«بسته خبری هفته» عنوان ستونی است که به صورت هفتگی می‌توانید روی وب‌سایت کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران دنبال کنید. این ستون به مجموعه‌ای از خبرهای هفته می‌پردازد که اگر چه ممکن است به صورت مجزا در قالب مقاله یا خبر نیامده باشد، اما در شبکه‌های اجتماعی مطرح و یا به دلیل ماهیت خبری آن قابل توجه و تامل است، توسط رسانه‌های دیگر به آن پرداخته شده یا کمتر در میان خبرهای دیگر دیده شده است. شما می توانید خبرهای کوتاه و همچنین لینک به خبر، بیانیه‌ و گزارش‌های کمپین را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

news-package-22-01*دیده‌بان حقوق بشر: «درانتخابات ایران توجهی به زندان‌های سیاسی در اعتصاب غذا نمی‌شود»

سازمان دیده بان حقوق بشر طی بیانیه ای اعلام داشت که در انتخابات ایران توجهی به زندانی‌های سیاسی در حال اعتصاب غذا نمی‌شود. این سازمان حقوق بشری خواستار توجه بیشتر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری علیه محکومیت‌ها و بدرفتاری‌های ناعادلانه شد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «دوران انتخابات یکی از زمان‌های کمیاب در ایران است که در آن بسیاری از نامزدها ظاهراً از احترام بیشتر به حقوق بشر دفاع می‌کنند. اما آیا هیچیک از نامزدها حاضر هستند آسیب دیدن این زندانی‌ها را به رسمیت بشناسند و از حقوق، و بهتر از آن، آزادی آنها دفاع کنند؟» (منبع: دیده‌بان حقوق بشر)

*درخواست «اتحادیه بین‌المللی کارگران» از حکومت ایران برای بهبود وضعیت ایمنی کار

والتر سانچز،‌ دبیر کل اتحادیه بین الملل کارگران صنعتی در نامه ای به حسن روحانی،‌ رئیس جمهوری ایران،‌ خواستار بهبود وضعیت ایمنی محیط های کار در معادن ایران شد. این نامه درپی انفجار و ریزش معدن ذغال سنگ در آزادشهر در استان گلستان نوشته شده است.

والتر سانچز،‌ دبیر کل اتحادیه بین الملل کارگران صنعتی،‌ در این نامه از دولت ایران خواسته است تا سریعا مقاوله نامه ۱۷۶ سازمان بین المللی کار در مورد اصول بهداشتی و ایمنی در معادن را تصویب کند و در عین حال،‌ مواد و قوانین این سازمان برای تامین امنیت و بهداشت در معادن زیرزمینی را به اجرا در آورد. (منبع: هرانا)

news-package-22-02*تشدید فشارها بر فعالان سیاسی اصلاح‌طلب پیش از انتخابات

مصطفی تاج‌زاده، در صفحه توییتر خود نوشت: «امروز عماد نامی از اطلاعات تلفنی احضارم کرد تا مرا نیز مانند رمضان‌زاده از سخنرانی و مصاحبه به سود روحانی منع کنند. گفتم نمی‌آیم.»

گفتنی‌ست فشارها بر فعالان اصلاح‌طلب برای ممانعت از تبلیغ و سخنرانی به نفع «حسن روحانی» در روزهای گذشته زیاد شده است. از جمله لغو سخنرانی «فائزه هاشمی» و «غلامحسین کرباسچی» در شهرهای مختلف ایران.

به گفته مصطفی تاج‌زاده در سال ۱۳۸۸ نیز تنها سه روز مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری اطلاعات سپاه وی را از فعالیت انتخاباتی منع کرده بود.

 

*نماینده آزادشهر در مجلس: «کارگران معدن بیمه کتابداری و آرایشگری داشتند»

«علیرضا ابراهیمی» نماینده مردم رامیان و آزاد شهر در خصوص بیمه کارگران معدن «یورت زمستان» آزادشهر گفت: «طبق اظهارات بازماندگان حادثه انفجار معدن، علاوه بر حقوق های معوقه، بیمه آنها تحت عنوان آرایشگری و کتابداری رد می شده است. این موضوعات در حال تحقیق و تفحص بوده و تا مشخص شدن خاطیان و مقصران این حادثه بنده کوتاه نمی آیم.»

هفته گذشته معدن «یورت» در استان گلستان دچار حادثه شد که باعث مرگ ۴۵ کارگر معدن شد. (منبع: جام‌جم)

news-package-22-03*اعتراض به سوء استفاده «ابراهیم رییسی» از نام «آیت‌الله بهشتی» در تبلیغات ریاست جمهوری

با توجه به سوءاستفاده «ابراهیم رییسی» از نام و تصویر آیت‌الله بهشتی، بیت این آیت‌الله در اصفهان، با انتشار بیانیه‌ای نسبت به سوءاستفاده این نامزد ریاست جمهوری و حامیانش هشدار داد.

در بخشی ازاین بیانیه آمده است: «در روزهای اخیر شاهد هستیم که یکی از نامزدهای محترم انتخابات ریاست جمهوری در جریان فعالیت‌های تبلیغاتی خود از عنوان “یادگار بهشتی” بهره می‌برند. لازم به تذکر است که شخصیت‌های تأثیرگذار انقلاب شکوهمند اسلامی ایران نظیر شهیدان بهشتی و مطهری، سرمایه‌های نمادین این انقلاب هستند و هرگونه سوءاستفاده‌های ابزاری و فردی از نام و هویت این راست قامتان جاودانه تاریخ، آثار مخرب فراوانی را متوجه حرکت انقلابی مردم ایران خواهد نمود.» (منبع: ایلنا)

 

*سعید حجاریان: «رای به رییسی به معنی انتقال قدرت به نیروهای چون جبهه پایداری است»

سعید حجاریان تحلیل‌گر اصلاح‌طلب و فعال سیاسی در یادداشتی که درمجله «اندیشه پویا» با عنوان «قدرت و عقلانیت» منتشر کرده با اشاره به انتخابات ریاست‌جمهوری واحتمال پیروزی «ابراهیم رییسی» نوشته است: «کاندیدای موردنظر در شعارها و حرف‌هایش سعی می‌کند مردمی باشد و نگرش مردم‌گرایی‌اش را با قراردادن آدم‌های احمدی‌نژاد در کنار خود همچون میرکاظمی و رستم قاسمی، که در دولت احمدی‌نژاد هر دو نفتی بودند، تکمیل کرده است؛ ریاست‌جمهوری او می‌تواند به معنی انتقال قدرت به نیروهای روحانی همچون جمعیت پایداری باشد. همچنان که مصباح‌یزدی و جامعه مدرسین قم حامی این کاندیداست و ائمه جمعه‌ای همچون علم‌الهدی و احمد خاتمی هم در حمایت از او نامه داده‌اند.»

news-package-22-04*شکایت «صداوسیما» از خبرگزاری «ایلنا»

صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران از خبرگزاری کار ایران«ایلنا» به اتهام نشر اکاذیب به دادسرای فرهنگ و رسانه شکایت کرده است. خبرگزاری ایلنا در گفت‌وگو با کارشناسان رسانه از نحوه انعکاس اخبار توسط صداوسیما در رابطه با عملکرد دولت انتقاد کرده بود که این امر موجب شکایت رسانه ملی از این خبرگزاری شده است.

غلامرضا تاج‌گردون عضو هیأت اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری نیز با انتقاد از رفتار صداوسیما در ایام تبلیغات و نگاه جانبدارانه رسانه ملی و رویکرد نابرابر نسبت به نامزدها، گفت: «صدا وسیما باید رویکرد یکسانی نسبت به همه کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری داشته باشد. اکثریت اعضای هیات اجرایی انتخابات نسبت به عملکرد صدا و سیما ابراز نگرانی کرده‌اند، اگرچه قانون در این زمینه قدری ابهام دارد و انتظار برخورد مناسب در کوتاه مدت را نداریم.»

