«بسته خبری هفته» عنوان ستونی است که به صورت هفتگی می‌توانید روی وب‌سایت کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران دنبال کنید. این ستون به مجموعه‌ای از خبرهای هفته می‌پردازد که اگر چه ممکن است به صورت مجزا در قالب مقاله یا خبر نیامده باشد، اما در شبکه‌های اجتماعی مطرح و یا به دلیل ماهیت خبری آن قابل توجه و تامل است، توسط رسانه‌های دیگر به آن پرداخته شده یا کمتر در میان خبرهای دیگر دیده شده است. شما می توانید خبرهای کوتاه و همچنین لینک به خبر، بیانیه‌ و گزارش‌های کمپین را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

news-package-5-1*آیت‌الله علم‌الهدی: «برگزاری شوهای لباس نقشه غرب برای تهی کردن کشور از نیروی انسانی‌ ست»

آیت‌الله علم‌الهدی، امام جمعه مشهد با طرح ادعای تدارک انگلیس برای تخلیه نیرو انسانی و ولنگاری فرهنگی گفت: «الگوها و نمادهایی که از دروازه غرب به عنوان مدل تازه وارد کشور می‌شود و شوهای لباسی که دشمنان خدا تشکیل می‌دهند و موارد فسق و فجوری که به دست وابستگان غربی انجام می‌شود برای تهی کردن کشور از نیروی انسانی است.»

علم‌الهدی با اشاره به مهمانی‌های خانوادگی و اختلاط زن ومرد، آن را منشاء فساد در کانون خانواده دانست. به گفته او اختلاط زن‌ و مرد به خانواده‌های مذهبی نیز نفوذ کرده است. (منبع: تسنیم)

برخوردهای پلیسی و سرکوب فعالان حوزه مد و لباس در ماه‌های گذشته بیشتر شده است. برای مطالعه بیشتر دراین‌باره اینجا را بخوانید.

 

news-package-5-19*گزارش سالانه دیده‌بان حقوق بشر؛ زیرپا گذاشتن حق آزادی بیان در ایران

سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارش سالانه خود اعلام کرد که در سال ۲۰۱۶ میلادی، حقوق بشر و به‌ویژه آزادی بیان در ایران سرکوب شده است و ده‌ها فعال مدنی و روزنامه‌نگار با حبس‌های طولانی مدت روبرو شدند.

در این گزارش به نقش قوه‌قضاییه و نیروهای امنیتی به‌ویژه اطلاعات سپاه در سرکوب شهروندان و روزنامه نگاران اشاره شده است. اعدام قاچاقچیان مواد مخدر، نقض حقوق شهروندی اقلیت‌های دینی و مذهبی و دستگیری شهروندان دوتابعیتی از دیگر مواردی‌ست که در این گزارش به آن اشاره شده است.  در گزارش سالانه این سازمان، به موارد نقض حقوق بشر در کشورهای عربستان و اسراییل هم به صورت تفصیلی پرداخته شده است. (منبع: دیده بان حقوق بشر)

*روایت توییتری مشاور روحانی درباره بدهی‌های بابک زنجانی

حسام‌الدین آشنا، مشاور رییس جمهوری در حساب توییتر خود درباره بدهی‌های بابک زنجانی و میزان برگشت این این بدهی‌ها نوشت: «بدهی بابک زنجانی با احتساب بدهی اخیر تادیه سه میلیارد و هشتصد میلیون دلاراست و از این میزان کمتر از ۶۰۰ میلیون دلار از طریق انتقال اموال پرداخت شده است.»

حسن روحانی بارها اعتراض خود را نسبت به روند بررسی پرونده بابک زنجانی در قوه قضاییه و صدور حکم اعدام برای این بدهکار نفتی اعلام کرده‌است. به اعتقاد وی اعدام بابک زنجانی باعث پرداخت بدهی‌های کلان او نمی‌شود. از طرفی قوه قضاییه مدعی‌ست که بابک زنجانی یکی از حامیان مالی حسن روحانی در انتخابات سال ۹۲ بوده است.

news-package-5-2*احمد خاتمی: «هدف دشمن تخریب قوه قضاییه تا پیش از انتخابات است»

احمد خاتمی امام جمعه تهران با بیان اینکه دشمن تا انتخابات ریاست جمهوری آینده روی چند نقطه کلیدی و تاثیرگذار تاکید کرده، گفت: «یکی ایجاد اختلاف و دوقطبی کردن جامعه و دیگری تخریب نهادهای قانونی نظام به ویژه قوه قضائیه است.»

امام جمعه تهران هم‌چنین با اشاره به اینکه دشمن فضای مجازی را آکنده از دروغ و تهمت کرده، دعواهای رسانه‌ای مسوولان را به مصلحت انقلاب ندانست و گفت:‌ «این دعواها باعث می‌شود دشمنان اعلام کنند این دعواها نشان می‌دهد فساد در ایران سیستماتیک شده است.»

اشاره احمد خاتمی به تنش‌های اخیر مسوولان سه قوه در خصوص پرونده‌ای فساد گسترده مالی‌ست که در هفته‌های گذشته خبرساز شد. (منبع: دانا)

*ابراز نگرانی سازمان عفو بین‌الملل از وضعیت سلامتی علی شریعتی

سازمان عفوبین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای نسبت به وضعیت سلامتی علی شریعتی زندانی سیاسی در اعتصاب غذا ابراز نگرانی کرد. علی شریعتی ۶۷ روز است که در اعتصاب غذاست.

