«بسته خبری هفته» عنوان ستونی است که به صورت هفتگی می‌توانید روی وب‌سایت کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران دنبال کنید. این ستون به مجموعه‌ای از خبرهای هفته می‌پردازد که اگر چه ممکن است به صورت مجزا در قالب مقاله یا خبر نیامده باشد، اما در شبکه‌های اجتماعی مطرح و یا به دلیل ماهیت خبری آن قابل توجه و تامل است، توسط رسانه‌های دیگر به آن پرداخته شده یا کمتر در میان خبرهای دیگر دیده شده است. شما می توانید خبرهای کوتاه و همچنین لینک به خبر، بیانیه‌ و گزارش‌های کمپین را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

news-package-8-31*واکنش تند نمایندگان مجلس به گزارش قالیباف درباره حادثه پلاسکو

قرائت گزارش حادثه ساختمان پلاسکو توسط محمدباقرقالیباف در صحن مجلس واکنش تند نمایندگان را درپی داشت. غلامعلی جعفرزاده نماینده شهر رشت در حین قرائت گزارش قالیباف به وی اعتراض کرد. موسوی لارگانی نماینده فلاورجان نیز با فریادهای خود در حین خواندن گزارش اعتراض خود را به شهردار تهران اعلام کرد.

فاطمه سعیدی نماینده مردم تهران هم گفت: «هنگام خروج ایشان از مجلس بارها خیرخواهانه به ایشان گفتیم از مردم عذرخواهی کنند اما متاسفانه امتناع کردند.» (منبع: ایسنا)

محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس هم در حساب توییتری خود نوشت: «گزارش شهرداری درباره حادثه پلاسکو دریک کلام نمایشی برای فرافکنی و گریز از مسوولیت‌پذیری بود»

news-package-8-1*روایت مرگ دانش‌آموز کول‌بری که زیربهمن ماند

روزنامه اعتماد درگفتگویی با پدر و معلم علی، دانش‌آموز ۱۸ ساله، به وضعیت سخت معیشت و زندگی شهروندان روستای بیوران علیای سردشت پرداخته است.

در بخشی از این گفتگو پدرعلی محمرزاده می‌گوید: «این نخستین باری بود که علی همراه با دوستانش برای کولبری به جاده زد. هنوز که هنوز است من و مادرش باورمان نمی‌شود که پسرمان توی جاده یخ زده. جثه‌اش ضعیف بود وتحمل سرما را نداشت. اگر می‌دانستیم، نمی‌گذاشتیم برود. خواهرش به ما خبر داد که رفته.»

علی محمدزاده به همراه ۱۵ کول‌بر دیگر به‌خاطر دریافت ۱۵۰ هزار تومان پول نقد تصمیم به کول‌بری در مناطق کوهستانی گرفتند و متاسفانه ۵ نفر از آنان جان خود را از دست دادند. (منبع: اعتماد)

*طوماراعتراضی جامعه دانشگاهی و دانشمندان آمریکا خطاب به ترامپ

بیش از ۹ هزار عضو هیات علمی، ۴۴ برنده جایزه نوبل، ۴۵ برنده دیگر جوایز معتبر جهانی و ۲۷۳ عضو آکادمی‌های علوم، مهندسی و هنر آمریکا، طوماری را در اعتراض به ممنوعیت‌های وضع شده بر سفر اتباع ایران و شش کشور دیگر امضا کرده اند.

در بخشی از طومار آمده است: «درسه سال اخیر، تنها از کشور ایران، بیش از ۳ هزار نفر در دانشگاه های آمریکا دکترا گرفته اند. دستور اجرایی رئیس جمهور همکاری با پژوهشگران چنین کشورهایی را محدود می کند.» (منبع: نیوزویک)

news-package-8-2*درخواست عفو بین‌الملل برای توقف اعدام یک کودک – مجرم درایران

سازمان عفو بین الملل در بیانیه ای خواهان توقف حکم اعدام یک کودک مجرم شد. به گفته این سازمان حمید احمدی، متهم است در ۱۷ سالگی مرتکب قتل شده و قرار است روز ۱۶ بهمن ماه اعدام شود.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «این سومین بار است که مسئولین با برنامه ریزی برای اجرای حکم اعدام حمید احمدی و انتقال او به انفرادی وی را در معرض رنج و آزار روحی شدید قرار داده اند. در هر دو بار گذشته مسئولین برنامه اعدام را در پی اعتراض‌های عمومی متوقف کردند.» (منبع: سازمان عفو بین‌الملل)

*انجمن پزشکی جهانی: «ایران به عدم رسیدگی پزشکی به زندانیان پایان دهد»

دربخشی از این نامه آمده است:«ممانعت ازدسترسی به خدمات پزشکی می‌تواند نوعی بدرفتاری، شکنجه یا دیگر رفتارهای غیرانسانی، ظالمانه یا اهانت آمیز باشد که به روشنی تحت قوانین بین المللی حقوق بشر ممنوع است.»

در بخش دیگری از این نامه درمورد ضرب و شتم سیستماتیک زندانیان توسط نگهبانان زندان، مورد توهین لفظی و جنسی قراردادن آنها، به ویژه هنگام انتقال این زندانیان به بیمارستان و دادگاه، اعتراض کردند. (منبع: انجمن پزشکی جهانی)

news-package-8-3*مسعود پزشکیان: «هیچ‌کس بیشترازخاتمی، موسوی وهاشمی به این نظام خدمت نکرده است»

مسعود پزشکیان نایب رییس مجلس شورای اسلامی با بین اینکه باید قدر کسانی را که در مملکت تلاش کرده‌اند بدانیم گفت: «آیا کسی از هاشمی، خاتمی و موسوی بیشتر به این نظام خدمت کرده است. این افراد همگی عیب‌هایی هم داشته‌اند اما قطعاً نکات مثبت فراوانی نیز داشته‌اند. نمی‌گوییم که این افراد هیچ عیب و نقصی نداشته‌اند، همه عیب دارند اما هرچه در چنته داشتند، برای مردم و انقلاب گذاشتند.

وی هم‌چنین با انتقاد از دیدگاه‌های افراطی موجود در فضای سیاسی کشور ادامه داد: «این سوال به ذهن خطور می‌کند که در این مملکت چه کار کرده‌ایم که هر کسی که به میدان می‌آید و یک دوره رییس‌جمهور می‌شود یا رییس مجلس می‌شود، بلافاصله به ضد نظام و جمهوری تبدیل می‌شود.» (منبع: ایلنا)

*معاون وزیر اقتصاد: «طلب دولت از امیرمنصور آریا در قوه قضاییه بلوکه شد»

میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی معاون وزیر اقتصاد  گفت: «ما چهار شرکت به فردی که موسوم شد به پرونده سه هزار میلیاردی، امیر منصور آریا فروختیم. پیش از دولت یازدهم قوه قضاییه روی این پرونده دست گذاشت ومدیریت اموال گروه امیرمنصور آریا را در دست گرفت به این ترتیب سالیان سال است ما مطالبات خود را از آنها نگرفته‌ایم. فرد مورد نظر در پرونده سه هزار میلیاردی به دولت بدهکار است؛ یا بدهی دولت را بپردازید یا دست کم اجازه دهید سهم خود را بفروشیم.»

به گفته وی رقم طلب دولت چیزی نزدیک به ۴۰۰ میلیارد تومتن است. پرونده اختلاس سه‌هزار میلیارد تومانی با اجرای حکم اعدام امیرمنصور آریا در سال ۹۳ ختم شد اما از آن تاریخ دولت موفق به وصول مطالبات خود در این پرونده نشده است. (منبع: اعتماد)

news-package-8-4*اهواز آلوده‌ترین شهر ایران

حیاتی نماینده استان خوزستان درشورای‌عالی استان‌ها با اشاره به ادامه آلودگی هوا و جولان ریزگردها از مسئولان مربوطه خواست با راهکارهای علمی و مداوم نسبت به آلودگی هوای شهر اهواز کمک کنند .