در روزهای گذشته صداوسیما با پخش گزارش‌ها و برنامه‌های مختلف تولیدی از جمله یک برنامه طنز تلویزیونی به تخریب دولت پرداخته است. (منبع: ایسنا)

 

*کشف محموله «تی‌شرت‌های انتخاباتی» علیه دولت

محمود علوی وزیر اطلاعات از کشف چندهزار «تی‌شرت» تولید شده منقش به شعارهایی چون «خداحافظ دولت حرف»، «چهار سال رکود و بیکاری» و نیز «من به روحانی رأی نمی‌هم» خبرداد و گفت: « برنامه این بوده است که این تی‌شرت‌ها را به افرادی بدهند و آنان این تی‌شرت‌ها را مناطق شمالی تهران بپوشند و بعد هم با هماهنگی خودشان تعدادی دیگر از افراد جوان را به عنوان موافق کاندیدایی که در این تی‌شرت‌ها علیه او موضع گرفته شده بود وارد عمل کنند تا با کسانی که این تی‌شرت‌ها را پوشیده بودند برخورد کنند و آن را تحت عنوان برخورد موافقان دولت با مخالفان دولت با فیلم گرفتن و تصویربرداری از صحنه‌های درگیری در فضای مجازی منتشر کنند.» (منبع: آفتاب)

news-package-22-05*عطریانفر: «قالیباف با ناراحتی به نفع رییسی کنار می‌رود»

محمد عطریانفر عضو حزب کارگزاران گفت: «معتقدم آقای قالیباف با وجود نارضایتی و ناراحتی درونی، بر اثر تصمیم جریانی که اتخاذ و به او اعلام شده به نفع آقای رئیسی در همین مرحله اول کنار می کشد.»

به گفته این فعال سیاسی مناظره دوم نشان داد که «قالیباف» و«رییسی» با هم هماهنگی خوبی داشتند. به زعم عطریانفر چه آنها هر دو بمانند و چه یکی به نفع دیگری کنار برود نهایتا حدود ۳۵ درصد آرا را به خود اختصاص خواهند داد.

عطریانفر درباره میزان مشارکت در انتخابات نیز گفت: « تصور می کنیم میزان مشارکت بالای۳۰ میلیون نفر خواهد بود و بالای ۶۰ درصد آرا نیز متعلق به آقای روحانی نامزد جبهه اصلاح طلب و اعتدالی است. تصورم این است که آقای هاشمی طبا می ماند اما آقای میرسلیم را تلاش خواهند کرد با گفتگوهای اقناع کننده به نفع آقای رئیسی از صحنه انتخابات خارج شود.» (منبع: نامه‌نیوز)

از طرفی محمد دهقان رییس ستاد انتخاباتی قالیباف کناره‌گیری وی از دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری را دروغ شاخدار خواند.

 

*انتقاد از فعالیت صفحه رسمی «امام زمان» در «اینستاگرام»

روزنامه جمهوری اسلامی در یادداشتی به انتقاد شدید از راه‌اندزی صفحه رسمی «امام زمان» در اینستاگرام و سوء استفاده ازعقاید مذهبی مردم در آستانه انتخابات پرداخت. در بخشی از این یادداشت آمده است: « یک صفحه اینستاگرام تحت عنوان «صفحه رسمی امام زمان» با شروع فعالیت رسمی خود نوشته؛ به صفحه رسمی امام زمان خوش آمدید. این صفحه مبارک تحت نظر مدیریت کامل شخص امام مهدی فعالیت می‌کند. جمعه‌ها ساعت ۹ شخصاً آنلاین می‌شوند. این صفحه، سپس با اعلام یک خبر فوری به مخاطبین خود خبر می‌دهد: «امام زمان امروز صبح فرمودند که رئیس‌جمهور آینده ایران… است.» در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال۱۳۸۴ نیز عده‌ای تلاش کردند چنین وانمود نمایند که نظر امام زمان علیه السلام به یک کاندیدای خاص است، اقدامی که زشت‌ترین نوع بازی کردن با اعتقادات مردم بود.» (منبع: جمهوری اسلامی)

news-package-22-06*نماینده مشهد در مجلس: «سند ۲۰۳۰ یونسکو مخالف آموزش قرآن است»

نصرالله پژمانفر٬ نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی گفت: «گزارش‌هایی از شهرستان‌های مختلف به کمیسیون فرهنگی رسیده که براساس سند ۲۰۳۰، وزارت آموزش و پرورش، آموزش قرآن به کودکان کمتر از ۱۰ سال را ممنوع کرده است.»

وی هم‌چنین گفت: «براساس توافقی که در سند ۲۰۳۰ صورت گرفته، به کودکان کمتر ۱۰ سال نباید در مدارس بیش از یک زبان آموخته شود، بنابراین  آموزش و پرورش  طبق این سند، آموزش قرآن را برای کودکان پیش‌دبستانی و دبستانی ممنوع کرده و کلاس‌های روانشناسی و ضمن خدمت را جایگزین آن کرده است.» (منبع: تسنیم)

درروزهای گذشته محمود صادقی نماینده اصلاح‌طلب مجلس از بی‌اطلاعی بسیاری از نمایندگان مخالف با امضای سند ۲۰۳۰ از مفاد این سند خبرداده بود.

*افشاگری وزیر اقتصاد درباره بدهی سنگین شهرداری تهران به سیستم بانکی

علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد دردولت حسن روحانی گفت: «شهرداری تهران با ۶ هزار میلیارد بدهد به بانک‌های دولتی یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی است.»

به گفته وی شهرداری تهران همیشه ادعا می‌کند که  از دولت طلبکار است اما هیچ‌گاه سندی براین مبنا ارائه نکرده است.وی هم‌چنین با اشاره به سخنان «ابراهیم رییسی» درباره مالیات نهاد‌های معاف از مالیات نیز گفت: «بحث مالیاتی که یکی از نامزدها  طرح کرد یک اشتباه لپی بود. نهادهایی که از مالیات معاف هستند رقابت ناصحیحی با بخش خصوصی دارند.»

به گفته وزیر اقتصاد پرداخت کارانه و افزایش یارانه نیازمند افزایش سه برابری درآمد نفت است. (منبع: انتخاب)

news-package-22-07*میرسلیم: «حصر موسوی و کروبی به نفع آنهاست»

مصطفی میرسلیم درجمع دانشجویان دانشگاه تهران درباره حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی گفت: «ادعای تقلب، ادعای خلافی بود. تعیین تکلیف موضوع رفع حصر نیز با قوه قضائیه است، البته حصر به نفع آنهاست چون محاکمه به ضررشان تمام می‌شود.»

او همچنان درباره احتمال کناره‌گیری‌اش از انتخابات به نفع سایر کاندیداهای اصولگرا عنوان کرد: «ما باید ابتدا به فکر اقتدار نظام باشیم و هر راه‌حلی که منجر به مشارکت مردمی می‌شود انجام دهیم. ممکن است برخی بگویند ما فقط میرسلیم را قبول داریم و اگر وی نیاید در انتخابات شرکت نمی‌کنیم.»

میرسلیم هم‌چنین به انتقاد از کسانی پرداخت که سند ۲۰۳۰ یونسکو را در دولت امضا کرده‌اند. (منبع: تسنیم)

 

*حضور «ابراهیم رییسی» در مراسم مداح حکومتی

«ابراهیم رئیسی» در مراسم مداحی سعید حدادیان به صورت غیرمنتظره حضور پیدا کرد. سعید حدادیان از جمله حامیان رئیسی به شمار می‌آید که پیشتر از او خواسته بود انقلابی تر عمل کند. به دنبال حضور رئیسی در این مراسم، «محمود کریمی» و«مجید بنی فاطمه» از مداحان مشهور که از حامیان محمدباقر قالیباف، دیگر کاندیدای «جمنا» در انتخابات به شمار می آیند، با وجود برنامه ریزی قبلی، در مراسم حضور پیدا نکردند.

