«بسته خبری هفته» عنوان ستونی است که به صورت هفتگی می‌توانید روی وب‌سایت کمپین حقوق بشر در ایران دنبال کنید. این ستون به مجموعه‌ای از خبرهای هفته می‌پردازد که اگر چه ممکن است به صورت مجزا در قالب مقاله یا خبر نیامده باشد، اما در شبکه‌های اجتماعی مطرح و یا به دلیل ماهیت خبری آن قابل توجه و تامل است، توسط رسانه‌های دیگر به آن پرداخته شده یا کمتر در میان خبرهای دیگر دیده شده است. شما می توانید خبرهای کوتاه و همچنین لینک به خبر، بیانیه‌ و گزارش‌های کمپین را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

*صادق زیباکلام: «حصر تبدیل به یک لکه سیاه و آبروریزی برای نظام شده است»

صادق زیبا کلام حصر را لکه‌ای سیاه و آبروریزی برای نظام خواند و تاکید کرد تمام آنچه که ظرف چهل سال گذشته در خصوص نظام ولایت فقیه گفته شد یک طرف و این مسأله حصر هم یک طرف. او حصر را یک اقدام سیاسی خواند که نه قانونی، نه اخلاقی و نه انسانی است.

وی در بخشی از گفتگوی خود با اشاره به مساله حصر گفت: «قبل از اینکه افرادی به دنبال راه حل درباره حصر باشند، باید این سوال اصلی و اساسی پاسخ داده شود که آیا حل مسئله حصر برای نظام یا حاکمیت اساساً مطرح می باشد یا نمی باشد؟» وی هم‌چنین در پیشنهادی گفت که در صورت رفع حصر این خبر در هیج کجا منعکس نشود چراکه ازدحام مردم برای دیدا با سران جنبش سبز ممکن است زندگی را فلج کند. (منبع: انتخاب)

*بیش از ۱۸هزار کودک بی‌سرپرست در استان خوزستان

محمد رضا عباسی معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی خوزستان گفت: «در حال حاضر بیشتر از ۱۸ هزار کودک بی سرپرست و بدسرپرست از سن شیرخوارگاه تا ۱۸ ساله زیر پوشش این اداره کل هستند.»

به گفته وی ۳۲ هزار زن سرپرست خانوار با ۱۸ هزار فرزند که ۱۱ هزار نفر آنها دانش آموز هستند، زیر پوشش دفتر توانمندسازی زنان و خانواده بهزیستی قراردارند. همچنین یک هزار و ۶۰۰ دانشجو زیر پوشش بهزیستی هستند و شهریه دانشجویی تمام دانشجویان زیر پوشش این نهاد، ۱۰۰ درصد پرداخت می شود. (منبع: ایرنا)

*برگزاری ۱۶۰۰ تجمع اعتراضی و صنفی طی یک سال  در تهران

حسین ساجدی نیا رئیس سابق پلیس تهران بزرگ گفت: «سال گذشته ١۶٠٠ تجمع صنفی و اقتصادی داشتیم که هیچ آسیبی نداشت و مراسم هدایت و نظارت شد و پلیس مقبولیت داشت»

وی در توضیح خدمات خود به پلیس تهران نیز گفت: «زمانی که بنده در تهران منصوب شدم نظارت تخصصی تهران در رتبه ٣٠ بود اما چندین سال است که رتبه ناجا در تهران اول است، ضمن اینکه باید بگویم ٨۵ درصد فرماندهان تهران جوان هستند»

مراسم تودیع سردار حسین ساجدی نیا و معارفه سردار حسین رحیمی روسای پیشین و جدید پلیس پایتخت با حضور کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران، سردار حسین اشتری فرمانده ناجا، سیدحسین هاشمی استاندار تهران و فرماندهان و فرمانداران تهران برگزارشد.  

*اختصاص تیم گشت ویژه بانوان از سوی دادستانی قم

دادستان قم گفت: «نیروی گشت ویژه تیم بانوان دادستانی از اماکن عمومی مخصوص بانوان بازدید و در صورت مشاهده‌ی هرگونه اعمال منافی عفت با متخلفان برخورد قانونی صورت می گیرد.»

وی با اشاره به دلیل اصلی این اقدام ادعا کرد: «در راستای گسترش فرهنگ حجاب و عفاف در جامعه و با توجه به مذهبی بودن شهر مقدس قم و ایجاد آسایش و امنیت اخلاقی پایدار در استان این تیم گشت با مدیریت قضات خانم از اماکن مخصوص بانوان از جمله آتلیه‌ها، استخرها و سالن‌های ورزشی زنانه و آرایشگاه‌ها وغیره بازدید می کند.» (منبع: خبرنگاران جوان)

*وضعیت تاسف‌بار ساحل‌نشینان دریاچه ارومیه

روزنامه ایران در گزارشی به وضعیت بسیار تاسف‌برانگیز ساحل‌نشینان دریاچه ارومیه پرداخته است. در بخشی از این گزارش آمده است: «مهم‌ترین موضوعی که مردم اطراف دریاچه ارومیه را درگیر کرده موضوع معیشت است. کم‌آبی و سیاست‌های احیای دریاچه، معیشت خیلی‌ها را تحت تأثیر قرار داده. این درحالی است که ستاد احیای دریاچه ارومیه، نگاه مهندسی به احیا دارد؛ بدون توجه به وضعیت اقتصادی و اجتماعی مردم. یعنی همان نگاه مهندسی که دریاچه را خشکاند امروز به شکل دیگری می‌خواهد آن را احیا کند.»

به گفته زارا امجدیان، کارشناس اجتماعی و عضو انجمن «دامون» بسیاری از مسئولان محیط زیست نگاه اجتماعی ندارند و فکر نمی‌کنند برای حفاظت از محیط زیست باید همین انسان ها را آموزش بدهند. این نوع برخورد موجب شده یک دشمنی عمیق بین کشاورزان و محیط زیستی‌ها شکل بگیرد. ما تا می‌گوییم محیط زیست، مردم می‌گویند شما می‌خواهید زمین‌های ما را بگیرید؟ سازمان حفاظت محیط زیست باید نقش جامعه انسانی را ببیند و بداند آنهایی که اطراف دریاچه و تالاب‌ها زندگی کرده‌اند در این سال ها بیشترین آسیب را دیده‌اند.»

