news2

«بسته خبری هفته» عنوان ستونی است که به صورت هفتگی می‌توانید روی وب‌سایت کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران دنبال کنید. این ستون به مجموعه‌ای از خبرهای هفته می‌پردازد که اگر چه ممکن است به صورت مجزا در قالب مقاله یا خبر نیامده باشد، اما در شبکه‌های اجتماعی مطرح و یا به دلیل ماهیت خبری آن قابل توجه و تامل است، توسط رسانه‌های دیگر به آن پرداخته شده یا کمتر در میان خبرهای دیگر دیده شده است. شما می توانید خبرهای کوتاه و همچنین لینک به خبر، بیانیه‌ و گزارش‌های کمپین را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

                                                                                imgrestwitter-128facebook-icon-preview

* علی مطهری: زن و مرد« تساوی» حقوق دارند اما« تشابه» حقوق نه

علی مطهری، نماینده مجلس شورای اسلامی، با حضور در نخستین کنگره زنان مسلمان نواندیش درباره حقوق زن و مرد در اسلام گفت: «زن و مرد دارای حقوق مساوی هستند اما این تساوی حقوق بدان معنا نیست که هرجایی حقی برای مرد بوده مثل همان حق برای زن وجود دارد و بالعکس. درواقع زن ومرد در اسلام تساوی حقوق دارند اما تشابه حقوق ندارند.»

این نماینده مجلس درباره نقش اجتماعی زنان در عرصه‌های گوناگون جامعه اظهار کرد: «نمی‌شود گفت که زن حق ورود به صحنه جامعه را تدارد. حتی نباید گفت که ۵۰ درصد از سهمیه‌ها را باید به زنان و ۵۰ درصد دیگر را به مردان اختصاص داد. چرا که ممکن است در جامعه‌یی ۷۰ درصد زنان توانایی بیشتری داشته باشند.» (منبع: ایسنا)

* واکنش پزشکیان به نحوه برخورد قوه قضاییه با محمود صادقی

مسعود پزشکیان، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، در واکنش به نحوه برخورد قوه قضاییه با محمود صادقی، نماینده مجلس، گفت: «دستگاه قضایی برای برخورد با این نماینده عجولانه وارد عمل شد درحالیکه یک نماینده نمی‌تواند فرار کند.» نایب رییس مجلس هم‌چنین درباره سخنان محمود صادقی و پرسش این نماینده مجلس از قوه قضاییه درباره حساب‌های بانکی گفت: «جز حرف حق نباید زد اما همه حقی هم نباید گفت زیرا باید ارزش و میزان اثرگذاری آن را بررسی کرد.» (منبع: خبرآنلاین )
جزییات بیشتر در مورد احضار محمود صادقی به دادگاه را در لینک بخوانید.

* انتقاد از رییس جدید بسیج

محمدرضا زائری کارشناس فلسفه و حکمت اسلامی و سردبیر نشریه خیمه با نوشتن متنی در اینستاگرام خود به انتقاد از سخنرانی‌های سیاسی و خطبه‌های آتشین فرمانده جدید بسیج پرداخته است. وی خطاب به غلامحسین غیب‌پور فرمانده بسیج نوشته است؛ این شعارهای داغ سیاسی با ماموریت بسیج مردمی جور در نمی‌آید . شما را هم به ریاست گردان عملیات ویژه منصوب نکردند. فرمانده بسیج مردمی قرار است برای جذب مردم به بسیج سخن بگوید نه فراری دادن آنها. در روزهای گذشته وب‌سایت «الف»‌ نیز ازسخنان رییس جدید بسیج انتقاد کرده بود. غلامحسین‌غیب‌پور که هفته گذشته به ریاست بسیج منصوب شد، در اظهار نظری رهبران جنبش سبز را «نجس سیاسی» خواند. (منبع: ایران آنلاینگزارش کمپین درباره سوابق و کارنامه غلامحسین غیب‌پور را اینجا بخوانید.