به گفته وی اقدامات صورت گرفته تا امروز مقطعی بوده و مشکل آلودگی هوای اهواز هم‌چنان پابرجاست که علاوه بر آسیب‌های جدی که به سلامتی شهورندان وارد آمده‌ست باعث مهاجرت مردم این شهر به شهرهای دیگرهم شده است.

این مقام مسوول درادامه گفت: «با توجه به وجود منابع انرژی و پالایشگاه ها در سطح استان، تجهیزات اطفاء حریق و خدمات ایمنی در مراکز شهرداری ها خدمات عمومی و پالایشگاهی نیز بسیار محدود است.» (منبع: میزان)

*هشدار فرمانده ناجا به رانندگان سرنشینان بدحجاب خودروها

حسین اشتری فرمانده ناجا با اشاره به اجرای طرح‌های ارتقاء امنیت اخلاقی و اجتماعی گفت: «با افرادی که که شئونات اسلامی را در داخل خودروها نیز رعایت نمی‌کنند، برخورد خواهد شد.»

فرمانده ناجا هم‌چنین ازافزایش جرائم درفضای مجازی خبرداد و گفت: «چگونگی نحوه ادامه فعالیت تلگرام در کشور در شورای عالی فضای مجازی مطرح و تصمیمات نهایی در رابطه با چگونگی ادامه فعالیت در این فضا اتخاذ خواهد شد.» (منبع: افکارنیوز)

news-package-8-5*نامه گلایه‌امیز نماینده زرتشتیان درمجلس خطاب به دبیرعالی امنیت ملی

نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب به دبیر شورای عالی امنیت ملی از طرح سخنان ناروا در مورد زرتشتیان پیش و پس از برگزاری جشن سده اعتراض کرد و خواستار جلوگیری از طرح سخنان تفرقه افکنانه، غیرقانونی و غیراخلاقی در این زمینه شد.

در بخشی از این نامه آمده است: «آنچه  امسال رخ داد، همه را به حیرت فرو برد که چگونه مصوبات شورای عالی امنیت ملی که برای همگان لازم الاجرا است، توسط برخی از مسئولین زیر پا گذاشته می شود.

این افراد درشت گوی از آن فراتر هم رفته، با توهین و افترا، زرتشتیان قانون مدار را از تربیون های رسمی مورد هجوم قرار می دهند.» (منبع: هفت‌صبح)

*تولد نوزاد در بیابان‌های اطراف پایتخت

مادری که به همراه نوزاد تازه متولد شده‌اش در بیابان‌های اطراف تهران بیهوش و رها شده بودند توسط یکی از شهروندان به بیمارستان منتقل شدند و نوزاد که حدود ۹ ساعت بدون لباس تقریبا منجمد شده بود در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و زنده ماند.

این زن جوان که اعتیاد به موادمخدر دارد بعد از اینکه از محل زندگی خود در بیان‌های اطراف تهران به قصد رفتن به بیمارستان و وضع حمل خارج می‌شود مجبور به وضع حمل در بیابان می‌شود و بعد از به دنیا آمدن نوزاد تا ساعت‌ها در سرمای شدید بیابان  بیهوش به کناری می‌افتند.

مسایل و مشکلات ناشی از حاشیه‌نشینی و فقر و اعتیاد در ماه‌های گذشته به یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی اجتماعی و سیاسی بدل شده است. اخبار مربوط به گورخواب‌های حاشیه تهران نمونه‌یی از این وقایع است. (منبع: جام‌جم)

news-package-8-6*ایلام؛ پایتخت خودکشی ایران

حمدالله بیگی نماینده ایلام در شورای عالی استان‌ها گفت : «ایلام رتبه اول خودکشی و پایتخت خودکشی‌های کشور به شمار می‌رود.» وی با بیان اینکه استان ایلام دارای چندین سد آبی‌ست  یکی از اساسی‌ترین مشکلات این استان را مسئله آب‌شرب  و کمبود آب برای کشاورزان دانست.

این مقام مسوول ایلام را استانی محروم خواند که فقر و بیکاری درآن بیداد می‌کند و گفت: «کشاورزانی که بیش از ۴۰۰ سال روی املاک پدری خود کشاورزی کرده‌اند هم اکنون توسط منابع طبیعی از ادامه کار کشاورزی منع شده‌اند که این موضوع بیکاری را در استان ایلام دوچندان کرده است.» (منبع: ایلنا)

*پخش ویدیو موسوم به اعترافات مدیر کانال تلگرامی «گارد جاویدان»

وزرات اطلاعات درخبری اعلام کرد: «مجموعه‌ای از کانال‌های تلگرامی وابسته به جریان ضد انقلاب که قصد نفوذ و شبکه‌سازی ‌در داخل کشور را داشتند با هوشمندی سربازان گمنام امام زمان (عج) تحت ضربه اطلاعاتی قرار گرفتند.»

برپایه این خبر وزارت اطلاعات ادعا کرده که این شبکه در تلگرام «گارد جاویدان» نام داشت که به محافل ضدانقلاب خارج نشین متصل بوده است. در زیر مجموعه این کانال تلگرامی به تعداد استان‌های کشور، گروه‌های تلگرامی ساخته شده بودند که با هدف فریب و عضوگیری از میان کاربران تلگرام در سراسر کشور فعالیت می‌کردند.(منبع: فارس)

در همین‌حال باشگاه خبرنگاران جوان اقدام به پخش ویدیویی موسوم به اعترافات اعضای این گروه تلگرامی کرده است.


*خودسوزی یک راننده دراتوبوسرانی کرج
news-package-8-7

راننده اتوبوس کرجی که از تغییر وضعیت شغلی خود به شدت معترض بوده و قبلاً هم در چندین نوبت اعتراض خود را به سازمان اعلام کرده بوده، بعد از آن که توجهی از طرف مجموعه نمی شود با مراجعه به سازمان اتوبوس رانی کرج در میدان استاندارد اقدام به خودسوزی می کند.

هنگامی که این فرد با مواد آتش زا (بنزین) خود را شعله ور می کند جمعی از همکاران به سرعت اقدام کرده و آتش را خاموش می کنند و فرد آسیب دیده را به بیمارستان منتقل می شود.

گفتنی است دلیل اصلی این اقدام عدم توجه سازمان مربوطه به مطالبات و وضعیت شغلی این راننده اتوبوس ذکر شده است. در هفته گذشته یک نانوای اهل اردبیل نیز در اعتراض به وضعیت بد اقتصادی اقدام به خودسوزی کرده بود. (منبع: تیتریک)

*اخراج ۲۰۰ کارگر کارخانه «روغن‌نباتی» زنجان

از زمان واگذاری شرکت روغن نباتی جهان به بخش خصوصی از سه سال پیش به بهانه‌های مختلف این کارخانه در آستانه تعطیلی قرار گرفته و نیروهای آن تعدیل شدند و این بار نوبت به ۲۰۰ کارگر رسیده است. کارگران اخراج شده با تجمع مقابل استانداری زنجان خواستر رسیدگی به وضعیت خود شدند، بسیاری ز این کارگران نزدیک به یک سال است که حقوقی دریافت نکردند.

به گفته کارگران این شرکت بیش از ۵۰۰ نفر نیرو داشت اما تعداد نیروهای آن به ۲۵ تا ۳۵ نفر آن هم فقط در حد نگهبان برای شرکت باقی ماندند. کارخانه روغن نباتی جهان با بیش از۵۰ سال فعالیت از بزرگترین و قدیمی‌ترین کارخانجات تولید روغن در ایران است.(منبع: تسنیم)

news-package-8-8*محسنی آژه‌ای: «نظام می‌توانست با سران فتنه مثل افراد یاغی برخورد کند»

معاون قوه قضاییه با بیان اینکه باید ضربه وارده به نظام در سال ۸۸ مدنظر قرار بگیرد،مدعی شد: «عده‌ای بسیار ساده از فتنه سال ۸۸ می‌گذرند و آن را تنزل می‌دهند. این فتنه جرم بود و بزرگترین گناه بود. حتی می‌شد در مورد آنها مثل افراد یاغی برخوردکرد اما نظام با سعه صدر با آنها رفتار کرده است.»

