«بسته خبری هفته» عنوان ستونی است که به صورت هفتگی می‌توانید روی وب‌سایت کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران دنبال کنید. این ستون به مجموعه‌ای از خبرهای هفته می‌پردازد که اگر چه ممکن است به صورت مجزا در قالب مقاله یا خبر نیامده باشد، اما در شبکه‌های اجتماعی مطرح و یا به دلیل ماهیت خبری آن قابل توجه و تامل است، توسط رسانه‌های دیگر به آن پرداخته شده یا کمتر در میان خبرهای دیگر دیده شده است. شما می توانید خبرهای کوتاه و همچنین لینک به خبر، بیانیه‌ و گزارش‌های کمپین را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

news-package-19-01*درخواست عفو بین‌الملل برای توقف اجرای حکم اعدام دو کودک-مجرم در ایران

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای از مقامات قضایی ایران درخواست کرده که برنامه اعدام دو زندانی را که زیر سن ١٨ سال بازداشت شدند فورا متوقف کنند. این سازمان می گوید اطلاعاتی دریافت کرده که نشان می‌دهد ممکن است ۵ مجرم نوجوان دیگر هم در میان اعدام شدگان بوده باشند.

فیلیپ لوتر، مدیر تحقیقات عفو بین الملل خاورمیانه و شمال آفریقا گفت: «احکام اعدام صادر شده براى این دو محکوم نوجوان نقض فاحش قوانین بین المللی حقوق بشر است و اگر این احکام اجرا شوند ایران جایگاه خود به عنوان بزرگ ترین جلاد نوجوانان در جهان را تثبیت مى کند.» (منبع: عفوبین‌الملل)

*رد صلاحیت «محمود احمدی‌نژاد» و «حمید بقایی» برای انتخابات ریاست جمهوری

با اعلام رسمی وزارت کشور اسامی شش نامزد ریاست جمهوری در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری «محمود احمدی نژاد» و «حمید بقایی» رد صلاحیت شدند. وزارت کشور پس از بررسی صلاحیت نامزدهای ریاست‌جمهوری توسط شورای نگهبان اسامی نامزدهای نهایی شرکت در انتخابات را به قرار زیر اعلام کرد؛

۱- سیدمصطفی آقا میرسلیم ۲- اسحاق جهانگیری کوشایی ۳- حسن روحانی۴- سیدابراهیم رئیسی ساداتی۵- محمدباقر قالیباف۶- سیدمصطفی هاشمی‌طبا   (منبع: ایسنا)

شنیده‌ها حاکی از آن است که هم‌زمان با اعلام ردصلاحیت احمدی‌نژاد از سوی شورای نگهبان نیروهای پلیس و یگان ویژه در اطراف منزل احمدی‌نژاد حضور یافتند و وب‌سایت «دولت بهار» متعلق به احمدی‌نژاد از دسترس خارج شده است.

news-package-19-02*علم‌الهدی: «با برگزاری کنسرت در سراسر کشور مخالفم»

سید‌احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد گفت: «با برگزاری کنسرت در سراسر کشور مخالفم چون کنسرت هنر کُش است. مبانی فقهی بنده برای موسیقی با امام و رهبری یکی است، بنده هم موسیقی را حرام نمی‌دانم و به برخی از آهنگ‌ها هم گوش می‌دهم.»

علم‌الهدی هم‌چنین مدعی شد که در قرن‌های گذشته هنر به‌ عنوان ابزار لذت، هوس‌بازی و خوش‌گذرانی مصادره شده است. امام جمعه مشهد که سابقه مخالفت با برگزاری کنسرت در این شهر را دارد همین‌طور ادعا کرد: «بنده ضد هنر نیستم، خود را بیش از هنرمندان طرفدار هنر می‌دانم چون اگر هنر در مسیر تعالی انسانی قرار گیرد، بهترین عبادت است.»

وی هم‌چنین گفت: «مظلومیت موسیقی این است که در دانشگاه کنسرت بگذارند و برای آن بیرون از دانشگاه بلیت بفروشند! در دیگر کشورها کنسرت ابزار هنر است نه ابزار تفریح و عیاشی.» (منبع: ایلنا)

*درخواست آیت‌الله جنتی برای ردصلاحیت نامزدهای «اقلیت‌های مذهبی» در انتخابات شوراها

درحالی که شورای نگهبان در حال بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراها و ریاست جمهوری‌ست آیت‌الله احمد جنتی با انتشار ابلاغیه‌ای خواستار رد صلاحیت تمامی نامزدهی اقلیت‌های مذهبی در انتخابات شوراها شده است. در بخشی از این ابلاغیه که در سربرگ شورای نگهبان نوشته شده است با اشاره به  تبصره ۱ ماده ۲۶ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب ۱۳۷۵ و ‌هم‌چنین اشاره به بخشی از نظرات آیت‌الله خمینی در صحیفه نور، نامزدهایی که در برخی مناطق کشور که اکثریت مردم آن‌ها مسلمان و پیرو مذهب رسمی کشور هستند و افراد غیرمسلمان در این مناطق خود را داوطلب عضویت در شوراهای اسلامی شهر و روستا نموده‌اند باید ردصلاحیت شوند. (منبع: ایلنا)

news-package-19-03*هشدار دادستان تهران درباره انتخابات ریاست‌جمهوری

جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران با اشاره به انتخابات ریاست‌جمهوری  و اعلام نتایج احراز صلاحیت کاندیدها از سوی شورای نگهبان در هفته آینده، خطاب  به همه کسانی که در فکر انجام اقدامات غیرقانونی پس از اعلام احراز صلاحیت‌ کاندیدها هستند هشدار داد با هرگونه تجمع، فراخوان‌های غیرقانونی، اقدامات ایذایی و اقداماتی که برخلاف قانون توسط کاندیداها و یا رسانه‌ها صورت گیرد برخورد خواهد شد. دادستان تهران هم‌چنین پلیس را مکلف کرد که در زمینه برخورد با هرگونه قانون شکنی تمهیدات لازم را فراهم کند.