*بازگشت نیمی از زندانیان آزاد شده به زندان

روزبه کردونی مدیرکل دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت کار و رفاه اجتماعی از بازگشت ۴۶ درصد از زندانیان آزاد شده به زندان به دلیل تکرار وقوع جرم خبر داد. به گفته وی ضرورت رصد دائم مجرمان و محکومان یکی از مسائل مهمی است که باید به آن توجه داشت؛ یعنی کسانی که از زندان آزاد می‌شوند و امکان تکرار جرم برای آنها وجود دارد.

وی با اشاره حوادث تلخ تجاوز و قتل کودکان در ماه‌های اخیر گفت: «در حادثه بنیتا و آتنا افرادی مرتکب جرم شدند که سابقه‌دار بودند. حتی خفاش شب هم محکومی بود که آزاد شده بود. این باید به یک مطالبه جدی تبدیل شود. در اکثر کشورها حتی ایالت کسانی که مجرم جنسی هستند را تغییر می‌دهند و این افرد رجیستر می‌شوند» (منبع: ایلنا)

*دستگیری شهروندان اصفهان و کرمان در مهمانی‌های خصوصی

اطلاعات سپاه ناحیه امام صادق اصفهان، اعلام کرد که سربازان گمنام سپاه اصفهان با همکاری نیروی انتظامی استان با اخذ دستور مقام قضایی، طی عملیاتی اقدام به دستگیری ۶۴ نفر از دختران و پسران نیمه عریان در استخر پارتی‌ در اطراف شهر اصفهان کردند. به ادعای سپاه اصفهان دختران و پسران حاضر در این پارتی به‌صورت نیمه برهنه در مکانی مشخص حضور یافته و ضمن شرب خمر، اقدام به رقص و پای‌کوبی نموده بودند که با پیگیری و اشراف به موقع سربازان گمنام امام زمان دستگیر شدند.

هم‌چنین دادخدا سالاری دادستان مرکز استان کرمان از پلمب و انهدام سه مرکز برپایی پارتی های شبانه و دستگیری ۱۸ نفر از عوامل اصلی در حاشیه شهر کرمان در راستای اجرای طرح ویژه مبارزه با منکران خبر داد. به گفته وی دادستانی در قالب تیم ویژه ای طی چند روز اخیر با جمع آوری اطلاعات دقیق توسط نیروهای انتظامی و انجام عملیاتهای پلیسی سه خانه باغ که مرکز پارتی های شبانه بود شناسایی کشف و پلمپ و برپا کننده گان اصلی و صاحبان این اماکن تحت تعقیب و در مجموع ۱۸ نفر از عوامل این مجالس نیز بازداشت شده اند. به ادعای وی برپایی مجالس لهو ولعب و ارتکاب افعال حرام از قبیل اختلاط و ارتباطات نامشروع صرف مشروبات الکلی، قمار بازی در این مجالس تحت عنوان پارتی های شبانه بخشی از پروژه نفوذ دشمن است.

*مسدود شدن درب ورودی گورستان تاریخی مسیحیان در کرمانشاه

پس از انتشار خبر تخریب عمدی قبرستان مسیحیان کرمانشاه، حالا تصاویر و فیلم‎هایی دریافت شده که نشان می‎دهد شهرداری کرمانشاه اقدام به مسدود کردن درب ورودی این گورستان کرده است.بنا به گزارش‌های محلی، درب آهنی این گورستان که زنگ زده بود و میله‌هایی روی آن سوار شده بود که با زنجیر قفل می‎شد و همچنین محوطه داخلی گورستان از بالای آن پیدا بود، با درب فولادی بزرگی تعویض شده که دور تا دور آن با ملاتی از سیمان و گچ بسته‌اند و محوطه داخل گورستان هم دیگر قابل رویت نیست و ورود به گورستان به طور کل مسدود شده است.

با مسدودسازی مورد اشاره اکنون بازماندگان و خانواده‎ی اموات دفن شده در این گورستان که گاهی برای یادبود به این مزارها مراجعه می‌کردند، حالا دیگر نمی‎توانند از هیچ طریقی به داخل محوطه گورستان وارد شوند و هیچ سازمانی هم پاسخ‎گو نیست.

*وضعیت اسف‌بار تالاب «هورالعظیم» و تالاب «استیل» آستارا

امیرعفراوی رئیس اداره شیلات شهرستان هویزه در خصوص وضعیت آبگیری هورالعظیم گفت: «به دلیل گرمای شدید و کاهش دبی آب رودخانه نیسان در حال حاضر بر اثر شوری و ECبالا و کمبود اکسیژن محلول در آب مقدار قابل توجهی از آبزیان تلف شده‌اند.» به گفته وی از سازمان آب و برق خوزستان، مدیریت بحران و همچنین مدیریت امور آب انتظار می‌رود نسبت به افزایش دبی آب رودخانه کرخه و انشعابات آن جهت آبگیری تالاب و جبران تبخیر و جلوگیری از تلفات احتمالی آبزیان برنامه‌ریزی کند. تالاب هورالعظیم یکی از مهمترین منابع صید ماهی، نی بری، حصیر بافی، دامپروری و کشاورزی برای مردم شهرستان‌های دشت آزادگان و هویزه است.

هم‌چنین کاظم حافظ نیا امام جمعه بندر مرزی آستارا گفت: «وضعیت تالاب استیل عباس آباد آستارا بد و نامطلوب است و باید با حفظ چارچوب‌های زیست محیطی، آن را احیا کرد.» وی با تأکید بر اینکه می‌توان با حفظ چارچوب‌های زیست محیطی، حاشیه این تالاب را احیا کرد، گفت: «باید از طرح شهرداری آستارا در راستای پاکسازی و بهسازی حاشیه این تالاب حمایت کرد» امام جمعه آستارا با رد و جایز ندانستن کوچکترین تخریب در این تالاب، بر الزام ساماندهی وضعیت موجود تأکید کرد و هشدار داد: «متأسفانه عده‌ای با قصد و غرض شخصی به مسایل زیست محیطی نگاه می‌کنند»

*دستگیری چند مربی رقص توسط سپاه پاسداران

حمید دامغانی فرمانده سپاه شاهرود گفت: «اعضای یک شبکه آموزش رقص های غربی زومبا و شافل و تهیه فیلم و کلیپ های رقص و انتشار آن در شبکه های اجتماعی در شاهرود شناسایی و دستگیر شدند.»