وی که در جمع نیروهای اطلاعات سپاه درباره نفوذ سخن می‌گفت با اشاره به شیوه‌های جدید نفوذ ادعا کرد: «امروز نفوذ درکنار حکومت و رییس است و این نفوذ عمروعاصی‌ست یعنی نمی‌توان به فرد نفوذی انتقادی وارد کرد چون امنیت دارد.»

وی فرزندان مسوولین نظام و شهوت را دوعامل مهم در شیوه‌های نفوذ در مسوولین عنوان کرد. (منبع: میزان)

*بازداشت یک شهروند بهایی به دلیل مشارکت درخیریه کودکان کار

هاله غلامی شهروند بهایی شهر تهران به دلیل مشارکت در تشکیل خیریه به نفع کودکان کار توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. ماموران امنیتی پس از بازداشت وی ، محل زندگی او را تفتیش کرده و موبایل‌ها ، تبلت‌ها را با خود ضبط کردند.

خانم هاله غلامی از جمله فعالان حمایت از کودکان کار و بی سرپرست می باشند که در منطقه شهر آرای تهران بازداشت شده اند.

هم‌چنین شعله رام و شایان رحیمی دوشهروند بهایی ساکن شهر زاهدان پس از تفتیش محل کسب آنان ،توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند.به گفته یک منبع نزدیک به این خانواده بهایی ، هر دو این افراد برای اولین بار بازداشت شده اند و ماموران امنیتی اعلام کرده اند که اتهام آنان ” اقدام علیه امنیت ملی” بوده است. (منبع: بهایی‌نیوز)

درباره فشارهای موجود برجامعه بهاییان در ایران اینجا را بخوانید.

news-package-8-9*فائزه هاشمی: «مبارزه برای حقوق زنان دائمی‌ست»

فائزه هاشمی رفسنجانی نماینده مردم تهران درمجلس پنجم شورای اسلامی گفت: «در مسائل زنان، اصولگرا و اصلاح طلب نداریم و مردان تقریبا همه متحجرند و تا زمانی که خانم ها نباشند و مبارزه و تلاش نکنند معمولا چیزی به دست نمی آید. یعنی مبارزه برای حقوق زنان دائمی است و همیشه باید ادامه داشته باشد.»

فائزه هاشمی که در درنشست هم اندیشی نمایندگان ادوار زن مجلس حضور یافته بود گفت: «زمانی که قراراست گفت وگوی ملی داشته باشیم باید  قانون را شاخص و ملاک قرار دهیم تا برخوردهای شخصی و سلیقه‌یی با اصلاح‌طلبان صورت نگیرد.» (منبع: ایرنا)

*نبود نگاه حمایتی از مردم در اصلاحیه قانون کار

اکبر شوکت، عضو هیئت امنای سازمان تامین اجتماعی با انتقاد از اصلاحیه قانون کار گفت: «نگاه اصلاحیه قانون کار یک نگاه حمایتی و پشتیبان مردم نیست و تنها نگاه حمایتی به بخش تولید شده این درحالی‌ست که قانون کار به منظور حفظ و کرامت و شأن انسان‌های مشغول به کار وضع شده است.»

وی با تاکید بر مشکلات اصلاحیه قانون کار بین کرد: «مشکل جامعه کارگری قانون کار نیست، بلکه عدم اجرای این قانون است.»

به گفته اکبر شوکت  هم اکنون از ظرفیت‌های تشکل‌های کارگری به هیچ عنوان استفاده نمی‌شود واین بی توجهی از سوی دولت‌های مختلف وجود داشته است و همه دولت‌ها در این زمینه مشکل دارند.(منبع: مهر)

*ناایمن بودن ۴۰ درصد ساختمان‌های خیابان جمهوری تهران

رییس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: «درحال حاضر حدود۴٠ درصد ساختمان‌های خیابان جمهوری ناایمن هستند و باید ایمن‌سازی شوند.»

به گفته اسماعیل نجار طبق تصمیم اتخاذ شده در نشست مشترک مسوولان مرتبط با حوادث، ساختمان‌های ناایمن شهر تهران برای ایمن سازی رتبه‌بندی می‌شوند. اسماعیل نجار گفت: «این ساختمان‌ها پس از رتبه‌بندی، به صورت اولویت‌بندی شده برای ایمنی‌سازی در دستور کار قرار خواهند گرفت.»

پس از حادثه تلخ ساختمان پلاسکو که منجر به کشته شدن آتش‌نشانان و چند تن از کسبه این ساختمان شد، هراس از تکرار این حادثه در ساختمان‌هایی با عمر بالا شدت گرفته است. (منبع: روزنامه اعتماد)

news-package-8-10*سقوط شهروند نابینای ورامینی از پل به دلیل قصور شهرداری

شهروند نابینای اهل ورامین  به علت عدم ایمن سازی و ممنوع کردن ورود به یک پل نصفه شده عابر پیاده، از بالای پل سقوط کرد و متاسفانه دچار حادثه مغزی شد.

محمد‌رضا اسدی‌، معاون بهزیستی استان تهران دراین‌باره گفت: «پس ازدریافت گزارش کامل متوجه کوتاهی بارز و فوق‌العاده شهرداری در خصوص این حادثه شدیم. شهرداری ورامین قصد تعمیرات و عملیات اجرایی در میدان رازی شهرستان ورامین را در دست داشته و بدون توجه به ایمن سازی و ممنوع کردن ورود به پل عابر پیاده، نیمی از پل را به عرض طرف دیگر بلوار برداشته و همین امر باعث شد تا این شهروند نابینا از نیمه پل به پایین سقوط کند.» (منبع: ایسنا)

*وزیر کار: «انجمن روزنامه‌نگاران تهران کاملا قانونی‌ست»

علی ربیعی، وزیرکارواموراجتماعی  درباره انجمن روزنامه‌نگاران تهران گفت: «انجمن روزنامه‌نگاران تهران یک نهاد صنفی کاملا قانونی است و مراحل تشکیل آن نیز قانونی بوده است.»

وی با تاکید براینکه تمام مسایل حقوقی این انجمن بررسی شده و مشکلی برای فعالیت این انجمن وجود ندارد از آغاز به‌کار کانون سراسری این انجمن در آینده نزدیک خبرداد.

درهمین‌حال روزنامه کیهان در یادداشتی به انتقاد شدید از انجمن روزنامه‌نگاران و علی ربیعی پرداخته است و مدعی شده که افراد این انجمن «عده‌ای متخلف و حامی فتنه گران و براندازان نظام» هستند. (منبع: روزنامه شهروند)

news-package-8-11*درخواست از رییس‌جمهوری برای برخورد با استاندارآذربایجان‌غربی

رسول خضری نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس با تسلیت به خانواده های جانباختگان کوله بری  خطاب به رئیس جمهورگفت:«متاسفانه در چند روز گذشته استاندار آذربایجان غربی مردم حوزه انتخابیه بنده که ۸هزار مصدوم شیمیایی تقدیم انقلاب کرده و عشایر کرد این منطقه را قاچاقچی خوانده است.انتظار داریم که با استاندار آذربایجان غربی با شدت برخورد شود زیرا مردم این منطقه و کوله برانی که جان خود را از دست دادند شایسته چنین اتهاماتی نیستند.» رسول خضری پیش از این گفته بود که کولبرها “کارگرانی” هستند که از هیچگونه مزایای شغلی از جمله بیمه برخوردار نیستند.

در روزهای گذشته  ۱۶ کولبر در مرز سردشت زیر برف مدفون شدند که ۵ نفر از آنها جان خود را از دست داده‌اند. چند روز بعد نیز یک کول‌بر ۱۹ ساله در ارتفاعات پیرانشهر به دلیل ریزش بهمن جان خود را از دست داد. (منبع: میزان)

*آیت‌الله یزدی: «دشمن برای برگرداندن حوزه به دوران قبل از انقلاب برنامه دارد»

آیت‌الله یزدی عضو پیشین مجلس خبرگان ضمن نگرانی از وضعیت حوزه‌های علمیه در کشورمدعی شد: «اگر به تمام ارکان حوزه های علمیه توجه نداشته باشیم، طولی نخواهد کشید که برخی نادان، با اسم استقلال، حوزه را به حوزه قبل از پیروزی انقلاب بر می گردانند.»