دولت آبادی با بیان این ادعا که عده‌ای فکر می‌کنند می‌توانند حوادث تلخ سال ۸۸ را تکرار کنند، گفت: «دستگاه قضایی و سایر مسؤولان اجازه نخواهند داد عده‌ای برای برهم زدن امنیت کشور و انتخابات، تلاش‌های واهی کنند.» (منبع: خبرآنلاین)

*مطهری: «قوه قضائیه درخصوص فیلتر تلگرام صوتی پاسخگو باشد»

علی مطهری نایب رییس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از فیلتر تماس صوتی شبکه پیام‌رسان تلگرام گفت: «ورود قوه قضائیه به این موضوع قابل توجیه نیست چراکه این قوه باید در جایی که جرمی اتفاق افتاده، وارد شود؛ لذا مسئولان این دستگاه باید درخصوص اقدام اخیر خود توضیح دهند.»

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: «حتی مسدود کردن برخی شبکه‌های اجتماعی که گمان می‌رود ریشه صهیونیستی داشته باشند باید پس از طی فرایند قانونی باشد درحالیکه پیام‌رسان تلگرام در کشور دارای چنین مشکلی نیست و فیلتر تلگرام صوتی با توجه به اینکه می‌توانست خدمات رایگان به مردم ارائه دهد، توجیهی ندارد.»

به گفته علی مطهری قوه قضائیه باید در این خصوص به مردم پاسخگو باشد. تنها چند روز پس از فعال شدن سیستم صوتی تلگرام قوه قضاییه با «ضدامنیت ملی» خواندن تماس صوتی تلگرام، دستور فیلتر کردن آن را صادر کرد. (منبع: ایرنا)

news-package-19-04*پرسش نمایندگان مجلس از وزیر دادگستری درباره برخورد با دانشجویان و ممنوع‌التصویری

بیست‌ودو نماینده مجلس‌ شورای اسلامی که در پرسشی ازوزیر دادگستری خواهان مشخص‌ شدن دلیل اصلی ومرجع ممنوع‌التصویرکردن و ایجاد محدودیت برای رئیس دولت اصلاحات شدند. این درحالی‌ست که نمایندگان از پاسخ وزیر دادگستری دراین خصوص قانع نشدند و وزیر دادگستری برای پاسخ قانع‌کننده در این‌باره و همین‌طور برخورد با دانشجویان راهی مجلس شود.

محمدعلی وکیلی، نماینده مجلس  درباره نکات مطرح‌شده درباره برخورد با دانشجویان گفت: «باید وضعیت طوری باشد که فضای دانشگاه فضای شادابی برای تحصیل و فعالیت آزادانه باشد. اینکه مدام دانشجویان را نهی کرده و محدود کنیم، درست نیست. گزارش‌هایی به ما رسیده که نشان می‌دهد مسئولان با سخت‌گیری با دانشجویان برخورد می‌کنند. آنها هم شاکی‌اند و خواهان آزادی بیان بیشتر در محیط دانشگاه شده‌اند.»  (منبع: شرق)

*وضعیت نامطلوب مدارس عشایری در استان خوزستان

حمید قنبری رئیس آموزش و پرورش عشایر خوزستان با بیان اینکه هم‌اکنون ۶۰۰ مدرسه در مناطق عشایری وجود دارد که ۷۱ مدرسه در دو یا سه سال اخیر احداث شده‌اند، گفت: «۸۲ مدرسه کانکسی، ۲۹ مدرسه سنگی و کپری، ۱۴۲ واحد آموزشی چادری و ۵۰ مدرسه استیجاری و در مجموع ۳۰۳ مدرسه در مناطق عشایری وجود دارد که از وضعیت آموزشی نامطلوب برخوردارند.»

به گفته وی همه باید بپذیریم که آموزش و پرورش نهادی است که مطالبه‌گر، پاسخگو، صاحب درد و درک، متهم، شاکی، بازیگر و یاریگر است. (منبع: ایسنا)

news-package-19-05*مرگ «کولبران» در کوه‌های غرب ایران

کولبری  ۲۰ساله به نام «نظیر اداک» اهل روستای ژیوار در گردنه «ته ته ‌اورامان» کردستان، به دلیل واژگون شدن از صخره‌ها فوت شده است. این حادثه حوالی ساعت چهار بامداد رخ داده‌است. به گفته مقامات محلی جسد نامبرده به سردخانه پزشکی قانونی مریوان منتقل شده‌است.

هم‌چنین در روزهای ۲۳ و ۲۴ فروردین دو کولبر کرد بر اثر حوادث غیرطبیعی جان خود را از دست دادند. کولبر اول «عطا حسینی» نام داشته و کولبر دوم به نام «آزاد محمودی» که اهل روستای «چی‌چومان» بوده، در بیمارستان جان خود را از دست داده‌است. مرگ کولبران در حالی اتفاق می‌افتد که نمایندگان مجلس و مسئولان محلی، اواخر سال گذشته از طرح بیمه کولبران صحبت کردند؛ این طرح قرار بود از نیمه دوم فروردین ۹۶ اجرایی شود.

*کمبود آب شرب در چهل منطقه استان «چهارمحال‌و‌بختیاری»

قاسم سلیمانی دشتکی استاندار چهارمحال‌و‌بختیاری با اشاره به اینکه ۴۰ منطقه در این استان کمبود آب شرب دارد، گفت: «این مناطق شامل روستا، ناحیه صنعتی و… است وپیش از فعالیت دولت یازدهم بیش از ۲۰۰منطقه چهارمحال و بختیاری با کمبود آب شرب مواجه بوده است.»

وی با اشاره به گازرسانی به نقاط مختلف این استان هم گفت: «تاکنون ۹۴ درصد مناطق استان گازرسانی شده است و تنها ۶ درصد از استان از نعمت گاز بی‌بهره است.» (منبع: مهر)

news-package-19-06*نماینده رهبری در سپاه: «جبهه سکولار داخلی عامل تاخیر در ظهور است»

علی سعیدی٬ نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران ادعا کرد: «امروز دو جبهه با تمام وجود در تأخیر ظهور نقش دارند که یکی جبهه بیرونی به رهبری آمریکا و دیگری جبهه لیبرال و سکولار داخلی است.»