وی درتشریح این اقدام گفت: «پس از رصد های انجام گرفته از سوی نیروهای اطلاعات سپاه شاهرود مکان اصلی اعضای این شبکه شناسایی و با صدور حکم قضایی از سوی دادستان شهرستان شاهرود در یک اقدام ضربتی اعضای این شبکه شامل ۴ پسر و دو دختر در یک جلسه مختلط و در حال تهیه فیلم دستگیر شدند و مستنداتی از فعالیت این افراد کشف و ضبط گردید»  (منبع: جام‌جم)

*قطع شش هزار درخت به دلیل اشتباه در طراحی ایستگاه قطار شهری شیراز  

محمد حق‌نگر نائب‌رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای‌شهر از قطع ۶ هزار درخت به دلیل جانمایی اشتباه در طراحی یک پروژه شهری در کلان‌شهر شیراز خبر داد. محمد حق‌نگر با اشاره به اینکه زمان طراحی ایستگاه پایانی خط دو قطار شهری شیراز ۶ هزار اصله درخت جا‌به‌جا و قطع شده، گفت: «این اتفاق  به‌دلیل بی‌توجهی مشاور پروژه رخ داده؛ درحالی‌که می‌شد با اصلاح هندسی و انتقال ایستگاه از شرق به غرب از این فاجعه بزرگ زیست‌محیطی جلوگیری کرد»

وی با تأکید براینکه جا‌به‌جایی بعضی درختان ممکن نیست،‌ گفت: «بخش اعظم درختان تنها پارک میان‌رود که به دلیل احداث ایستگاه مترو قطع شد، قابل جا‌به‌جایی نبود”.حق‌نگر در ادامه از قطع و جا‌به‌جایی بیش از سه‌هزار اصله درخت طی چهار سال برای اجرای پروژه‌های عمرانی خبر داد و خاطرنشان کرد: «رعایت الزامات زیست‌محیطی توسط مشاوران در تمامی پروژه‌ها ضروری است.» (منبع: ایلنا)

*صادق لاریجانی: « مشروعیت نظام به امضا و تأیید ولی فقیه است»

صادق آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه با اشاره به مراسم تنفیذ ریاست جمهوری گفت: «مشروعیت نظام به امضا و تأیید ولی فقیه است. امضای حکومت توسط فقیه تنها مقصور به نظام ولایت فقیه نیست بلکه حتی فقهایی که ولایت فقیه را به این شکل نپذیرفته اند تصریح می­کنند که حکومت به معنای حکومت بر امور مسلمانان در زمان غیبت نیازمند استجازه از مجتهد جامع الشرایط است و اینکه شخصی تولّی امور مسلمین را بدون اذن فقیه برعهده بگیرد خلاف اصل است.»

لاریجانی هم‌چنین خطاب به کسانی که مراسم تنفیذ را تشریفاتی می‌خوانند گفت: «این حرف برخلاف ظاهر قانون اساسی است واینکه شخصی تولّی امور مسلمین را بدون اذن فقیه برعهده بگیرد خلاف اصل است.» (منبع: مهر)

*خطر نابودی ماهی‌های تالاب «هامون»

تالاب بین‌المللی «هامون» در استان سیستان و بلوچستان مدت‌های بسیار زیادی‌ست که در روند خشکسالی به سر می‌برد و جان ماهیان این تالاب در خطر است.

باشگاه خبرنگاران جوان در ویدیویی که به تازگی منتشر کرده است چگونگی وضعیت بسیار دردناک این تالاب و نابودی ماهی‌های این تالاب را به تصویر کشیده است. صیادان این تالاب به ناچار بچه‌ ماهی‌ها را به صورت زنده صید می‌کنند و به استخرهای شیلات می‌رسانند تا بتوانند در آن‌جا پرورش داده شوند.

براساس آمارها بیش از نیمی از تالاب‌های کشور یا خشک شده‌اند و یا در روند خشکسالی جدی قرار دارند.

*جنجال بازی کردن فوتبالیست‌های ایرانی مقابل تیمی از اسراییل

در جریان مسابقات فوتبال باشگاهی در اروپا  مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی دو ملی‌پوش ایرانی تیم فوتبال پانینیوس یونان برابر تیمی از اسراییل به میدان رفتند که این موضوع جنجال بسیاری به پا کرد.

سیدکاظم دلخوش عضو فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی دراین رابطه گفت: «درباره این اتفاق هم وزارت ورزش و هم فدراسیون فوتبال باید بررسی‌های لازم را انجام داده و پیگیر جزئیات این اتفاق شوند و پس از آن برخورد لازم و قانونی انجام شود.»

علیپور رییس کمیته اخلاق نیز در اظهارنظری عجیب گفته بود که اگر این بازیکنان مقابل تیم اسراییلی بازی نمی‌کردند ۸۰۰ میلیون تومان به آنها پرداخت میشد. علی مطهری نایب رییس مجلس نیز بازی کردن شجاعی و حاج‌صفی را نکوهید.

پروانه سلحشوری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به این موضوع و در دفاع از بازیکنان تیم ملی گفت: « آن‌ها اصلا نماینده جمهوری اسلامی ایران نبودند و اختیارشان دست تیم مربوطه آن‌ها بوده است. تا جایی که توانسته‌اند در مسابقه رفت در مقابل تیم رژیم صهیونیستی قرار نگرفته‌اند»

در آخرین اظهار نظر نیز داورزنی معاون وزیر ورزش گفت که این بازیکنان از حضور در تیم ملی فوتبال محروم شده‌اند.

این درحالی‌ست که بسیاری از بازیکنان تیم‌ملی حمایت خود را از بازیکنان ایرانی اعلام کردند.