او که درشورای سیاست‌گذاری حوزه انقلابی سخنرانی می‌کرد گفت: «نگرانی که در میان بسیاری از دلسوزان وجود دارد، این است که گویا روند عمومی حوزه، به گونه ای پیش می رود؛ که می خواهند، تحت عناوین خاص، حوزه را به دوران قبل از انقلاب برگردانده و روند عمومی حوزه را به سمت فراموشی ریشه های انقلاب حرکت دهند.» (منبع: خبرگزاری‌حوزه)

news-package-8-12*خطر تکرار فاجعه پلاسکو برای مدارس کشور

اسماعیل دوستی، عضو شورای شهر تهران از وجود ۵۵۰ مدرسه در بافت فرسوده و ناپایدار شهر تهران خبر داد وگفت:«من ۳ سال استاندار محروم‌ترین استان کشور بودم ولی مدرسه‌ای این‌گونه در این استان ندیدم.»

داریوش ورناصری مدیرکل نوسازی مدارس استان نیز گفت: «ازکل فضاهای آموزشی استان تهران، ۷۵ درصد در شرایط مناسب قراردارند و ۲۵درصد از مدارس فرسوده هستند که درشرایط بحرانی بوده و ازایمنی لازم برخوردار نیستند، همچنین فراوانی مدارس فرسوده در شهر تهران بیشتر است.»

براساس آمار ۳۰ درصد مدارس تخریبی کشور شامل ۱۶ میلیون متر مربع است که ۶ میلیون متر مربع فضای تخریبی و ۱۰ میلیون مترمربع فضای نیازمند مقاوم سازی است .این بدان معناست که یک سوم دانش آموزان در مدارسی مشغول تحصیل هستند که با ایمنی و استاندارد فاصله دارد. (منبع: فارس)

*طلاق‌های ثبت نشده؛ معضل اصلی زنان بی‌سرپرست

روزنامه «سیستان‌وبلوچستان» در یادداشتی به یکی از اصلی‌ترین معضلات زنان مطلقه این استان پرداخته است به نوشته این گزارش رواج طلاق محلی در استان و ثبت‌نکردن قانونی ازدواج و طلاق مشکلات و محرومیت‌های زیادی برای زنان مطلقه ایجاد کرده که مهم‌ترین آن محرومیت از حمایت‌های اقتصادی ازجمله یارانه است.

به نوشته این گزارش دلیل رواج چنین ازدواج‌هایی عمدتا مشکلات اقتصادی‌ست و وقتی که طلاق صورت می‌گیرد این زنان که در بسیاری از موارد سرپرست خانواده هم هستند از دریافت هرگون حمایت‌های مالی محروم می‌شوند. (منبع: روزنامه‌سیستان وبلوچستان)

news-package-8-13*تجمع اعتراضی سه هزار نفر از کارگران مجتمع «نی‌شکرهفت‌تپه»

کارگران مجتمع نی‌شکر هفت‌تپه که تعداد آنها تا ۳ هزار نفر برآورد شده است، در پنجمین روز خود شدت گرفت. به گفته این کارگران  تشدید اعتراضات کارگری در حالی ادامه دارد که طی‌ چند روزی که اجتماع صنفی کارگران مجتمع نی شکرهفت تپه از سر گرفته شده هیچ مقام دولتی پیگیر مطالبات آنها نبوده است.

هم‌چنین هزارنفر نفر از کارگران هپکو اراک و ۴۸۰ نفر از کارگران سیمان مسجد سلیمان نیز در تجمعات جداگانه‌یی خواستار رسیدگی به حقوق خود شدند. گفتنی‌ست که ۵۶۰ نفر از کارگران پست‌های فشارقوی برق نیز با تجمع مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. (منبع: ایلنا)

*شعار «قالیباف؛ استعفا، استعفا» درمراسم تشییع پیکر آتش‌نشان‌ها

درمراسم تشییع پیکر ۱۶ آتش نشان که در حادثه ساختمان پلاسکو جان خود رااز دست دادند، برخی با در دست داشتن پلاکاردهایی با نوشته «قالیباف، استعفا» و سردادن همین شعار در حین مراسم خواستار واکنش از سوی شهردار تهران بودند.

پس از حادثه پلاسکو بسیاری شهرداری تهران را مقصر اصلی وقوع این حادثه دانسته و خواستار استعفای شهردار شدند که تا کنون وی دراین زمینه هیچ اظهارنظری نداشته است.

پیش از این محسن سرخو از نمایندگان شورای شهر تهران نیز خواستار استعفای محمدباقرقالیباف از سمت شهرداری تهران شده بودند. (منبع: روزنامه آرمان)

news-package-8-14*هفتاد درصد مدارس روستایی وعشایری آسیب دیده است

علی کرد نماینده مردم خاش در مجلس با اشاره به آسیب هفتاد درصد از مدارس روستایی و عشایری گفت: «با وجود اینکه هواشناسی چند روز پیش از شروع بارندگی نسبت به جاری شدن سیلاب اخطاریه صادر کرد، جای تاسف دارد که مسئولان ستاد بحران استان نتوانستند تدابیر مناسب جهت مواجهه با سیل اتخاذ کنند.»

به گفته وی اکثر مدارس برثر آب‌گرفتگی غیرقابل استفاده هستند و آموزش و پرورش وسازمان نوسازی و تجهیز مدارس جهت جبران این خسارات و جلوگیری از عقب‌افتادگی تحصیلی دانش‌آموزان نسبت به تعمیر و بازسازی مدارس سیستان و بلوچستان با فوریت اقدام کنند. (منبع: تسنیم)

*از هر پنج ایرانی یک نفر درناامنی روانی به سرمی‌برد

علی ربیعی وزیر کار و امور اجتماعی از شیوع ناامنی روانی بین جمعیت ۱۵ تا ۶۴ سال خبر داد و گفت: «تحقیقات نشان می‌دهد ‌۲۳.۴درصد از افراد ۱۵ تا ۶۴ سال در طیفی از ناامنی روانی قرار دارند. یعنی از هر پنج نفر، یک نفر در این طیف است و وظیفه بهزیستی اینجاست که باید به این افراد خدمات بدهیم.متأسفانه در این طیف ناامنی روانی، زنان سهم بیشتری دارند و زنان تنها در این گروه، بیشترین آسیب را می‌بینند. شهرهای بزرگ تهران و کرج با اولویت بالا و بعد سایر شهرها سهم دارند.»

طبق مطالعات دانشگاه علوم‌پزشکی تهران در سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۰ میزان شیوع اختلال‌های روانی در میان ایرانیان در فاصله ۹ سال، ۶۰ درصد افزایش پیدا کرده و به اندکی بیش از ۳۴ درصد رسیده است. بحران اقتصادی، تغییر و تحولات سریع اجتماعی ونداشتن امید به آینده، از جمله عواملی هستند که به افزایش آمار اختلال‌های روانی در یک جامعه دامن می‌زنند. قبلا هم آمارها خبر از افسردگی ۲۵ درصدی ایرانی‌ها داده بود. (منبع: روزنامه وقایع اتفاقیه)

news-package-8-15*آیت‌‌الله بیات زنجانی: «حصر به زخمی بزرگ برای همه بدل شده‌ ست»

آیت‌الله بیات زنجانی در جمع گروهی از فرماندهان سابق جنگ با اشاره به موضوع حصر سران جنبش سبز گفت: «حصر به زخمی بزرگ برای همه مردم بدل شده، آقایان باید این پیام را دریافت کنند که رفع حصر در این روزها، بزرگترین نتیجه اش وفاق و همدلی همگانی خواهد بود. من صریحاً عرض می کنم که هیچ عملی به اندازه رفع حصر در این روزهای پر تلاطم منطقه، اتحاد و همدلی را بین مردم با حکومت شان تقویت نخواهد کرد.»

