خانم فرقدانی همچنین در زندان به اتهام دیگری متهم شد، او روز ۲۳ خرداد ماه در ابتدای ملاقات با وکیلش، محمد مقیمی در حضور دو مامور زندان، به او دست داد که به دلیل همین دست دادن او و وکیل پس از آن به دادسرای اوین منتقل شده و در آنجا به آنها اتهام “رابطه نامشروع غیرزنا” تفهیم شد.

محمد مقیمی، وکیل او پس از دادسرای زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد اما چهار روز بعد در تاریخ ۲۷ خرداد ماه با قرار وثیقه ۲۰ میلیون تومانی آزاد شد. بعدتر دادگاه آنها در روز ۱۱ مهرماه ۱۳۹۴ در شعبه ۱۱۶۶ دادگاه کیفری مستقر در مجتمع قضایی قدس به ریاست قاضی مجید شریف زاد به صورت غیرعلنی برگزار شد، پس از آن بر اساس حکمی که در روز ۲۶ دی ماه ۱۳۹۴ ابلاغ شد هر دو از اتهام «رابط غیرمشروع غیر زنا» تبرئه شدند.

آتنا فرقدانی در سال ۱۳۹۳، پس از مطرح شدن طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت کشور که بعدا توسط نمایندگان تصویب شد، یک نقاشی با زغال کشیده بود که تصویری از صحن مجلس و نمایندگان مجلس، که آنها را به شکل حیوانات مختلف به تصویر کشیده بود، در حال رای دادن را نشان میداد و این نقاشی را در صفحه فیسبوک خود  منتشر کرده بود. بعدتر این نقاشی مصداق اتهام او برای توهین به نمایندگان مجلس قرار گرفت.

در اربیهشت ماه سال ۱۳۹۳ نیز نمایشگاه نقاشی به نام «پرندگان خاک» که منظور شهدای سال ۱۳۸۸ بودند، برگزار کرد. خانواده های زندانیان سیاسی از ملاقات کنندگان نمایشگاه او بودند. آتنا فرقدانی  در تاریخ ۱۹ دی ماه ۱۳۹۳ قبل از رفتنش به زندان در گفتگویی با کمپین با اشاره به این نمایشگاه گفته بود کسانی مانند دختر میرحسین موسوی و محمد نوری زاد از نمایشگاه او دیدن کردند که بعدتر این یکی از مصدایق اتهام تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی برای او شده است.

 این نقاش زندانی شهریورماه امسال برنده جایزه شجاعت شبکه‌ بین‌المللی مدافع حقوق کاریکاتوریست‌ها شد.