*نزدیک به ۷۰ هزار کودک بازمانده از تحصیل در استان بلوچستان

علیرضا نخعی مدیرکل آموزش و پرورش سیستان وبلوچستان گفت: «حدود ۷۰ هزار کودک بازمانده از تحصیل در استان وجود دارد که با برنامه‌ریزی انجام شده قرار است همه آنها در سال تحصیلی آینده جذب کلاس درس شوند.»

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۴۰ درصد کلاس‌های درس استان چندپایه هستند، گفت: «این میزان در استان سیستان و بلوچستان بیش از ۲ برابر میانگین کشوری است و این موضوع کار ما را در عرصه آموزش فرزندان مناطق محروم استان سخت‌تر می‌کند.»

به گفته وی حدود ۳۵ درصد کلاس‌های دوره متوسطه سطح استان آمار دانش‌آموز زیر حد نصاب دارند. (منبع: آموزش و پرورش سیستان بلوچستان)

*افزایش سالانه ۹۵ هزار بیمار مبتلا به سرطان

ناصر پارسا عضو انجمن سرطان ایران گفت: «سالانه حدود ۹۵ هزار بیمار جدید به شمار مبتلایان به این بیماری در ایران افزوده می‌شود.» وی با اشاره به ۱۰ عامل برای مبارزه با سرطان از طریق تقویت سیستم ایمنی بدن گفت: «اگر تنها هفت عامل از این ۱۰ عامل را رعایت کنیم ۴۰ درصد آمار مبتلایان به سرطان در کشور کاهش خواهد یافت که مهم‌ترین آنها عدم مصرف دخانیات است»

به گفته وی افزایش مصرف قلیان در میان جوانان و نوجوانان ایرانی خطر ابتلای آنها به سرطان را افزایش داده است. ناصر پارسا آلودگی هوا را نیز از علل مهم افزایش سرطان نامید. (منبع: ایسنا)

*بلاتکلیفی شش ساله قانون حمایت از کودکان در مجلس

روزنامه خراسان در گزارشی به مساله بلاتکلیف ماندن قانون حمایت از کودکان در مجلس پرداخته است. در بخشی از این گزارش و به نقل از محمدعلی پورمختار عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس آمده است: «بررسی این لایحه هم‌چنان به زمان احتیاج دارد، لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان دارای جزئیات و مواد زیادی است که باید همچنان منتظر بررسی آن در کمیسیون قضایی بمانیم.»

قوه قضاییه در ۲۲ اردیبهشت سال ۸۸ لایحه‌ای را با عنوان «حمایت از کودکان و نوجوانان» در قالب ۵۴ ماده تقدیم دولت کند. پس از ارسال لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان به دولت، مواد این لایحه به ۴۹ ماده کاهش یافت و در تاریخ دهم مرداد ۱۳۹۰ در کمیسیون لوایح دولت دهم به تصویب رسید و در بیست‌وهشتم آبان ماه همان سال، به مجلس ارسال شد. تعلل در بررسی این لایحه با توجه به حوادث اخیرمانند قتل تلخ آتنا اعتراض بسیاری را موجب شده است.

در آخرین حادثه دلخراش آزار کودکان، نوزادی ۶ماه پس از آزار و ازیت شدید پدر خود جانش را از دست داد.

*فرسودگی ۳۸ درصد مدارس سبزوار در خراسان رضوی

حسن محراب مدیر آموزش و پرورش سبزوار گفت:« ۳۸ درصد مدارس سبزوار فرسوده است که نیاز به مرمت و بهسازی دارد.» محرابی با اشاره به کمبود فضای آموزشی دانش آموزان گفت: «میانگین فضای آموزشی دوره ابتدایی در کشور ۴.۵ مترمربع است که این فضا در شهر سبزوار دو متر مربع و دانش آموز متوسطه اول نیز یک و نیم متر با کمبود فضای آموزشی روبرو هستند.»

بنا به آمار نزدیک به یک سوم مدارس ایران نیاز به بازسازی دارند و یا بسیار فرسوده‌اند. (منبع: ایسنا)

*انتقاد از حضور کودکان در «کودکستان زندان‌»

یحیی کمالی‌پور عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه ایجاد مهدهای کودک در زندان زنان سلامت جامعه را تهدید می‌کند، گفت: «با این اقدام کودکان در زندان خشونت را از همان ابتدا یاد می‌گیرند.»

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، گفت: «ایجاد مهدهای کودک در زندان زنان نمی تواند در جهت سالم سازی جامعه و آینده کودکان تاثیر بسزایی داشته باشد و باید اقدامات پیشگیرانه ای به کار گرفت تا زنان کمتر وارد محیط زندان شده و محیط آرامی را برای فرزندان خود در منزل فراهم کنند»

وی با اشاره به گسترش ازدواج‌های اجباری و اختلالات روحی دختران نیز گفت: «لایحه حمایت از حقوق‌کودکان فرصت مناسبی برای افزایش سن ازدواج دختران است. (منبع: خانه‌ملت)

*مرگ و مصدومیت کارگران به دلیل فقدان امکانات محیط کار

۱۲ کارگر جان خود را از دست دادند و ۱۷ کارگر هم دچار مصدومیت شدند. درشرکت فولاد آلیاژی یزد، یک کارگر این شرکت در حین تعمیر پاتیل‌های شرکت دچار حادثه شد و درگذشت. علت فوت «رامین زارع» کارگر متوفی این شرکت، اصابت گوشواره پاتیل به سر این کارگر اعلام شده است.

هم‌چنین کارگری ۴۸ ساله در یکی از شهرک های صنعتی شهرستان ساوه  درهنگام تعمیر یک دستگاه جرثقیل سقفی سوله کارگاه دچار برق گرفتگی شده و بر اثر شدت جراحات وارده در محل کار خود، جان سپرده است. هم‌چنین رعایت نکردن اصول ایمنی هنگام کار در چاه، مرگ کارگر افغانستانی را در خیابان کرمان  شهر تهران رقم زد.

