news4-2

«بسته خبری هفته» عنوان ستونی است که به صورت هفتگی می‌توانید روی وب‌سایت کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران دنبال کنید. این ستون به مجموعه‌ای از خبرهای هفته می‌پردازد که اگر چه ممکن است به صورت مجزا در قالب مقاله یا خبر نیامده باشد، اما در شبکه‌های اجتماعی مطرح و یا به دلیل ماهیت خبری آن قابل توجه و تامل است، توسط رسانه‌های دیگر به آن پرداخته شده یا کمتر در میان خبرهای دیگر دیده شده است. شما می توانید خبرهای کوتاه و همچنین لینک به خبر، بیانیه‌ و گزارش‌های کمپین را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

untitled-1*مشاور حسن ورحانی: کمک بابک زنجانی به ستاد روحانی دروغ است

به دنبال طرح ادعای کمک بابک زنجانی به ستادهای انتخاباتی حسن روحانی توسط مسوولان قضایی، اکبرترکان گفت: «اگر منظور این است که بابک زنجانی به ستاد انتخاباتی دکتر روحانی کمک کرده این حرف دروغ است چون ما در ستاد انتخاباتی حساب هایمان روشن بود.»

مشاور رییس جمهور با اشاره به این سخن رئیس قوه قضائیه که «ما سخنان زنجانی را عین واقعی نمی‌دانیم و ایشان حرف زیاد می‌زنند وادعا زیاد می‌کند والا اگر می‌خواستیم رسیدگی کنیم باید همه کسانی که مرتبط بودند را احضار می‌کردیم»، تاکید کرد: «من پیشنهاد می‌کنم آقای لاریجانی چنین اغماضی نفرمایند و دستور بفرمایند که بابک زنجانی بگوید به چه کسانی کمک کرده و بروند پول ها را پس بگیرند. این پول‌ها برای نفت و دولت و ملت است.»

وی در واکنش به سخنان محسنی اژه‌ای معاون اول قوه‌قضاییه درخصوص پرونده بابک زنجانی و روشن شدن دست‌های پشت پرده گفت: «حق مردم است که بدانند پشت این موضوع چه بوده است حتما هم قوه قضاییه این کار را می‌کند چون من در این کار متوجه شدم که دادستان محترم بسیار جدی هستند من فکر می‌کنم دادستان محترم و آقای محسنی اژه‌ای بسیار جدی هستند و بعید می‌دانم آقای اژه‌ای در این مورد این کار را تا انتها نبرند، حتما این کار را تا انتها خواهند برد و حقوق مردم را استیفا خواهند کرد.» (منبع: فارس)

 

*عباس عبدی: «اگر روحانی نامزد نشود حتما به خاطر خواست حکومت است»

عباس عبدی، تحلیلگرسیاسی درباره انتخابات پیش روی ریاست جمهوری گفت: « حسن روحانی درحال حاضر رقیبی ندارد و باید منتظر نامزدی دوباره‌ش بود واگر نشود حتما به خاطر خواست حکومت است و ولی بعید می دانم چنین اتفاقی بیفتد. چون اگر از روحانی خواسته شود نامزد نشود این ابتدای کار است. بعدش چه می شود؟ مسوولیت وضعیت بعدی به عهده چه کسی می افتد؟!»

او افزود: «الان مسوولیت این وضع به عهده روحانی و مردمی است که به او رای دادند. ضمن اینکه رهبری نظام بارها و از جمله در سال ۸۸ گفتند که معتقد به ریاست جمهوری دو دوره ای هستند تا فرد منتخب بتواند زمان کافی برای اجرای برنامه های خود داشته باشد.» (منبع: ایرنا)

 

news-package-4-1*امام جمعه اصفهان: «زنده ماندن سران فتنه از روی مصالحی‌ست»

آیت‌الله طباطبایی‌نژاد امام جمعه اصفهان با بیان اینکه عده‌ای می‌پرسند چرا سران فتنه محاکمه نمی‌شوند، گفت: «به عنوان یک قاضی دیوان عالی کشور می‌گویم که اگر آنها محاکمه شوند حکم‌شان قطعا اعدام است و اگر رهبری و مراجع و بزرگان  نظام اجرای این حکم را به تعویق انداخته‌اند از روی مصالحی‌ست و این ترحمی‌ست که در حال آنها شده.»  

سردار نجات، جانشین اطلاعات سپاه هم در اظهارنظری مشابه گفت: « مصلحت اندیشی یک واقعیت است، چراکه یکی از سران فتنه رییس مجلس بوده و دیگری نخست وزیر و اگر خواسته باشیم آنها را محاکمه کنیم حکم آنان کمتر از اعدام نیست.» وی هم‌چنین با اشاره به دسترسی رهبران جنبش سبز به اینترنت و استخر و پزشک خصوصی در شرایط حصر گفته: «اگر شرایط زندگی آنها را تشریح کنیم، مردم تجمع خواهند کرد.» ۲۵ بهمن ماه امسال، ششمین سالگرد حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی و زهرا رهنورد است.