به گفته علی سعیدی شناخت دشمنی آمریکا کار سختی نیست٬ اما شناخت و موضع گیری در برابر جبهه دیگر که پوششی از نفاق دارد بسیار دشوار می باشد.

سعیدی خطرناک ترین مسئله‌ای را که از سوی دشمنان در کشور دنبال می‌شود «ایجاد تغییر در محاسبات نسبت به اهداف، سیاست‌ها و شعارهای انقلاب اسلامی» عنوان کرد.

وی هم‌چنین مدعی شد: «انقلابی‌زدایی از واژه‌های انقلاب، نهادهای انقلابی، شخصیت‌ها و مراسم مذهبی و عزاداری‌ها راهبردی است که امروزه شاهد دنبال کردن آن از سوی دشمن هستیم.» (منبع: پارس)

*حداد عادل: «در انتخابات گذشته حریف شیطان نشدیم»

غلامعلی حدادعادل٬ مشاور علی خامنه‌ای گفت: «محافظه‌کاران در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری٬ حریف شیطان نشدند و نباید حوادث سیاسی رخ‌داده در ایران از سال ۷۶ یعنی زمان به قدرت رسیدن محمد خاتمی به عنوان رئیس جمهوری در ایران از یاد برود.»

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه محافظه‌کاران در این دور از انتخابات نیز لزوما با یک کاندیدای واحد وارد میدان رقابت‌ها نمی‌شوند٬ گفت: «در رقابت‌های ریاست جمهوری گذشته این وحدت فراهم نشد و شاید برخی ندانند که دست‌های پشت پرده مدیریت کردند تا برخی‌ها در صحنه بمانند. تجربه سختی بود و ما حریف شیطان نشدیم.»

آقای حدادعادل خواستار تمرکز بیشتر بر حوادث سیاسی ۲۰ سال گذشته از سال ۷۶ تا کنون شده و گفت: «ما نباید تیرماه ۷۸ را فراموش کنیم، نباید از یادمان برود که چه کسانی در آن حادثه میدان‌دار بودند و اگر ۱۰ سال جلوتر برویم، نباید خرداد ۸۸ را فراموش کنیم که چه کسانی در آن ماجرا میدان‌دار بودند.»  وی افزوده: «نباید فراموش کنیم چه کسانی در نماز جمعه روز قدس آن سال، سیگار بر لب و بطری آب در دست به میدان آمدند و شعار نه غزه، نه لبنان را سردادند.» (منبع: ایسنا)

news-package-19-07*هشدار شدید‌الحن صادق لاریجانی در آستانه انتخابات

صادق لاریجانی٬ رئیس قوه قضائیه از مقام‌های قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی خواست با هرگونه «فتنه» و «اغتشاش‌» احتمالی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری برخورد کنند.

وی با بیان این ادعا که حرادث سال  ۸۸ واقعاً فتنه بود گفت:  «روسای دادگستری‌ها و دادستان‌ها آمادگی، توجه و احتیاط را نباید از دست بدهند و اگر در توهم، کسانی فکر می کنند با فتنه‌گری می‌توانند برخی از دیدگاه‌های فاسدشان را بر علیه نظام پیش ببرند، روسای دادگستری‌ها و دادستان‌ها وارد صحنه شوند.» آقای لاریجانی با این حال بعید دانسته که «فتنه‌گران» بخواهند مسیر سال ۸۸ را «دوباره تجربه کنند.

به گفته وی٬ دشمن در دشمنی خود ثابت قدم است و رسانه‌های بیگانه نیز بسیار افزون شده و دشمنان خارجی میلیاردها سرمایه برای تخریب نظام جمهوری اسلامی ایران هزینه می کنند.

لاریجانی اضافه کرده: «در انتخابات هم ممکن است هوس کنند ضربه‌ای به نظام وارد کنند؛ لذا همه باید آماده باشیم؛ هم مسئولین و هم مردم که هیچ فضا و جایی برای این شیطنت‌های دشمن باقی نگذاریم.» (منبع: جماران)

*برگزاری دو تجمع کارگری در کشور

حدود ۲۰۰ کارگر بازنشسته کارخانه «مخابرات راه دور شیراز» در اعتراض به عدم دریافت مطالبات مزدی و سنوات بازنشستگی خود مقابل کارخانه تجمع کردند. جمعی از معترضین در این رابطه گفتند: «بیش از ۱۲۰۰ کارگر بازنشسته کارخانه مخابرات راه دور شیراز هستیم که از سال ۱۳۸۵ به تدریج بازنشسته شده‌ایم اما با این وجود تاکنون مطالبات مزدی و سنوات بازنشستگی خود را دریافت نکرده‌ایم.»

این کارگران بازنشسته کارخانه مخابرات راه دور شیراز با یادآوری اینکه کارفرمای سابق آنها تابستان سال گذشته در استانداری متعهد به پرداخت معوقات برزمین مانده شده بود، گفتند: «مجموع مطالبات بازنشستگان بدون احتساب خسارات دیرکرد پرداخت آن در حدود ۳۰ میلیارد تومان است و مسئولان کارخانه بارها وعده داده بودند که این مطالبات پرداخت شود.»

هم‌چنین جمعی از کارگران معدن «سرب و روی انگوران» واقع در شهرستان «ماه نشان» استان زنجان روز گذشته در اعتراض به تعدیل تعدادی از کارگران این معدن یک تجمع صنفی برگزار کردند. این معدن در گذشته بیش از ۵۰۰ کارگر داشت که از تعداد آنها به مرور کاسته شده است.گفته می شود که شماری از اهالی روستای «قلعه‌جوق» در نزدیکی معدن انگوران  دراین تجمع با کارگران همراهی کرده اند. معدن انگوران بیش از نیم قرن سابقه بهره برداری دارد.