* تخریب عمدی۱۵۰ باغ در تهران طی سه سال گذشته

محمد مهدی تندگویان، نماینده شوارای شهر تهران، با اشاره به ساخت وسازهای بی‌رویه و غیرقانونی بیشتر باغ‌های تهران در مناطق مختلف شهر گفت: «طول سه سال گذشته بالغ بر ۱۵۰مورد عمدی بودن تخریب درختان و باغات مشخص شده است و برای اعمال قانون این پرونده‌ها را به قوه قضاییه فرستادیم با این وجود حتی یک رای هم به نفع شهر نبوده است.» به گفته وی تقریبا ۷۰ درصد باغ‌های مناطق ولنجک و الهیه از بین رفته است و به‌ جای آنها برج و ساختمان احداث شده واگر قوه‌ قضاییه در دو و یا سه پرونده بزرگ که عمدی بودن تخریب باغ‌ها محرز است رای به مصادره باغ به نفع مردم بدهد شاید وضعیت باغ‌ها بهتر شود و سودجویان عقب نشینی کنند. (منبع: ایسنا)

* بازرسی و پلمب آتلیه‌های عکاسی

معاون دادستان اراک از بازرسی آتلیه‌های عکاسی خبر داد و گفت: «در یک بازه زمانی ۸ ماهه بازرسی از آتلیه‌ها در دستور کار قرار گرفته و از ۳۲ واحد بازرسی شده که ۹ واحد به دلیل نقض حقوق شهروندی تعطیل و پلمپ شده است.» وی هم‌چنین با اخطار به آتلیه‌های عکاسی و فیلم‌برداری فاقد مجوز از ادامه طرح بازرسی خبر داد و از مردم خواست تا در اعتماد به آتلیه‌ها دقت کنند. (منبع:میزان)

* دانشگاه‌ها هم باید مسجد شوند

آیت‌الله علم‌الهدی، نماینده ولی فقیه در مشهد، گفت: «دانشگاه هم باید به صورت مسجد در آید و کانون عبادت شود همانطوری که یک مدرسه طلبگی مرکز عبادت بوده و این معنای وحدت حوزه و دانشگاه است.» علم‌الهدی با توضیح اینکه امروز دشمن در پروژه نفوذ جامعه دانشگاهی را هدف قرار داده گفت: «راه نفوذ دشمن در دانشگاه اما هموارتر از راه نفوذش در حوزه است چون مهندس و دکتر بی دین ساختن، راحت‌تر است از این که آخوند بی‌دین بسازند.» ۲۷ آذر ماه در تقویم جمهوری اسلامی ایران روز وحدت حوزه و دانشگاه نام‌گذاری شده است. (منبع: مهر)

* تاخیر ۵ ماهه در پرداخت دستمزد کارگران

کارگران کارخانه کاشی «شیرکوه تفت» ۵ ماه است که حقوقی دریافت نکردند. کارگران کاشی شیرکوه با بیان اینکه معوقات آنها مربوط به ماههای تیر،مرداد ،شهریور، مهرو آبان است گفتند: «نگرانی ما این است که مبادا با استمرار وضعیت فعلی کارخانه، معوقات مزدی آنها در ماه‌های آینده افزایش پیدا کند.» این کارگران که احتمال می‌دهند در نتیجه وضعیت پیش آمده ممکن است امنیت شغلی خود را از دست بدهند، افزودند: «با برپایی تجمع صنفی نگرانی خود را از وضع پیش آمده به مسئولان اعلام کردیم.»‌ (منبع:ایلنا)

