مراد ثقفی، مدیر مسوول نشریه گفتگو بدون اعلام اتهام بازداشت شد

۱۳۹۵,۱۲,۲۶

%d8%ab%d9%82%d9%81%db%8c

به دنبال موج بازداشت روزنامه نگاران و فعالان مدنی مراد ثقفی، مدیر مسوول مجله گفتگو و پژوهشگر روز چهارشنبه ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۵ در منزلش بازداشت و روانه زندان اوین شده است. هنوز از علت بازداشت و نهاد بازداشت کننده او اطلاعی در دست نیست. حامد زرگر، وکیل آقای ثقفی یک روز پس از بازداشت او در گفتگویی با خبرگزاری ایلنا گفت صبح امروز برای اعلام وکالت و بررسی علت بازداشت او به دادسرا مراجعه کرده که با «تعطیلی دادسرا» مواجه شده است.

حامد زرگر همچنین گفت که آقای ثقفی صبح پنجشنبه ۲۶ اسفند ماه با خانواده اش تماس گرفته است. این وکیل دادگستری با اظهار اینکه از روز شنبه ۲۸ اسفند ماه (یعنی دو روز دیگر) دادسرا برای تعطیلات نوروزی تعطیل می شوند، گفته است به آزادی او با قرار وثیقه و کسب اطلاعات از وضعیت او تا قبل از تعطیلات نوروزی امیدی نیست.

مراد ثقفی، روزنامه نگار، ناشر، پژوهشگر مسائل سیاسی، مدیر مسوول نشریه «گفتگو» و مدیر نشر «شیرازه » و مدیر سازمان غیردولتی «یک شهر» است.

آقای ثقفی در روز ۱۹ اسفند ماه امسال در نشستی با عنوان «شورای شهر مردم: امکانات و محدودیت ها» در سخنانی در نقد مدیریت شهر تهران گفت:«قانون شوراها بر خلاف نص قانون اساسی است.» او همچنین گفت: «بهبود اوضاع شهر تهران با جلوگیری از فساد گسترده در شهرداری امکان پذیر است. در این صورت می شود شهری با اتکا به مردم درست کرد. باید افراد به شورای شهر بروند که نماد مبارزه با فساده گسترده هستند.»

مدیر مسوول نشریه گفتگو گفت: «قدرت در دست یک نفر است آن هم در دست شهردار، بدون کنترل است و می تواند منافع ملی را نادیده بگیرد چنانچه امروز هم نادیده می گیرند.»

در طی ماه‌های اخیر نیز چند روزنامه نگار بازداشت شده اند و هنوز اتهامات آنها اعلام نشده است. طاهره ریاحی، روزنامه نگار و دبیر اجتماعی خبرگزاری برنا در تاریخ هفتم دی ماه در محل کارش بازداشت شد. زینب کریمیان، خبرنگار سابق خبرگزارهای دولتی ایرنا و مهر و صالح دلدم، تهیه کننده و کارگردان جوان سینما هر دو از تاریخ چهارم بهمن ماه در بازداشت به سر می برند در حالیکه هنوز اتهام آنها اعلام نشده است. احسان مازندرانی، روزنامه نگار علیرغم پایان محکومیت خود و ۲۹ روز پس از آزادیش مجددا و بدون دلیل مشخصی در تاریخ ۲۲ اسفند ماه بازداشت شد. هنگامه شهیدی، روزنامه نگار و فعال سیاسی روز ۱۹ اسفند ماه بازداشت شد و هنوز علت بازداشت او مشخص نشده است.

علاوه بر این دو روزنامه نگار دیگر آفرین چیت ساز و عیسی سحرخیز نیز که در ۱۱ تاریخ آبان ماه ۱۳۹۴ به دلیل پرونده ای به نام «پروژه نفوذ» بازداشت شدند هنوز در بازداشت به سر می‌برند. خانم چیت ساز در بند زنان زندان اوین است و آقای سحرخیز در بیمارستان مرکز قلب تهران تحت بازداشت است.

Tags: