کلمات کلیدی «آیت‌الله قتل عالم» و «اعدام ۶۷» در وب‌سایت ابراهیم رییسی

کلمات کلیدی «آیت‌الله قتل عالم» و «اعدام ۶۷» در وب‌سایت ابراهیم رییسی

بررسی‌های کمپین حقوق بشر در ایران نشان می‌دهد که وب‌سایت سیدابراهیم رییسی با هدف جلب مخاطب از گروه‌هایی که منتقد عملکرد او در سال ۱۳۶۷ به عنوان یکی از اعضای گروه موسوم به «هیات مرگ» که دستور کشتار هزاران تن از زندانیان سیاسی را صادر کردند، از کلمات کلیدی «آیت‌الله قتل عالم» و «اعدام ۶۷» در وب‌سایت خود استفاده می‌کند.

موتورهای جستجو، جستجو‌های خود را بر اساس عباراتی که وب‌سایت‌ها در قسمت کلمات کلیدی مشخص می‌کنند بهینه می‌کنند تا دسترسی گسترده‌تری به مخاطبان پیدا کنند. به عنوان نمونه وب‌سایت سیدابراهیم رییسی با هدف جلب مخاطبانی که در جستجو‌های خود از کلمات کلیدی مانند«آیت‌الله قتل عالم» و «اعدام ۶۷» استفاده می‌کند، این عبارت‌ها را به سایت خود اضافه کرده است تا با تغییر در روند نتایج جستجو‌های کاربران آنها به جای هدایت به مطالب تاریخی و تحلیلی که منتقدین او منتشر کردند به مطالبی مانند «او مسئول مستقیم اعدام های ۶۷ بود !!!» که وب‌سایت خود او منتشر می‌کند هدایت کنند که او در این مطلب حقایق مرتبط با نقش او در این اعدام‌ها را منکر شده است.

نتیجه جستجوی پیام حمایت محمد خاتمی از حسن روحانی در موتورهای جستجوی ملی نتایج غیرمرتبط را نمایش می‌دهد

نتیجه جستجوی پیام حمایت محمد خاتمی از حسن روحانی در موتورهای جستجوی ملی نتایج غیرمرتبط را نمایش می‌دهد

این بررسی‌ها همچنین نشان می‌دهد که موتورهای جستجوی ملی مانند پارسی‌جو مطالب مرتبط با حمایت محمد خاتمی از حسن روحانی از جمله‌ ویدیویی که در این زمینه منتشر شده است را سانسور می‌کنند. در صورت جستجوی عبارت‌های مرتبط به ویدیو حمایت از محمد خاتمی از حسن روحانی در قسمت ویدیو پارسی‌جو کاربران با پیغام «نتیجه‌ای یافت نشد» روبه رو می‌شوند و همچنین اگر چنین عباراتی را در بخش اخبار جستجو کنند نتایجی کاملا غیر مرتبط با جستجو را دریافت خواهند کرد.

علاوه کمپین مطلع شده است که مقامات قضایی با دستور تلفنی خواستار حذف این ویدیو شده‌اند. یک منبع در ستاد‌های انتخاباتی کمپین حسن روحانی به کمپین گفت:‌ «پس از انتشار ویدیو محمد خاتمی در حمایت از حسن روحانی، از دادستانی تلفنی دریافت کردیم که ما را تهدید کردند در صورت عدم حذف این فیلم همه ما بازداشت خواهیم شد.»

پیام ویدیو حمایت خاتمی از روحانی از وب‌سایت آپارات حذف شد

پیام ویدیو حمایت خاتمی از روحانی از وب‌سایت آپارات حذف شد

وب‌سایت آپارات که نسخه ایرانی و جایگزین یوتیوب در شبکه ملی اطلاعات در ایران است نیز ویدیو محمد خاتمی را بدون هیچ توضیحی از خروجی خود حذف کرد. دو سال پیش در اسفند ۱۳۹۴ که محمد خاتمی در حمایت از فهرست اصلاح‌طلبان در مجلس شورای اسلامی ویدیو مشابهی منتشر کرد،‌ وب‌سایت آپارات این ویدیو را حذف کرد و اعلام کرد حذف این ویدیو بنا به درخواست کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه از وب‌سایت آپارات حذف شد.