 

*جوادلاریجانی: از فتنه صحبت نکردن مصداق قرآن سرنیزه کردن است

علی مطهری، نایب رییس مجلس در حساب توییتر خود با نوشتن متنی کوتاه به انتقاد از برنامه‌های صدا و سیما در روز ۹ دی پرداخت. مطهری نوشت: «برنامه های صدا و سیما درباره ۹ دی به گونه‌ای بود که گویی مایل است با تحریک طرف مقابل حوادث سال ۸۸ تکرار شود.» در همین‌ حال محمد جوادلاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه با اشاره به کسانی که می‌گویند در روز ۹ دی نباید علیه جریانی حرف زد و فقط باید از اتحاد صحبت کنیم، گفت: «این حرف‌ها قرآن سرنیزه کردن است. اینکه علیه فتنه صحبت نکنیم تا اتحاد برقرار شود حرف بی‌ربط و مصداق قرآن سرنیزه کردن است.» (منبع: تسنیم)

 

news-package-4-2*فقر غذایی ۴ میلیون نفر در ایران

رسول دیناروند، رییس سازمان غذا و دارو گفت: «بیش از هشتصد میلیون گرسنه در جهان وجود دارد و در ایران هم متاسفانه در حدود ۴ میلیون نفر کمتر از نیاز غذا دریافت می‌کنند.»

به گفته وی بیشترین آمارها در فقرغذایی مربوط به استان سیستان و بلوچستان است.  دیناروند با اعلام اینکه هنوز درصد بالایی از فرآورده‌های غذایی مصرفی در ایران از نظر بهداشتی و ایمنی قابل تایید نیست گفت: «درسال اخیر ۱۰ درصد نمونه‌های که آزمایش کردیم مردود شده‌اند.» (منبع: مهر)

 

*نجات محکوم به قصاص با وساطت مردم

گروهی از فعالین مدنی شهر سنندج به همراهی تعدادی از شهروندان باعث نجات یک زندانی محکوم به قصاص شدند. به گفته دادستان عمومی و انقلاب کردستان با وساطت جمعی از مردم  و فعالین مدنی خانواده مقتول از قصاص صرف‌نظر کرده و جوانی را که در ۱۷ سالگی مرتکب قتل شده بود بخشیده‌اند.

شهروندان سنندجی در اولین ساعات بامداد متحد می‌شوند تا با تجمع مقابل خانه مقتول موفق شدند رضایت آنان را جلب کرده و جوان محکوم به قصاص را از پای چوبه دار نجات دهند. (منبع: ایسنا)

 

 

news-package-4-3*علی مطهری: «قوه قضاییه حق دخالت در فیلترینگ توییتر و فیس‌بوک را ندارد»

نایب رییس مجلس با اشاره به اینکه فیلتر توییتر و فیس‌بوک می‌تواند برداشته شود، گفت: «مرجع رسیدگی به فیلترینگ کارگروه تعیین مصادیق جرائم اینترنتی‌ست و قوه قضاییه اجازه ورود به این موضوع را ندارد.»

به گفته وی موضوع فیلتر کردن توییتر و فیس‌بوک مربوط به حوادث سال ۱۳۸۸ بود و به اقتضای شرایط رخ داد اما اکنون با از بین رفتن آن فضا و این نکته که بسیاری از افراد کابینه و دفتر رهبری هم در این شبکه‌ها عضویت دارند، فیلترینگ این شبکه‌ها می تواند برداشته شود.

وی هم‌چنین درباره لزوم بازنگری در قوانین مربوط به ماهواره‌ها گفت: «احکامی نظیر این فیلتر کردن‌ها یا قوانینی مانند قانون ممنوعیت ماهواره باید مجددا بررسی شود. زیرا فلسفه صدور این احکام یا وضع این قوانین شرایط خاص بوده و اکنون که آن شرایط از بین رفته، باید بازنگری شود.» (منبع: خانه ملت)

 

 

*رونمایی از نوع دیگری از خوابیدن فقرا

به نوشته روزنامه نوآوران در تهران خانواده‌هایی هستند که در توالت‌های عمومی شب را به صبح می‌رسانند . آساره کیانی در یادداشتی به شرح زندگی بخشی از فقرا پرداخته که برای گذراندن شب‌های زمستان شرایط اسف‌باری را متحمل می‌شوند.
در بخشی از این یادداشت آمده: «در تهران، خانواده‌هایی هستند که در توالت‌های عمومی، شب را صبح می‌کنند و شما صبح زود، پیش از آن‌که این اماکن شهری بدبو، درهایش را به روی مردم شهر باز کند، زنانی را خواهید دید که گوشه‌ چادر خود را به دندان گرفته‌اند و با یک دست اسباب و پتو و و با دست دیگر، کودکان خواب‌آلوده‌شان را بیرون می‌کشند و بعد از دروازه‌های توالت به شهر پرتاب می‌شوند.» (منبع: تابناک)