در بیانیه سازمان عفو بین‌الملل آمده است: «علی شریعتی به خاطر فعالیت‌های مسالمت‌آمیز، از جمله اعتراض به اسید پاشی در اصفهان به پنج سال حبس محکوم شده و او در اعتراض به این حکم در اعتصاب غذا به سر می‌برد. علی شریعتی در مدت شصت‌وهفت روز بیش از بیست کیلو از وزن خود را از دست داده است و به دلیل شرایط وخیم جسمی تا کنون دوبار به بیمارستان منتقل شده است.»

آرش صادقی و محمدعلی‌طاهری دوتن از زندانیان موقتا به اعتصاب غذای خود پایان داده‌اند اما اعتصاب غذای علی شریعتی، سعید شیرزاد، آیت‌الله نکونام و یک شهروند لبنانی به نام نزار زکا هم‌چنان ادامه دارد. (منبع: سازمان عفو بین‌الملل)

news-package-5-3*مراجعه بیش از ۷۰ هزار نفر به پزشکی قانونی تهران به دلیل نزاع

اداره کل پزشکی قانونی استان تهران از مراجعه ۷۰ هزار و ۵۹۰ نفر به دلیل آسیب‌های ناشی از نزاع از ابتدای فروردین تا پایان آبان‌ماه سال جاری به مراکز پزشکی قانونی در این استان خبرداد. براساس این امار از کل مراجعه کنندگان در این دوره زمانی بیش از ۴۶ هزار نفر مرد و ۲۴ هزار نفر زن بوده‌اند.

براساس آمارها روزانه ۲۲۳ نزاع و درگیری خیابانی در پایتخت رخ می‌دهد که بخش قابل توجهی از این درگیری‌ها منجر به آسیب‌های جسمی می‌شود. (منبع: پزشکی و قانونی تهران)

 

*استناد به قوانین بین‌المللی حقوق بشر در صدور رای دادگاهی در مازندران

یک دادگاه تجدید‌نظر در استان مازندران با اشاره مستقیم به کنوانسیون حقوق کودک و موازین بین‌المللی حقوق بشر رای قطعی خود را صادر کرده است.

در این رای، رئیس شعبه عنوان کرده مطابق موازین بین المللی حقوق بشر، فرزند حق دارد با مادر خود ملاقات کند و البته در صورتی که این ملاقات مغایر با منافع کودک باشد، دادگاه ازآن جلوگیری خواهد کرد.لذا شعبه تجدیدنظر محاکم مازندران به درستی حق بشری کودک در این پرونده مورد اختلاف را به رسمیت شناخته و بر اساس آن رای داده است.

استفاده از قوانین بین المللی حقوق بشر در دادگاه های ایران کم سابقه است. (منبع: خبرآنلاین)

news-package-5-4*خانواده‌هایی که ۴۰ سال است در پارک چیتگر رها شده‌اند

ماموران سرشماری استان تهران با دیدن عکس‌های هوایی پارک چیتگر منطقه‌یی را شناسایی کردند که محل اقامت ۱۲ خانواده است. این دوازده خانواده به مدت ۴۰ سال است که در وسط پارک جنگلی چیتگر در دو ساختمان سیمانی بدون دسترسی به امکانات اولیه مثل گاز و آب آشامیدنی و تلفن و راه ارتباطی زندگی می‌کنند.

به گفته یکی از ساکنان این منطقه از یک سال گذشته با ساختن مسیر دوچرخه‌سواری در اطراف این منطقه و مسدود شدن تنها راه آسفالتی آن، ساکنان عملا محصور شده‌اند. تمامی ساکنان این منطقه بازنشستگان سازمان جنگل‌ها و مراتع هستند که یک‌نفر از آنها هم‌چنان مشغول به کار در شهر کرج است.

یکی از ساکنین درباره خانه‌های نیمه‌کاره گفت: «سال ۱۳۴۲ این خانه‌ها برای کارمندان جنگل‌بانی ساخته شد و سال ۶٨ این منطقه به غیر از خانه‌های مسکونی به بنیاد شاهد واگذار شد. اما بعدها جنگل زیر نظر شهرداری قرار گرفت و عملا ما فراموش شدیم.»

در هفته گذشته خبر گورخواب‌های نصیرآباد موجی از واکنش‌ها را به دنبال داشت. اصغر فرهادی نیز با نوشتن نامه‌یی به حسن روحانی به این خبر واکنش نشان داد. (منبع: روزنامه شهروند)

*بازداشت یکی از دورایش گنابادی در تبعید

محمدعلی شمشیرزن از دراویش ساکن شهرستان کوار استان فارس که با حکم دادگاه انقلاب شیراز به همراه شش درویش دیگر به بندرعباس تبعید شده بود در محل تبعیدگاهش بازداشت شده و از علت و محل نگهداری او اطلاع دقیق در دست نیست.

به گزارش مجذوبان نور پس از حمله‌ی تندروها به دراویش شهرستان گوار در شهریور سال ۱۳۹۰ تعدادی از آنها طی حکمی از سوی دادگاه انقلاب شیراز به تبعید محکوم شدند.