رئیسی در پایان این مراسم ضمن انتقاد از حسن روحانی گفت: «رقبای ما رقیب هراسی می کنند.» رئیسی همچنین گفته است که برای حل مشکل جوانان و مبارزه با یقه سفیدهایی که مالیات پرداخت نمی کنند، وارد میدان شده است. (منبع: انتخاب)

news-package-22-08*اعلام حمایت «جامعه مدرسین قم» از رییسی و نقض بی‌طرفی اعضای شورای نگهبان

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در بیانیه ای کاندیدای اصلح دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را سید ابراهیم رئیسی معرفی کرده است. این در حالی است که هر شش نفر فقهای شورای نگهبان شامل آیت الله احمد جنتی، آیت الله محمد یزدی، آیت الله‌ سیدمحمدرضا مدرسی‌یزدی، آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی، آیت الله محمد مومن و آیت الله مهدی شب زنده دار عضو جامعه مدرسین حوزه علیمه قم هستند.

در ماده ۹۳ قانون انتخابات ریاست جمهوری آمده است: «در اجراء صحیح اصل (۹۹) قانون اساسی و حفظ بی‌طرفی کامل، ناظرین شورای نگهبان موظفند در طول مدت مسئولیت خود، بی‌طرفی کامل را حفظ نمایند و ابراز جانب‌داری ناظرین به هر طریقی از یکی از کاندیداها جرم محسوب می‌شود.» (منبع: کانال تلگرام ستاد روحانی)

 

*هشدار«علی خامنه‌ای» درباره وقوع «آشوب» در انتخابات ریاست جمهوری

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران که به دانشگاه افسری امام حسین رفته بود در جمع سپاهیان درباره وقوع به گفته‌ی او «فتنه» و «آشوب» در انتخابات ریاست جمهوری هشدار داد وادعا کرد: «هدف کوتاه‌مدت دشمن به‌هم زدن امنیت و ایجاد آشوب و فتنه در کشور است».

وی هم‌چنین همچنین با اشاره به «برخورد» با موضوع اعتراض‌ها به انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ گفت: «امروز هم همین‌جور است. امنیت کشور باید محفوظ بماند».

علی خامنه‌ای هم‌چنین هشدارداد: «اگر کسی بخواهد برخلاف امنیت کشور اقدام کند، قطعاً با سیلی سختی مواجه خواهد شد».

دراین‌باره بیشتر اینجا را بخوانید.

news-package-22-09*معاون وزیر بهداشت: «پارازیت‌ها برای سلامت افراد مضرند»

رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بر اساس مطالعاتی که انجام شده پارازیت ها و امواج الکترومغناطیس برای سلامت افراد جامعه مضر هستند و باید در اولین فرصت قطع شود.

به گفته وی درهیچ کشوری تا کنون در زمینه تاثیر این امواج مطالعه ای صورت نگرفته،زیرا کشورهای دیگر کمتر از پارازیت استفاده می کنند اما با توجه به مطالعاتی که تاکنون بر روی حیوانات صورت گرفته مضر بودن این امواج به اثبات رسیده است.

ملک زاده هم‌چنین هشدار داد پارازیت ها علاوه بر آسیب های جدی به سلامت افراد می توانند حتی منجر به تولد نوزادان ناقص و حتی سقط جنین شوند. (منبع: ایرنا)

 

*برپایی چندین تجمع اعتراضی در شهرهای مختلف

بیش از ۱۰۰ نفر از کارگران کارخانه روغن نباتی قو مقابل وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی تجمع کرده‌‌اند. اعتراض آنها به عدم پرداخت مطالبات مزدی اسفند ۹۵ ، فروردین ۹۶، و بخشی از عیدی سال گذشته باز می‌گردد.

تعدادی از آموزشیاران نهضت سوادی آموزی در مقابل وزارت آموزش و پرورش تجمع کرده‌اند. آنان نسبت به وضعیت بلاتکلیف خود معترضند. به گفته یکی از آمورشیاران وزارت آموزش و پرورش نسبت به تعیین تکلیف و استخدامی آنها اقدامی نکرده است.

هم‌چنین جمعی از کارگران قرارداد موقت جایگاه‌های سوخت کشور مقابل شرکت ملی پالایش نفت تجمع کردند.تجمع‌کنندگان که از کارگران قرارداد موقت جایگاه‌های سوخت هستند، می‌گویند پس از خصوصی‌سازی و واگذاری جایگاه‌ها به بخش خصوصی، بیکار شده‌ایم. آنها از نمایندگان مجلس و وزیر نفت خواستند که به وضعیت اشتغال آنها رسیدگی شود.

اعتراض کارگران سهامدار معدن کرمیت اسفندقه امروز نیز در اعتراض به بی توجهی کارفرما به وضعیت سهامشان ادامه دارد. جمعی از کارگران سهامدار معدن کرمیت اسفندقه در این زمینه گفتند: «امروز دومین روز متوالی است که برای روشن شدن وضعیت سهامشان مقابل ساختمان فرمانداری ارزوئیه تجمع کرده‌اند.»

news-package-22-10*اعلام حمایت خانواده «کروبی» و «هادی خامنه‌ای» از «حسن روحانی»

«سیدهادی خامنه‌ای» برادر«علی خامنه‌ای» رهبر جمهوری اسلامی ایران و دبیرکل مجمع نیروهای خط امام در بیانیه‌ای از حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری حمایت کرد.

دربخشی ازاین بیانیه آمده است: «باید ماجراجویی و بی برنامگی و بی اخلاقی را رد کرد. باید هشیار و خستگی ناپذیر، بر ناامیدی و کاهلی درونی غلبه کرد.هموطنان! بدانید و بدانیم که این بار غفلت، هزینه ای بسیار سنگین تر از گذشته خواهد داشت.»

هم‌چنین خانواده «مهدی کروبی» از رهبران محصور جنبش سبز با انتشار بیانیه‌ای حمایت خود را از حسن روحانی در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری اعلام کردند.

بیت آیت‌الله منتظری نیز با انتشار بیانیه‌ای حمایت خود را از دولت حسن روحانی و انتخاب مجدد او به عنوان رییس جمهور اعلام کردند.

 

*ادعای عجیب رسانه‌های مخالف دولت درباره معاون رییس جمهور در امور زنان

شهیندخت مولاوردی معاون رییس جمهور در امور زنان با نوشتن متنی در کانال تلگرامیش اعتراض خود را به کلیپی که توسط رسانه‌های مخالف دولت در فضای مجازی منتشر شده‌ست بین کرد.

در این کلیپ ادعایی عجیب مبنی بر ارائه لیست دختران جوان ایرانی برای کار در آنتالیا از سوی مولاوردی به سازمان ملل مطرح شده است، که خشم شدید مولاوردی را به دنبال داشته است.

در بخشی از این یادداشت آمده است: «واقعا در این اتاق فکرهایی که با هزینه های گزاف تشکیل شده چه می گذرد؟اگر ماحصل فکرهایشان این سناریوها باشد، باید گفت بیش از آنکه شعور مخاطب را نشانه رفته باشد، از شیرینی عقل هایشان پرده برمی دارد.» (منبع: کانال تلگرام شهیندخت مولاوردی)

*اعلام لیست نهایی «اصول‌گرایان» و «اصلاح‌طلبان» برای انتخابات شورای شهر

پس از حرف و حدیث‌های فراوان نهایتا هردو جناح اصول‌گرا و اصلاح‌طلب لیست نهایی خود را برای انتخابات شوراهای شهر در تهران اعلام کرده‌اند. اصول‌گریان پس از فشارهای مختلف موفق شدند تایید صلاحیت چند تن از نامزدهای رد صلاحیت شده‌شان مانند «علیرضا دبیر» و «حبیب کاشانی» پا به صحنه انتخابات گذاشته‌اند و در دیگر سو اصلاح‌طلبان با ارائه لیستی که مخالفان بسیاری در میان بعضی چهره‌های این جریان را به دنبال داشته در صدد گرفتن صندلی‌های شورای شهر تهران هستند.