 

news-package-4-4*تصویب فیلتر شدن تلگرام

عبدالصمد خرم‌آبادی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه گفت: «مصوب شده است که اگر تلگرام مقررات جمهوری اسلامی را رعایت نکند ظرف یک ماه بسته شود ولی درحال حاضر این طرح که ۴ ماه پیش باحضور اعضای هیئت دولت به تصویب نرسید هنوز اجرا نشده است.»
خرم‌آبادی با اشاره به دستور دادستان کل کشور مبنی بر اجرایی شدن این مصوبه گفت: «آقایان گفتند چون جایگزینی برای تلگرام نداریم نمی‌توان این شبکه اجتماعی را فیلتر کرد ما هم گفتیم لازم نیست فیلتر شود بگویید سرورهایشان را به داخل کشور بیاورند  تا نیروی انتظامی و قضایی بتوانند به راحتی و طبق مقررات بر آن نظارت داشته باشند زمانی که صاحب شبکه‌های اجتماعی بومی و داخلی شویم اما متاسفانه تلگرام زیر بار نرفت.» وی درباره مسوولین نظام که از در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند گفت: « زیبنده نظام نیست که مسوولینش از شبکه‌های اجتماعی خارجی استفاده کند.» (منبع:
خبرنگاران جوان)

برای مطالعه بیشتر درباره پروژه اینترنت ملی اینجا را بخوانید.

 

*نامه اعتراض‌آمیز چند تشکل دانشجویی خراسان رضوی به رییس جمهور

شش تشکل دانشجویی در استان خراسان رضوی با نوشتن نامه‌یی خطاب به حسن روحانی با اشاره به لغو کنسرت‌ها و سخنرانی‌ها و همایش‌ها و تئاترها در مشهد این شهر را ماتم‌کده‌‌ای در سلطه افراطیون نامیدند.

در بخشی از این نامه ضمن نتقاد از بی‌تفوتی حسن روحانی نسبت به وقایع اخیر در مشهد آمده است: «بی‌تفاوتی دولت نسبت به اتفاقات مشهد در انتخابات اخیر، همان طنز تلخ پیام‌های این روزهای کشور را در ذهن تداعی می‌نمود که گویا دولت تدبیر و امید مشهد مقدس را خارج از قلمرو دولت خود می‌داند و در قبال وقایع آن مسئولیتی را احساس نمی‌کند.»

به گفته این تشکل‌های دانشجویی حرکات خودسری مانند حمله به سفارت عربستان در مشهد نیز در راستای بی‌تفاوتی دولت به گروه‌های افراطی صورت گرفته است.

درپی مخالفت امام جمعه مشهد  با برگزاری کنسرت‌های موسیقی و هم‌چنین لغو سخنرانی علی مطهری، بسیاری اینگونه دخالت‌ها را نشانی از خودمختاری مشهد دانستند که با واکنش آیت‌الله علم‌الهدی روبرو شد. (منبع: کلمه)

 

news-package-4-5*حمایت حسن روحانی از برگزاری کنسرت‌های موسیقی

حسن روحانی در گفتگوی تلویزیونی با تاکید بر اینکه باید جامعه‌ای بانشاط داشته باشیم موانع موجود برای برگزاری کنسرت‌ها و هم‌چنین بهانه‌های بی‌مورد را در عدم برگزاری کنسرت‌های موسیقی مسایل مهمی دانست که باعث کاهش نشاط مردم می‌شود.

روحانی با اشاره به آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی موجود مسایلی مثل لغو کنسرت‌ها در برخی شهرها را مرتبط با همین آسیب‌ها دانست و گفت: « نباید مردم را دچار مشکل کنیم. نمی‌خواهم بگوییم که نیرو‌ها به وظایف خود عمل نکنند، حرف ما این است که دین ما دین سهلی است. ما در اسلام اصلا حکم حرجی نداریم ما باید جامعه با نشاط داشته باشیم.» (منبع: ایلنا)

درپی مخالفت امام جمعه مشهد با برگزاری کنسرت‌های موسیقی در این شهر امامان جمعه چند شهر دیگر نیز مخالفت خود را با برگزاری کنسرت در شهرهای خود اعلام کردند.

 

*سردار نقدی: «ماموریت سفارت فرانسه به فساد کشاندن هنرمندان کشور است»

سردار نقدی، معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه با بیان اینکه سفارت‌خانه‌های مختلف در ایران برای نفوذ در اقشار گوناگون جامعه تقسیم کار کرده‌اند گفت: «هرکدام از این کشورها به نحوی با ملت ایران دشمنی می‌کند و در این بین ماموریت فرانسوی‌ها این است که هنرمندان ما را به فساد بکشند و شخصیت آن‌ها را تباه کنند.»