محمدعلی شمشیرزن با حکم تبعید مادام‌العمر به بندعباس تبعید شده است.(منبع: مجذوبان نور)

news-package-5-5* مشاور فرهنگی سپاه: « مدیریت بسیاری از کانال‌های ضد انقلاب تلگرام با آقازاده‌هاست»

حمید رضا مقدم فر مشاور فرهنگی سپاه مدعی شد: «هیچگونه تردیدی در وابستگی کانال‌های تلگرامی ضدانقلاب به سرویس های اطلاعاتی بیگانه وجود ندارد و برخی از این کانال‌ها توسط برخی آقازاده‌ها اداره می‌شود که عمدتا در انگلیس و آمریکا و ترکیه هستند.» او برای این ادعای خود هیچ شاهد و مدرکی ارائه نکرده است. 

وی هم‌چنین مدعی شد که تکنیک جدید ضد انقلاب دروغ سازی از یک تکه کوچک از حقیقت است. به گفته وی مانند همان کاری که بی.بی.سی فارسی انجام داد اما این‌بار توسط کانال‌های تلگرام و در فضای مجازی.

مقدم‌فر قوه قضاییه را هدف اصلی دشمن دانست. (منبع: میزان)

news-package-5-6*تلاش معاون امور زنان وزارت ورزش برای امکان حضور زنان در ورزشگاه‌ها

فریبا محمدیان معاون امور بانوان وزارت ورزش در خصوص حضور زنان در ورزشگاه‌ها گفت: «این موضوع قطعا یکی از پرونده‌هایی‌ست که وزارت ورزش روی آن فعالیت می‌کند. یکی از طرح‌هایی که داریم همین است که خانواده‌ها بتوانند در برخی از رشته‌های ورزشی شاهد مسابقات در استادیوم باشند.»

او هم‌چنین با استقبال از لژیونر شدن «مائده برهانی» والیبالیست ملی‌پوش ابراز امیدواری کرد این اتفاق بازهم برای ورزشکاران زن ایرانی اتفاق بیفتد.

در روزهای گذشته علیرضا منصوریان سرمربی تیم استقلال تهران  در دفاع از حضور بانوان در استادیوم‌ها گفته بود تا زمانی که بانوان به تمرینات می‌آمدند ادبیات هوادار فرق می‌کرد.  (منبع: روزنامه شهروند)

*افزایش تصادفات ساختگی

علی بخشی مدیر ستاد بحران سازمان پزشکی قانونی با بیان اینکه چندسالی‌ست که پزشکی قانونی با معضل تصدفات ساختگی روبه‌روست گفت: «در سال‌های اخیر میزان مواردی از تصادفات ساختگی که پزشکی قانونی به آن پی برده است و به مراجع قضایی اطالاع داده شده افزایش داشته است.»

به گفته وی گاهی این تصادفات ساختگی با تبانی راننده و مصدوم صورت می‌گیرد تا از بیمه پول بگیرند و برخی برای گرفتن دیه خود را جلوی ماشین می‌اندازند. (منبع: ایسنا)

news-package-5-7*کیانوش عیاری: «هیچ فیلمی نمی‌سازم که درآن خانم‌ها روسری به سر داشته باشند»

کیانوش عیاری کارگردان با سابقه سینما در واکنش به مخالفت با حضور آخرین ساخته‌اش در جشنواره فیلم فجر گفت: «هیچ فیلمی نمی‌سازم که درآن خانم‌ها روسری به سر داشته باشند.» در آخرین ساخته سینمایی کیانوش عیاری به نام «کاناپه» بازیگران زن فیلم کلاه گیس به سر دارند که این موضوع باعث حذف این فیلم از جشنواره فیلم فجر شده است.

به گفته محمد حیدری دبیر جشنواره تصمیم درباره این فیلم با مقامات بالاتر است. فیلم قبلی کیانوش عیاری با نام «خانه پدری» بعد از گذشت چندین‌سال از اتمام ساخت آن اجازه نمایش پیدا نکرده است. (منبع: عصر ایران)

* سازمان ثبت احوال: هرساعت ۲۰ طلاق رخ می‌دهد

براساس آمارهای اخیر سازمان ثبت احوال کشور در نه ماه ابتدای امسال ۱۳۵ هزار طلاق در کشور ثبت شده که در این میان تعداد قابل توجهی از زوجین پیش از فرارسیدن سالگرد ازدواج از یکدیگر جدا شده‌اند.

به تعبیری هر ساعت ۲۰ نفر در کشور به دلایل مختلف وارد گروه مطلقین می‌شوند. براساس آمار منتشر شده تا سال ۱۳۹۴ بیش از ۱۹ هزار نفر از دخترانی که طلاق گرفته‌اند زیر ۲۰ سال سن داشتند.

بیشترین آمار سال جاری اما مربوط به دخترهای بین ۲۵ تا ۲۹ سال بوده است. (منبع: روزنامه کاروکارگر)

news-package-5-8*راهپیمایی کارگران معترض پلی‌اکریل و ادامه تحصن کارگران در سرما

حدود ۶۰۰ نفر از کارگران کارخانه پلی‌اکریل اصفهان با تجمع مقابل استانداری اصفهان خواهان مذاکره با مسوولان بودند که با بی‌توجهی مسولین استانداری مواجه شدند و بعد از ساعاتی در خیابان‌های اطراف استانداری و به سمت دفتر مرکزی این کارخانه راهپیمایی کردند که نیرو‌های انتظامی کارگران معترض را متفرق کردند و هفت نفر از آنها را به مدت یک روز بازداشت کردند.