* دستگیری ۱۸ دختر و پسر در مهمانی

سرهنگ مجید آذرکیش، فرمانده سپاه ناحیه چناران خراسان رضوی  از بازداشت ۱۸ دختر و پسر در یک مهمانی خبر داد. وی درتشریح این خبر گفت: «در پی گزارشات مردمی مبنی بر برگزاری مجلسی مختلط و مبتذل دریکی از باغ ویلاهای روستای کاهو، بسیجیان حوزه سلمان فارسی ناحیه چناران پس از اطلاع از صحت موضوع و انجام هماهنگی‌های قضایی با دادگاه بخش گلبهار، در اقدامی غافلگیرانه ۱۱ مرد و ۷ زن را که با پوشش نامناسب و عریان ودر حالت غیرطبیعی (مستی) و رقص و پای‌کوبی، دستگیر کردند.» به گفته وی میانگین سنی افراد دستگیرشده ۱۸ تا ۲۵ سال است و این افراد برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی تحویل داده شدند. درهفته گذشته نیز۲۳ دختر و پسر در یک مهمانی مختلط در همین منطقه بازداشت شده‌‌اند. (منبع: فارس)

* بازداشت دو هنرمند اهل آبادان

سید حسن موسوی، روزنامه‌نگار منتقد و بازیگر تئاتر و هم چنین رئوف دلفی، شاعر روز سه شنبه ۲۳ آذر توسط نیروهای امنیتی شهر آبادان دستگیر شدند و اطلاع دقیقی از اتهامات آنان در دست نیست. این دو هنرمند بیشتر فعالیت‌های خود را مثل  شعر، مقاله و داستان در فضای مجازی منتشر می‌کردند. به گفته نزدیکان این دو هنرمند اهل آبادان اطلاع دقیقی از منبع بازداشت کننده آنها نیز در دست نیست. (منبع: رادیو زمانه)

* دفاع از ازدواج دختران در سن پایین

زهرا سجادی، دبیر مجمع زنان فرهیخته انفلاب اسلامی، با اشاره به اینکه شرایط اقلیمی و محیطی در سن ازدواج تعیین کننده است، گفت: «برای همه نمی‌توان یک نسخه پیچید و برای اقلیم های گرمسیر برخی حتی زودتر از ۱۳ سالگی هم می‌توانند ازدواج کنند و در صورتیکه شرایط برای ازدواج آنها فراهم نشوند ممکن است به فساد بیفتند.» زهرا سجادی با انتقاد از تلاش بعضی از نمایندگان مجلس برای اصلاح قانون مدنی مربوط به ازدواج گفت: «اینکه عده‌ای از نمایندگان مجلس به دنبال رایزنی برای جلب موافق علما برای برنامه‌ها و طرح‌های خود هستند از پایه کار اشتباه و بیهوده‌ای‌ست.» در همین‌حال طیبه سیاووشی، نایب رییس فراکسیون زنان و خانواده در مجلس، از تدوین طرحی درباره اصلاح سن ازدواج دختران خبر داد و گفت:« منتظر نظر آیت‌الله نوری همدانی هستیم.»
هفته گذشته آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار با اعضای فرهنگی کمیسیون مجلس، فتوایی مبنی بر حرام بودن ازدواج دختران زیر ۱۳ سال صادر کرد. (منبع: فارس)

* شناسایی صاحبان کانال‌های مجازی ظرف یک ماه آینده

سیدابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی ، گفت: «صاحبان کانال‌ها و خدمات مشابه در شبکه‌های اجتماعی که مخاطبان بیش از ۵‌هزار نفر عضو و یا دنبال کننده دارند طی یک ماه آینده شناسایی و ثبت می‌شوند.»

رئیس مرکز ملی فضای مجازی در خصوص امنیت و سالم سازی شبکه ملی اطلاعات گفت: «برای صیانت از کودکان و خانواده در فضای مجازی در این شبکه محصولات و خدمات با توجه به رده بندی سنی، جنسی، شغلی و تحصیلات ارائه می‌شود و نظام‌های حقوقی و قضایی و انتظامی مناسب برای سالم‌سازی فضای مجازی فراهم خواهد شد.» (منبع: ایلنا)
گزارش کامل از برخوردهای امنیتی پلیس فتا با چند مدیر کانال‌های تلگرامی را اینجا بخوانید.