وی هم‌چنین از تلاش هاشمی رفسنجانی برای رفع حصر سران جنبش سبز یاد کرد و تاکید کرد که حصر خانگی غیرشرعی و غیرقانونی‌ست. (منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی بیات زنجانی)

*برگزاری تجمع کارکنان موسسه ثامن‌الحجج در شهرهای مختلف کشور

به دنبال برپایی تجمعات صنفی کارکنان موسسه ثامن الحج در نقاط مختلف کشور، گروهی از کارکنان این موسسه مالی به صورت جداگانه اما همزمان در دو استان گیلان وآذربایجان غربی مقابل ساختمان‌های استانداری تجمع کردند.

حدود ۹۰ کارمند در ۱۸ شعبه موسسه ثامن الحجج در گیلان و۷۸ کارمند در ۱۳ شعبه ثامن الحجج آذربایجان غربی دراین اجتماعات صنفی حضور داشتند، تمامی این افرادتقریبا از دی ماه سال گذشته تا خرداد ماه سال جاری که شعب ثامن الحجج تعطیل شده است، کار خود را از دست داده‌اند.

همچنین در روزهای دوم وششم بهمن ماه کارکنان این موسسه در استانهای کرمان و فارس بصورت جداگانه برای پی گیری مطالبات صنفی خود مقابل ساختمان استانداری های محل اشتغال خود دست به اعتراض زدند. تعداد کارکنان موسسه ثامن الحجج در سراسر کشور حدود ۲۷۰۰ نفر برآورد می‌شود که تا قبل از بحران اخیر این موسسه مالی در  ۴۷۰شعبه مشغول کار بودند، آنان تقریبا از یک سال پیش به دلایل متوقف شدن فعالیت این موسسه مالی از سوی شورای ‌عالی پول اعتبار، بانک مرکزی وقوه قضائیه تاکنون بلاتکلیف مانده‌اند.

این کارمندان پیش ازاین ۱۳ دی ماه  مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی تجمع کرده بودند و خواستار پاسخگویی مسوولان بودند.(منبع: ایلنا)

news-package-8-16*حکم زندان برای شش شهروند گچسارانی به اتهام توهین به رهبری

شش فعال سیاسی اهل روستای دیل گچساران دراستان کهکیلویه و بویراحمد جهت تحمل محکومیت حبس، روانه زندان گچساران شدند.

مجتبی پور حسن، عباس محمد صادق پور، مهران زکی نژاد، احسان ارشدی، محمدرضا مبارکی و عبدالله علیرضا نژاد، شش فعال سیاسی اهل روستای دیل از توابع گچساران در استان کهکیلویه و بویر احمد جهت تحمل دو سال حبس، روانه زندان شدند. این افراد سه سال پیش به دلیل چند دوره شعارنویسی  در روستای دیل و پخش اطلاعیه‌های درخصوص رفتار غیرقانونی و غیرانسانی حکومت در حوادث سال هشتاد وهشت، توسط وزارت اطلاعات دستگیر شدند. (منبع: هرانا)

*اعدام دو زندانی در ملاء‌عام

دو سارق مسلح طلافروشی در نیشابور صبح دیروز در ملاء‌عام به دار آویخته شدند. این دو متهم  مرداد سال ۱۳۹۳ به یک طلافروشی در نیشابور حمله کردند و حدود ۴ کیلوگرم طلا دزدیدند و هنگام فرار درازدحام جمعیت تیراندازی کرده و چندتن مجروح شدند.

قاضی پرونده نیز دو سارق مسلح ۲۲ و ۲۳ ساله طلافروشی را به اتهام ایجاد رعب و وحشت وسرقت مسلحانه محارب شناخت و به اعدام محکوم‌شان کرد. این حکم با اعتراض متهمان و وکلای مدافع‌شان به دیوان عالی کشور فرستاده شد اما حکم اعدام این دو تبهکار از سوی قضات تأیید شد.

به این ترتیب حکم دو سارق مسلح صبح دیروز در منطقه اسماعیل آباد شهرمشهد و با حضورمعاون دادستان و در ملاء‌عام به اجرا درآمد.(منبع: رکنا)

news-package-8-17*شش تالاب ایران در فهرست تالاب‌های در خطر نابودی

فرهاد دبیری معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: شش تالاب ایران در فهرست تالاب های در معرض تهدید مونترو قرار دارد .

فرهاد دبیری با بیان اینکه ۶ تالاب انزلی، شادگان، شورگل، دورگه سنگی_ یادگارلو، کمجان_ نیریز، هامون دهانه جنوبی و هامون صابری و هیرمند از ایران در فهرست تالاب‌های در معرض تهدید مونترو قرار دارند درباره برخی تلاش‌ها برای احیاء تالاب های کشور گفت:«تغییر الگوی کشت و آبیاری در مناطق حاشیه‌ای تالاب‌ها، توسعه معیشت‌های جایگزین، تخصیص حق آبه تالاب‌ها برخی از اقدام‌های صورت‌گرفته برای احیاء تالاب‌ها است.» به گفته وی تا کنون اعتبارات لازم برای انجام پروژه‌ها در سال جاری پرداخت نشده است. (منبع: مانا)

*تجمع اعتراضی دانشجویان کوی دانشگاه

دانشجویان خوابگاه‌های «امام‌علی» و«۱۶ کوی» دانشگاه تهران در اعتراض به برخی خواسته‌های صنفی و آموزشی در محوطه این دانشگاه تجمع کردند. برخی از دانشجویان سنواتی ساکن کوی دانشگاه تهران مشکلاتی در پرداخت شهریه خوابگاه داشتند. دانشجویان ساکن خوابگاه‌های «امام علی» و«شماره ۱۶» کوی دانشگاه تهران اعتراضات و درخواست‌هایی در دو حوزه صنفی و آموزشی داشتند.(منبع: ایسنا)

news-package-8-18*مرگ بیش از دوهزارنفر براثر سوء‌مصرف مواد مخدر درسال جاری

براساس آمارمنتشر شده از سوی سازمان پزشکی قانونی کشور در ۹ ماهه سال جاری ۲هزار و ۳۶۱ نفر به دلیل سوء‌مصرف موادمخدر درکشور جان خود را از دست داده‌اند. این آمار درمقایسه با سال گذشته نزدیک به ۴ درصد افزایش داشته است. براساس این آمار ۲هزار و ۱۰۳ نفر از این تعداد مرد و دیگران زن بوده‌اند.

آمار نشان می‌دهد استان‌های تهران، فارس و خراسان‌رضوی بیشترین آمار مرگ‌ومیر براثر مواد را داشته‌اند و ایلام و بوشهر کم‌ترین آمار را دارا هستند. حمیدرضا صرامی مشاور دبیرستاد مبارزه با مراد مخدر دلیل افزایش مرگ‌ومیرها براثر مواد را میزان بالای ناخالصی در مواد مخدر دانست. (منبع: ایرنا)

*دستگیری سیزده دختر و پسر در مهمانی شبانه بندرانزلی

محمد رحیمی مدیر روابط عمومی و ارتباطات دادگستری گیلان از ارسال گزارش دادستانی انزلی به دادگستری استان گیلان مبنی بر دستگیری چند زن و مرد در یک پارتی خبر داد. وی در توضیح این خبر گفت:  زن و ۷ مرد در پارتی شبانه در حالی که مشروبات الکلی مصرف کرده بودند، دستگیر شدند.از محل مقادیری مشروبات الکلی نیز کشف شد و برای این افراد پرونده قضایی تشکیل و به مراجع قضایی معرفی شدند.(منبع: دیارباران)

news-package-8-19*بیانیه سازمان عفوبین‌الملل درباره کیوان کریمی فیلم‌ساز محبوس دراوین

سازمان عفوبین‌الملل با انتشار بیانیه‌یی خواستار رسیدگی فوری پزشکی به کیوان کریمی فیلم‌ساز محبوس در زندان اوین شد. در این بیانیه به بیماری برونشیت آقای کریمی و هم‌چنین خون‌بالا آوردن‌های پی‌درپی ری در زندان اشاره کرده است.