وی از تلاش فرانسوی‌ها برای تخریب شخصیت هنرمندان نزد مردم به عنوان رسالت آنها یاد کرد. معاون فرهنگی سپاه هم‌چنین خاطر نشان کرد که دشمنان همواره کارهای زشت و پلید خود را در پوشش دوستی و محبت انجام می‌دهند. (منبع: دانا)

امسال در جشنواره کن فرانسه، فیلم فروشنده اصغر فرهادی موفق به دریافت دو جایزه شد. در هفته‌های گذشته روزنامه کیهان چندبار به انتقاد از اصغر فرهادی و همکاری‌اش با کمپانی‌های سینمایی خارجی پرداخته بود.

 

news-package-4-6*مخالفت با عقیم‌سازی آسیب دیده‌گان اجتماعی

پرویز افشار، سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در واکنش به موضوع عقیم‌سازی زنان معتادین زن متجاهر گفت: «این کار هیچ مطابقتی با دیدگاه‌های شرعی، اخلاقی و قانونی ما ندارد و با توجه به حقوق همه افراد جامعه حق زادوولد یک حق انسانی‌ست که نمی‌توان مانع آن شد.»

وی با اشاره به گفته‌های استاندار تهران درباره معتاد بودن همه گورخواب‌های نصیرآباد این آمار را نادرست خواند و با بیان اینکه طبق تحقیقات فقط یک نفر آنها  به عنوان معتاد متجاهر شناخته شده و بقیه گورخواب‌ها بی‌خانمان بوده‌اند و درد اصلی‌شان اعتیاد نبوده است.

در روزهای گذشته و پس از انتشار گزارش گورخواب‌های نصیرآباد، مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران خواستار اجرای برنامه‌ای برای عقیم‌سازی زنان کارتن‌خواب و روسپی شده  بود. (منبع: تسنیم)

 

*دستگیری شش نفر به اتهام مدلینگ در تبریز

احمد موقری، معاون دادستان تبریز از بازداشت شش نفر در پرونده مدلینگ خبرداد. وی درباره جزییات این پرونده گفت: « متهمین از طریق کانال تلگرام اقدام به معرفی محصولات آرایشی و لباس با پوشش نامناسب می‌کردند  که در این رابطه چهار زن و دو مرد به دستگیر شدند.» وی هم‌چنین از دستگیری دو عکاس نیز خبرداد و گفت که پرونده آنها در حال بررسی‌ست.

معاون دادستان تبریز درخصوص موسیقی زیرزمینی نیز گفت: « در این زمینه چهار فقره پرونده تشکیل و خواننده و تولید کننده موسیقیایی غیرمجاز دستگیر و آلات موسیقی مختلف کشف و ضبط شده است.» (منبع: ایرنا)

 

news-package-4-7*بیکار شدن ۹۰۰ کارگر احداث خط ریلی

درپی تعطیل شدن پروژه خط ریلی کرمان به شیراز نزدیک به ۹۰۰ کارگر شاغل در این پروژه بیکار شدند. به گفته مدیرعامل شرکت الهدی، مجری پروژه، دولت ۱۰۰ میلیارد تومان به این شرکت بدهکار است و از سال ۱۳۹۴ تا کنون هیچ بودجه‌ای به این پروژه تخصیص داده نشده است.

به‌جز ۹۰۰ کارگری که با تعطیلی این پروژه بیکار می‌شوند موقعیت شغلی نزدیک به ۸۰۰ نفر دیگر از کارکنان این طرح نیز به خطر می‌افتد. خط ریلی کرمان ـ شیراز ۳۰۰ کیلومتری‌ست که تا کنون ۶۰ درصد احداث آن انجام شده است.

هم‌چنین کارخانه سپهر الکتریک به دلیل کمبود بودجه و ناتوانی در پرداخت هزینه‌های جاری ناچار به تعدیل نیروی ۲۰ نفر از کارگران خود شد. بیشتر این کارگران سابقه ۵ سال کار در این کارخانه را دارند. (منبع: ایلنا)

 

*تجمع حامیان آرش صادقی مقابل زندان اوین

بیش از ۱۰۰ نفر از حامیان آرش صادقی، زندانی سیاسی که ۷۲ روز در اعتصاب غذا بود، مقابل زندان اوین تجمع کردند. آنها خواستار رسیدگی به وضعیت آرش صادقی و دیگر زندانیان در اعتصاب غذا بودند.

تجمع‌کنندگان برگه‌هایی با نام آرش صادقی و همسرش گلرخ ایرایی در دست داشتند. سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای نگرانی فزاینده خود نسبت به وضعیت این زندانی سیاسی اعلام کرده بود.

آرش صادقی بعد از فراهم شدن وثیقه آزادی همسرش بعد از ۷۲ روز پذیرفت که  به اعتصاب غذای خود با دریافت سرم خاتمه دهد. ویدیوی تجمع هواداران آرش صادقی را اینجا ببینید.

 

*هشدار درباره انفجار روابط جنسی در کشور

مصطفی راستینه، مدیرعامل بنیاد پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی با هشدار به مسوولان کشور از وقوع یک انفجار جنسی در آینده نزدیک خبر داد.