به گفته این کارگران شش ماه است که دستمزدهایشان پرداخت نشده و نه استانداری و نه کارفرما حامی آنان نیست. همچنین ۵۰ نفر از کارگران کشت وصنعت مهاباد که ۱۶ ماه است حقوقی دریافت نکردند بعد از گذشت ۳۸ روز در سرمای فراوان و زیر چادر به تحصن خود جلوی این مجتمع ادامه می‌دهند.

به گفته این کارگران نیروی انتظامی آنها را مجبور به جمع کردن چادرهایشان کرده است. (منبع: ایلنا)

*کشتار سالانه ۷۰۰ هزار پرنده مهاجر در ایران

به گزارش روزنامه قانون از یک میلیون پرنده مهاجر که هرساله به شمال ایران مهاجرت می‌کنند ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار پرنده مهاجر شکار و یا نسل‌کشی می‌شوند.

به گفته بسیاری از فعالان محیط‌ زیست با اشاره به اینکه در فصل سرما میلیون‌ها پرنده مهاجر بنا به شرایط آب‌وهوایی به ایران مهاجرت می‌کنند می‌گویند این تالاب‌ها به‌جای آنکه پناهگاه پرندگان باشد بدل به قتل‌گاه آنها کرده است.

کارشناسان معتقدند که قوانین مربوط به شکار کافی نیست و باعث تغییر شرایط نشده است. (منبع: روزنامه قانون)

news-package-5-9*چهل ضربه شلاق برای یک خبرنگار

۲۵ خرداد سال جاری یکی از خبرنگاران نجف‌آبادی، خبری را با مضمون توقیف ۳۵ دستگاه موتورسیکلت دانش‌آموزان یکی از هنرستان‌های این شهر منتشر کرد که باتوجه به جوابیه نیروی انتظامی که در آن تعداد این وسایل نقلیه ۸ دستگاه عنوان شده بود، وی با شکایت نیروی انتظامی محکوم به چهل ضربه شلاق می‌شود.

ابوالفضل ابوترابی، نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس در واکنش به خبرشلاق خوردن یک خبرنگار دراین شهرضمن تایید این خبر از مسوولان خواست تا انتقادپذیرتر باشند.

بعد از صدور حکم شلاق برای این خبرنگار، رایزنی‌های گسترده‌ای صورت گرفته و قرار بود با توجه به تعهد کتبی خبرنگار مربوطه، از اجرای این حکم جلوگیری شود. اما صبح پانزدهم دی ماه سال جاری، این فرد در منزل خود دستگیر و حکم شلاق برای او اجرا شده است. (منبع: روزنامه اعتماد)

*دستگیری هفت مدیر سایت‌های شرط‌‌ بندی در گیلان

سرهنگ ایرج محمد‌خانی رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات گیلان گفت: «عاملان راه اندازی ۷ تارنمای قمار و شرط بندی اینترنتی نتایج مسابقات ورزشی به ویژه فوتبال که در شهرستان های رشت، لاهیجان، سیاهکل، تالش، ماسال و رضوانشهر اقدام به قمار می کردند، دستگیر شدند.»

وی از تحویل مدیران این سایت‌ها به مقامات قضایی خبرداد.

براساس قوانین مجازات اسلامی  شرط بندی در مسابقات ورزشی به هرشکل جرم محسوب می‌شود با این‌حال  در سال‌های اخیر تعداد سایت‌های شرط بندی مسابقات ورزشی در ایران افزایش چشم‌گیری داشته است.(منبع: میزان)

news-package-5-10*متهم شدن زوج گالری‌دار به اقدام علیه امنیت ملی

کارن وفاداری و آفرین نیساری زوج دوتابعیتی ایرانی ـ آمریکایی زرتشتی در دادسرای شهید مقدس زندان اوین با اتهامات امنیتی تفهیم اتهام شدند.

این زوج متهم به جذب و معرفی جاسوس و اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و هم‌چنین نمایش و فروش آثار هنری مغایربا موازین اسلامی متهم شده‌اند. آفرین نیاسی مدیرمسئول گالری «آن» و همسرش کارن وفاداری در‌تاریخ ۳۰ تیرماه ۱۳۹۵ توسط سپاه ثارالله دستگیر شدند.

چندی پیش ۲۰۰ هنرمند تجسمی با انتشار بیانیه‌ای خواستار اطلاع‌رسانی درباره وضعیت این زوج شده بودند. (منبع: هرانا)

*هشدار گزارشگر ویژه حقوق بشرسازمان ملل درباره جان زندانیان دراعتصاب غذا

گزارشگران ویژه حقوق بشر درسازمان ملل متحد در امور ایران با انتشار بیانیه‌ای نسبت به خطر مرگ زندانیان سیاسی در اعتصاب غذا و یا زندانیانی که به تازگی اعتصاب غذای خود را پایان داده‌اند هشدار داد.

عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران و میشل فرست گزارشگر ویژه وضعیت مدافعان حقوق بشر و رولاند آژوی گزارشگر کارگروه سازمان ملل در بازداشت‌های خودسرانه در این بیانیه به وضعیت بحرانی چندین زندانی عقیدتی در اعتصاب غذای طولانی در ایران هشدار داده‌اند. (منبع :شورای حقوق بشرسازمان ملل)

news-package-5-11*نایب رییس مجمع کارگران تهران: «کارگران از حقوق بنیادین محرومند»

عبدالله وطن‌خواه، نایب رییس مجمع کارگران تهران با اشاره به الحاق ایران به مقاوله‌نامه سازمان جهانی کار گفت: « کارگران ایران از حقوق بنیادین و اولیه محرومند و ساختار روابط کار در کشور ما به گونه‌ای است که حاصل مبارزات تاریخی کارگران نادیده گرفته شده، لذا پیوستن به یک مقاوله نامه جانبی نمی‌تواند چاره‌ساز باشد.»

به اعتقاد این فعال کارگری تا زمانی که تشکل‌های آزاد و مستقل وجود نداشته باشد اجرای این تعهدات بین‌المللی محلی از اعراب ندارد و پیوستن دولت به این مقاوله صرفا نمایش تبلیغاتی در مجامع جهانی‌ست. (منبع: ایلنا)

*دادستان تهران: اتحادیه‌ها درخط مقدم مبارزه با بدپوششی هستند

جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران با بیان اینکه در نظام‌های دینی مانند جمهوری اسلامی نظم عمومی از مصادیق ارزش‌هاست و لباس و پوشش امری خصوصی تلقی نمی‌شود، به نقش مهم اتحادیه‌ها و اصناف اشاره کرد و گفت: «هنگامی که اتحادیه‌ها به فروشگاه‌های عرضه لباس مجوز می‌دهند، چرا پلیس و دستگاه قضا باید در بحث بدپوششی وارد عمل شوند؟»

وی هم‌چنین تاکید کرد که نظارت بر کار آرایشگاه‌ها را بسیارمهم است و این مطالبه‌یی ست که جز نیروی انتظامی و قوه قضاییه از اتحادیه آرایشگران نیز وجود دارد. (منبع: روزنامه آرمان)

news-package-5-12*رییس کمیته امداد امام خمینی: «کشور از کف فقر مطلق رد شده»

پرویز فتاح، رییس کمیته امداد امام خمینی که در برنامه گفتگوی ویژه خبری تلویزیون حضور یافته بود با اشاره به اینکه تعداد مستمری بگیران کمیته امداد و افراد تحت پوشش بهزیستی در کشور بیش از دومیلیون نفر هستند، رقم  پرداختی به هر خانواده را در ماه ۱۸۰ هزار تومان اعلام کرد.

فتاح اضافه کرد که ۶۰ درصد خانواده‌های تحت پوشش توسط زنان سرپرستی می‌شوند.(منبع: ایسنا)

 

*تجمع اعتراضی مردم شیراز به شدت گرفتن انتشار پارازیت

گروهی از مردم شهر شیراز در اعتراض به شدت گرفتن پخش پارازیت‌های ماهواره‌ای مقابل استانداری این شهر تجمع کردند. تجمع کنندگان خواهان رسیدگی مسئولان به شدت گرفتن انتشار پارازیت در شیراز وارائه پاسخ‌هایی شفاف و صریح در این خصوص بودند.

پیش ازاین استاندار فارس در واکنشی به بحث انتشار پارازیت در شهر شیراز، از تشکیل کمیته‌ای برای بررسی علمی و تخصصی موضوع خبر داده بود. به گفته یک وکیل دادگستری براساس قانون، وزارت بهداشت و سازمان حفاظت محیط زیست مکلف به پیگیری مساله پارازیت‌ها هستند.

پیش‌ترمعاون وزیر بهداشت گفته بود که پارازیت‌ها در ابتلای مردم به سرطان تاثیر دارند. درباره موضوع پارازیت‌ها بیشتر اینجا بخوانید.

rajanewsرجانیوز: صدا و سیما بر اساس «جوگیری» عمل می‌کند!

برخورد دوگانه‌ و گزینشی صداوسیما درحذف و سانسور شخصیت‌های سیاسی، حتی صدای رجانیوز، وب‌سایت وابسته به نیروهای تندرو را درآورد. این وب‌سایت در یادداشتی انتقادی با «جوگیری» خواندن عملکرد صداوسیما در خصوص نحوه پوشش خبرهای مربوط به درگذشت هاشمی رفسنجانی نوشت: «امروز اگر مردم از خود بپرسند بر اساس روایت چند روز گذشته صدا و سیما از هاشمی رفسنجانی، پس چرا او ۷ سال بود که حتی امام جمعه تهران هم نبود و در صدا و سیما هم عملا «قلیل التصویر» بود؟ حق دارند.»

بر اساس یادداشت این رسانه تندرو اولین اثر عملکرد صدا و سیمای دولتی ایران «اعتبار زدایی از آن رسانه» است. (منبع: رجا‌نیوز) سالهاست که صداوسیما عملا به عنوان نماینده تنها بخشی از مردم ایران فعالیت‌ می‌کند و برنامه‌های آن جمع کثیری از شهروندان را نادیده می‌گیرد.

*طنین شعار «یا حسین میرحسین» در مراسم تشییع پیکر هاشمی رفسنجانی

هزاران نفر از شرکت‌کنندگان در مراسم تشییع پیکر هاشمی‌ رفسنجانی با سر دادن شعارهایی خواستار پایان بخشیدن به حصرخانگی رهبران جنبش سبز شدند.