کیوان کریمی در دسامبر سال ۲۰۱۳ بازداشت و ۱۲ روز بدون داشتن حق دسترسی به وکیل در سلول‌های انفرادی بود. او قبل از اینکه در اکتبر همان سال آزاد شود از طرف دادگاه انقلاب تهران به ۶ سال زندان به اتهام توهبن به مقدسات و ۲۲۳ ضربه شلاق به اتهام ارتباط نامشروع زنا محکوم شد. (منبع: سازمان عفو بین‌الملل)

*محکومیت دوباره خبرنگاران به جزای شلاق

مصطفی براری و آرش شعاع شرق، مسئولان دو سایت «گیلان نوین» و «گیلان نو» در دادگاه کیفری شهرستان رشت، با شکایت یکی از نمایندگان مجلس، به اتهامات «نشر اکاذیب» و «انتشار نشریه بدون پروانه»، به ترتیب به ۱۱۴ و ۴۰ ضربه شلاق محکوم شده اند.

در این پرونده با شکایت غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، نماینده رشت در مجلس، مسئولین سه سایت خزرآنلاین، گیلان نوین و گیلان نو بازداشت شدند. در بازجویی و بازپرسی هرسه نفربا هم بودند، اما پرونده مسئول سایت خزرآنلاین جدا و به شعبه دیگری فرستاده شد که ایشان از اتهامات تبرئه شد.(منبع: ۸دی)

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران و انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران، در بیانیه‌ای صدور حکم شلاق برای دو روزنامه‌نگار در گیلان را «غیرانسانی» خواندند و از مقام‌های جمهوری اسلامی خواستند که «هرچه سریع‌تر» به صدور احکام این چنینی علیه روزنامه‌نگاران پایان دهند.

news-package-8-20*نماینده مجلس خبرگان: «کسانی که پشت سر مردگان بدگویی می‌کنند عقده‌ای هستند»

آیت‌الله هاشم‌زاده هریسی نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری در رابطه به حملات به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پس از درگذشت وی گفت: «کسانی که پشت سر از دنیا رفتگان بدگوئی می کنند، به آداب و سنن اسلامی اعتقادی ندارند.

این ها اهل عقده اند، عقده ای هستند و عقده های خود را با بدگوئی می گشایند. اما هر چقدر هم که بد بگویند، یقین بدانند به زیان خودشان است.» (منبع: عصرایران)

*وزیر راه و شهرسازی: «۸۸۴ ساختمان شبیه پلاسکو داریم»

آخوندی وزیر راه وشهرسازی از وجود ۸۸۴ ساختمان ۱۰ و ۱۵ طبقه در جریان توسعه مسکن مهر خبرداد و گفت: «۳۱۹ بلوک ساختمانی در شهر پرند و ۵۶۵ بلوک ساختمانی در شهر پردیس وضعیتی مشابه پلاسک دارند و اگراتفاق مشابهی برای آنها رخ دهد با توجه به امکانات این شهرها بسیار سخت خواهد بود.»

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به حادثه تلخ پلاسکو این ماجرا را دلیلی برای بازخوانی زندگی مدرن در ایران می‌داند و نشان‌دهنده موقعیت خطیر زندگی مدرن در تهران است.(منبع: ایسنا)

news-package-8-21*فقر پوشش گیاهی مراتع معیشت بیش از نهصد هزار خانوار را تهدید می‌کند

مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل‌ها، سطح مراتع کشور را ۹۴ میلیون هکتار اعلام کرد ، گفت: «۵۶.۲ میلیون هکتار از مراتع به مراتع کم‌تراکم یا فقیر اختصاص دارد و این درحالی‌ست که حدود ۶۰ درصد استحصال آب باران در کشور و نفوذ آن به زمین توسط مراتع انجام می شود و معیشت ۹۱۶ هزار خانواده متکی به مرتع است.»

وی عمده‌ترین مشکل سازمان جنگل‌داری برای رفع این موانع را کمبود منابع مالی عنوان کرد. (منبع: همشهری)

*انتقاد یک مرجع تقلید از سیاسی شدن فضای مساجد

آیت‌الله شبیری زنجانی از مراجع عظام تقلید دردیدار با رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد کشور گفت: «این‌که مساجد، زیاد سیاسی بشوند هم به ضرر حکومت است و هم باعث تضعیف دین می شود. اگر مساجد به وظایف اولیه و اساسی خود عمل کنند برای حکومت هم بهتر است.»

حضرت آیت الله شبیری زنجانی تصریح کرد: برخی از آقایان فکر می کنند اگر زیاد وارد مباحث سیاسی شوند، بهتر می توانند جایگاه روحانیت و یا پایگاه مسجد را حفظ کنند، در صورتی که ما معتقدیم زیاد سیاسی شدن و بروز برخی اختلاف نظرات که اجتناب ناپذیر است، برای جایگاه روحانیت و مسجد مشکل ایجاد می کند و موجب تضعیف دینداری می شود.» (منبع: رسا)

news-package-8-22*درخواست برای تعطیلی سفارت انگلیس

علیرضا اعرافی عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه گفت: «اگر انگلیس به شیطنت های خود ادامه دهد، خواستار تعطیلی سفارتخانه این کشور هستیم.»  گفتنی‌ست در تجمع طلاب در مدرسه فیضیه قم که به دلیل حمایت از مردم بحرین صورت گرفته بود با سخنرانی در جمع طلاب خواستار شنیدن صدای طلاب و تعطیلی سفارت‌خانه انگلیس در تهران شد.(منبع: خبرگزاری حوزه)

گفتنی‌ست درپی حمله نیروهای خودسر به سفارت انگلیس درآذرماه سال ۱۳۹۰ این سفارت‌خانه به مدت چهارسال تعطیل بود.

*انتقاد آیت‌الله یزدی از اهدای جایزه و تقدیر از اهالی موسیقی

آیت الله یزدی با اشاره به برگزاری جشنواره موسیقی فجر گفت: «وزارت ارشاد در بحث موسیقی همیشه به فتوای مقام معظم رهبری اشاره می کند، اما آنها به بخش خاصی از فتوا استناد می‌کنند. در حالی که متن فرمایش رهبری این است که چون حلال و حرام مخلوط است و در حقیقت مثل ابزار مشترک است، بنابراین ترویج موسیقی جایز نیست».

رییس شورای عالی جامعه مدرسین مدعی شد: «ترویج یعنی کاری بکنیم که موسیقی در جامعه رواج پیدا کند و این قطعا جایز نیست. تذکرات متعددی در این خصوص داده شده اما ظاهرا توجهی به این تذکرات نمی شود.» آیت الله یزدی با اشاره به عدم توجه به فتوای رهبر و برگزاری جشنواره و اهدای جوایز به اهالی موسیقی گفت: «من شخص وزیر ارشاد را متهم نمی کنم اما مجموعه وزارت ارشاد به فتوای رهبری عمل نمی‌کنند و به مبانی شرعی و نظرات رهبری توجه نمی‌کنند که این یک بحث است اما تأثر من بیشتر به این خاطر است که در شرایطی که مردم تهران بلکه مردم کشور از حادثه پلاسکو غمگین و نگرانند؛ در این شرایط تشکیلات وزارت ارشاد، برنامه می‌‌گذارد و به برندگان موسیقی جایزه می‌دهد». (منبع: شفقنا)

news-package-8-23*برخورد با تولید وعرضه مانتوهای چسبان و شلوارهای زیپ‌دار

اتحادیه پوشاک تهران با نصب بنرهایی در مراکز خرید سطح شهر تهران، نسبت به تولید و عرضه مانتوهای چسبان، بدن‌نما، شیشه‌ای و شلوارهای زاپ‌دار و فاق کوتاه هشدار و اعلام کرد که با واحدهای صنفی متخلف، برخورد قانونی می‌شود.