news-package-19-08*بنای تاریخی «دژ رشکان» در تصرف معتادان

روزنامه آرمان در گزارشی به وضعیت تاسف‌بار زندگی معتادان شهر «ری» در کنار اثر باستانی و ۲۳۰۰ ساله «دژ رشکان» در این منطقه پرداخته است. اثر تاریخی و منحصربه‌فردی که به نوشته این گزارش و گفته کارشناسان جزو شاهکارهای معماری در دنیاست. در بخشی از این گزارش آمده است: « این روزها با وجود این بنای تاریخی ۲۳۰۰ ساله ساکنان محله هم آرامش ندارند. رفت و آمد زیاد معتادان، سر و صدای ناشی از دعوا و قتل‌هایی که گاه و بی‌گاه صورت می‌گیرد چهره محله را مکدر کرده و هر کسی که کمی دستش به دهانش رسیده خانه‌ و زندگی و مغازه را فروخته و به محله‌ای بهتر رفته است و آنهایی که مانده‌اند هر روز با تنی لرزان از خانه بیرون می‌روند و شب‌ها با وحشت به خانه برمی‌گردند.» (منبع: آرمان)

*گفتگو درباره رفع حصر در دیدار یک روحانی اصلاح‌طلب با علی خامنه‌ای

حجت‌الاسلام محسن رهامی از روحانیون اصلاح‌طلب که در انتخابات ریاست‌جمهوری نیز ثبت نام کرده است، درباره جزییات دیدار با علی خامنه‌ای گفت: «درادامه دیدارهای گذشته‌مان روز چهارشنبه هفته گذشته به همراه آقای منتجب‌نیا به دیدار مقام معظم رهبری رفتیم ودرباره موضوعات مهمی از جمله رفع حصر و انتخابات صحبت کردیم.»

رهامی انتشار مشروح این دیدار را به بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری موکول کرد. (منبع: ایلنا)

news-package-19-09*نماینده مجلس: «صداوسیما فضای انتخابات را به استهزا کشیده است»

محمدجواد جمالی نماینده فسا درمجلس دهم، با اشاره به اصل ۱۷۵ قانون اساسی که درآن مشخص شده صداوسیما باید درجهت مصالح عمومی عمل کند گفت: «هرکسی به خود اجازه داد برای دواطلبی ثبت‌نام کند. من متاسفم که صداوسیما هم به این جو کمک کرد و درمصاحبه‌هایی از افراد جوان و نوجوان که در حد و قامت کاندیداتوری نبودند، می‌پرسید که شماها نمی‌خواهید ثبت نام کنید؟! به نظر من این رسانه فضای انتخابات را به استهزا کشاند.»

علی مطهری نایب رییس مجلس نیز که در جایگاه رییس مجلس نشسته بود اخطار این نماینده مجلس را به جا و درست دانست و در ادامه نیز گفت: «البته این ایراد به وزارت کشور نیز وارد است که از هرکسی ثبت نام می‌کند»

در انتخابات امسال ریاست جمهوری در ایران نزدیک به ۱۷۰۰ نفر ثبت نام کرده‌اند. (منبع: خبرآنلاین)

*انتقاد شدید «علی لاریجانی» از شورای نگهبان

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی درواکنش به انتقادها درباره ثبت نام تعداد زیادی از افراد در انتخابات ریاست جمهوری گفت: «مجلس پیش ازاین قانونی را برای تفسیر رجل سیاسی و مدیر و مدبر بودن کاندیداهای این انتخابات تصویب کرده بود که مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت.»

به گفته لاریجانی استدلال شورای نگهبان برای رد این قانون این بوده است که تشخیص برعهده شورای نگهبان است. رییس مجلس در ادامه گفت: «حتی آیت الله جنتی به من گفتند همه این را قبول دارم، اما این را به صورت آیین نامه در شورای نگهبان تصویب می کنیم چون شورای نگهبان طبق قانون اساسی مسئول این کار است اما این کار را هم انجام ندادند.»

لاریجانی هم‌چنین تاکید کرد: «اصحاب رسانه و صاحب نظران بدانند که مجلس این موضوع را کاملا حس کرده، برایش چاره اندیشی کرده و چارچوب قرار داده و قانون تصویب کرده است، اما تشخیص شورای نگهبان رد این مصوبه بود، لذا ما نباید پاسخگو باشیم.» (منبع: خانه‌ملت)

news-package-19-10*بازداشت هشت شهروند «بهایی» در شهرهای مختلف ایران

روز سه‌شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶ هشت شهروند بهایی در شهرهای بندرعباس، قشم و شیراز توسط ماموران امنیتی وزارت اطلاعات بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات منتقل شده اند. مهناز جانثار، مارال راستی، فرهاد امری ، آرش راسخی ، مهراله افشار، امید آفاقی و نسیم قنواتیان در شهر بندرعباس و قشم و ادیب حق پژوه شهروند بهایی ساکن شهر شیراز در ساعات اولیه صبح بازداشت و محل زندگی آنان به طور کامل مورد بررسی قرار گرفته است.

برخوردهای پلیسی و امنیتی با شهروندان بهایی در ایران سابقه چندین ساله دارد. گزارش کمپین دراین‌باره را اینجا بخوانید. (منبع: بهایی نیوز)

*انتقاد شدید «مسعود پزشکیان» از برخورد با مدیران تلگرامی

مسعود پزشکیان نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: «این درست نیست که هشداری ندهیم و ناگهان، ۱۲ کانال را ببندیم و اجازه ندهیم کسی این افراد را ببیند و تکلیف‌شان را هم روشن نکنیم که چرا و چگونه باید محاکمه شوند.»

به گفته وی این درست نیست که صبر کنیم افراد گمراه شوند، بعد برایشان پرونده درست و یک‌باره ۱۲ ادمین کانال تلگرامی را بازداشت، یا سایت و رسانه را تعطیل کنیم. پزشکیان هم‌چنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «تاسفانه مردم در حال حاضر نگاه خوبی نسبت به وضعیتی که ما مسئولان در کشور ایجاد کردیم، ندارند و این عدم وجود نگاه خوب مردم به عملکرد مسئولان، به نفع ما نیست، بلکه به ضررمان است.» (منبع: خرداد)

news-package-19-11*محسنی اژه‌ای: «هنگامه شهیدی و طاهره ریاحی توسط وزارت اطلاعات دستگیر شده‌اند»

محسنی‌اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه سخنگوی قوه قضا با اشاره به پرونده‌های هنگامه شهیدی و طاهره ریاحی گفت: «شهیدی توسط وزارت اطلاعات دستگیر شده و تا مدتی برای تحقیقات در دست وزارت اطلاعات بود. خانم ریاحی هم همین طور. این دو ارتباطی با شبکه‌های تلگرامی نداشته‌اند، در مورد احسان مازندارنی هم همین‌طور است.»

