esmaeil-gerami-moghaddam

اسماعیل گرامی مقدم

نعمت احمدی، وکیل اسماعیل گرامی مقدم، سخنگوی حزب اعتماد ملی که تیرماه ۱۳۹۴ لحظاتی پس از ورود به کشور در فرودگاه امام خمینی بازداشت و روز ۲۹ مهرماه به قید وثیقه یک میلیارد تومانی موقتا از زندان اوین آزاد شد، به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت دادگاه او روز هفتم مهرماه ۱۳۹۴ به ریاست قاضی صلواتی برگزار شده است. آقای نعمتی همچنین گفت هنوز حکم را رویت نکرده اما حکم صادره به موکل‌اش ابلاغ شده است: «یک سال حبس برای فعالیت تبلیغی علیه نظام که پیش‌تر به صورت غیابی صادر شده بود تایید شده و برای اجتماع و تبانی علیه نظام هم پنج سال حبس برای او در نظر گرفته شده است. ما در مهلت ۲۰ روزه به این حکم اعتراض می‌کنیم و خواهان تجدید نظر هستیم.»

این وکیل دادگستری در ادامه گفت: «گرامی مقدم در سال ۸۹ برای ادامه تحصیل به هند و سپس مالزی رفت در آنجا با مشکلاتی در ناحیه چشم رو به رو شد. ‌‌‌ همان زمان پرونده‌ای با عنوان تبلیغ علیه نظام با استناد بر ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی (هرکس علیه نظام جمهوری اسلامی ایران یا به نفع ‌گروهها و سازمان‌های مخالف نظام به هر نحو فعالیت تبلیغی نماید به حبس از سه ماه تا یک سال محکوم خواهد شد.)، برای او باز شد و او به صورت غیابی به یک سال حبس محکوم شد، به همین علت تیرماه ۱۳۹۴ در هنگام برگشت به ایران در فرودگاه دستگیر شد. گرامی مقدم برای حکم یک سال حبس تقاضای واخواهی داد اما پرونده جدیدی تحت عنوان اجتماع و تبانی علیه نظام به دلیل مصاحبه‌ها و اطلاعیه و اعلامیه‌های که با دیگر نمایندگان ادوار خارج از کشور تنظیم کرده بودند برای او باز شد.» احمدی همچنین گفت در دادگاه او که روز هفتم مهرماه برگزار شده این دو پرونده «تجمیع» شده است.

نعمت احمدی با اشاره به وضعیت بینایی گرامی مقدم گفت: «او بین ۹۵ تا ۹۷ درصد از بینایی خود را از دست داده است، حتی نور را هم تشخیص نمی‌دهد. انسانی که نابیناست و در بزرگسالی نابینا شده هنوز به این وضعیت عادت ندارد. چندباری در زندان زمین خورده و سرش شکسته بود. یکی باید او را حمام و دستشویی و… ببرد و به تنهایی قادر به انجام کارا‌هایش نیست، زندان که یک محیط پر تردد است برای شخصی با این ویژگی مناسب نیست.» وکیل گرامی مقدم همچنین گفت: «پزشک قانونی و پزشک زندان اوین اعلام کرده است او توانایی تحمل حبس را ندارد، اگر دادگاه تجدید نظر هم به حبس رای بدهد از زاویه پزشکی وارد می‌شویم، چرا که ایشان ناتوان است و قادر به تحمل حبس نیست. اخیرا تصویب کردند نابینایان نمی‌توانند نماینده مجلس شوند، طبیعتا نابینا تحمل حبس هم نمی‌تواند بکند.»

نعمت احمدی با اشاره به اینکه اگر اسماعیل گرامی مقدم در بدو ورود به ایران بازداشت نمی‌شد، شاید امکان درمان و بهبود وضعیت چشمان‌اش وجود داشت گفت: «او جانباز است و ترکش‌هایی که از زمان جنگ در بدن‌اش است او را آزار می‌دهد، شب‌ها از زندان زنگ می‌زد و از درد این ترکش‌ها می‌گفت.»

آقای گرامی مقدم، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، مشاور مهدی کروبی و سخنگوی حزب اعتماد ملی پس از پلمپ دفتر حزب اعتماد ملی و حوادث انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ برای تحصیلات تکمیلی به هندوستان و مالزی رفت. او پس از پایان دوره دکتری روز ۲۶ تیرماه به ایران بازگشت اما دره‌مان فرودگاه امام خمینی از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد. اسماعیل گرامی مقدم جانباز جنگ ایران و عراق است و در سال‌های اخیر بینایی خود را تا حد زیادی از دست داده است.