راستینه با اشاره به روابط جنسی و مصرف داروهای تقویت جنسی در پسران گفت: «تهاجم فرهنگی این‌بار پسران ۱۰ تا ۱۸ سال را هدف قرار داده و این تهاجم بسیار قوی‌تر از تهاجم قبلی‌ست و منجر به انفجار جنسی رخ خواهد داد که تا به حال کسی ندیده واین برای مملکت ما که مرکز جهان شیعه است بسیار زشت و ناپسند است.»

وی مسایل و مشکلات اجتماعی و فشارهای ناشی از آن را بخشی از طرح موسوم به دلتا دانست که توسط دشمنان نظام در جهت براندازی جمهوری اسلامی برنامه‌ریزی شده است. (منبع: تسنیم)

 

news-package-4-8*حبس ۷۰ نفر در زندان‌های تهران به اتهام جاسوسی

جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران گفت : «۷۰ نفر در تهران به اتهام جاسوسی تحمل حبس می‌کنند، این افراد اطلاعات کشور را در حوزه‌های مختلف، اتمی، نظامی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی به دشمنان ارائه کرده‌اند.»

به گفته دادستان کشور آغاز به کار دادسرای شهید مقدس پس از حوادث بعد از انتخابات سال ۱۳۸۸ برکات زیادی داشته و پرونده‌های امنیتی زیادی در آنجا بررسی شده است. وی تلاش برای نفوذ به ارکان نظام و رشد عرفان‌های کاذب را از جمله مهم‌ترین تهدیدات امنیتی دانست. (منبع: میزان)

 

*بازداشت لیلا حقیقت‌جو، پژوهشگرهنر

لیلا حقیقت‌جو، خواهرفاطمه حقیقت‌جو نماینده مجلس ششم، ۲۹ آذر درمنزل شخصی خود بازداشت شده است و هیچ اطلاعی از نهاد بازداشت کننده و محل نگهداری و دلیل این بازداشت در دست نیست. به گفته خانواده لیلا حقیقت‌جو، در این مدت جز چند تماس تلفنی خبر دیگری از او ندارند. لیلا حقیقت‌جو، دانشجوی دکتری پژوهش هنر و کارشناس آثار هنری در سازمان میراث فرهنگی‌ست. مادر خانم حقیقت‌جو درباره بازداشت فرزندش نوشته است: « از طریق رسانه ها در خواست میکنم مقامات قضایی و اطلاعاتی در خصوص عملکردشون پاسخگو باشند. این خلاف قانون است که کسی را بدون اتهام بازداشت کنند و برای این مدت در بازداشت نگه دارن. ما نمی دانیم لیلا در کجاست.» (منبع: کلمه)

 

news-package-4-9*امام جمعه مشهد: «محور مشهد باید امام رضا باشد نه ساز و کمانچه»

آیت‌الله علم‌الهدی، امام جمعه مشهد می‌گوید بازی‌های محلی و آیین‌های بومی روستاها و شهرهای اطراف مشهد با فرهنگ امام رضا سازگار نیست. او که در مراسم آغاز به‌کار پایتخت فرهنگی جهان اسلام مشهد ۲۰۱۷ حضوریافته بود،گفت: «برجسته کردن برنامه‌هایی چون چوب‌بازی و موسیقی‌های محلی، که قرار است از سوی وزارت ارشاد در طرح فرهنگی مشهد ۲۰۱۷ اجرا شود، سبب توسعه فرهنگ امام رضا نمی‌شود و می‌تواند آفت‌هایی را نیز به دنبال داشته باشد.» وی مدعی شده که ضدانقلاب قصد دارد برخی برنامه‌های این طرح فرهنگی را تحت تاثیر قرار دهد. امام جمعه مشهد هم‌چنین خطاب به وزیر ارشاد گفت: «ما مطلقا هیچ طلبی از وزارت ارشاد یا هر وزرات‌خانه دیگری نداریم بلکه بحث ما این است هرعملی که می‌خواهید انجام دهید با فتواهای مقام‌معظم رهبری تطبیق داشته باشد.»

آیت‌الله علم‌الهدی پیش از این مانع برگزاری کنسرت‌های موسیقی در مشهد شده بود. (منبع: وب‌سایت‌علم‌الهدی)

 

*تجمع اعتراضی کارگران مقابل مجلس

صدها نفر از کارگران شاغل و بازنشسته با تجمع اعتراضی مقابل مجلس شورای اسلامی مخالفت و اعتراض خود را با طرح ادغام درمان سازمان اجتماعی در طرح تحول سلامت اعلام کردند. به گفته فعالین کارگری ادغام صندوق درمان سازمان تامین اجتماعی تبعات ناگواری را برای بیمه‌شدگان این سازمان به دنبال خواهد داشت و موجب می‌شود که بسیاری از آنها نتوانند از خدمات بیمه سلامت استفاده کنند.

