هنگامه شهیدی خطاب به رییس جمهور: در مقابل پرونده‌‌‌ سازی‌های بیهوده برای روزنامه نگاران و فعالان مدنی بایستید

۱۳۹۵,۱۲,۲۵

هنگامه شهیدی، روزنامه نگار، عضو حزب اعتماد ملی که از شامگاه ۱۹ اسفند ماه در بازداشت به سر می برد در نامه‌ای «سرگشاده» خطاب به حسن روحانی، رییس جمهور ایران که در روزهای پیش از بازداشت خود نوشته و روز سه شنبه ۲۴ اسفند ماه در صفحه اینستاگرامش منتشر شده است، در اعتراض به عملکرد حسن روحانی و بازداشت مجدد روزنامه نگاران و فعالان سیاسی در ماه‌های نزدیک به انتخابات ریاست جمهوری نوشته است: «شما قرار بود در روزهای پس از خفقان دوره احمدی نژاد راه نفس اصلاح طلبان باشید نه اینکه مانند احمدی‌نژاد برای رسیدن به ریاست جمهوری نفس آنها را نیز ببرید.»

این روزنامه‌نگار با اشاره به اینکه «این نامه سرگشاده» وقتی منتشر می‌شود که «به طور قطع اینجانب در یکی از بازداشتگاه‌های «وزارت اطلاعات» یا «سازمان اطلاعات سپاه» تحت شدیدترین بازجویی‌ها هستم» از حسن روحانی به عنوان رییس جمهور و رییس قوه مجریه خواسته است تا در مقابل «پرونده سازی‌های بیهوده برای روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی و مدنی-اجتماعی این کشور بایستد.»

هنگامه شهیدی در نامه‌اش با کنایه به حسن روحانی که خود را «حقوقدان» و «مدعی منشور حقوق شهروندی» می‌داند، نوشته است: «لطفا بفرمایید، کجای این منشور می‌گوید که بدون ابلاغیه کتبی برای متهمی حکم بازداشت صادر شود؟ کجای این منشور می گوید خانواده متهمین تهدید و ارعاب شوند؟»

هنگامه شهیدی که برای شرکت در مراسم ختم مادر بزرگ خود از تهران به مشهد رفته بود شامگاه ۱۹ اسفند ماه از سوی ماموران امنیتی در مشهد و با پرواز هوایی به تهران منتقل شد و پس از آن به بند ۲۰۹ زندان اوین فرستاده شده است. خانم شهیدی روز شنبه، دو روز پس از بازداشت خود طی تماس تلفنی کوتاه با خانواده‌اش از بازداشت خود خبر داده است. هنوز از اتهام او اطلاعی در دست نیست. این روزنامه نگار از زمان بازداشت در اعتراض به بازداشت غیرقانونی خود دست به اعتصاب غذا زده است. او در نامه‌ای که با دستخط خودش چند روز پس از بازداشتش منتشر شده نوشته است که او تا آزادی خود دست از اعتصاب برنمی‌دارد.

خانم شهیدی در این نامه با به چالش کشیدن منشور حقوق شهروندی حسن روحانی که در واقعیت خلاف آن عمل می‌شود، نوشته است عنوان «متهم سیاسی» و «لایحه جرم سیاسی» «فقط و فقط شعاری فریبنده برای عرصه بین المللی است» وگرنه «تمام متهمان سیاسی به جرم امنیتی روانه بازداشتگاه های غیرقانونی با تحقیرآمیزترین روش‌ها» می‌شوند.

او در بخش دیگری از نامه‌اش با انتقاد از رفتار تبعیض آمیز روحانی نوشته است: «البته خوب یادم است در جایی که پای بازداشت خواهرزاده تان و نام برخی وزاری کابینه در «پروژه نفوذ» مطرح بود، هر روز فریادتان به آسمان بلند بود که روزنامه نگار نباید بازداشت شود

او همچنین با اشاره به اخراج خودش از دانشگاه آزاد ورامین به عنوان مدرس نوشته است: «کجای این منشور می گوید یک استاد دانشگاه را از حق تدریس محروم و تهدید به اسیدپاشی کنند و به علت پی گیری «حقوق شهروندی» از دست رفته اش از «کمیسیون امنیت ملی مجلس» و نهادهای ذی ربط، برایش حکم بازداشت صادر کنند تا صدایش خفه شود؟»

در روز یکشنبه ۲۲ اسفند ماه، چهار روز پس از بازداشت هنگام شهیدی، نامه ای با دستخط خانم شهیدی در صفحه اینستاگرامش منتشر شد که نشان می‌داد این نامه را روزهای قبل از بازداشت خود نوشته است. او در ابتدای این نامه کوتاه با اشاره به احتمال بازداشت خود به دلیل تهدیدهای مکرر نوشته است: «اینجانب هنگامه شهیدی، فعال سیاسی، اجتماعی اصلاح طلب و روزنامه نگار در روزهای اخیر هشدارهای از برخی رسانه ها و افراد نزدیک به دولت مبنی بر بازداشت زود هنگام خود دریافت کرده‌ام.»