اژه‌ای درباره پرونده مدیران تلگرامی نیز گفت: «این افرادی که دستگیر شدند هنوز حکمی برایشان صادر نشده است. بنابراین از بیان جزییات کار از لحا‌ظ قانونی معذور هستم. در صحبتی که داشتم اتهامات آنها اجمالا امنیتی است برخی علاوه بر امنیتی بودن انتشار مسائل مستهجن و خلاف عفت عمومی است.»

اژه‌ای هم‌چنین گفت که پرونده «حمید بقایی» هنوز مفتوح است و درخصوص پرونده «محمود احمدی‌نژاد» نیز هنوز حکمی صادر نشده است.  (منبع: ایلنا)

*۷۵ درصد جویندگان کار مدرک دانشگاهی دارند

روزنامه آرمان در گزارشی و با استناد به گفته وزیر علوم مبنی بر وجود ۷۵ درصد بیکاران با مدرک دانشگاهی به بررسی مساله بیکاری میان تحصیل‌کردگان پرداخته است.

در بخشی از این گزارش آمده است: «آمار‌های رسمی نشان می‌دهد بیکاری در جوانان، فارغ التحصیلان دانشگاهی و زنان بیشتر از میانگین بیکاری است. بیکاری در میان این قشر گاه تا دو برابر میانگین بیکاری نیز گزارش شده است. بر این اساس و با فرض اینکه بیکاری در ایران ۱۲ درصد باشد، در میان جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی این رقم به بیش از ۲۴ درصد می‌رسد. بیکاری جوانان باعث می‌شود ازدواج‌ها به تاخیر بیفتد. آن‌طور که آمار‌های رسمی نشان می‌دهد، بیش از ۱۱ میلیون جوان ایرانی در سن ازدواج قرار دارند، اما ازدواج نکرده‌اند.» (منبع: آرمان)

*واکنش‌ها به نامزدی احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری

علی نیکزاد، وزیر سابق مسکن و شهرسازی در دولت احمدی‌نژاد ابراز امیدواری کرد که محمود احمدی‌نژاد تایید صلاحیت خواهد شد و در واکنش به سوالی مربوط به نافرمانی احمدی‌نژاد از توصیه علی خامنه‌ای مبنی برعدم ورود به صحنه انتخابات فقط سکوت کرد و هیچ پاسخی نداد.

درسوی دیگر اسدلله بادامچیان قائم مقام دبیر کل حزب مؤتلفه اسلامی گفت: «اینکه احمدی‌نژاد تصور کند با وعده یارانه می‌تواند رأی جمع کند، فکر غلطی است.» به گفته وی  مردم به کسی که توصیه رهبر معظم انقلاب را گوش نداده و به صحنه انتخابات آمده رای نخواهند داد.

هم‌چنین فائزه هاشمی رفسنجانی در پاسخ به این سوال که از خبر شنیدن ثبت‌نام احمدی‌نژاد شوکه شدید گفت:‌ «درباره ثبت‌نام احمدی‌نژاد برادرم یاسر نظر خانواده هاشمی را گفت. واقعا ثبت‌نام احمدی‌نژاد سند اثبات بصیرت آیت‌الله هاشمی است. ما نه‌ تنها از شنیدن خبر احمدی‌نژاد شوکه نشدیم بلکه فقط خندیدیم.»

news-package-19-12*محمود صادقی: «ممنوع‌التصویری خاتمی به هیچ رسانه‌یی ابلاغ نشده»

محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا استفاده از تصاویر، سخنرانی‌ها و نام سیدمحمد خاتمی تنها در صداوسیما جایز است یا سایر رسانه‌ها هم می‌توانند با همان رویکرد آرشیوی به آن بپردازند، گفت: «اصل موضوع ممنوع التصویر بودن سیدمحمد خاتمی که اساسا مبنای قانونی ندارد و ما مکررا برای روشن شدن تکلیف این موضوع پیگیری داشته‌ایم.»

نماینده مردم تهران با اشاره به توقیف نشریات دانشجویی که از تصویر خاتمی استفاده کرده بودند، گفت: «اصولا هم ممنوع‌التصویری آقای خاتمی به هیچ رسانه‌ای در قالب بخشنامه ابلاغ نشده است و همانطور که اشاره شد این مسئله مبنای قانونی ندارد. رسانه‌های دیگر هم نباید محدودیتی داشته باشند تا دست‌کم از جنبه‌های آرشیوی به دوره ریاست‌جمهوری سیدمحمد خاتمی و خود او به عنوان رئیس جمهور دوره‌های هفتم و هشتم بپردازند.» (منبع: ایلنا)

*روایت وزیر نفت از حق‌خوری بزرگ نفتی توسط «بابک زنجانی»

بیژن زنگنه وزیر نفت در دولت حسن روحانی که در مراسم افتتاح چند فاز از پروژه پارس جنوبی سخن می‌گفت با اشاره به پرونده اختلاس میلیارد دلاری «بابک زنجانی» گفت: «بابک زنجانی پول ملت را خورد و برد و هیچ پولی پس نداد. ۱۳ یا ۱۴ هزار میلیارد تومان پول مردم را خورد و انگار نه انگار. خیلی هم روحیه خوبی دارد.»

وزیر نفت هم‌چنین با تأکید بر اینکه هر کسی اعلام می‌کند در دولت یازدهم کاری در وزارت نفت صورت نگرفته، گفت: «ما مظلوم هستیم. چهار سال هر چه خواستند گفتند. ما امکان نداشتیم پاسخ بدهیم. قدرت آنها در حرف‌زدن و رساندن پیام بیشتر از ماست، اما بهتر است بدانند اگر می‌خواهیم کشور پیشرفت کند، باید با هم متحد باشیم.» (منبع: شرق)

*اخراج و سرگردانی کارگران در سه واحد صنفی

شرکت داروگر از ورود ۲۷ کارگر مشغول به کار به محل کارشان ممانعت به عمل آورد. به گفته این کارگران نزدیک به ۲۷ کارگر شاغل در کارخانه «داروگر» اجازه ورود به محل کارشان را پیدا نکرده و در نتیجه در محل ورودی کارخانه اجتماع کردند. از قرار معلوم این کارگران بین ۱۸ تا ۲۶ سال سابقه کار دارند.