مردم با شعارهای «یا حسین میرحسین»‌ و «موسوی و کروبی آزاد باید گردنند» حمایت خود را از رهبران در حصر نشان دادند.

ماموران امنیتی نیز در واکنش چند نفر از شعاردهندگان را دستگیر کرد. این درحالی‌ست که سید محمد خاتمی به دستور مقامات از حضور دراین مراسم منع شده بود. دراین‌باره اینجا بیشتر بخوانید.

news-package-5-13*علی مطهری: «مساله حصرخانگی سران معترضان را زودترحل کنید»

علی مطهری، نایب رییس مجلس شورای اسلامی در واکنش به شعارهای مردم در مراسم تشییع پیکر هاشمی رفسنجانی مبنی برآزادی رهبران جنبش سبز در توییتر خود نوشت: «شعارهای مردم در تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نشان می‌دهد که مسوولین نظام باید زودتر مساله حصرخانگی سران معترضان سال ۸۸ را حل کند.»

میرحسن موسوی و مهدی کروبی رهبران جنبش سبز نزدیک به ۶ سال است که در حصر خانگی به سر می‌برند.

*برگزاری چندین تجمع اعتراضی کارگری

چهل وپنچ  نفراز کارگران شهر کوزان دراستان کرمانشاه در اعتراض به پرداخت نشدن حداقل پنچ ماه از حقوقشان مقابل شهرداری این شهر تجمع کردند.

این کارگران در واحدهای خدماتی وفضای سبز شهرداری کوزران بصورت قراردادی مشغول به کار هستند. همچنین حدود ۲۰۰ نفر از کارگران کارخانه سنگ‌ پشم واقع در جاده کرج در اعتراض به عدم دریافت حقوق ۲ ماه گذشته خود مقابل این کارخانه تجمع کردند.

بیش از ۵۰۰ کارگر کارخانه هپکو اراک نیز با تجمع چند روزه در محوطه این کارخانه خواستار پرداخت دست‌کم ۵ ماه حقوق معوقه و تعیین تکلیف سهام‌دار اصلی این کارخانه شدند. (منبع: ایلنا)

news-package-5-20*دبیرجشنواره موسیقی فجر: رسانه ملی قدمی برای موسیقی ایرانی برنمی‌دارد

حمیدرضا نوربخش، دبیرجشنواره موسیقی فجر درگفتگویی با خبرآنلاین گفت:« اساسا یکی از معضلات ما، چالش جدی در حوزه موسیقی ایرانی است. ما نتوانسته‌ایم در این حوزه چهره‌های زیادی را معرفی کنیم چون بسترش را نداشته‌ایم. در عرصه موسیقی ایرانی کسانی که بتوانند در مقیاس موسیقی پاپ مخاطب داشته باشند اندک‌اند. برای اینکه ارتباط جامعه با موسیقی سنتی ایرانی کم‌رنگ است. چون رسانه ملی ما کوچکترین قدمی در جهت معرفی این نوع موسیقی برنداشته و سطحی‌نگر است.»  نمایش ساز و گروه‌های موسیقی در تلویزیون ایران ممنوع است.(منبع: خبرآنلاین)

به علاوه صداوسیما از هنرمندان و گروه‌های موسیقی و نمایش کنسرت‌هایی که در شهرهای مختلف برگزار می‌شود حذر می کند و طی سالهای گذشته بسیاری از کنسرت‌های موسیقی به دلیل تهدید و فشار گروه‌های تندرو به هم خورده است. 

*انتقاد سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس از فراگیر شدن شکار در کشور

علی وقف‌چی، سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس با انتقاد از فراگیر شدن شکار در کشورگفت:«متاسفانه برخی تصور می کنند تمامی افراد برای شکار مجاز هستند و از این رو به شکار روی آورده و بی رحمانه به حقوق حیوانات تجاوز می کنند. درحالی که شکار فقط برای کسانی‌ست که از این راه امرار معاش می‌کنند نه برای تفریح»

وقف‌چی با یادآوری کشته شدن ۱۱۲ محیط‌‌ بان در مواجهه با شکارچیان افزایش مجازات شکارچیان غیرمجاز را خواستار شد. (منبع: دیده‌بان محیط‌زیست و حیات‌وحش)

news-package-5-15*آیت‌الله مکارم شیرازی: «حقوق‌های نجومی وجدان جامعه را جریحه‌دار کرده است»

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره معضل پراکنده‌کاری مسوولین در جامعه گفت: «دولت، دستگاه‌های اطلاعاتی و دادگستری جداگانه کار کرده و این در حالی است که مسئله حقوق‌های نجومی وجدان جامعه را جریحه‌دار کرده و مردم منتظر هستند به جایی برسد، ولی هنوز به جایی نرسیده است.»

وی هم‌چنین با انتقاد از مسوولینی که در انجام وظایف خود کوتاهی و کاهلی می‌کنند گفت: «بسیاری از پشت میزنشین‌ها بیکار هستند، عده‌ای بیکارهای نامرئی در جامعه هستند که فکر می‌کنند کار دارند.» (منبع: فارس)

*علی لاریجانی: «تجمع افراد سالخورده باعث خجالت ماست»

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تجمع اعتراضی بازنشستگان صنعت فولاد گفت: «باید مشکل بازنشستگان صنعت فولاد کشور که مقابل مجلس تجمع می کنند، حل شود. تجمع این افراد سالخورده باعث خجالت می شود.»