او در ادامه با اشاره به اینکه حرکت خلاف قانون انجام نداده، نوشته است: «از آنجا که همواره به اصول و موازین قانونی در فعالیت‌ها و عملکردهایم پایبند بوده‌ام بنابراین دلیلی برای این بازداشت وجود ندارد مگر آنکه همانطور که چندی قبل در برخی رسانه ها مطرح شد این پروسه قبل از انتخابات برای بازداشت گسترده فعالان سیاسی و روزنامه نگاران باشد تا تضمین رای کاندیدای مورد نظرشان مانند سال ۸۸ فراهم گردد.»

هنگامه شهیدی پیش از این در تاریخ ۱۹ مهرماه ۱۳۹۵ از سوی برخی از افراد تندرو از تدریس در دانشگاه آزاد واحد ورامین پیشوا منع و اخراج شد. او از ترم زمستان (بهمن ماه ۱۳۹۴) به عنوان مدرس واحد حقوق بین الملل (۱) در دانشگاه آزاد واحد ورامین- پیشوا مشغول به تدریس بود. او برای ترم پاییز سال ۱۳۹۵ به عنوان مدرس واحد حقوق بین الملل (۲) قرار بوده در این دانشگاه تدریس کند که در اولین روز تدریس، روز دوشنبه ۱۹ مهرماه، پس از اتمام دو کلاس، از دانشگاه اخراج شد.

پایگاه خبری ندای پیشوا ، از وب‌سایت‌های محلی شهرستان پیشوا،  روز ۱۸ مهرماه سالجاری (۹۵)، یک روز قبل از اخراج هنگامه شهیدی از دانشگاه، در خبری با انتقاد از عملکرد دانشگاه آزاد واحد ورامین نوشت که این دانشگاه در «اقدامی تاسف برانگیز»، هنگامه شهیدی را که در «جریان فتنه سال ۸۸ دستگیر» و به شش سال حبس محکوم شده بود به عنوان «استاد برای آینده سازان ایران اسلامی» به کار گرفته است.

 هنگامه شهیدی، روزنامه نگار، عضو حزب اعتماد ملی، مشاور مهدی کروبی درجریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ بود. او روز ۹ تیرماه ۸۸ و در جریان بازداشت‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران بازداشت شد و به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام، اخلال در نظم عمومی و اهانت به ریاست جمهوری وقت(محمود احمدی‌نژاد) در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباسی به شش سال حبس» محکوم شد. این حکم در تاریخ شش اسفند ماه ۸۸ در دادگاه تجدید نظر تایید شد. خانم شهیدی اما به دلیل بیماری قلبی اواخر خرداد ماه ۱۳۹۱ با قرار وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی به مرخصی پزشکی آمد و در مهرماه ۱۳۹۲ با پذیرش آزادی مشروط توسط دادگاه، محکومیتش پایان یافت.

در طی ماه‌های اخیر چند روزنامه نگار بازداشت شده اند و هنوز اتهامات آنها اعلام نشده است. طاهره ریاحی، روزنامه نگار و دبیر اجتماعی خبرگزاری برنا از تاریخ هفتم دی ماه و زینب کریمیان، خبرنگار سابق خبرگزارهای دولتی ایرنا و مهر از تاریخ چهارم بهمن ماه در بازداشت به سر می برند در حالیکه هنوز اتهام آنها اعلام نشده است. همچنین احسان مازندرانی، روزنامه نگار علیرغم پایان محکومیت خود و ۲۹ روز پس از آزادیش مجددا و بدون دلیل مشخصی در تاریخ ۲۲ اسفند ماه بازداشت شد. علاوه بر این آفرین چیت ساز و عیسی سحرخیز نیز که در ۱۱ تاریخ آبان ماه ۱۳۹۴ به دلیل پرونده ای به نام «پروژه نفوذ» بازداشت شدند هنوز در بازداشت به سر می‌برند. خانم چیت ساز در بند زنان زندان اوین است و آقای سحرخیز در بیمارستان مرکز قلب تهران تحت بازداشت است.

Tags: ,