گرمای سوزان خوزستان باعث مرگ دو کارگر شد. یک کارگر ۵۵ ساله کارخانه آلومینیوم‌سازی مسجدسلیمان، در هنگام کار کردن در اوج گرما به علت توقف عملکرد قلب و ریه جان خود را از دست داد. پیش از آن نیز یک کارگر ۳۱ ساله بر اثر گرمازدگی در محل کوره‌های آجرپزی در کوت عبدالله شهرستان کارون فوت کرد. یک پاکبان شهرداری منطقه ۲ بندرعباس نیز براثر گرمازدگی جان باخت.

براثر گودبرداری ساختمانی در گرمدره کرج سه نفر زیر آوار محبوس شدند تلاش‌ها برای نجات این سفر به نتیجه نرسید و هر سه فر به دلیل آوار شدن بیش از ۲۰ متر خاک جان خود را از دست دادند.  انفجار در معدن زغال‌سنگ دیزین، ۲ کشته و مصدوم بر جای گذاشت.

*آتش سوزی در جنگل‌های «میانکاله»

آتش سوزی گسترده ای که از روز سه شنبه دهم مرداد حوالی ساعت ۱۱ صبح بخشی از پناهگاه حیات وحش میانکاله را در بر گرفته و تا چهارشنبه شب نیز همچنان ادامه داشت با تلاش نیروهای یگان محیط زیست مازندران مهار شد. تعدادی زیادی از جانوران این منطقه از جمله قرقاول ها در آتش سوختند.

در جریان این آتش سوزی بسیار وسیع و کم سابقه حدود ۵۰۰ هکتار از بهترین زیستگاه های میانکاله بطور کامل از بین رفت. محدوده حریق در قلب پناهگاه حیات وحش میانکاله و شامل امن ترین و بکرترین زیستگاه های این منطقه بوده است.

این محدوده دارای پوشش گیاهی و درختچه ای از نوع تمشک، انار و سازیل بود که کاملا در آتش سوزی از بین رفته است. همچنین تعدادی زیادی از جانوران این منطقه از جمله قرقاول ها در آتش سوخته اند.

علت وقوع آتش سوزی هنوز مشخص نیست و احتمال عمدی بودن آن نیز وجود دارد. (منبع: دیده‌بان محیط زیست)

*احضار چهل کارگر «نیشکر هفت‌تپه»  توسط دادگستری شوش

بدنبال آزادی کارگران بازداشتی شرکت کشت وصنعت نیشکر هفت تپه، طی چند روز گذشته، چهل کارگر دیگر توسط شعبه اول دادیاری دادگستری شوش احضار شده اند.  این کارگران بایستی روز یکشنبه، ۱۵ مردادماه ۱۳۹۶، ساعت هشت صبح در دادگاه حضور یابند.

اتهام کارگران احضارشده، «تحریک کارگران به اعتصاب» اعلام شده است و تعدادی از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت تپه نیز در میان احضارشدگان هستند. هفتم مرداد ۱۳۹۶، پانزده تن از کارگران بازداشت شده شرکت کشت وصنعت نیشکر هفت تپه در زندان دزفول پس از محاکمه در دادگاه شوش توسط دادستان به طور موقت و با سپردن کفالت یا فیش حقوقی از زندان آزاد شدند.

*نماینده مجلس: «ولایت مطلق پدر و سن قانونی ازدواج باید تغییر کند»

طیبه سیاوشی عضو فراکسیون زنان مجلس در نشست بررسی موارد کودک‌آزاری با اشاره به مراحل بررسی لایحه حمایت از کودکان گفت: «به دلیل روند بوروکراتیک دولت و مجلس، رسیدگی به این لایحه بسیار کند پیش رفته است و پس از چند سال در سال ۹۵ در دستور کار کمیسیون قضایی قرار گرفت. ۹ ماده از این لایحه بررسی شد اما در لایحه نهم متوقف مانده است.»

وی با بیان اینکه موضوع ولایت مطلق پدر بر فرزندان باید در لایحه حمایت از کودکان مورد توجه قرار گیرد، گفت: «در این لایحه باید حداقل سن ازدواج هم بازتعریف شود.» (منبع: مهر)

*مرگ یک «کولبر» در پیرانشهر

یک کولبر در اطراف روستای پیره کانی پیرانشهر بر اثر شلیک نیروهای مسلح جان خود را از دست داد. نیروهای مسلح روز جمعه ١٣ مردادماه، در اطراف روستای پیره کانی پیرانشهر بە سوی تعدادی کولبر شلیک کردند کە بر اثر آن یک کولبر جان خود را از دست داد. گفتنی است که هفته گذشته کاسبکار ‎دیگری اهل روستای تاژان براثر تیراندازی مامورین جان باخت. پیرانشهر یکی از شهرهای کردنشین استان آذربایجان غربی در شمال غربی ایران است.

درهمین حال قاسم خورشیدی سخنگوی سازمان مبارزه با قاچاق گفت: «براساس آیین نامه ساماندهی کولبران، راه اندازی سامانه‌ای توسط وزارت صمت، و صدور کارت‌های الکترونیکی برای کولبران در دستور قرار گرفته است. به این ترتیب کولبران برای واردات کالا به جای عبور از معابر صعب العبور از طریق بازارچه‌های مرزی و رسمی کشور و تحت نظارت‌های قانونی که قانونگذار در حوزه‌های مختلف پیش بینی کرده نظیر حوزه بهداشت و درمان، استاندار، قرنطینه و ثبت واردات در گمرکات کشور اقدام به واردات کالا خواهند کرد.»  

*انتقاد از دعوت نشدن «مولوی عبدالحمید» به مراسم تحلیف ریاست جمهوری

عدم دعوت از «مولوی‌عبدالحمید» امام جمعه اهل سنت شهر زاهدان و یکی از حامیان حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری در مراسم تحلیف مورد اعتراض بسیاری قرار گرفت. مهدی کیایی مدیرکل فرهنگی و روابط عمومی مجلس شوراری اسلامی گفت: «مراسم تحلیف دوازدهمین دوره ریاست جمهوری با حضور حدود ۵٠٠ میهمان عالی رتبه خارجی از حدود ١٠٠ کشور جهان برگزار شد و به جهت کمبود جا امکان دعوت از برخی محترمین از سراسر کشور فراهم نشد.» دراین‌باره بیشتر اینجا را بخوانید.

در جریان مراسم تحلیف حسن روحانی تعدادی از نمایندگان مجلس مشغول به سلفی گرفتن با «موگرینی» نماینده اتحادیه اروپا شدند که واکنش منفی بسیار زیادی ایجاد کرد. گفتنی‌ست در مراسم تحلیف دیکتاتور زیمباوه «رابرت موگابه» نیز حضور داشت.  

*مرگ دلخراش سربازان در پادگان «کهریزک» به دست هم‌خدمتی

روابط عمومی ارتش جمهوری اسلامی ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد در پی حادثه تیراندازی روز یکشنبه در میدان تیر پادگان آموزشی کهریزک تهران متاسفانه جهار تن از سربازان کشته و هشت تن دیگر مجروح شدند. براساس این گزارش مجروحان حادثه سریعا به منظور مداوا به نزدیکترین مرکز درمانی اعزام شدند. علت این حادثه توسط تیم ویژه بازرسی در دست بررسی است، اما گفته می شود این اتفاق احتمالا به دلیل مشکلات روحی روانی سرباز ضارب و یا چرخش ناگهانی سلاح به وقوع پیوسته است.

درهمین‌حال سیدحسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از بررسی حادثه تیراندازی در پادگان کهریزک در کمیسیون امنیت خبرداد. (منبع: خبرآنلاین)

*الهه کولایی: «تحمیل حجاب شکست خورده است»

الهه کولایی، عضو شورای هماهنگی مجمع زنان اصلاح‌طلب با بیان این که قانونی کردن و نگاه اجبار و تحمیل به حجاب با نیازهای بشری و به ‌ویژه نیازهای زنان در جامعه‌ی ما انطباق و سازگاری نداشته است، گفت: «ارزیابی دقیق از عملکرد این حوزه به خوبی نشان می‌دهد که به شدت نیازمند بازنگری و نقد صریح و همه جانبه‌ی سیاست‌ها و برنامه‌هایی هستیم که در این زمینه اجرا شده است.»

الهه کولایی، به هزینه‌های گزافی که از محل منابع ملی در حوزه‌ی عفاف و حجاب صرف شده اشاره کرد و گفت: «این حجم عظیم منابع و تمرکز بر موضوع عفاف و حجاب و نتایج حاصل از آن که امروز در جامعه پیش روی ما قرار گرفته، نشان می‌دهد متأسفانه این سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌ها با واقعیات سازگاری نداشته و موفقیت آمیز نبوده است. نتیجه‌ی لغو حجاب اجباری نیز وضعیتی غیرطبیعی خواهد بود، چراکه تجربه‌های زیادی نشان داده هر نوع تحمیل و فشار بامنطق یا بی‌منطق پاسخ مناسب و قابل پیش بینی نداشته است.» (منبع: انصاف نیوز)

*محمد علی ابطحی: «نیمی از کابینه روحانی سابقه اطلاعاتی دارند»

محمدعلی ابطحی در یادداشتی به حمایت از معرفی وزیر جوانی در کابینه جدید حسن روحانی پرداخته و در خصوص سابقه اطلاعاتی وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات به سابقه اطلاعاتی نیمی از کابینه حسن روحانی اشاره می‌کند. او دراین یادداشت می‌نویسد: «در لیست وزرا، برای اولین بار یکی هست که متولد بعد انقلاب است. این تصمیم شجاعانه ای است. رکورد شکنی کم نظیری دراعتماد به جوانان است. چیزی که هم دکتر روحانی روی آن اصرار داشت وهم همه ما درخواست داشتیم. شنیده ام بعضی‌ها می گویند قدیم‌ها در وزارت اطلاعات بوده. اولا کم و بیش نصفی از این کابینه سابقه اطلاعاتی دارند. چرا تنها به این جوان که فقط کار فنی و مهندسی می کرده و شنود هم نمی کرده گیر می دهند.»

در جریان معرفی کابینه جدید حسن روحانی نام محمدجواد آذری جهرمی به عنوان جوان‌ترین وزیر پیشنهادی به چشم می‌خورد که سابقه فعالیت امنیتی داشته است.

*علم‌الهدی: «امام رضا با سکولاریسم و جدایی دین از سیاست مبارزه کرد»

سید احمد علم‌الهدی ظهر نماز جمعه مشهد با اشاره به مراسم تنفیذ ریاست جمهوری و منصوب شدن رییس جمهور از سوی رهبر ادعا کرد: «مشروعیت سیاسی بدون مشروعیت دینی کفر محسوب می‌شود. اقدام مهمی که امام رضا انجام داد این بود که مبانی سیاسی را به مبانی دینی پیوند زده و با سکولاریسم و جدایی دین از سیاست مبارزه کردند.با توجه به اینکه ما در دوران غیبت زندگی می‌کنیم در دوران غیبت ولی فقیه نایب امام معصوم است شرط پذیرش توحید ما این است سرنوشت سیاسی خود را به ولی فقیه سپرده و از ایشان پیروی کنیم.»

بنا به گفته وی برخی از جریانات سیاسی اقدامات غیراخلاقی را انجام می‌دهند و ادعا دارند که این موضوعات تناقضی با دینداری ندارد. امام رضا در دیدار خود با مردم نیشابور تأکید کردند که پذیرش ولایت و حاکم الهی از شروط اصلی به وارد شدن به دژ مستحکم توحید است. (منبع: تسنیم)

*انتقاد از به حداقل رسیدن جذابیت اصول‌گرایان

ناصر ایمانی، چهره اصولگرا در نقد عملکرد اصولگرایان در هفته نامه «مثلث» به ذکر مسایلی درباره وضعیت اصول‌گریان پرداخته است. در بخشی از این گفتگو آمده است: «الان اصولگرایان جذابیت‌شان به حداقل رسیده است و آسیب‌هایی هم که در هر انتخابات به آنها وارد می‌شود، جذابیتشان را کمتر می‌کند.در جریان اصولگرایی هم تغییر رویکرد استراتژیک و هم تغییر رویکرد تاکتیکی باید اتفاق بیفتد. البته تغییر رویکردهای تاکتیکی اصولگرایان در انتخابات ۹۴ و ۹۶ اتفاق افتاد اما فقدان تغییر رویکرد استراتژیک و نداشتن راهبرد مشخص در زمینه حضور در نهادهای قدرت نتوانست آن تغییر رویکردهای تاکتیکی را که اصولگرایان داشتند با موفقیت همراه کند.اصولگرایان جامعه را آن طور که می‌خواهند، می‌بینند نه آن ‌طور که هست. حال آن که باید جامعه را آن ‌طور که هست، ببینند.- البته اصولگرایان این طور نیستند که کاملا از جامعه پرت باشند و واقعیت‌ها را نبینند اما هنوز می‌خواهند تا حدودی آن طور که تمایل دارند، جامعه را نگاه کنند.