معترضین به نمایندگان مجلس هشدار دادند در صورت تصویب این پیشنهاد غلط باید منتظر واکنش‌های منفی از سوی آحاد گروه‌های صنفی کارگری باشند. (منبع: ایلنا)

 

news-package-4-10*هر ۹ ماه ۶ کودک رها شده پیدا می شود

سعید صادقی، مدیرکل سازمان بهزیستی استان اصفهان گفت: «هر ۹ ماه سال ۶ کودک رها شده  در استان پیدا می‌شود ،این میزان شاید چشمگیر نباشد اما همین رها شدن نوزادان کنار خیابان نیز دارای پیک‌های مختلف در سال است مثلاً اواخر بهار و اواخر تابستان نوزادان بیشتری در کنار خیابان رها می‌شوند که این عامل با اعتیاد زنان و از هم گسیختگی خانواده‌ها شدیداً مرتبط است.»

صادقی یادآورشد که ۵۰ درصد نوزادان شیرخوارگاه‌های استان، نوزادانی هستند که در کنار خیابان رها شده‌اند. اخیرا درایران پدیده کودک فروشی میان زنان آسیب‌دیده و معتاد رواج زیادی پیدا کرده است که به گفته کارشناسان آمارها در این زمینه روزبه‌روز درحال افزایش است. (منبع: ایسنا)

 

*دادستان کل کشور: «عدم فیلترشدن بعضی شبکه‌های اینترنتی نزد خدا پذیرفتنی نیست»

محمد جعفری‌منتظری، دادستان کل کشور گفت: «امروزه برای بستن برخی از این شبکه‎ها مشکل داریم و برخی بیان می‎کنند که این شبکه به دلیل اینکه میلیون‎ها کاربر دارد، نباید آن را مسدود کنیم که این امر در مقابل خدا پذیرفتنی نیست.»

وی با اشاره به اینکه امروز خطر فرهنگی و اخلاقی در بستر فضای مجازی، مهم‌ترین خطر جامعه است خطاب به مسوولین شورای عالی مجازی گفت: «رهبری فرمودند فضای مجازی امروز قتل‌گاه جوانان ما شده است. آیا مسئولان امر نباید برای برخورد با این آسیب جدی و قتل‌گاه ستاد بحران تشکیل دهند؟» در همین‌حال به گفته رییس پژوهشکده فضای مجازی ایرانی‌ها ۱۷۰ هزار کانال تلگرامی راه‌انداخته‌اند. (منبع: روزنامه شرق)

برای مطالعه بیشتر درباره برخورد با مدیران تلگرامی اینجا را بخوانید.

 

news-package-4-11*طوفان توییتری این‌بار برای نجات جان علی شریعتی

هشتگ نجات جان علی شریعتی که بیش از ۲ ماه است دراعتصاب غذا به سرمی‌برد، امروز به دومین هشتگ ترند جهانی رسید. علی شریعتی که به دلیل شرکت در تجمعات علیه اسیدپاشی در اصفهان بازداشت شده بود، در اعتراض به حکم ۵ سال زندان از ۲ ماه پیش دست به اعتصاب غذا زده است.

تجمع علیه اسید‌پاشی به زنان در فاصله شهریور تا ۲۴ مهرماه سال ۹۳ در اصفهان رخ داد و با گذشت دوسال از آن مقام‌های قضایی و انتظامی قادر به شناسایی عوامل اسیدپاشی نشدند اما معترضان به آن از جمله علی شریعتی بازداشت و زندانی شده‌اند.

برای مطالعه بیشتر درباره علی شریعتی اینجا را بخوانید.

 

*خودداری۲ روزه کارگران نیروگاه رامین اهواز از خوردن غذا

جمعی از کارگران نیروگاه رامین اهواز از ۲ روز پیش در اعتراض به عدم افزایش مزایای خود از خوردن وعده غذایی تهییه‌شده در کارخانه خودداری کرده‌اند. به گفته کارگران معترض از ۲ روز پیش که آنها اقدام اعتراضی خود را شروع کرده‌اند هیچ پاسخ و یا واکنشی مشخص از سوی مدیریت این واحد صنعتی دریافت نکرده‌اند.

نیروگاه اهواز حدود ۹۰۰ کارگر دارد که پیش ازاین از طرق دیگر مثل مکاتبه با کارفرما پیگیر خواسته‌های خود بودند که در نهایت بی‌پاسخ ماند. (منبع: ایلنا)

 

news-package-4-12*محسنی اژه‌ای: «سرچشمه اعتصاب غذای زندانیان خارج از کشور است»

محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه درباره اعتصاب غذای آرش صادقی گفت: «شواهد و قرائنی وجود دارد که موضوع از خارج سرچشمه می‌گیرد و برخی از عوامل داخلی آن را هدایت می‌کنند و به آن دامن می‌زنند مبنی براینکه به هر نحوی قوه قضاییه را تحت فشار قرار دهند.»