پس از تایید صلاحیت بسیاری از چهره‌های اصلاح‌طلب انتظار می‌رفت که برخی از این افرد به همراه زنانی چون «لیلا ارشد» و «آمنه شیرافکن» و «ترانه یلدا» در لیست نهایی اصلاح‌طلبان جای داشته باشند که اینگونه نشد و در لیست اصلاح‌طلبان اسامی چون «احمد مسجد جامعی» و «محسن هاشمی» به چشم می‌خورد.  (منبع: ایسنا)

news-package-22-11*اعتراض رییس دادگستری تهران به تایید صلاحیت زندانیان سابق سیاسی

غلامحسین اسماعیلی رئیس کل دادگستری استان تهران با ابراز گلایه از تایید صلاحیت برخی از نامزدهای انتخابات شورای شهر تهران گفت: «مطلع شدیم برخی از افرادی که سوابق محکومیتی، بعضا محکومیت‌های سنگین و حتی محکومیت‌های امنیتی داشتند تایید صلاحیت شدند، که نتیجه این اقدام خسران برای شوراها خواهد بود.»

طی روزهای گذشته برخی از مقام های ارشد اصولگرایان نسبت به راهیابی و تایید صلاحیت چهره های اصلاح طلب واکنش تند نشان دادند. دبیر شورای نگهبان نیز قبلا از روند بررسی صلاحیت ها و تایید افرادی که او آنها را فاقد صلاحیت خوانده بود به شدت انتقاد کرده بود. در همین حال «محمود صادقی»‌ نماینده اصلاح‌طلب مجلس خبر داده بود که بیشترین رد صلاحیت‌ اصلاح‌طلبان در انتخابات شوراهای شهر مربوط به استان خراسان رضوی بوده است که محمد دهقان، رئیس ستاد قالیباف، رئیس هیأت نظارت بر انتخابات شورا در این استان را برعهده دارد. (منبع: میزان)

 

*عبدالله رمضان‌زاده: «ساختار مناظره‌های ریاست جمهوری بسیار معیوب است»

عبدالله رمضان‌زاده سخنگوی دولت اصلاحات با انتقاد از نحوه برگزاری مناظره‌های ریاست جمهوری گفت: « مناظراتی که امسال شاهد آن بودیم، ساختار بسیار معیوبی دارد و هیچ چارچوب مشخصی ندارد؛ هرکسی هر حرفی خواست، زد و کسی هم جواب نگرفت و کسی هم پی‌گیری نکرد به این دلیل که بیش از آن‌که یک مناظره باشد شبیه یک مسابقه جوانان بود که عده‌ای مناظره‌ی تلویزیونی برگزار می‌کردند.»

به گفته وی در انتخابات امسال ریاست‌جمهوری «حسن روحانی» مجددا پیروز انتخابات خواهد شد. (منبع: شفقنا)

news-package-22-12*دفاع رییس سازمان بسیج از نوشتن شعار روی «موشک»

سردار غیب پرور رییس سازمان بسیج مستضعفین در خصوص اظهارات مطرح شده درباره شعار مرگ بر اسرائیل روی موشک های دوربرد گفت: «شعار مرگ بر اسرائیل بر روی موشک مگر کار بدی است، اساسا محو اسرائیل جزو آرمان های ما می باشد.»

در روزهای گذشته «حسن روحانی» با انتقاد از کسانی که در بحبوحه مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی روی موشک‌های ایران شعار نابودی اسراییل را می‌نوشتند، این رفتارها را خالی از تعقل و به ضرر منافع ملی دانسته بود.

وی هم‌چنین در واکنش به سخنان روحانی مدعی شده که روی تک تک فشنگ‌های جنگی نیز شعار «مرگ بر اسراییل» را حک خواهیم کرد. (منبع: ایسنا)

 

*پرسش‌های جنجال برانگیز «حسن روحانی» از «ابراهیم رییسی»

حسن روحانی که در جمع گروهی از مردم همدان و کرمانشاه سخنرانی می‌کرد با لحنی متفارت نسبت به روزهای گذشته حملات و سوالات جنجال برانگیزی علیه رقیب انتخاباتی‌اش، ابراهیم رییسی مطرح کرد.

روحانی با اشاره به اینکه رقیب او در انتخابات در طول ۳۸ سال گذشته جز زندان و اعدام کار دیگری نکرده به کارنامه سیاه قضایی ابراهیم رییسی اشاره کرد. هم‌چنین حسن روحانی با مطرح کردن بحث معافیت مالیاتی «آستان قدس رضوی» به فرار مالیاتی این موسسه به ریاست ابراهیم رییسی واکنش نشان داد.

دراین‌باره بیشتر اینجا را بخوانید.

news-package-22-13*عبدالله نوری: «انتخابات امروز انتخاب میان آب و سراب است»

عبدالله نوری، وزیر کشور دولت اصلاحات به شدت نسبت به وعده‌های «قالیباف» و «رئیسی» در جریان تبلیغات انتخاباتی انتقاد کرد و عرصه انتخاب امروز را انتخاب میان آب و سراب دانست و گفت: «یک وقتی می گفتند اگر کاندیدایی پول دهد که به او رأی دهند، تخلف است. حال اگر کسی بگوید به من رأی دهید تا از ماه آینده ماهانه ۱۵۰ هزار تومان به شما بدهم هیچ اشکالی ندارد؟»

این فعال اصلاح‌طلب هم‌چنین با اشاره به اقدامات مثبت دولت روحانی در سیاست خارجی گفت: «وقتی وزارت خارجه یک کار ارزشمند انجام می دهد، به جای اینکه از آن تقدیر شود باید از نیروهای مسلح تقدیر شود؟ آنها هم امیران این کشور هستند. چرا دوگانگی ایجاد می کنیم و اینها را مقابل هم می گذاریم؟»  (منبع: اعتماد)

 

*واکنش شدید وزیر راه به سخنان «ابراهیم رییسی» درباره مسکن مهر

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در واکنش به سخنان ابراهیم رییسی در یک برنامه تبلیغاتی انتخاباتی تلویزیونی درخصوص پروژه «مسکن مهر» یادداشتی منتشر کرد. آخوندی با لحنی شدید به ادعاهای رییسی پاسخ گفته است. دربخشی از این یادداشت آمده است: «شما نمی‌توانید با این پیشینه و این ترکیب ستاد انتخاباتی‌تان در قامت یک پرسشگر حاضر شوید. شما باید پاسخگوی تمام اتلاف منابع مالی دولت پیشین چه در مسکن مهر و چه در سایر مفاسد هزاران میلیاردی باشید.»

وزیر راه در نهایت خطاب به رییسی نوشته است: «ای کاش حداقل حرمت لباس روحانیت را نگاه می‌داشتید.» (منبع:آفتاب)

news-package-22-14*هشدار نسبت به زنانه شدن برخی آسیب‌های اجتماعی

شهیندخت مولاوردی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه در ابتدای کار دولت با روند رو به رشد آسیب‌های اجتماعی مواجه بودیم، گفت: «این موضوع  از دولت پیشین به ما به ارث رسید. دولت روحانی میراث‌دار این وضعیت است و توانست با اتخاذ سیاست‌هایی، در کنترل و کاهش وضعیت آسیب‌های اجتماعی گام‌های اساسی بردارد.»