*برگزاری هشت تجمع اعتراضی صنفی و کارگری در کشور

تعدادی از اهالی «جدگال آباد» شهرستان چابهار به علت قطعی چند روزه آب شرب منازل شان مقابل اداره آب این شهرستان تجمع کردند. پیش از این احمد علی موهبتی فرماندار شهرستان ویژه چابهار گفته بود که متاسفانه در زمینه آب ۷۷ درصد مردم روستاهای شهرستان چابهار از نعمت آب بی بهره هستند و روز به روز بر مشکلات آنان افزوده می شود.

هم‌چنین جمعی از کارگران شرکت «کیسون» پیمانکار پروژه قطار شهری اهواز در ادامه اعتصاب ۹ روزه خود، باز هم با تجمع مقابل درب استانداری خوزستان، خواستار رسیدگی به مطالبات و پرداخت ۱۲ ماه حقوق معوقه خود شدند. به گفته یکی از کارگران وضعیت معیشتی آنها بحرانی است و روال رسیدگی به شکایات در اداره کار حدود سه ماه زمان می‌برد و دوندگی نیاز دارد. در حالی که در این وضعیت یک روز هم برای ما یک روز است.

کارکنان شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان در اعتراض به تعویق ۴ ماهه پرداخت حقوق خود تجمع کردند. شرکت آب و فاضلاب روستایی استان خوزستان از ماه‌های پایانی سال ۹۳ تا کنون همواره حقوق خود را با سه یا چهار ماه تاخیر دریافت کرده که دلیل آن عدم وجود اعتبارات کافی و عدم ارائه بودجه لازم از سوی مسؤولان دولت عنوان شده است.

جامعه پرستاری اهواز در اعتراض به طرح تربیت پرستار بیمارستانی تجمع کردند. در این تجمع که مقابل دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز برگزار شده، جمعی از پرستاران و دانشجویان پرستاری اهوازی شرکت کرده‌اند. تجمع‌کنندگان خواستار لغو طرح تربیت پرستار بیمارستانی هستند.

علی اصغر نیشابوری مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد با اشاره تحصن اعتراض‌آمیز رانندگان یکی از شرکت‌های بخش خصوصی اتوبوسرانی مقابل ساختمان شهرداری مشهد گفت: «صبح روز ۹۶/۰۵/۱۵، تعدادی از رانندگان شرکت خصوصی سامان سیر اتوبوسرانی مقابل ساختمان شهرداری مشهد تجمع اعتراض‌آمیزی را برگزار کردند» جمعی از کارگران صنایع ریخته‌گری آذرین اصفهان در اعتراض به آنچه بلاتکلیفی در وضعیت شغلی خود و کارخانه می‌خوانند، مقابل ساختمان دفتر مدیریت این شرکت تجمع کردند.

*دستگیری نویسنده مطلبی علیه پلیس در دامغان

فرمانده انتظامی شهرستان دامغان از دستگیری عامل نگارش و نشر مطالبی علیه پلیس در فضای مجازی خبر داد. سرهنگ سید علی اکبر میری گفت: «یک جوان ۳۴ ساله با نشر مطالب نا متعارف ، مامورین نیروی انتظامی را خطاب قرار داده و اقدام به نشر مطالبی خلاف واقع در یکی از سایت ها نموده بود که با اخذ مجوز قضایی پس از شناسایی در محل کارش دستگیر و با قرار مناسب روانه زندان شد»

هم‌چنین اسماعیل اسمعیل‌پور معاون اجتماعی فرمانده انتظامی استان آذربایجان‌شرقی گفت: «فردی که به هواداران تیم تراکتورسازی با نشر مطلبی دریک نشریه توهین کرده بود دستگیر و تحویل مقامات قضائی شد.» معاون اجتماعی فرمانده انتظامی استان آذربایجان‌شرقی در توضیح این ماجرا گفت: «برد و باخت و در کنار آن برخی حواشی جزء لاینفک فوتبال بوده و در تمام کشورها مرسوم است اما توهین در نشریات به ویژه توهین به اقوام به هرشکل آن مضموم بوده و توسط تمام انسان‌های آزاده موضوعی رد شده است و دسیسه دشمنان کشور با دیدگاه تفرقه افکنی محسوب می‌شود»

به گفته سپاه پاسداران وحید پورطهماسب، یکی از پیروان و فعالان عرفان حلقه در شمال ایران را بازداشت شده است. در هفته های اخیر تعداد زیادی از اعضای این گروه فکری توسط سپاه پاسداران در اقصی نقاط کشور بازداشت شده اند . بنا به ادعای سپاه آقای پورطهماسب برای فعالیت‌های این گروه عرفانی پول جمع می‌کرد.

*تلاش جهت متقاعد کردن علما و مراجع برای تعیین سن ازدواج

فاطمه ذوالقدرنایب رئیس فراکسیون زنان مجلس با اشاره به تلاش مجلس برای طرح اصلاح سن ازدواج دختران گفت: «برای پیگیری این طرح نیاز به نظر و تایید علما و مراجع بیشتری است.»