* «زنانه» شدن آسیب‌های اجتماعی

انوشیروان محسنی، رییس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه رشد غیرمنطقی پدیده حاشیه‌نشینی، فقر و بیکاری مهم‌ترین تهدیدات اجتماعی هستند گفت: «زنانه شدن آسیب‌های اجتماعی بحرانی جدی و زنگ خطری برای اجتماع است و زنانه شدن آسیب‌های اجتماعی سبب افزایش دیگر آسیب‌ها از جمله طلاق و اعتیاد می‌شود». رییس سازمان بهزیستی با اشاره به کاهش سن مصرف موادمخدر و هم‌چنین رشد مصرف مواد صنعتی گفت : «در سنین ۱۵ تا ۲۵ سال نسبت مرد به زن ۶ به یک ، در ۲۵ تا ۴۰ سال ۱۶ به یک و ۴۰ تا ۷۰ سال از هر ۱۷ نفر مرد یک زن به سمت مواد مخدر گرایش پیدا می‌کند.» (منبع: ایسنا)

* پلمب کارگاه ساخت «دیش ماهواره» و دستگیری متهمان در شهررضا

کریم زاده، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان شهرضا از پلمب کارگاه ساخت و تولید دیش ماهواره دراین شهرستان خبرداد و گفت: «مأموران پلیس پس از تحقیق و بررسی از این کارگاه تعداد ۶۱۰ دستگاه دیش ماهواره کشف و ضبط کردند» کریم زاده گفت:«کارگاه مربوطه تا اطلاع ثانوی پلمب و متهمان دستگیر شدند و دستورات قضایی لازم دراین رابطه صادر شد.» (منبع: میزان)

* رفتار محمود صادقی خلاف شأن نمایندگی تشخیص داده شد

عزیز اکبریان، نایب رییس هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان گفت:«از ۱۶ مورد اتهام در مورد محمود صادقی، نماینده تهران، ۱۴ مورد خلاف شان نمایندگان تشخیص داده شد و ۲ مورد جزو مواردی بود که وظیفه نمایندگی تشخیص داده شد.» وی با اشاره به جلسه فوق‌العاده هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان گفت: «در این جلسه که با حضور همه اعضاء برگزار شد،گزارش دادستانی تهران به رییس مجلس درباره این پرونده قرائت شد  و هم‌چنین توضیحات محمود صادقی مورد بررسی قرار گرفت و پس از جمع‌بندی پرونده توسط هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان قرار شد پرونده جهت رسیدگی به دادسرای عمومی و انقلاب تهران ارسال شود.» (منبع: تسنیم)
چندی پیش محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، با طرح سوالی از رییس قوه‌قضاییه درباره حساب‌های بانکی مربوط به این قوه از سوی دادستانی تهران احضار شد.

* نادیده گرفتن کودکان بدون هویت در منشور حقوق شهروندی

فاطمه دانشور، رییس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به امضای منشور حقوق شهروندی به دست رییس جمهور گفت:«ماده‌ای که در این منشور نسبت به آن غفلت شده است و از جامعیت کافی برخوردار نیست ماده مربوط به کودکان است. اقشاری از کودکان هستند که بنا به شرایطی که دارند هیچ‌گاه دارای هویت نمی‌شوند و با بی‌هویتی بزرگ می‌شوند.» وی با اشاره به اینکه حق برهویت یکی از اساسی‌ترین حقوق افراد است گفت: «آمار کودکان بی‌شناسنامه و بی‌هویت آمار معنا داری‌ست و باید به دنبال راهکاری برای آن بود.»
این در حالی است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی روز یکشنبه ۵ مهر ۱۳۹۴، با ۸۴ رأی مخالف، ۷۴ رأی موافق و ۱۲ رأی ممتنع با کلیات طرح اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی مخالفت کردند. طبق آمارهای غیررسمی نزدیک به ۶۰هزار کودک بی‌شناسنامه در ایران زندگی می‌کنند که حاصل ازدواج دختران ایرانی با مردان خارجی‌ست. براساس قوانین ایران تابعیت از مرد به فرزند می‌رسد و براساس این قانون فرزندان حاصل از ازدواج دختران ایرانی و مردان خارجی شناسنامه و تابعیت خود را باید از کشور پدر دریافت کند و هیچ قانون حمایتی از این نوع کودکان در کشور وجود ندارد. (منبع: میزان)