به گفته وی زنانه شدن فقر، سرپرستی خانوار،اعتیاد، کاهش سن اعتیاد، تغییر الگوی مصرف در دختران از مواد سنتی به صنعتی و روانگردان، زنانه شدن بخش غیررسمی اشتغال که در حق زنان اجحاف فراوانی می‌شود، زنانه شدن ایدز از جمله مواردی بود که حاصل دولت قبل بوده و در آن زمان رشد کرده است. (منبع: فارس)

 

*عصبانیت روزنامه کیهان از مستند تبلیغاتی «حسن روحانی»

روزنامه کیهان در یادداشتی با اشاره به نشــان دادن برخی صفحات این روزنامه در مستند انتخاباتی روحانی، مدعی شد: «فیلم تبلیغاتی روحانی بــه وارونهنمایی رویکرد دولت و شــخص رئیسجمهــور در قبال رســانههای منتقد پرداخــت. در این فیلم ضمن نشــان دادن چندبــاره صفحات اول کیهان و برخی نشــریات و رسانههای دیگر چنین القا شده که روحانی اهل تحمل است. هم اینک دهها شکایت از سوی دستگاههای دولتی علیه کیهان در جریان است و برخی وزرای دولت مشخصا مأمور اعمال فشار به دستگاه‌های قضایی در این امر هستند.»

این روزنامه هم‌چنین با نوشتن مطلبی در انتقاد از سیاست خارجی حسن روحانی و مقایسه او با رهبر کره‌شمالی به تمجید از رهبر این کشور کمونیستی پرداخت. (منبع: کیهان)

news-package-22-15*رسول منتجب‌نیا: «آزادی زندانی سیاسی کار رییس‌جمهور نیست»

رسول منتجب‌نیا، قائم‌مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی، گفت: «رئیس‌جمهور باید شفاف این مسئله را برای مردم بیان کند که او مسئول آزادکردن زندانیان و رفع حصر نیست».

او در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اصرار برخی کاندیداهای ریاست‌جمهوری بر داشتن روحیه تهاجمی در مناظرات و سخنرانی‌های انتخاباتی، یادآورد می‌شود فرهنگ بداخلاقی از سوی برخی از دولتمردان گذشته رواج یافته بود و یکی از اقدامات بزرگ حسن روحانی این بود که با بداخلاقی‌ها مقابله کرد و فرهنگ بی‌اخلاقی و ابتذال را از بین برد. (منبع: شرق)

 

*دستگیری ۳۰ نفر در استان «هرمزگان» به دلیل فعالیت در فضای مجازی

سلیمی، مدیرکل اطلاعات استان هرمزگان با ادعای اینکه دشمنان دسیسه‌های فراوانی برای فتنه دارند، گفت: «۳۰ نفر از اخلالگران در فضای مجازی دستگیر و به مراجع قضایی تحویل شدند.»

وی با این ادعا که دشمنان با استفاده از ابزارهای جدید تلاش در ضربه زدن به نظام را دارند، با اشاره به تجهیزات و امکانات به‌روز سربازان گم‌نام امام زمان گفت: «راستای مقابله فراگیر با توطئه دشمن در حوزه جنگ نرم با رصد فضای مجازی برخی از اخلالگران و عناصر مخرب که در کانال ها و گروههای فضای مجازی با فعالیت های ضددینی سعی در انحراف افکار عمومی داشتند شناسایی تحویل مراجع قضایی شدند.» (منبع: مهر)

گفتنی‌ست در روزهای گذشته وب‌سایت اصلاح‌طلب «هیوا» که دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ بود، به دستور مقام قضایی فیلتر شد.

news-package-22-16*حمله شدید‌الحن «جواد ظریف» به مخالفان داخلی برجام

محمد جواد ظریف در گفتگویی ویدویی با وب‌سایت انتخاب حملات تندی را علیه مخالفان داخلی برجام و اظهارنظرهای خلاف واقع نامزدهای اصول‌گرا در انتخابات مجلس به کار گرفت.

وزیر امور خارجه در بخشی از این گفتگو درباره تبلیغات گسترده و یکپارچه مخالفان علیه توافق هسته‌ای و هزینه‌های زیاد اینگونه تبلیغات می‌گوید: «تعجب می‌کنم این پول‌ها از کجا آمد و چگونه خرج شد؟ چه فایده‌ای داشت و چه کمکی به هیئت مذاکره‌کننده کرد؟  به پیش‌بردن اهداف نظام در مذاکرات چه کمکی کرد؟ جز خراب‌کردن روحیه کسانی که باید با استقامت مقابله می‌کردند.»

(منبع: انتخاب)

 

*نامه سرگشاده ۱۰۴ استاد دانشگاه «شریف» به مردم درباره انتخابات

شماری از اساتید دانشگاه صنعتی شریف با انتشار نامه سرگشاده ای خطاب به مردم ایران خواستار انتخاب ادامه “راه اعتدال و توسعه ” در انتخابات آینده ریاست جمهوی شدند.

دربخشی از این نامه  آمده است: «کشور ما در آستانه یک انتخاب تاریخی قرار گرفته است، انتخابی که بین دو یا چند نامزد ریاست جمهوری نیست بلکه بین دو راه کاملا متفاوت برای آینده کشور است و هرکدام از این دو راه که برگزیده شود، به احتمال زیاد بازگشتی از آن در آینده نزدیک متصور نیست و به همین جهت سرنوشت نسل ما و فرزندان ما را رقم خواهد زد.» (منبع: ایران)

news-package-22-17*واکنش «قالیباف» به فیلترشدن سایت «کارانه»

سایت «کارانه» که ازسوی باقر قالیباف راه‌اندازی شده بود بعد از چند روز فیلتر شد.قالیباف در واکنش به فیلتر شدن این سایت در سخنرانی در شهر خرم‌اباد گفت: «این سایت را همان چهار درصدی‌ها فیلتر کردند.»

به گفته حامیان قالیباف این سایت به دستور دولت فیلتر شده بود که البته این ادعا از سوی قوه قضاییه تکذیب شد و به گفته مقامات این قوه سایت کارانه به دستور مقام قضایی فیلتر شده است. هم‌چنین غلامرضا تاج‌گردون عضو هیأت اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری راه اندازی سامانه پرداخت کارانه از سوی محمدباقر قالیباف را تخلف محرز انتخاباتی دانست و گفت که این موضوع باید درهیأت اجرایی مرکزی مورد بررسی قرار گیرد.

 

*رییس بانک مرکزی: «با یارانه ۲۵۰ هزار تومانی باید منتظر تورم ۱۰۰ درصدی باشیم»

ولی‌الله سیف رییس کل بانک مرکزی ایران در خصوص وعده‌های برخی نامزدهای ریاست جمهوری مبنی بر اعطا یارانه‌های ۲۵۰ هزارتومانی گفت: «اگر با چاپ اسکناس حتی بتوانند این یارانه را پرداخت کنند باید منتظر تورم ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی باشیم ارزش اسکناس مجازی است و چاپ کاغذ و توزیع آن افزایش قدرت خرید نیست.»

هم‌چنین سعید لیلاز اقتصاددان و فعال سیاسی نیز گفت: «اگر قرار شود یارانه‌ها به ۲۵۰ هزار تومان در ماه افزایش یابد، دلار باید ۸ هزار تومان بشود. کاندیداهایی که دوست دارند وعده بدهند چرا دست شان به کم می‌رود؟ دلار را به ۴۰ هزار تومان برسانند تا بتوانند یارانه ۲ میلیون تومانی پرداخت کنند.»

از طرفی کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با تاکید براینکه هرگونه پرداخت یارانه نیازمند تصویب مجلس است، گفت: «اگر یارانه‌های نقدی دو برابر شود،‌ بنزین نیز ۳۰۰۰ تومان خواهد شد.»

news-package-22-18*حمله به ستاد «حسن روحانی» در اختیاریه تهران

افرادی ناشناس به ستاد حسن روحانی در اختیاریه حمله کردند و با شکستن شیشه‌های ساختمان ستاد بنرهای نصب شده را نیز پاره کرده‌اند. همچنین چند روز پیش ستاد حسن روحانی در تجریش نیز مورد حمله این افراد قرار گرفته که حمله‌کنندگان از گاز فلفل استفاده کرده‌اند. فرد حمله‌کننده پس از این اقدام متواری شده است و مسئولان ستاد روحانی به دنبال شکایت از این افراد هستند.