درهمین رابطه دادستان تهران با اشاره به فضای مجازی و قدرت این محیط در تبلیغ به گفته او بی‌عفتی گفت: «به دومعاون  دادسرای فرهنگ و رسانه و دادسرای جرایم رایانه‌ای دستور داده شده است که در این حوزه ورود جدی کرده و نسبت به سایت‌هایی که به تبلیغ و با فروش لباس‌های مبتذل می‌پردازند اقدامات پیشگیرانه صورت گیرد.» (منبع: تسنیم)

*مجتبی ذوالنور: «حضور ما در تشییع هاشمی رفسنجانی به خاطر تجلیل از گذشته وی بود»

مجتبی ذوالنور عضو کمیسون امنیت ملی مجلس در بخش دیگری از سخنان خود به مراسم تشییع پیکر اکبر هاشمی رفسنجانی اشاره کرده و افزوده «دلیل حضور ما در تشییع جنازه و ختم  وی این بود که جای شیاطین را تنگ و از گذشته آقای هاشمی تجلیل کنیم.» وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حادثه ساختمان پلاسکو گفت: «برخی نداشتن امکانات آتش نشانی و ضعف در به روز بودن این امکانات را دلیل بروز این حادثه می دانند که حقیقت چنین نیست واگر ایرادی در این بخش باشد به دلیل برخی معوقاتی است که دولت باید به شهرداری بپردازد ولی تاکنون چنین موضوعی محقق نشده است.» (منبع: رسا)

news-package-8-24*سهم شبکه‌های اجتماعی از جرایم اینترنتی

مرتضی موسویان رییس مرکز فناوری اطلاعات وزارت ارشاد با تاکید بر سالم سازی فضای مجازی به کمک مردم گفت: «۶۷ درصد از جرایم فضای مجازی در تلگرام و ۱۴ درصد از این جرایم در اینستاگرام اتفاق می‌افتد.»

وی درخصوص حوزه شناسنامه‌دار کردن کانال‌ها توضیح داد: «ثبت به منزله این است که دارنده کانال و محتوا یک کد منحصربه‌فرد به نام «شامد» (شناسه الکترونیکی محتوای دیجیتال) از ما دریافت کند و به افراد گفته می‌شود باید چه نکاتی را رعایت کند، در غیر این صورت شامد آنها گرفته می‌شود.» (منبع: رجا)

گزارش کمپین دراین‌باره را اینجا بخوانید.

*وزیر فرهنگ و ارشاد: «سه درصد تولید و ترویج موسیقی به عهده صداوسیماست»

صالحی‌امیری، وزیر ارشاد، با اشاره به اینکه وزارتخانه فرهنگ و ارشاد نهادی حرفه‌ای بوده و جهت‌گیری سیاسی ندارد، گفت: «در بحث کنسرت‌ها توافق شد که به مفهوم اجرای صحنه‌ای اشاره شود؛ بنابراین براساس آمارها تاکنون میزان اجرای صحنه‌ای در سه ماه گذشته افزایش یافته و صرفا یک مورد آن لغو شده است».

او با اشاره به اینکه سه درصد تولید و ترویج موسیقی در کشوربه عهده صداوسیماست و ٢۵ درصد از طریق مؤسسات مجاز موسیقی تولید می‌شود، گفت: «دراین‌بین ٢١ درصد از موسیقی تولید‌شده مربوط به جوان‌هاست که در شبکه‌های اجتماعی دانلود می‌شود که فقط یک درصد موسیقی اجرای زنده و صحنه‌ای وجود دارد». او با اشاره به اینکه رقم یک درصد معادل حدود ١٠ هزار اجرای صحنه‌ای در سال است، افزود: «در‌این‌بین کمتر از صد اجرای صحنه‌ای و زنده لغو می‌شود».(منبع: شرق)

news-package-8-25*مکارم شیرازی: «باید دسترسی به تلگرام و اینستاگرام سخت‌ شود»

آیت‌الله مکارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: «احتیاجات مردم را باید در شبکه ملی اطلاعات حل کرد، همچنین باید دسترسی به این شبکه ملی راحت و دسترسی به فضاهایی مانند اینستاگرام و تلگرام سخت شود.»

وی با اشاره به تخریب فرهنگی از سوی دشمنان مدعی شد: «اگر بخش فرهنگی تخریب شود کل نظام تخریب می‌شود و دشمنان بر این موضوع تأکید دارند؛ یکی از ابزارهای دشمن فضای مجازی است که غوغا می‌کند و آن طور که به من اطلاع دادند تا ۹۵ درصد از این فضا دارای مفاسد است که این موضوع در راستای زدودن اسلامیت نظام است.»

این مرجع تقلید با تقبیح برگزاری جشن طلاق ، این مساله را ناشی از ارتباطات فضای مجازی دانست. (منبع: انتخاب)

*دستگیری یک فال‌گیر اینستاگرامی

سرهنگ حسین رضا رشیدی فرمانده انتظامی شهرستان قروه گفت: «درپی رصد کارشناسان پلیس فتا ازشبکه‌های اجتماعی، فردی را که با ایجاد صفحه در شبکه اجتماعی اینستاگرام اقدام به فالگیری و رمالی می‌کرد، شناسایی و با هماهنگی قضائی او را دستگیر کردند.»  به گفته این مقام پلیس متهم دربازجویی به بزه انتسابی خود اعتراف کرده است. (منبع: نسیم)

news-package-8-26*حسن عباسی: «برجام مکمل فتنه سال ۸۸ است»

حسن عباسی رییس که در مشهد سخنرانی می‌کرد با اشاره به حوادث سال ۸۸ و جنبش سبز مردم گفت: «ما هر روز در فتنه هستیم و این امر را باید وارد ادبیات سیاسی کشور کنیم. برجام مکمل فتنه ۸۸ است و پازل دشمن را کامل می کند.»

وی با اشاره روز ۹دی و راهپیمایی حکومتی آن روز گفت: «یادآوری این حماسه یعنی اینکه ما برای فتنه بزرگ تر آماده ایم. ما نمی توانیم بگوییم فتنه نیاید و یا نشود و یا گروهی نباشد که در سال ۸۸ بخواهند برای نابودی اسلام روبه روی ولی فقیه بایستند.»

وی در بخش دیگری از سخنانش به مساله ربا در بانک داری پرداخت و مدعی شد: «عیسی مسیح قربانی فتنه مالی شد که هم اکنون هم در جامعه بشری رواج دارد و هیچ گاه بشر مانند امروز اسیر جنگ با خدا نبوده است.» (منبع: قاصدنیوز)

*معاون دادستان کل کشور: «مدیریت تلگرام خود را ملزم به تبعیت از قوانین ایران نمی‌داند»

عبدالصمد خرم‌ابادی دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه  درباره ضمانت اجرایی طرح ثبت کانال‌های تلگرامی و امکان فیلترینگ آنها گفت: «مدیریت تلگرام خود را ملزم به تبعیت از قوانین ایران نمی‌داند و به همین دلیل اگر مدیران اینگونه کانال‌ها همکاری نکنند و شناسایی نشوند، این مصوبه شورای عالی فضای مجازای ضمانت اجرا ندارد.»

وی با این ادعا که امروزه فضای مجازی در اشغال بیگانگان و دشمنان نظام است گفت: «راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات و ایجاد شبکه‌های اجتماعی پرسرعت داخلی، راهکار رفع اشغال فضای مجازی کشور است که متأسفانه در این راه کوتاهی شده است.» به گفته وی تاکنون چندین‌بار دستور فیلترینگ یک کانال تلگرامی به وزرات ارتباطات داده شده اما این وزارت‌خانه توان فیلترکردن ندارد. (منبع: تسنیم)

news-package-8-27*هشدار به عادل فردوسی‌پور و برنامه نود

وب‌سایت «افکار‌نیوز» در دو یادداشت مجزا به انتقاد شدید از عادل فردوسی‌پور و اظهارنظر او درباره مسوولین حادثه پلاسکو پرداخته است. در یکی از این یادداشت‌ها آمده است؛ «این مجری و تهیه کننده ورزشی که هیچ تخصصی در موضوعاتی مانند حادثه پلاسکو ندارد نباید وارد چنین مباحثی شود.دسخن گفتن درباره موضوعی که درباره آن تخصصی وجود ندارد کاری بیهوده است و به آقای فردوسی پور پیشنهاد می کنیم پای خود را از گلیم ات درازتر نکن.»