محسنی‌اژه‌ای با تاکید به اینکه قوه قضاییه هیچ‌گاه تسلیم اینگونه فشارها نمی‌شود به یادآوری حوادث سال ۸۸ و خواست مردم برای ابطال انتخابات  پرداخت و مدعی شد که این بار هم  همچون عدم ابطال انتخابات سال ۸۸ ، نظام زیر بار انجام کاری که خلاف قانون باشد نخواهد رفت.

در فاصله چند روز پس ازطوفان توییتری درحمایت از آرش صادقی و این‌بار طوفان توییتری در حمایت ازعلی شریعتی دیگر زندانی در اعتصاب غذا توجه بسیاری را موجب شد. این درحالی‌ست که بیش از ۷۵ درصد توییت‌هایی که برای علی شریعتی با هشتگ SOSAli# از ایران ارسال شده است. (منبع: میزان)

 

news-package-4-13* تجمع گروهی از مردم سیستان و بلوچستان برای شناسنامه

گروهی ازهم‌وطنان بلوچ بدون شناسنامه با تجمع مقابل ساختمان مجلس خواستار رسیدگی به وضعیت خود شدند. این گروه از بلوچ‌های ساکن استان البرز که بیشترشان سازهای محلی خود را نیز به همراه داشتند ‍پس از جمع شدن مقابل مجلس شروع به نواختن ساز و خواندن سرود ای ایران کردند تا با این روش صدای خود را به گوش نمایندگان برسانند.

به گفته آنها تعداد بسیار زیادی ازاهالی بلوچستان که در استان‌های دیگر ایران زندگی می‌کنند با مشکل بی‌شناسنامه بودن روبرو هستند و این مشکلات فراوانی را برای این مردمان فراهم کرده است. به گفته یک نفر از تجمع‌کنندگان بدترین و خشن‌ترین رفتارها با بلوچ‌های اطراف کرج انجام می‌شود.

دو ماه پیش ماموران شهرداری شهریار چادرهای زندگی بلوچ‌های منطقه را به آتش کشیدند. ( منبع: روزنامه وقایع اتفاقیه)

 

*انتظار ۱۰ ماهه کارگران ساختمانی برای بیمه

محمد باقری عضوهییت مدیره انجمن صنفی کارگران گفت: «هم‌اکنون صدها هزار کارگر ساختمانی در سراسر کشور در انتظار بیمه شدن هستند اما سازمان تامین اجتماعی علی‌رغم وظیفه خود تا کنون این کارگران را بیمه نکرده است.»

سازمان تامین اجتماعی با گذشت ۱۰ ماه از آغاز سال هنوز هیچ اقدامی یرای بیمه کارگران نکرده است واز ۲۰۰ هزار کارگر ساختمانی که باید امسال بیمه می‌شدند حتی یک‌ نفر هم بیمه نشده است. به گفته این عضو هییت مدیره انجمن صنفی « کارگران در حال بازی با جان خود هستند و مسوولین در خواب زمستانی.»

طبق آمار ایران یکی از بالاترین حوادث کار در دنیا را دارد که بیش از ۴۰ درصد این حوادث مربوط به کارگران ساختمانی‌ست. (منبع: ایلنا)

 

news-package-4-14*آیت‌الله مکارم شیرازی: «بلوغ زودرس پسران و دختران از معضلات فضای مجازی‌ست»

آیت‌الله ناصرمکارم شیرازی با بیان اینکه مهم‌ترین معضل سیاسی٬اجتماعی٬اخلاقی و دینی امروز کشور معضل «فضای مجازی» است گفت: «دلیل بسیاری از طلاق‌ها ومعضل بلوغ زودرس در پسران و دختران ۱۰ و ۱۱ ساله همین فضای مجازی‌ست.»

مکارم شیرازی ضمن انتقاد از شورای عالی مجازی در ساماندهی فضای مجازی٬ فیلترینگ اینترنت را چندان کارساز ندانست و گفت: «روی فیلتر کردن نمی‌توان خیلی حساب کرد و مسوولین باید شبکه ملی اینترنت را تقویت کنند و همه نیازهای مردم درآن فضا ریخته شود.» (منبع: تسنیم)

 

 *مسوول بسیج جامعه زنان: «استفاده ابزاری از زنان در تبلیغات خلاف قانون است»

مینو اصلانی٬ مسوول بسیج جامعه زنان با اشاره به اینکه صدا پسیما هم به‌مانند همه باید مراقب نفوذ باشد گفت: « مسوولین صداوسیما باید مراقبت‌های لازم را انجام دهند اولا ما قانون داریم که استفاده از تصاویر زنان ممنوع است ولی درحال حاضر صداوسیما برای تبلیغ هرکالایی از چهره دختران جوان که بعضا مانکن هم هستند استفاده می‌کند و این خلاف مصلحت عمومی‌ست.»

به گفته مینو اصلانی٬ تبلیغات محیطی سطح شهربا چهره زنان نیزخلاف قوانین موجود است. (منبع: خبرگزاری بسیج)

 

news-package-4-15*نماینده مجلس: «قوه قضاییه مانع فعالیت انجمن روزنامه‌نگاران تهران شود.»