به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی عناصر خودسر در قم نیز پوسترها و سایر اقلام تبلیغاتی روحانی را که در مکان‌های مختلف شهر نصب شده  پاره کردند.

هم‌چنین ستادهای «حسن روحانی» در شهرهای بندرانزلی و مشهد و بابلسر نیز مورد تخریب و حمله افراد خودسر قرار گرفته است. (منبع: ایلنا)

 

*واکنش احمد توکلی درباره وعده‌های انتخاباتی

احمد توکلی نماینده سابق مجلس در واکنش به وعده‌های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری گفت: «هنگامی که یک کاندیدا وعده‌ای را به مردم می‌دهد که قابل تحقق نیست این مساله باعث ناامیدی در سطح جامعه می‌شود. از سوی دیگر مردم احساس می‌کنند نظام دچار ناکارآمدی شده و توانایی تحقق وعده‌های خود به مردم را از دست داده است.»

توکلی هم‌چنین با اشاره به نحوه چینش نامزدهای اصوا‌گرا در صحنه انتخابات نیز گفت: «این احتمال وجود دارد که هر سه کاندیدای اصولگرا تا پایان انتخابات در صحنه حضور داشته باشند تا آرا تقسیم شود و انتخابات به مرحله دوم کشیده شود. اگر آقای قالیباف در انتخابات شکست بخورد ممکن است دیگر در انتخابات بعدی حضور پیدا نکند. این مساله محتمل است. اما این که با شکست ایشان در انتخابات دنیا به آخر می‌رسد، به نظر من صحیح نیست.» (منبع: آرمان)

news-package-22-19*ناطق نوری: «تحریم‌ها جامعه را دچار تنش و اضطراب کرده بود»

علی‌اکبر ناطق‌ نوری، رییس دفتر بازرسی بیت رهبری گفت: «ما پیش تر در کنار تحریم های اقتصادی، تحریم سیاسی نیز بودیم و تمامی این تحریم ها جامعه را دچار تشویش، تنش و اضطراب کرده بود.»

ناطق نوری با اعلام حمایت از حسن روحانی و همین‌طور دفاع از فضای مجازی برای شناخت بهتر مردم از نامزدها و برنامه‌های انتخاباتی نامزدها گفت: «این دولت تهدیدهای خارجی زیادی را شناسایی و از طریق دیپلماسی مناسب آن را برطرف نمود.»

وی که در جمعی از پیشکسوتان و روسای فدراسیون‌های ورزشی سخن می‌گفت با اشاره به اینکه ورزش می‌تواند نقش مهمی در ایجاد صلح داشته باشد از انتصاب مدیران غیرتخصصی در ورزش انتقاد کرد. (منبع: ایسنا)

 

*علی مطهری: «درباره حصر باید مراجع و خبرگان با رهبری صحبت کنند»

علی مطهری نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: «دیدار ما با رهبری راجع به حصر مربوط به دو سال پیش است که موضوع را مطرح کردیم اما ایشان قبول نداشتند. ما ملاقات جدید در این زمینه نداشتیم. ممکن است برخی از اعضای شورای عالی امنیت ملی موافق رفع حصر باشند ولی ملاحظه رهبری را می‌کنند.»

به گفته علی مطهری اگر بنا باشد برای موضوع حصر کاری انجام شود خبرگان و مراجع باید با ایشان صحبت کنند. مطهری هم‌چنین گفت: «فکرنمی‌کنم راه دیگری فعلاً وجود داشته باشد. البته ما همچنان به دنبال این مسأله هستیم و سعی داریم ملاقاتی را با محصوران داشته باشیم و راه میانه‌ای پیدا کنیم.» (منبع: ایسنا)

news-package-22-20*انتقاد «مجید انصاری» از سخنان «محسنی اژه‌ای»

مجید انصاری معاون پارلمانی رییس جمهور با انتقاد از سخنان سخنگوی قوه قضاییه درباره پرونده البسه کشف شده در منزل وزیر آموزش و پرورش گفت: «نحوه پاسخگویی سخنگوی قوه قضائیه به این موضوع، اصل بی طرفی این قوه قضاییه را زیر سوال برده و نوعی تخریب دولت تلقی می شود.»

وی افزود: «به عنوان یک حقوقدان معتقدم نوع پاسخ سخنگوی قوه قضاییه در جلسه اول، نوعی تخریب دولت و جانبداری تلقی شده و این موضوع را هم به آقای اژه ای متذکر خواهم شد.»

گفتنی‌ست دردومین مناظره تلویزیونی نامزدهای ریاست جمهوری «باقر قالیباف» با مطرح کردن پرونده واردات کالا توسط دختر وزیر آموزش و پرورش باعث شد تا ابعاد این پرونده توسط سخنگوی قوه قضاییه بیان شود. در این رابطه «دانش آشتیانی» وزیر آموزش و پرورش از صداو سیما خواسته تا فرصت پاسخگویی برابر سخنان قالیباف به او داده شود. (منبع: ایرنا)

 

*اعلام حمایت «انصار حزب‌الله» از «ابراهیم رییسی»

حمید استاد مسوول انصار حزب‌الله مشهد، از حمایت تشکل متبوعش از ابراهیم رئیسی در جریان انتخابات ریاست جمهوری خبر داد. حمید استاد، گفت: «انتخابات ریاست جمهوری دامنه تأثیرش شامل کل کشور می‌شود ولی انتخابات شورای شهر فقط شامل شهر می‌شود و لذا ما کشور را فدای شهر نمی‌کنیم.

حمید استاد در پاسخ به اینکه انصار حزب‌الله مشهد چقدر با جبهه پایداری در ارتباط است، اظهار کرد: «ما از بدو تشکیل از اعضای جبهه پایداری در استان بودیم اما در هر انتخاباتی که جلوتر آمدیم، این جبهه شاخه شاخه شد و افرادی به دلایل مختلف دیدگاه‌هایشان عوض شد و از این جبهه جدا شدند. من خودم عملا نمی‌دانم چه کسانی عضو جبهه پایداری هستند و چه کسانی نیستند.» (منبع: ایسنا)

news-package-22-21*قالیباف معاون اول احتمالی «ابراهیم رییسی»

سید محمد حسینی، عضو شورای مرکزی «جمنا» در گردهمایی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی گفت: «اصل بر این است که اگر این دولت استمرار پیدا کند آسیب جدی به کشور خواهد زد، ببینید چه شده که غربی‌ها نگران شده‌اند، برخی‌ها می‌پرسند آیا بهتر نیست قالیباف معاون اول رئیسی شود؟ احتمال این موضوع زیاد است و قالیباف یک مدیر توانمند است.»

در روزهای گذشته زمزمه‌هایی مبنی بر کناره‌گیری باقر قالیباف به نفع ابراهیم رییسی در انتخابات ریاست جمهوری قوت گرفته است. (منبع: انتخاب)

 

*ابراهیم رییسی: «روحانی و احمدی‌نژاد باهم مناظره کنند»

ابراهیم رئیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری پس از دومین مناظره در گفتگو با خبرنگاران پیشنهاد داد تا مناظره‌ای بین احمدی نژاد و روحانی برگزار شود. وی گفت: «تکلیف مردم را مشخص کنید. تا چه زمانی مردم باید در پاسخ به انتقادشان از وضع موجود به عملکرد دولت های قبلی ارجاع داده شوند.»

به گفته ابراهیم رئیسی مردم نه به گذشته برمی گردند و نه وضع موجود را تحمل می کنند. تغییر به نفع مردم مطالبه ملت است. گفتنی‌ست پس از پایان مناظره دوم میان نامزدها «حسن روحانی» به دلیل اظهارات ابراهیم رییسی درباره صندوق ذخیره فرهنگیان از وی به کمیسیون انتخابت شکایت کرد. (منبع: مهر)

news-package-22-22*تاکید دوباره «علی خامنه‌ای» بر بی‌اثر بودن «دولت» در رفع خطر جنگ

علی خامنه‌ای باردیگر با تاکید براینکه حضور مردم باعث از بین رفتن خطر جنگ در ایران شده است گفت: «من این را می‌گویم نیایند حرفی را که بنده به صراحت بیان کردم تحریف کنند و بگویند مراد فلانی این است که حضور مردم دولتی را سر کار می‌آورد، که آن دولت… نه آقا؛ دولت‌ها تأثیری ندارند.»

اشاره علی خامنه‌ای به سخنان اسحاق جهانگیری‌ست که گفته بود: «همان‌طور که رهبری فرمودند حضور مردم بود که در سال ۹۲ (با انتخاب روحانی) سایه تهدیدها را از کشور کوتاه کرد»

همچنین«مجید انصاری» معاون پارلمانی دولت یازدهم در مراسم روز کارگر گفت: «مردم با انتخاب دولت تدبیر و امید و تیمی که می‌تواند با دنیا صحبت کند، سایه جنگ را از سر کشور دور کرده‌اند»

فاطمه هاشمی رفسنجانی نیز پیش‌تر گفته بود: «مردم با رای خود به کسی که مدیر و مدبر بود توانستند سایه شوم جنگ را از سر کشور ایران با تمام بحران‌های منطقه‌ای دور کنند.»

 

*اعتراف «مهدی چمران» به فجایع مدیریتی «قالیباف»

مهدی چمران رییس شورای شهر تهران که ۱۲ سال است در این مسند مشغول به کار است بعد از مدت‌ها به انتقاد از رفتارهای مدیریتی «باقر قایباف» پرداخت.

چمران با اشاره به شهرفروشی گسترده در پایتخت و ساختمان‌سازی‌های بی‌رویه در این شهررشد بیماری‌های مختلف شهروندان به دلیل شرایط زیست محیطی را حاصل تدابیر غلط مدیریتی شهردار می‌داند.

«آخوندی» وزیر راه وشهرسازی نیز با ذکر این نکته که بعد از ۱۲ سال چنین انتقادی بسیار دیر به‌نظر می‌رسد از رشد شهرفروشی و قرارداد پل طبقاتی صدر به شدت انتقاد کرد. (منبع: انتخاب)

news-package-22-23*بی‌خبری شورای شهر تهران از لیست دارایی‌های «قالیباف»

مجتبی شاکری عضو شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که آیا شورای شهر تهران از لیست اموال شهردار تهران باخبر است و نظارتی در این زمینه داشته است، گفت: «در یکی از جلسات شورا نطقی درباره همین موضوع داشتم و در آن نطق گفتم، قانون ارائه فهرست اموال قبل و بعد از مسئولیت‌ را ما نیز در شورای برای تمام اعضای شورای شهر، شهرداران مناطق و شهردار تهران اعمال کنیم، اما متاسفانه این موضوع به عنوان یک نطق باقی ماند و اقبالی از آن نشد.»

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه آقایان حافظی و شجاع‌پوریان از این طرح استقبال کردند،گفت: «شورای شهر تهران اکنون به عنوان نهاد نظارتی تنها می‌تواند بر مبلغ قراردادها و پیمانکاری‌ها نظارت داشته باشد و نمی‌تواند نظارتی به لیست اموال شهردار و معاونانش داشته باشد.» (منبع: ایلنا)

 

*آب‌گرفتگی شدید در محل نمایشگاه کتاب تهران

باران بهاری در «شهرآفتاب» محل نمایشگاه کتاب تهران باعث شد تا بیشتر غرفه‌های این نمایشگاه دچار آب‌گرفتگی شدید شود. محل نمایشگاه کتاب تهران از سال گذشته به «شهرآفتاب» منتقل شده است. عدم کیفیت مهندسی و سازه‌های این نمایشگاه باعث شد تا با باران بهاری روز جمعه هم‌زمان با مناظره‌های انتخاباتی که از تلویزیون پخش می‌شد باعث شود تا نمایشگاه کتاب تعطیل شود.

احمد حکیمی‌پور عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه شهر‌آفتاب هنوز مجوزی برای برپایی نمایشگاه ندارد، اما با این حال در آن نمایشگاه برگزار می‌شود، گفت: «این پروژه یکی از شاهکارهای قالیباف است که با هزینه بالا و کیفیت پایین به اتمام رسید.» (منبع: ایلنا)

news-package-22-24*مهدی طائب: «میخواستیم وارد جنگ یمن بشویم اما برجام نگذاشت»

مهدی طائب فرمانده قرارگاه عمار ادعا کرد: «ما سه بار آماده بودیم تا موشک به یمن بفرستیم اما برجام مانع شد تا موشک‌های ایران به دست نیروهای درگیر جنگ در یمن برسد.»

طائب هم‌چنین با خطاب قرار دادن حسن روحانی گفت: «حسن روحانی شریک هر قطره خونی‌ست که در یمن ریخته می‌شود.» درگیری و جنگ در یمن میان نیروهای مخالف دولت و نیروهای عربستان باعث فاجعه انسانی و قحطی گسترده در این کشور شده است. به زعم بسیاری جنگ یمن به نوعی یک جنگ نیابتی بین ایران و عربستان سعودی‌ست. (منبع: شرق)

 

*مخالفت شدید‌الحن «علی خامنه‌ای» با «سند ۲۰۳۰» یونسکو

علی خامنه‌ای با انتقاد شدید از امضای سند ۲۰۳۰ یونسکو در زمینه آموزش و پرورش توسط دولت گفت: «این سند ۲۰۳۰ یونسکو و ازاین‌قبیل، چیزهایی نیست که جمهوری اسلامی بتواند زیر اینها شانه قرار بدهد و تسلیم شود.»

وی با اشاره به امضای این سند گفت: «اصل کار غلط است. اینکه ما برویم سندی را امضا کنیم و بعد هم بیایم بی‌سروصدا آن را اجرا کنیم؛ نخیر! مطلقاً مجاز نیست؛ ما اعلام کردیم.» خامنه‌ای هم‌چنین ابراز گلایه و شکایت خود را به شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز اعلام کرد. (منبع: راه‌دانا)

چندی پیش دولت ایران در کنار بیش از ۱۸۰ کشور دیگر سند آموزشی ۲۰۳۰ یونسکو را امضا کرد. سندی که در آن به برابری آموزش برای تمامی شهروندان تاکید شده است. گفتنی‌ست این سند ضمانت اجرایی در هیچ‌کدام از کشورهای امضاکننده را ندارد. قبل‌تر نیز برخی رسانه‌های اصول‌گرا نسبت به امضای این سند واکنش نشان داده بودند.

news-package-22-25*حسن عباسی: «موسوی و کروبی و خاتمی به زودی محاکمه و اعدام خواهند شد»

حسن عباسی فعال سیاسی اصول‌گرا که در جمع حامیان «ابراهیم رییسی» سخنرانی می‌کرد با اشاره به اینکه هدف نهایی جریان انقلابی در کشور پیگیری آرمان‌های اول انقلاب و تبدیل «کاخ سفید» به «حسینیه» است، گفت: «خاتمی، موسوی و کروبی در آینده نزدیک محاکمه و اعدام خواهند شد.»

وی هم‌چنین مدعی شد که تحریم‌های بین‌المللی در دوران احمدی‌نژاد حاصل فعالیت‌های «اصلاح‌طلبان» بود و آنها بیشتر از هرجریان دیگری خواهان تحریم شدن ایران بودند. (منبع: وب‌سایت حسن عباسی)

 

*برگزاری چندین تجمع اعتراضی در کشور

شماری ازکارکنان مجتمع پتروشیمی پردیس در اعتراض نسبت به آنچه نادیده انگاشتن اصول ایمنی و سوء مدیریت گفته شد، دست به تجمع اعتراضی زدند. به گفته کارگران در این حادثه  ۱۰ نفر از کارکنان آتش نشان و بهره بردار مصدوم شدند که ۶ نفر دارای مشکلات تنفسی شدند و ۴ نفر از آنان با گذشت ۵ روز از حادثه هنوز در بخش بیمارستان‌های شیراز بستری هستند.