هم‌چنین نزدیک به ۸۰ کارگر کارخانه روغن‌نباتی قو در زنجان از کار بیکار شدند و اجازه برگشتن به محل کار خود را ندارند. این کارگران که در اعتراض به وضع موجود به اداره کار استان زنجان مراجعه کردند که پاسخ روشنی به آنها داده نشد. این کارگران نزدیک به دوماه است که در سرگردانی به سر می‌برند.

هم‌چنین ۳۵ نفر از کارگران تعدیل شده دو کارخانه«تولی پرس»و«بسته بندی البرز» در استان قزوین هم‌چنان در سرگردانی به سر می‌برند و نمی دانند که تکلیف آینده شغلی آنها چه خواهد شد. به گفته این کارگران در شریط کنونی که بیکاری بیداد می‌‌کند قطع یقین برای افرادی که در موقعیت جسمی و سنی ما هستند؛ راه آبرومندی برای گذران زندگی و تامین معاش خانواده وجود ندارد.

news-package-19-13*رحمت‌الله حافظی: «تهران درمسیر تولید ثروت برای نوکیسه‌ها ست»

رحمت‌الله حافظی عضو شورای شهر تهران گفت: «به جای اینکه شورای شهر، شهرداری را راهبری کند؛ آقایان برعکس سوار شده اند و شهرداری مبتنی بر نظام سرمایه داری نوکیسه اداره می شود.»

وی با اشاره به وجود۳۵۰ هزار واحد مسکونی خالی در شهر را نتیجه نظام سرمایه داری نوکیسه‌ای عنوان و گفت: «این سرمایه اگر در چرخه اقتصادی قرار می گرفت اتفاقات خوبی در شهر رخ می داد.»

حافظی رییس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران با اشاره به ثبت‌نام قالیباف در انتخابات و طرح این سوال که کسانی که امروز شعار مالیات می‌دهند، آیا توانستند در سال‌های گذشته حتی ۱۵ درصد بافت فرسوده و باغات تهران را احیا کنند و یا حتی توانستند پسماند شهر را مدیریت کنند؟ گفت: «با چه اعتمادی کشور را به دست چنین افرادی بسپاریم.» (منبع: ایرنا)

*بیداد فقر و نابرابری در روستاهای «سیستان و بلوچستان»

روزنامه شهروند در گزارشی که حاصل سفر به روستاهایی در استان سیستان وبلوچستان و چند شهر کوچک در مناطقی از این استان است به روایت فقر و شرایط بسیار سخت زندگی روزمره مردم این منطقه پرداخته است در بخشی از این گزارش آمده است: « این‌جا سهم آدم‌ها از  خوشبختی تکه‌ای نان خشک و یک دمپایی پاره است. اغلب کودکان پای برهنه از کپرهای‌شان تا مدرسه پیاده می‌آیند. راهی دور، طولانی. سرما و گرما. بدون لباس کافی و اغلب گرسنه. این‌جا آدم‌ها اگر خیلی دست‌شان به دهان‌شان برسد، روزی یک وعده غذا می‌خورند. نه پلو و خورشت، نه مرغ و گوشت و ماهی و نه حتی چیزهای دیگر. نان و کشک، نان و شیر. نان و پیاز. این‌جا مادرهایی هستند که شب‌ها در تاریکی می‌روند میدان‌های میوه، تا میوه گندیده جمع کنند برای بچه‌های گرسنه.  بی‌آبی همه‌چیز را نابود کرده است. » (منبع: شهروند)

*بیست و چهار مدرسه «مهاباد» تخریبی‌ست

کامبیز شاوله، مدیر آموزش وپرورش مهاباد گفت: «در این شهرستان ۲۴ مدرسه تخریبی وجود دارد که نیازمند بازسازی است و اگر حمایت‌های خیرین در مدرسه‌سازی نبود، یقیناً آموزش و پرورش با چالش‌های جدی تری در امر تعلیم و تربیت مواجه می شد.»

وی اضافه کرد در طول هشت سال گذشته ۳۴ مدرسه ساخته شده اند که از میان آنها ۱۱ مدرسه توسط خیرین خارج از استان . و۲۳ مدرسه هم توسط خیرین شهرستان مهاباد وحومه تامین هزینه شده اند. (منبع: کردپرس)

news-package-19-14*تحریم برادر «قاسم سلیمانی» توسط آمریکا به دلیل نقض حقوق زندانیان

شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید، اعلام کرد که آمریکا برادر قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران را به دلیل نقشش در «نقض حقوق بشر» در فهرست تحریم‌ها قرار داده است. «سهراب سلیمانی» ۱۵ سال مدیرکل زندان‌های استان تهران بود و سال گذشته به عنوان سرپرست معاونت امنیتی و انتظامی سازمان زندان‌ها منصوب شد.

در بیانیه وزارت دارایی آمده که آمریکا در اعمال تحریم‌های غیرهسته‌ای علیه ایران جدی است تا از این طریق با “حمایت حکومت ایران از تروریسم، برنامه موشک‌های بالستیک، بی‌ثبات‌سازی منطقه و نقض حقوق بشر” مقابله کند. آمریکا موارد ثبت‌شده اعتراف اجباری، بازجویی تحت فشار، شکنجه جسمی و روانی زندانیان در زندان اوین را به عنوان دلایل موارد تازه تحریم مطرح کرده است. چند روز پیش هم اتحادیه اروپا مجموعه‌ای از تحریم‌های حقوق بشری علیه ایران را تمدید کرد.