* ادامه اعتراض صنفی جمعی از کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد در سرمای شدید

جمعی از کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد بیش از بیست روز است که مقابل درب اصلی این مجتمع و کنار جاده اصلی چادر زدند و به اعتراض خود ادامه می‌دهند. به دلیل سرمای شدید هوا کارگران به صورت شیفتی در چادرها حضور پیدا می‌کنند. این کارگران از خرداد سال ۱۳۹۴ تا کنون فقط مبالغی به عنوان علی‌الحساب دریافت کردند و مطالبات مزدی‌شان پرداخت نشده است.

بیش از ۳۰۰ کارگر قند فسا نیزکه طی چند روز گذشته در اعتراض به بی‌توجهی مسئولان کارخانه دست به اعتراض صنفی زده بودند با اعلام اینکه اعتراض‌های صنفی‌شان نه تنها با واکنشی از جانب کارفرما روبرو نشده بلکه مسولان شهرستان و فرمانداری و اداره کار نیز هیچ واکنشی از خود نشان ندادند. تعطیلی واحد قند فسا آذرماه سال گذشته رخ داد و تمامی کارگران آن بدون دریافت معوقات مزدی خود بیکار شدند. (منبع: ایلنا)

* انتقاد نماینده مجلس از صداو سیما

مسعود پزشکیان، نایب رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی درباره عملکرد صداوسیما گفت: «صداوسیما زیر نظر مقام معظم رهبری ست و مجلس صرفا ناظری در صداوسیما دارد و در مورد بودجه آن می‌تواند اظهارنظر کند. انتظار از رسانه ملی این است که حق را بگوید و انصاف را رعایت کند. حالا بررسی کنید که چقدر در جامعه به صداوسیما اعتماد وجود دارد. اگر آنها واقعیت را بگویند آن‌وقت صداوسیمایی خواهد بود که صدای حق از آن شنیده می‌شود.
پزشکیان که در مراسم افتتاحیه سایت انصاف نیوز حضور پیدا کرده بود در بخشی از سخنان خود یکی ازبزرگترین اشکالات موجود را فراموش شدن قانون‌های نوشته شده‌یی دانست که هیچ‌گاه اجرانشدند. وی هم‌چنین با اشاره به  پرونده حقوق‌های نجومی گفت: «معتقدم نمی‌توان مملکت را با بی‌عدالتی اداره کرد» (منبع:فارس)

* ۱۱۰ هزار میلیارد تومان معوقات بانکی تنها در دست ۱۰۸ نفر

احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه ۱۱۰ هزار میلیارد تومان معوقات بانکی تنها در دست ۱۰۸ نفر است گفت:« بانک‌ها برای دریافت معوقی خود از این افراد اقدامی نمی‌کنند درحالی که اگر یک شهروند عادی چند قسط از وامش به تعویق بیفتد بانک آبروی او را می‌برد.»
احمد حاتمی یزدی، کارشناس بانکی دلیل اصلی به نتیجه نرسیدن پیگیری بانک‌ها برای وصول معوقات خود را فشار افراد پرنفوذ سیاسی می‌داند و می‌گوید: «بدهکاران دانه‌درشت بانکی که مطالبات صد‌میلیاردی به بالا دارند، اغلب دارای نفوذ سیاسی هستند. به همین دلیل، اغلب از سوی برخی سیاست‌مداران با بانک‌ها تماس گرفته می‌شود و دستور پیگیری‌نکردن این مطالبات به رؤسای بانک‌ها داده می‌شود. (منبع: روزنامه شرق)