هم‌چنین کارگران بازنشسته کارخانه رنگین نخ سمنان برای پنجمین باردر سال جاری در اعتراض به آنچه پرداخت نشدن مطالبات مزدی و سنوات پایان خدمت آنها عنوان شده است، مقابل ساختمان فرمانداری سمنان تجمع کردند.  گفتنی است حدود ۴۹ نفر از کارگران بازنشسته وشاغل کارخانه رنگین نخ سمنان که بعد از تعطیلی کارخانه بیکار وتعداد زیادی از آنان بازنشسته شده اند بابت وصول معوقات مزدی دوران اشتغال و نیز سنوات پایان خدمت وبازنشستگی خود معطل مانده اند.

حدود چهل کارگر میدان میوه و تره‌بار تهران نیز دراعتراض به وضعیت نامناسب غرفه‌ها دست از کارکشیدند. این کارگران می‌گویند در روزهای گذشته خدمات رفاهی از جمله وسایل خواب و تجهیزات تهیه چای از غرفه‌ها جمع آوری شده است؛ این در حالیست که در هرغرفه، حدود هشت کارگر به صورت شبانه روزی حضور دارند.

news-package-22-26*دفاع نماینده مجلس از طرح «حذف اعدام قاچاقچیان»

محمدعلی پورمختار عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در واکنش به اعلام آمار افزایش قاچاقچیان مبتدی از سوی پلیس مبارزه با موادمخدر، گفت: «قانون مبارزه با موادمخدر در خصوص قاچاق‌چیان خُرد و مبتدی نیازی به اصلاح ندارد کما اینکه در این حوزه کمبود یا خلا قانونی هم وجود ندارد، بنابراین افزایش آمار قاچاقچیان مبتدی ارتباطی با خلا قانونی یا اصلاح اخیر این قانون مبنی بر کاهش مجازات اعدام ندارد.»

وی با انتقاد از شیوه‌های بررسی عوامل و دلایل رشد اعتیاد در جامعه گفت: «اقدامات در حوزه پیشگیری، مقابله با قاچاق مواد مخدر و رسیدگی در مرجع قضایی ضروری است اما اقدامات در حوزه مسائل اجتماعی و دلایل گرایش به این آسیب از اهمیت بیشتری برخوردار است که متاسفانه در این حوزه هیچ کاری صورت نگرفته و تاکنون هم هیچ دستگاهی گرایش به موادمخدر، مصرف و قاچاق را بررسی نکرده است.» (منبع: خانه‌ملت)

 

*بازداشت ۵۵ مرد و زن در یک مهمانی شبانه در کرمان

دادخدا سالاری دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان گفت: «درپی رصد‌های انجام گرفته از سوی پلیس، مکان برپایی پارتی در یکی از منازل واقع در شهر کرمان مورد شناسایی قرار گرفت و با صدور حکم قضائی، پلیس ۵۵ زن و مرد حاضر در پارتی را که در حال مصرف مشروبات الکلی و رقص وپایکوبی به صورت مختلط بودند، دستگیر کرد.»

به گفته وی ۱۹ دستگاه خودروی لوکس و گرانقیمت و دو دستگاه موتورسیکلت سنگین و ۱۰ لیتر مشروبات الکلی و سایر وسایل جرم از متهمان کشف و توقیف شده است.

هم‌چنین عزت الله حمزه نژاد رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب گرگان از دستگیری ۶۰ دختر و پسر درمهمانی شبانه در توسکستان گرگان خبرداد. بنا برادعای این مقام قضایی، برای بازداشت شدگان، با اتهامات «مصرف مشروبات الکلی» و «رابطه نامشروع» به ترتیب در دادگاه های «عمومی و انقلاب» و «کیفری» این شهر پرونده تشکیل شده است.

news-package-22-27*بازداشت مامور پلیس به جرم قتل در مشهد

یکی از ماموران انتظامی در مشهد که با شلیک گلوله جوانی را به قتل رسانده بود  پس از بازسازی صحنه های شلیک اتهام قتل عمد ازسوی قاضی کاظم میرزایی به وی تفهیم شد. هر چند مامور مذکور مدعی شده بود مقتول با کمربند به او حمله کرده ولی یافته های مقدماتی مقام قضایی صحت این ادعا را با چالش روبه رو کرده است.

مامور انتظامی مذکور در ماجرای درگیری که در منطقه قلعه آبکوه مشهد رخ داد به سوی جوانی که به وی مشکوک شده بود شلیک کرد که وی بر اثر اصابت گلوله جان سپرد. (منبع: روزنامه خراسان)

*ریزگردهای خوزستان عامل ابتلای سالانه پنج هزار نفر به بیماری

کیامرث حاجی زاده مدیرکل مدیریت بحران خوزستان، بیماری سالانه پنج هزار، خسارت بیش از سه هزار میلیارد تومانی سالیانه در استان‌های درگیر و ۹۰۰ میلیارد تومانی در خوزستان، تعطیلی واحدهای صنعتی، افزایش روند مهاجرت نیروهای متخصص و خسارات به تأسیسات زیربنایی را ازجمله تبعات پدیده ریزگردها عنوان کرد.

به گفته وی در سال‌های اخیر خوزستان در زمره مناطق پرخطر کشور بوده است، از جمله سیل سال ۹۰ که منجر به کشته شدن ۱۳ نفر در شهرستان بهبهان شد و سیل سال۹۱ در ایذه و سیل فروردین ۹۵ که بر اساس برآوردهای اولیه در سیل سال گذشته در مجموع خسارتی معادل هزار و ۵۶ میلیارد تومان به استان وارد شد. (منبع: ایسنا)

news-package-22-28*ورود روزانه ۶۰ میلیون لیتر «پساب» خانگی و صنعتی به خایج فارس

احمد مرادی عضو مجمع نمایندگان استان هرمزگان درمجلس با بحرانی خواندن وضعیت آلودگی خلیج فارس، گفت: «حدود ۷۰۰ لیتر در ثانیه پساب‌های حاصل از فاضلاب‌های خانگی و صنعتی به خلیج فارس سرازیر می‌شود.»

به گفته وی، نسل آبزیان خلیج فارس به دلیل آلودگی زیست محیطی در معرض خطر انقراض قرار گرفته و آلودگی نفتی سلامت مردم بندرعباس را تهدید می کند. این مقام مسسول معتقد است که ورود فاضلاب نسل آبزیان خلیج فارس را در معرض تهدید قرار داده و معضلی جدی است به نحوی که اگر مدیریت نشود، آینده روشنی در انتظار این دریای استراتژیک نخواهد بود.

براساس آمار این نماینده مجلس در هر ثانیه ۲۰۰ الی ۳۰۰ لیت آب آشامیدنی صرف آبیاری فضای سبز می‌شود در حالی که مردم در این استان با مشکلات مربوط به آب آشامیدنی روبرو هستند. (منبع: خانه ملت)

 

*تنبیه شدید بدنی چهار دانش آموز در «اردبیل»

معلم یکی از هنرستان های ناحیه یک اردبیل دیروز چهار دانش آموز خود را با شلنگ آب تنبیه می کند که در پی آن دو تن از دانش آموزان آسیب دیده و به مراکز درمانی مراجعه می کنند.در پی این اتفاق که درست در هفته معلم حادث شده است، اولیای یکی از دانش آموزان از معلم فرزند خود شکایت کرده است.

مدیر کل آموزش و پرورش استان اردبیل ضمن تایید این خبر تصریح کرد: «متاسفانه این اتفاق رخ داده و معلم یکی از هنرستان ها دست به تنبیه بدنی دانش آموزان خود زده که این موضوع موجب تاثر ما شده است.» (منبع: مهر)