جمعی از بازنشستگان صنعت فولاد برای چندمین بار مقابل مجلس تجمع کردند. آنها خواستار انتقال صندوق بازنشستگی خود به صندوق بازنشستگی کشوری هستند. (منبع: خانه ملت)

untitled-1*دستگیری دختران موتورسوار در دزفول

فرمانده انتظامی دزفول گفت: «دو دختر هنجارشکن که از نبودن نیروی انتظامی سوء استفاده کرده و در اقدامی ناپسند و مخالف با ارزش‌های جامعه و انقلاب موتورسواری کرده بودند دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.»

به گفته سرهنگ علی الهامی انتشار تصاویر و فیلم موتورسواری این دختران باعث نگرانی و تاسف مسوولین شهر دزفول شده و با اقدامات گسترده نیروی انتظامی و بسیج و منابع مختلف خبری، هردو دختر موتورسوار شناسایی و دستگیر می‌شوند.  (منبع: ایرنا)

*هشتاد درصد ساحل‌ها در چنگ دریاخوارن

روزنامه وقایع اتفاقیه در گزارشی به پدیده «دریاخواری»‌ یا همان تصرف ساحل دریا پرداخته است. براساس آمارها حدود هشتاد درصد از سواحل ایران در شمال و جنوب توسط دریاخواران تصاحب شده و دولت یازدهم نیز مانند دولت‌های قبل در مبارزه با این پدیده موفق عمل نکرده است.

به گفته شهرام فداکار مدیرکل دفتر سواحل سازمان محیط زیست حدود ۷۸ درصد سواحل شمال کشور تصرف شده که ۲۸ درصد این تصرفات از سوی دستگاه‌های دولتی و ۱۰ درصد نهادهای دیگر حکومت است و ۲۴ درصد املاک شخصی و ۱۲ درصد شهرک‌های ساحلی.

به گفته معاون دریایی حفاظت محیط‌زیست کشور در استان هرمزگان بیشترین تصرفات در حریم ساحل از سوی دستگاه‌های دولتی درسال‌های گذشته صورت گرفته است. (منبع: روزنامه وقایع اتفاقیه)

news-package-5-16*شروط تلویزیون برای پخش مواضع سیدمحمد خاتمی

مرتضی میرباقری معاون سیمای جمهوری اسلامی درباره حذف سید‌محمد خاتمی ازمستندهای تلویزیونی تاریخ معاصر گفت: « نکته‌ای که وجود دارد این است که رسانه نیست که تعیین می‌کند چه کسی درآن حضور پیدا کند یا نکند. اگر کسانی که مسئولیت دارند و وزیر و وکیل‌اند همچنان مسیرشان به گونه‌ای باشد که خطوط قرمز و مصالح اصلی نظام را رعایت کنند و دشمن از آنها سوءاستفاده نکند، تریبون‌های ملی همچنان در اختیارشان است.»

اعتراض‌های زیادی به رییس صداوسیما در روز مراسم تشییع جنازه هاشمی رفسنجانی صورت گرفت. سید‌محمد خاتمی نیز از حضور دراین مراسم منع شده بود. (منبع: ایلنا)

*انتقاد روزنامه جمهوری اسلامی از صداوسیما

روزنامه جمهوری اسلامی در یادداشتی به انتقاد ازعملکرد شبکه دوم تلویزیون و توهین این شبکه به هاشمی رفسنجانی پرداخته است. در بخشی از این یادداشت آمده: «رسانه ملی اگرچه در روزهای اخیر تلاش زیادی برای جبران خطای خود درباره آیت‌الله هاشمی رفسنجانی کرد، ولی دیشب بار دیگر به رویه سابق خود برگشت و ظلم دیگری را بر ایشان روا داشت.»  به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی شبکه دوم سیما  دو روز پس ازمرگ هاشمی رفسنجانی در برنامه‌ای طبق روال سابق بیشترین توهین‌ها و تهمت‌ها را به وی نسبت داده است. (منبع: روزنامه جمهوری اسلامی)

news-package-5-17*رییس دیوان محاسبات کشور: «آمار فساد بالاست»

عادل آذر رییس دیوان محاسبات کشور با اشاره به اینکه فساد اقتصادی در کشور آمار بالایی دارد گفت:‌ «اگر دستگاه‌های نظارتی در کشور نبود این فساد تا ۱۰۰ برابر بیشتر می‌شد.»

وی با اشاره به اینکه گفتن این حرف که فساد در ایران سیستماتیک شده، تبعات فراوانی به دنبال دارد طرح این بحث‌ها را نادرست دانست و بزرگترین مشکل در خصوص فساد گسترده اقتصادی را حفره‌های قانونی یا به قول او «سیاه‌چاله‌های قانونی» دانست. (منبع: روزنامه اعتماد)

 

*مرگ تدریجی تالاب‌های کشور

روزنامه آرمان در گزارشی به ازبین رفتن تدریجی ۳۱ تالاب کشور پرداخته است. براساس این گزارش پس از بررسی ۸۴ تالاب مهم کشور تعداد ۳۱ تالاب به تدریج تمام یا قسمتی از مساحت مرطوب خود را از دست داده و به منشأ انتشار گرد و غبار تبدیل شده‌اند. در مجموع حدود ۵۸ درصد مساحت کل این تالاب‌ها از بین رفته و بستر آنها به خاک و نمک تبدیل شده است. براساس آمارها ۱۰۰ درصد مساحت تالاب‌های گاوخونی، جازموزیان و پریشان خشک شده است و ۹۰ درصد تالاب‌های هیرمند و صابری نیز خشک شده است. (منبع: روزنامه آرمان)

news-package-5-18عباس عبدی: شفاف شدن اختلافات نه تنها بد نیست بلکه خیلی هم ضروری است.

