخالف است، موضوعا خارج است. بهائی ضد اسلام است و موضوعا از این بحث خارج می‌شود.»

این سخنان درحالی مطرح می شود که در مهرماه سال جاری، جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه با انکار محدودیت برای شهروندان بهایی در ایران گفت با بهایی ها بر اساس قرارداد شهروندی برخورد می شود. او مدعی شد جمهوری اسلامی ایران از افرادی که متعهد به قوانین شهروندی باشند حفاظت می کند. او حتی از این فراتر رفت و گفت:‌«اگر فردی تخلف کند هیچ ربطی به شیعه، سنی و غیره در جامعه ایران ندارد.» چند ماه پیش از آن جواد لاریجانی در گفت وگو با خبرگزاری ایلنا تصریح کرد که «مسئولان هیچگاه به صرف بهایی بودن با پیروان این آیین برخورد نکرده‌اند چراکه طبق قانون اساسی معتقدند هر شهروند ایرانی از حقوقی برخوردار است و نمی‌توان او را از حقوق مصرح در قانون اساسی منع کرد.»

 دایان علایی، نماینده جامعه جهانی بهاییان در سازمان ملل در خصوص اظهارات محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه  پیش از این به کمپین گفته بود: «آقای لاریجانی حتما از وضعیت کنونی ایران و به خصوص بهاییان در جامعه ایران آگاه نیستند وگرنه می دانستند که جوانان بهایی نمی توانند به دانشگاه بروند یا قبرستان های بهاییان را با بلدوزر تخریب می کنند  اینها چیزهای نیست که دیده نشود و یا بهاییان وقتی در روز تعطیلی رسمی شان مغازه هایشان را تعطیل می کنند،  دولت مغازه های آنها را پلمب می کند. اینها چیزهایی است که دیده می شود. احتمالا آقای لاریجانی از نقض حقوق بشر در مورد جامعه بهایی در ایران بی خبر است.»
نقض گسترده حقوق شهروندان بهایی طی سالهای گذشته همواره در جلسات مختلف شورای حقوق بشر و مجمع عمومی سازمان ملل با انتقاد کشورهای جهان مواجه شده است و اگر چه برخی مقامات قوه قضاییه از اینکه بهاییان از حقوق شهروندی برخوردار هستند سخن گفته اند، اما اظهار نظرهای شخصیت های مذهبی در محرومیت این اقلیت دینی از حقوق شهروندی همواره به عنوان دستور عملی در مواجه با این شهروندان از سوی نهادهای مختلف به خصوص نهادهای امنیتی به کار گرفته شده است.

 

درحالی که از سال ۱۳۹۱ با انتصاب احمدشهید به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل او درچندین گزارش خود به مجمع عمومی و شورای حقوق بشر سازمان ملل از تضعیع حقوق بهاییان در ایران از جمله نقض حقوق آنها برای تحصیل و همچنین کسب و کار و آزار و اذیت مداوم آنها سخن گفته است و همزمان بارها تقاضای او برای دیدار از کشور برای تهیه گزارش های دوره ای با مخالفت مقامات ایرانی مواجه شده است،  این روحانی حقوقدان به خبرگزاری فارس گفت مایل است با احمدشهید ملاقات کند. او گفت:‌« من بسیار مایلم این آقای احمد شهید -گزارشگر ویژه امور حقوق بشر در ایران- را از نزدیک ببینم و با او صحبت کنم چرا که ضد انقلاب او را پُر کرده و متاسفانه کسی هم نرفته بنشیند با او صحبت کند. بنده خیلی دوست دارم با او صحبت کنم و حقوق اسلام را برایش بگویم که اگر ما متخلفی را بگیریم و زندان کنیم آیا نقض حقوق بشر است؟ آمریکا که از همه بدتر است شما به زندان‌های این کشور نگاه کنید این بدبختی است که کشورهای دیگر صدایشان در نمی‌آید… متاسفانه کسانی ما را متهم به نقض حقوق بشر می‌کنند که خودشان ناقض این حقوق‌اند.»

آیت الله محمدموسوی بخنوردی (متولد۱۳۲۲ در نجف)، سالها شاگرد آیت الله خمینی در نجف بوده  واز سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۸ به مدت دو دوره عضو شورای عالی قضایی بوده و تا زمانی که این عالی ترین نهادقضایی ایران منحل شد، در آن عضویت داشت.