*بیانیه ۷۲ تشکل دانشجویی در اعتراض به موانع فعالیت‌ها در دانشگاه‌ها

۷۲ تشکل دانشجویی سراسر کشور در بیانیه‌ای، ضمن اعتراض به مشکلات و موانع بی‌شمار موجود بر سر راه فعالیت دانشجویی، بر اجرای بی‌تنازل قانون اساسی و آزادی‌های مصرح، تاکید کردند. در بخشی از این بیانیه آمده است: «دخالت‌های بیرونی و احضارهای دانشجویان به نهادهای خارج از دانشگاه نیز باعث مضاعف شدن مشکلات برای فعالین دانشجویی شده است؛ به‌طوری که احضارهای قضایی به سقف ۵۰ نفر نزدیک شده است و فعالین انجمن‌های اسلامی قسمت بزرگی از احضارشدگان را در کنار فعالین نشریاتی تشکیل می‌دهند.» (منبع: امتداد)

news-package-19-15*هدیه حزب موتلفه اسلامی ایران  به رهبر«کره شمالی»

خبرگزاری رسمی کره‌شمالی علام کرد حزب مؤتلفه اسلامی برای رهبر کره‌شمالی هدیه تولد فرستاده است. هدیه‌ای که مهدی جولایی، معاون دبیرکل حزب در پیونگ‌یانگ پایتخت این کشور به ری‌سو یونگ، عضو کمیته مرکزی و نایب‌رئیس حزب کارگران کره‌شمالی اهدا کرد. خبرگزاری کره‌شمالی جزئیاتی از این هدیه را منتشر نکرد اما حمیدرضا ترقی معاون بین‌الملل شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی دراین‌باره به «شرق» گفت: «این یک هدیه یادبود معمول در حد صنایع دستی بود». صنایع دستی و سوغات ایران بسیار گسترده و گستره قیمتی آن متفاوت است اما ترقی تأکید کرده که «یک هدیه‌ ٢٠ یا ٣٠‌ هزار تومانی بود زیرا حزب مؤتلفه سفرها و دیدارهای بسیاری دارد که توان مالی تهیه هدیه‌های گران‌تر را نداریم».

به گفته او هدیه حزب مؤتلفه به رسم همه دیدارهای خارجی و نه به‌عنوان «هدیه تولد» اهدا شده است. در روزهای اخیر تنش میان آمریکا و کره شمالی بالا گرفته است. (منبع: شرق)

*مجتبی ذوالنور: «برجام فرزند صیغه‌ایی روحانی و اوباماست»

مجتبی ذالنور٬ نماینده قم در مجلس٬ توافقنامه برجام را «نوزاد دورگه ناقص الخلقه‌ای» دانسته که محصول «ازدواج صیغه‌ای و موقتی» حسن روحانی و باراک اوباما است.

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس این اظهارات را پس از آن بیان کرده که حسن روحانی بعد از ثبت‌نام در دوزادهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: «هووهایی که بارها به قصد کشتن این فرزند یعنی برجام تصمیم گرفته بودند، نمی‌توانند سرپرست خوبی برای آن باشند.»

ذوالنورهم‌چنین گفت: «این نوزاد دورگه ناقص الخلقه، به‌قدری به والدین خود شباهت دارد که حتی بدون هیچ آزمایش ژنتیکی نسب او اثبات شده است و هیچ هوویی نمی‌تواند مدعی او شود.»

این نماینده تندروی مجلس اضافه کرده «مشکل اصلی که ممکن است مرگ این نوزاد را رقم بزند این است که متاسفانه مادر او هنگام اجرای عقد ازدواج هیچ‌گونه مهریه‌ای و یا شرط ضمن عقدی تعیین نکرده که تضمین استمرار زندگی خود و نوزاد دلبندش برجام باشد بلکه عزت، غیره و دست آورد چندین ساله قبیله، طایفه و خانواده خود را به خاطر عشق یک سویه به داماد، فروخته و شروط سنگین ضمن عقد آنان را هم پذیرفته است.» (منبع: فارس)

news-package-19-16*تلاش وزارت ورزش برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها

فریبا محمدیان، معاونت ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان گفت‌: «به دنبال تدوین و اجرای آیین‌نامه‌ مناسب‌سازی ورزشگاه‌های کشور برای حضور خانواده‌ها به عنوان تماشاگر در رویدادهای ورزشی هستیم.»

محمدیان هم‌چنین مقایسه کسب سهمیه المپیک بانوان بعد از انقلاب اسلامی پرداخت و بیان‌ کرد: «از سال ۱۹۹۶، ۹ برابر افزایش کسب سهمیه در المپیک و بیش از پنج برابر افزایش کسب سهمیه پارالمپیک داشته‌ایم. (منبع: قانون)

*برگزاری دو تجمع اعتراضی کارگری در کشور و احضار کارگران  

شماری از کارگران بازنشسته کارخانه رنگین نخ سمنان در اعتراض به آنچه بلاتکلیفی چندین ساله در دریافت مطالبات سنواتی ومزدی عنوان می‌شود، صبح امروز مقابل ساختمان فرمانداری واستانداری سمنان تجمع کردند. به گفته این کارگران ۴۹ نفر از کارگران بازنشسته هستیم که هنوز بابت معوقات مزدی دوران اشتغال و نیز سنوات پایان خدمت طلبکاریم.

هم‌چنین جمعی از کارگران «تینکرهای خمیری کانی مس» از شرکت‌های پیمانکاری «معدن مس سرچشمه» تجمعی اعتراضی برای احقاق حقوق خود در زمینه تامین نیروی معدن سر چشمه برگزار کردند. جمعی از این کارگران گفتند: «از ۵ سال پیش به صورت کارگر پیمانکاری در شرکت تینکرهای خمیری کانی مس متعلق به معدن مس سرچشمه مشغول به کار شدیم و حالا پس از گذشت این مدت خواهان تبدیل وضعیت و انعقاد قرارداد مستقیم  با معدن مس سرچشمه هستیم.»

هم‌چنین چهار کارگر کارخانه سیمان مسجد سلیمان (کارون) که سال گذشته به عدم دریافت حقوق اعتراض کرده بودند، با شکایت کارفرما به دادسرای مسجد سلیمان احضار شدند.

news-package-19-17*موانع جدی برای آغاز به‌کار «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران»

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران بعد از گذشت چند ماه از برگزاری انتخابات اعضای هیات‌مدیره در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «متاسفانه با وجود اقدامات صورت گرفته، تاکنون نهاد ذی‌ربط از ارسال تصمیمات مجمع عمومی به اداره کل ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری استنکاف می‌کند و بدیهی است سکوت مسوولان مربوطه شروع به کار رسمی اعضای «هیات‌مدیره» و «بازرسان» منتخب را با موانع جدی مواجه ساخته است.»