عباس عبدی، روزنامه نگار و تحلیلگر اصلاح طلب در گفتگو با خبرنگار سیاسی الف، در مورد اختلاف قوا و در پاسخ به سوالی مبنی براینکه عده ای اعتقاد دارند که مسایل و مشکلات بین قوا نباید علنی شود، در مقابل برخی هم معتقدند که باید این اختلافات شفاف شود، گفت: به نظر بنده شفاف شدن اختلافات نه تنها بد نیست بلکه خیلی هم ضروری است. در هر حال این اختلافات وجود دارد و فصل الخطاب و داور نهایی نیز مردم هستند. به همین دلیل باید از آنها مطلع باشند. ولی مساله نحوه شفاف شدن و طرح اختلافات است. با اظهارات شفاهی و غیر دقیق و به اصطلاح گتره‌ای نه تنها راه بجایی نمی‌بریم که بدتر هم می‌شود.

وی تصریح کرد: در همین اختلافات اخیر اگر دستگاه قضایی درخواسته‌ایی داشته که قابل تامین بوده و دستگاه‌های اجرایی برآورده نکرده‌اند باید آنها را به صورت شفاف، مکتوب و دقیق منتقل کند و اگر پاسخی نگرفت در اختیار افکار عمومی قرار دهد. نه این که رییس قوه بدون هیچ مستندی که قبلا ارایه شده باشد دیگران را خطاب قرار دهد. (منبع: الف)

*افزایش آمار کاربران اینترنتی عضو شبکه‌های اجتماعی در ایران

براساس آخرین بررسی‌های شاخص‌های ارتباطات کشور تا پایان سال گذشته شمسی ۶۵ درصد کاربران اینترنت در ایران عضو شبکه‌های اجتماعی هستند. آمارها نشان می‌دهد از سال ۹۲ تا پایان سال ۹۴ حضور کاربران در شبکه‌های اجتماعی ۲۰ درصد افزایش داشته است.

براساس این بررسی ۵۹ درصد کاربران اینترنتی در ایران به دنبال تفریح درفضای اینترنت هستند و ۷۱ درصد نیز ازاینترنت برای ارتباطات استفاده می‌کنند. این تحقیق هم‌چنین می‌گوید ۷۴/۷ درصد کاربران بین سنین ۲۰ تا ۲۹ سال و ۲۷/۳ درصد بین سنین ۵۰ تا ۸۹ سال هستند. (منبع: مهر)

untitled-1*اعتراض فیفا به اعدام در ورزشگاه‌های ایران

فدراسیون بین‌المللی فوتبال، فیفا، در واکنش به نامه اعتراضی سازمان حقوق‌ بشری ECPM فرانسه مبنی بر اعدام مجرمان در ورزشگاه‌های فوتبال ایران و درخواست برای محرومیت فوتبال ایران،  درنامه‌ای اقدامات ایران را محکوم کرد و از انجام مذاکره در خصوص اعدام در استادیوم‌ها با فدراسیون فوتبال ایران درآینده نزدیک خبر داد.

فیفا اخیرا دراساسنامه خود بندی اضافه کرده که با تکیه بر موازین حقوق بشری درصدد برخورد با کشورهایی‌ست که ازاستادیوم‌های فوتبال به عنوان محل اعدام مجرمان استفاده می‌کنند که ایران نیز یکی ازاین کشورهاست. (منبع: ایسنا)

*رییس دفتر رهبر ایران: «امروز اداره دنیا در دست اراذل است»

محمد محمدی گلپایگانی، رییس دفتر رهبر ایران مدعی شد رهبران امروز دنیا شهوت‌ران و هوس‌ران و بولهوس هستند و انتخابات اخیر آمریکا را شاهدی بر این مدعا دانست.

وی که در جامعه الزهرا سخن می‌گفت با اشاره به اهمیت حجاب در بخش‌های مختلف جامعه گفت: «حکومت پهلوی می خواست نسل زنان را با ترویج فحشا و منکرات نابود کند؛ همین کاری که امروز دنیای استکبار انجام می دهد.» (منبع: ایرنا)

untitled-3*پلمب یک سالن به دلیل تک‌خوانی خواننده زن در اراک

مدیرکل ارشاد استان مرکزی با اشاره به مولودی خوانی خواننده زن در یکی از سالن‌های شهر اراک گفت: «با توجه به دغدغه‌های مردم شهر و امام جمعه این سالن پلمب شد و تا اطلاع ثانوی هیچ کنسرت موسیقی و یا مراسم مشابه برگزار نخواهد شد.»

درهفته‌های گذشته نیز از حضور ملانی آواسیان  نوازنده زن گروه بنیامین بهادری روی صحنه کنسرت ممانعت به عمل آمده بود.(منبع: ایلنا)