* تاکید آیت‌الله مکارم شیرازی بر استفاده از اینترنت ملی

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای راه‌اندازی شبکه ملی اینترنت گفت:«مسئولان می‌توانند پهنای باندی را که به تاگرام داده‌اند به شبکه ملی بدهند تا مراجعه به شبکه ملی آسان باشد و طبیعتا مردم به این شبکه سوق می‌یابند». وی هم‌چنین درباره برنامه‌ریزی‌های دولت در این زمینه گفته است: «دولت به این مساله علاقه دارد ولی دلسوزی قوی که ما می‌خواهیم نمی‌بینیم.»
آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به خطرات شبکه‌های اجتماعی گفت: «تجمع در مقابل قر کوروش با استفاده از همین شبکه‌های اجتماعی ساماندهی شد و با استفاده از همین شبکه‌های اجتماعی می‌توانند در انتخابات و دیگر مسایل دست‌اندازی کنند» (منبع: فارس)

* معاون مالی قوه قضاییه:«پول‌های قوه قضاییه در حساب شخصی نیست»

نوروز کهزادی، معاون پشتیبانی، اداری و مالی قوه قضاییه با انتقاد از محمود صادقی گفت: «یکی از نماینده‌های مجلس براساس بی‌اطلاعی مطالبی مطرح کرده که مورد استفاده شبکه‌های اجتماعی ضدانقلاب قرار گرفت که پول‌ها در حساب شخصی رییس قوه قضاییه است اما بنده به عنوان معاون مالی ایشان عرض می‌کنم پول‌ها به حساب شخص نیست ولی وقتی دولت بودجه نمی‌دهد بالاخره از حساب‌های قوه قضاییه باید برداشت شود که رییس قوه قضاییه و بنده برداشت می‌کنیم.»

کهزادی با اشاره به اینکه قوه قضاییه در ۲۰ استان کشور پروژه‌های ساختمانی دارد و از این حساب‌ها دراین جهت استفاده می‌کند گفت: «این حساب‌ها به نام قوه قضاییه بوده و شخصی نیست و آنها که بی‌تقوایی می‌کنند ازعاقبت بترسند». محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با طرح پرسشی درباره حساب‌های بانکی قوه قضاییه ، صادق لاریجانی رییس قوه قضاییه را با چالشی جدی روبرو کرد. (منبع: تسنیم)
در مورد حساب‌های قوه قضایه اینجا بیشتر بخوانید.

* اعتصاب غذای آیت‌الله نکونام در اعتراض به محرومیت از درمان

آیت‌الله نکونام، استاد حوزه علمیه قم که در زندان ساحلی قم محبوس است در اعتراض به شروط دادگاه روحانیت و هم‌چنین محرومیت از درمان پزشکی دست به اعتصاب غذا زد. در روزهای اخیر با توجه به سن بالای وی و مشکلات کلیه و چشم  این استاد حوزه علمیه قم بیشتر شده و حال عمومی وی رو به وخامت دارد.  آیت‌الله نکونام اولین بار دی ماه سال ۱۳۹۳ به دلیل انتقاد از مواضع آیت‌الله مکارم شیرازی درباره اینترنت پرسرعت بازداشت شد و به ۲ سال حبس محکوم شد که پس از اعتراض دادستانی این حکم به پنج سال افزایش پیدا کرد. (منبع:کلمه)