در بخش دیگری از این اطلاعیه نوشته شده: «امیدواریم با توجه به تاکید اخیر رییس‌جمهوری محترم برتحقق همه وعده‌های انتخاباتی خود به مردم در دوره اول ریاست‌جمهوری، نهاد ذی‌ربط به فوریت نسبت به تعیین تکلیف و ایفای تعهدات قانونی خود اقدامات عاجل و لازم به عمل آورد تا چهره «قانونمداری» مسوولان محترم دولت «تدبیر و امید» در افکار عمومی تثبیت شود.»  (منبع: اعتماد)

*قربانیان سیل در آذربایجان شرقی

پس از جاری شدن سیل در استان‌های غربی کشور و ایجاد خسارت‌های فراوان به مناطق مختلف در این استان‌ها آخرین گزارش‌ها حاکی از جان باختن ۴۳ نفر و مفقود شدن بیش از شش نفر دیگر حاکی‌ست.

بنا به گفته بهنام سعیدی سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور، شش استان و ۱۸ شهرستان درگیر سیل شده‌اند که به ۵۲ شهر و روستا به طور کلی امدادرسانی انجام شده و پنج هزار نفر این خدمات را دریافت کرده‌اند. به گفته سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور ۱۸ نفر در آذرشهر، ۱۸ نفر در عجب‌شیر، پنج نفر در کردستان و یک نفر هم در آذربایجان غربی جان خود را در حادثه سیل از دست داده‌اند. (منبع: آرمان)

news-package-19-18*گزارشی درباره تنبیه بدنی دانش‌آموزان در مدارس ایران

روزنامه خراسان در گزارشی به مساله تنبیه بدنی دانش‌آموزان پرداخته است. در این گزارش که به بهانه اخبار متعدد مربوط به تنبیه دانش آموزان و هم‌چنین استعفای رییس آموزش و پرورش رودبار جنوب به احترام افکار عمومی و به دلیل تنبیه یک دانش آموز توسط معلم یکی از مدارس این شهرستان، تهییه شده است. به گفته مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش و پرورش از مجموع ۱۹۲۴ شکایت تنبیه بدنی طی دو سال، ۹۶ پرونده به هیئت تخلفات اداری ارسال شده است و  ۱۸۶ نفر تذکر کتبی و ۵۱۸ نفر تذکر شفاهی گرفتند و ۴۵۲ نفر هم از شکایت خود صرف نظر کرده اند.

در بخشی از این گزارش آمده است: «یک خلاء قانونی که احتمالا کمتر بدان پرداخته شده است  اینکه در چنین شرایطی دانش آموز با علم به این که تنبیه بدنی او در مدرسه جرم است، کسی حق ندارد از او تکلیف یا جریمه بیش از اندازه یا حتی معقول بخواهد و اخراج و محرومیت او از تحصیل نیز امری محال به نظر می رسد، به خود اجازه می دهد تا اندک قوانین و سختگیری های موجود در مدارس را نادیده انگارد و به همه چیز حتی حرمت معلم تعدی کند.» (منبع: روزنامه خراسان)

*گسترش اعتیاد میان طبقه متوسط جامعه ایران

روزنامه آرمان در گزارشی به شیوع اعتیاد در میان طبقه متوسط جامعه ایران پرداخته است. بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر هم اکنون یک میلیون و ۳۲۵ هزار نفر معتاد در کشور وجود دارد که در مجموع، با حساب افرادی که به صورت تفننی مصرف می‌کنند و وابستگی ندارند، این تعداد به دو میلیون نفر می‌رسد.

به گفته لیلا ارشد مددکار اجتماعی و رئیس خانه خورشید اعتیاد بسیاری از طبقات متوسط به این دلیل است که پیشگیری در سطح اولیه یعنی پیشگیری در خانواده و مقاطع تحصیلی، اتفاق نیفتاده است و دسترسی به خرید مواد برای معتادان نیز آسان بوده و در خیابان مواد می‌خرند. هم‌چنین به نوشته این گزارش اعتیاد به مواد مخدر در حال زنانه شدن است و خط شیوع اعتیاد در زنان  از چهار درصد به ۱۰ درصد افزایش یافته است. (منبع: آرمان)

news-package-19-19*برگزاری سه تجمع اعتراضی در آبادان و تهران

دستفروش های بازار «ته لنجی ها» در آبادان  به خاطر تعطیلی محل کارشان تجمع اعتراض آمیزی را به راه انداختند. دستفروشان زمانیکه در بازار شب حاضر شدند پی به دروغ بودن وعده های شهردای و شورای شهر آبادان بردند و  برای اعتراض به این رفتار مسئولان شهری تجمع آرامی را راه اندازی کردند و با در دست داشتند بنر و دستنوشته هایی به این رفتار و جمع کردن بساط کاری شان در خیابان امام خمینی تجمع اعتراض آمیزی را به راه انداختند.

هم‌چنین تعدادی از مالباختگان پروژه نگین غرب مقابل مجلس تجمع کردند و خواستار رسیدگی قوه قضائیه به پرونده ۱۶ ساله شدند. حدود ۱۰۰ نفر از مالباختگان پروژه نگین غرب روز یکشنبه در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند و خواهان بررسی مشکلات خود از جانب قوه قضاییه شدند. به گفته این افراد ۱۶ سال است که پرونده پروژه نگین غرب در قوه قضاییه راکد مانده و کسی پاسخگوی مطالبات آن ها نیست.

هم‌چنین حدود صد معلم بازنشسته در اعتراض به مشکلات معیشتی و عدم دریافت حقوق و مزایا مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمع کردند. یکی از بازنشستگان حاضر در تجمع گفت: «خواسته ما پرداخت  مطالبات مزدی ازجمله پاداش پایان خدمت، اجرای صحیح همسان سازی مستمری‌ها و ارتقاء خدمات درمانی بیمه تکمیلی است.»