کریمی قدوسی نماینده محافظه‌کار مجلس شورای اسلامی با غیرقانونی دانستن فعالیت انجمن روزنامه‌نگاران تهران از قوه قضاییه خواست تا مانع فعالیت این انجمن شود. عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس مدعی شد اقدام وزارت کار در ثبت درخواست تشکیل مجمعی به نام انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران باطل و غیر قانونی است.

وی با اشاره به نشست اخیر مجمع مؤسسان انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران گفت: «با توجه به نزدیک شدن به  انتخابات شاهد به هم پیوستن حلقه‌های پاره شده دوران فتنه هستیم، لذا فعال کردن انجمن منحله قطعاً در راستای فتنه است.»

اوایل دی ماه سال جاری اولین جلسه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران برگزار شد. این درحالی‌ست که بعد ازحوادث سال ۸۸ از فعالیت انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران ممانعت به عمل آمد و ساختمان این انجمن ‍پلمب شد. از سرگیری فعالیت انجمن روزنامه‌نگاران ایران از وعده‌های انتخاباتی روحانی در سال ۹۲ بود که محقق نشد. (منبع: تسنیم)

 

*بازداشت چهار روزنامه‌نگار در‌ کم‌تر از یک‌هفته

سازمان گزارشگران بدون مرز درگزارشی به بازداشت چهار روزنامه‌نگار درکم‌تراز یک هفته درشهرهای ایران ‍پرداخت. دراین گزارش به بازداشت طاهره ریاحی خبرنگار خبرگزاری برنا توسط اطلاعات سپاه در تاریخ ۷ دی و هم‌چنین دستگیری داوود دشتیانی مدیر مسوول هفته نامه وطن‌‌یولی در همان تاریخ اشاره شده است.

هم‌چنین در این گزارش یه دستگیری آرش قلعه‌گلاب همکاربسیاری از رسانه‌های محلی خوزستان درتاریخ اول دی ماه در آبادان به اتهام ارتباط با یک شاعر خارج از کشور و همین‌طور دستگیری حسن موسوی روزنامه‌نگار و رئوف دلفی شاعر در تاریخ ۲۷ آذر ‍‍پرداخته شده است. پیش ازاین راحیل موسوی عکاس خبرنگار در تاریخ ۱۸ آذر در شهرخرمشهر دستگیر شده بود. (منبع: سازمان گزارشگران بدون مرز)

ایران با ۲۹ روزنامه‌نگار و شهروند خبرنگار یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای فعالان رسانه‌ای است.

 

news-package-4-11*نامه خانواده علی شریعتی در شصت وپنجمین روز اعتصاب غذا

خانواده علی شریعتی زندانی سیاسی دراعتصاب غذا با نوشتن نامه‌یی از مردم به خاطر هم دردی و همراهی‌شان تشکر کردند. دراین نامه آمده است؛ «معتقدیم تجمع به خاطر اسیدپاشی، اقدام علیه امنیت ملی نیست که فرزند ما را با این مصداق به جرم اقدام علیه امنیت ملی محکوم کرده‌اند! اعتراض علی در آن تجمع، در واقع درخواستش از مسئولین برای حفظ امنیت شهروندان بوده است.

نه بر علیه نظام شعار داده‌ و نه عملی براندازانه انجام داده‌ است، زیرا باور به فعالیت اصلاح‌طلبانه و مدنی در چارچوب قانون اساسی دارد.بنابراین با توجه به ۶۵ روز اعتصاب غذا، تقاضای ما مرخصی استعلاجی برای علی تا زمان رسیدگی مجدد و دادرسی عادلانه از طریق مجاریِ قانونیِ پیش‌بینی شده به پرونده‌اش است. در این‌صورت علی نیز به اعتصاب غذای خود پایان خواهد داد.»

علی شریعتی شصت‌ وپنج روز است که دراعتراض به حکم ۵ سال زندان در اعتصاب غذا به سرمی‌برد.

 

untitled-1*پاسخ پسر صادق آهنگران به فرمانده بسیج در مورد نجس سیاسی خواندن معترضان در حصر

محمدعلی آهنگران، پسرصادق آهنگران، خطاب به غیب‌پرور فرمانده جدید بسیج که سران جنبش سبز را «نجس سیاسی» خوانده بود در تلگرام خود نوشت: «گفتن اینکه فلانی نجس سیاسی است دخالت توامان در دو حوزه سیاست و اجتهاد است که هر دو برخلاف ماموریتهای فرمانده بسیج است.»

او اضافه کرد:  «فرمانده محترم و جدید بسیج مستضعفین سردار غیب پرور در آغاز تصدی سمت فرماندهی بسیج ، بدون طی مراحل لازم جهت صدور فتوا ، بر صندلی افتاء و اجتهاد جلوس نموده و  به نجاست سیاسی عده ای -که او آنها را سران فتنه خوانده – فتوا داده است.»

برای مطالعه بیشتر درباره فرمانده جدید سپاه اینجا را بخوانید.