عادل فردوسی‌پور در برنامه هفته گذشته نود گفته بود: «هر جاى دنیا این اتفاق ⁧پلاسکو ⁩رخ داده بود خیلی ها استعفا می دادند یا اخراج می شدند.» که به دلیل همین اظهارات از تلویزیون تذکر رسمی گرفت. (منبع: افکارنیوز)

*خرید کودکان راحت‌تر از پذیرش سرپرستی

روزنامه شهروند در گزارشی به نشست هم‌اندیشی علمی و بررسی وضع سرپرستی کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست پرداخته است. براساس اظهارات کارشناسان سازمان بهزیستی قانون حمایت از کودکان ۱۲ سال است که مغفول مانده است و در قوانین جدید سرپرستی نیز تکلیف کودکان بدسرپرست مشخص نشده است.هم‌چنین سلب حضانت کودکان بدسرپرست یکی از دشواری‌های قوانین است.  

به گفته کارشناسان مساله بچه‌فروشی باعث شده تعداد کودکان بی‌سرپرست در بهزیستی کم شود. (منبع: روزنامه شهروند)

news-package-8-28*نماینده زاهدان درمجلس: «پیگیری موضوع فاقدان شناسنامه، وظیفه مجلس نیست»

حسین‌علی شهریاری نماینده زاهدان در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سؤال که آیا از تجمع فاقدان شناسنامه در مقابل مجلس، مطلع هستید یا خیر، گفت: «بله، به ما گفتند که عده‌ای جمع شده‌اند و در مقابل مجلس، ساز و دهل می‌زنند. ما هم گفتیم اشکالی ندارد، بگذارید شاد باشند!اما پیگیری موضوع فاقدان شناسنامه، وظیفه مجلس نیست وهم حتما تست DNA نداده‌اند که شناسنامه نگرفته‌اند. هر که اقدام کرده و تست DNA داده و تأیید شده، برایش شناسنامه‌اش صادر شده است.»

وی مدعی شد که تشخیص ایرانی بودن این افراد با نمایندگان وزارت‌ اطلاعات، فرمانداری، ثبت احوال، نیروی انتظامی وسپاه است. این درحالی است که مولوی عبدالحمید، امام‌جمعه اهل سنت زاهدان، چندی‌پیش نسبت به ضرورت شناسنامه‌دار شدن فاقدان شناسنامه در این استان به ثبت احوال تأکید کرده بود. او گفته بود، «داشتنِ مدرک هویتی» در شرایط کنونی، مهم است.(منبع: زاهدان‌پرس)

*حمیدرسایی: «مردم می‌دانند نباید به روحانی رای بدهند»

حمید رسایی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی مدعی شد: «مردم می دانند که نباید به آقای روحانی رای دهند اما اینکه به چه کسی باید رای دهند هنوز مشخص نشده است. باید دید رقبا چه کسانی هستند و با چه مکانیسمی وارد انتخابات خواهند شد.»

وی در خصوص میزان تاثیر برجام بر آرای حسن روحانی گفت: «همه امید آقای روحانی محصول برجام بود اما با توجه به اینکه برجام نتیجه لازم را نداشت ، همه تلاش خود را به کار گرفته تا برجام را امر مقدسی نشان دهد تا بتواند بخشی از افکار عمومی که به دنبال آثار برجام هستند قانع کند اما امروز نتیجه برجام تنها گرفتن یک عکس سلفی با هواپیماست و مردم هیچ احساسی از آن در زندگی اقتصادی، اجتماعی و سیاسی خود ندارند.» (منبع: بی‌باک نیوز)

news-package-8-29*تجمع سپرده‌گذاران کاسپین مقابل مجلس شورای اسلامی

سپرده‌گذاران کاسپین که مدتی است امکان برداشت وجوه خود از این موسسه را ندارند چند هفته‌ای‌ست اقدام به تجمع مقابل ساختمان مرکزی این موسسه و بانک مرکزی کرده‌اند و دیروز به مجلس رفتند.

موسسه کاسپین که به تازگی مجوز فعالیت دریافت کرده دچار برخی مسایل و حواشی شده است؛ موسسه‌ای که در پایان سال گذشته و با تجمیع هشت موسسه فرشتگان، الزهرا مشهد، حسنات اصفهان، دامداران و کشاورزان کرمانشاه، بدر توس مشهد، پیوند، امیر جلین گرگان و عام کشاورزان مازندران تشکیل و با دریافت مجوز از بانک مرکزی فعالیت رسمی خود را در بازار پول آغاز کرد اما با این شرط که بتواند تعاونی‌های زیرمجموعه را ساماندهی کرده و نقل‌و‌انتقال حساب‌ها و دارایی‌های آنها را انجام دهد و در مجموع تعهدات سپرده‌گذاران انجام شود.

درهمین حال بانک مرکزی اعلام کرد مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره موسسه اعتباری کاسپین در انجام تکالیف و ایفای تعهدات قصور کرده که برخورد قانونی لازم با آنان به عمل خواهد آمد. (منبع: الف)

*هشدار نسبت به دو برابر شدن جمعیت حاشیه‌ نشینان

وحید محمودی، اقتصاددان و استاد دانشگاه تهران با اشاره به تعداد بالای حاشیه‌نشینان کشور گفت: «حدود ١٣‌درصد از جمعیت کشور درفقر مطلق زندگی می‌کنند که با ادامه بحران آب در ایران در یک دهه آینده، جمعیت ١٢میلیونی حاشیه‌نشین شهری دوبرابر می‌شود که این یک هشدار جدی است.»

این استاد دانشگاه در بخش دیگری ازگفتگوی خود با روزنامه شرق با بیان اینکه درآمد یکی از جلوه‌های فقر و محرومیت است  به مساله «فقر قابلیتی» اشاره می‌کند که درآن فقر به مثابه محرومیت از قابلیت یا توانمندی‌هایی‌ست  که اجازه زندگی بهتر یا باکیفیت‌تر را به فرد نمی‌دهد. به گفته وی بیش از نیمی از مردم ایران دچار فقر «قابلیتی» هستند. (منبع: روزنامه شرق)

news-package-8-30*عبدالله رمضان‌زاده: «تنها راه مبارزه با فساد وجود مطبوعات آزاد است»

عبدالله رمضان‌زاده سخنگوی سابق دولت اصلاحات گفت: «در دنیا برای جلوگیری از فساد، به مطبوعات و احزاب قدرتمند آزادی بیان داده می‌شود، وقتی احزاب قدرتمندی در کشور وجود ندارد، تنها راه مبارزه با فساد از نظر افکار عمومی‌، وجود مطبوعات آزاد است، که مخالفین دولت در آن‌ها بتوانند به راحتی حرف بزنند.»

وی که با خبرنگارایلنا گفتگو می‌کرد موج تخریب علیه دولت کنونی را بیشتر ازدولت اصلاحات دانست هرچند به گفته او روحانی مقاومت خوبی از خود نشان داده است. وی با اشاره به جهت‌گیری‌های سیاسی صداوسیما این نهاد را تریبونی برای مخالفان دولت دانست و گفت: «نه تنها صدا و سیما بلکه بسیاری از نهادهای عمومی در اختیار مخالفان است، که باید این نهاد‌ها اصلاح شوند و اتفاقا یکی از خواسته‌های اصلاح طلبان همین است.» (منبع: ایلنا)

*شهرداری ۲۰۰ میلیارد تومان از آتش‌نشانی دریغ کرد

رحمت‌الله حافظی، رییس کمیسیون سلامت و محیط‌زیست شورای شهر تهران می‌گوید از سال ۱۳۹۲ تا کنون حدود ۱۹۸ میلیارد تومان از بودجه‌های آتش‌نشانی اختصاص نیافته است. وی هم‌چنین درباره بودجه‌های سال جاری گفت: «در بودجه‌ سال‌جاری و براساس مصوبه شورای شهر ۱۴۰‌میلیارد تومان برای توسعه ایستگاه‌های آتش‌نشانی، تأمین تجهیزات مورد نیاز و آموزش پرسنل پیش‌بینی شده که شهرداری به آتش‌نشانی ۱۲۰‌میلیارد تومان ابلاغ کرده است. از این ۱۴۰‌میلیارد تومان تاکنون ۵۴‌میلیارد تومان کسب شده، ولی ۲۱‌میلیارد و۵٠٠‌میلیون تومان به آتش‌نشانی پرداخت شده است.» (منبع: روزنامه شهروند)