* تجمع ۱۵۰ نفر از کارگران نیشکر هفت تپه

کارگران« نی‌بر» روزمزدی نیشکر هفت تپه با ترک محل کارشان در مزارع نیشکر مقابل ساختمان صنعتی مجتمع در شهر شوش تجمع کردند.اعتراض این کارگران ،که تعدادشان ۱۵۰ نفر گزارش شده ، به کاهش چندصدهزار تومانی مزدشان از ابتدای آبان ماه سال جاری معترض‌اند. این کارگران روزمزدی به تبع نداشتن قرارداد کار و حق بیمه از حداقل‌های قانونی محروم هستند. به گفته کارگران از ابتدای آبان ماه امسال که فصل برداشت نیشکر آغاز شده است کارفرما در پرداخت مزد آنها مانند گذشته عمل نکرده و مشکلاتی را برای کارگران به وجود آورده است. (منبع:ایلنا)

* معاون دادستان کل کشور:«اساسی ترین مشکل فضای مجازی کشور اشغال این فضا توسط بیگانگان است»

عبدالصمد خرم‌آبادی، معاون قضایی دادستان در امور فضای مجازی، با اشاره به اینکه ترویج فساد وفحشا و دین‌ستیزی در تلگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی بیگانه فریاد مردم و مراجع تقلید را درآورده، گفت: «در حال حاضر اساسی‌ترین مشکل فضای مجازی کشور اشغال این فضا توسط بیگانگان است.»

خرم‌آبادی با بیان اینکه دادستانی کل کشور به طور مکرر دستور فیلتر کانال‌های متعددی را ارسال کرده اما هنوز اجرا نشده  گفت: «تا زمانی که فضای مجازی در اشغال بیگانگان است امیدی به اجرای قانون در فضای مجازی نیست و متاسفانه برخی مسوولین اصرار دارند که فضای مجازی در اشغال بیگانگان باقی بماند چون منافعشان در گرو لاابالی‌گری وبی‌قانونی‌ست.»
به اعتقاد وی راهکار اساسی برای آزاد شدن فضای مجازی از اشغال بیگانگان ایجاد شبکه اجتماعی قوی، کارآمد ، پرسرعت است. (منبع:فارس)

* زنان در مدیریت شهری شهروند درجه دوم هستند

فاطمه دانشور، عضو شورای شهر تهران، با اشاره به  فضای مدیریت شهری گفت: «دربیشتر تصمیم‌گیری‌های شهری حتی در نحوه مبلمان شهری ویا تخصیص فضاهای عمومی به زنان و کودکان ، نگاه مردانه حاکم است و شهروند درجه دوم بودن زنان کاملا محسوس است». به گفته وی این نگاه مردانه لزوم مطالبه حضور زنان در جایگاه‌های مدیریتی را بیشتر می‌کند.
وی هم‌چنین در پاسخ به سوالی درباره منشور حقوق شهروندی و محتوای این منشور درباره حقوق زنان و کودکان گفت: «متاسفانه در بحث زنان این منشور را کم فروغ دیدم و در بحث کودکان بی‌فروغ. چراکه در فرایند تدوین و تنظیم این منشور از نخبگان زن و فعالان حوزه‌های اجتماعی استفاده نشد.» (منبع:روزنامه آرمان)

* رییس سازمان بسیج:«سرمنشاء بسیاری از ناهنجاری‌های فرهنگی، بهاییت است»

سردارغیب‌پور، رییس سازمان بسیج مستضعفین،دردیدار با آیت‌الله مکارم شیرازی با تاکید براینکه فعالیت‌های فرهنگی اصلی‌ترین برنامه بسیج است، گفت: «سرمنشاء بسیاری از ناهنجاری‌های فرهنگی، بهاییت است و دشمن تلاش دارد تا امروز به‌جای توپ و تفنگ با ابزار فرهنگی ما را شکست دهد و لذا بدترین جنایات را به نام اسلام انجام می‌دهند». وی ضمن تشکراز سردار نقدی، رییس سابق بسیج گفت: «ظرف بسیح باید طوری باشد که هرکس نظام راقبول دارد در بسیج حضور داشته باشد.» (منبع:خبرگزاری بسیج)
برای مطالعه بیشتر درباره برخوردهای امنیتی و پلیسی با شهروندان بهایی در ایران ، اینجا را بخوانید.