او با بیان اینکه حداقل سن ازدواج دختران طبق قانون ۱۳ سال است که این موضوع مشکل ایجاد کرده است، گفت: «متاسفانه ازدواج در سن ۹ سالگی هم در کشور وجود دارد و دلیل آن تبصره‌هایی است که در قانون وجود دارد. دخترانی داریم که به دلیل عدم مخالفت دادگاه و با اجازه پدر در سن ۹ سالگی نیز ازدواج می‌کنند. این تبصره ها موجب ازدواج این دختران با مردان ۴۰، ۵۰ یا حتی ۶۰ ساله می‌شود بدون اینکه کسی شاکی باشد و یا ممانعتی در این خصوص وجود داشته باشد.» (منبع: ایلنا)

*فرماندار چابهار: «زندگی مردم در چابهار با استانداردها هنوز فاصله دارد»

فرماندار چابهار با اشاره به اینکه در برخی قسمت‌های چابهار هنوز با استاندارد‌های کشوری فاصله داریم گفت: «ر سرانه فضاهای آموزشی وضعیت مناسب نیست اما همین الان بیشترین پروژه‌های خیرین مدرسه‌ساز و نیز منابع دولتی استان در چابهار درحال اجراست. در هیچ بخشی توقف نداریم.»

وی هم‌چنین درخصوص مشکلات افراد بی‌شناسنامه این منطقه نیز گفت: «این تابو که هر کس فاقد شناسنامه است ایرانی نیست در این دولت شکسته شد و این نگاه در میان مسوولان و نهادهای امنیتی هم جاری شد، که تحول بزرگی در تسریع روند اخذ شناسنامه است. طی ۴ سال گذشته در کل استان ٢٢ هزار فاقد شناسنامه تعیین تکلیف شده‌اند این روند ادامه دارد.» (منبع: اعتماد)

*فعالیت  ناموفق قرارگاه آسیب‌های اجتماعی

با گذشت یک سال از فعالیت قرارگاه آسیب‌های اجتماعی در پایتخت و درحالی که قرار بود این پایگاه، بازوی شورای اجتماعی کشور در کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی پایتخت باشد، معاون اجتماعی مرکز اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور فعالیت این پایگاه را، به خصوص در زمینه ساماندهی متکدیان در سطح شهر، ناموفق ارزیابی کرده است.

به نوشته روزنامه اعتماد طی دو دهه گذشته، شهرداری تهران در عمل به مصوبات و وظایف مرتبط با ساماندهی آسیب‌دیدگان اجتماعی چندان توفیقی نداشت و طرح‌های موقتی که طی این مدت اجرا شد، نتیجه بلندمدت منجر به اثر بخشی موثر در این حوزه ایجاد نکرد. بررسی اثربخشی مراکز ساماندهی کودکان کار و خیابان در دهه ٧٠ و مجتمع‌های بازتوانی و حرفه‌آموزی «بهاران» هم که از ماه‌های پایانی سال ٩۴ ایجاد شد تا پذیرای آن تعداد از بهبودیافتگان اعتیاد باشد که دوران ترک را در مراکز ماده ١۶ (اردوگاه‌های درمان اجباری) سپری کرده بودند، امروز به زعم برخی مسوولان متولی کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی به عنوان اقدامی غیرکارشناسی معرفی می‌شود.

*نزدیک به پنج میلیون معتاد تفننی در کشور

انوشیروان محسنی بندپی رئیس سازمان بهزیستی کشور با ابراز نگرانی از اینکه شیوع مصرف مواد در زنان در دهه زیر ۳۰ سال به شیوع مصرف مواد در مردان نزدیک‌تر شده‌است، گفت: «براساس آخرین آمار هم اکنون دو‌میلیون و ۸۰۰‌هزار نفر مواد مصرف می‌کنند. این درحالی است که افراد مصرف‌کننده درطول یک سال گذشته به اشکال تفننی و گرایشی چهار‌میلیون و هشتصد‌هزار نفر بوده‌اند.»

وی با بیان‌اینکه مصرف مواد صنعتی و روانگردان افزایش یافته است، گفت: «تاکنون آمار دقیقی نسبت به میزان آسیب‌های اجتماعی از سوی یک نهاد مسئول منتشر نشده است و به این شکل نمی‌توان میزان آسیب‌های اجتماعی را بررسی کرد.» (منبع: آرمان)  

*دویست و بیست کارگر کارخانه کاشی پاسارگاد سپاهان نگران از دست دادن شغل

امنیت شغلی ۲۲۰ کارگر کارخانه کاشی پاسارگاد درخطراست. قطع گاز این کارخانه، به لحاظ فنی زیان غیرقابل جبرانی به کوره‌های کارخانه کاشی پاسارگاد سپاهان وارد خواهد آمد که این به زیان امنیت شغلی ۲۲۰ نیروی کار باقی مانده در این واحد تولیدی خواهد بود.

ماموران اداره گاز شهرستان بروجن در هفته گذشته به دلیل انباشت بدهی‌ها، اشتراک گاز کارخانه کاشی پاسارگاد را قطع کردند. یکی از کارگران این کارخانه با اشاره به پیگیری کارگران کاشی پاسارگاد سپاهان برای وصل مجدد گاز کارخانه، تصریح کرد: روز پنجشنبه هفته گذشته جمعی از کارگران با مراجعه به اداره گاز شهرستان بروجن و سایر نهادهای دولتی شهرستان پیگیر مشکل به وجود آمده؛ شدند. (منبع: ایلنا)

*خشم اصول‌گریان از توجه به سران محصور جنبش سبز

با حضور مهدی کروبی در بیمارستان و بدحالی میرحسین موسوی مساله حصر بار دیگر به کانون توجهات بدل شده است. تاجایی که مهدی محمدی از اعضای شورای مرکزی جمنا در واکنش به دیدارهای مردم و فعالان سیاسی با خانواده کروبی در بیمارستان از «نظام» خواست تا یکبار دیگر مساله حصر را و مواضع دراین باره را بیان کند تا این بساط جمع شود.

وبسایت اصول‌گرای مشرق نیزدر گزارشی به واکنش‌ها در مورد حصر پرداخت و با حساسیت ویژه بر روی به کار بردن لفظ «عزیزان» نوشت: «محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت یازدهم به تازگی از ۲ فعال فتنه که در حصر قرار دارند با عنوان «عزیزان» یاد کرده است. عباس عبدی، تئوریسین اصلاح‌طلب نیز اخیراً طی مقاله‌ای بلند بالا مدعی شده است که علل محدثه و مبقیه حکم حصر شامل مرورزمان شده و ادامه حصر عملا وجه مجازات‌گونه ندارد! عبدالله نوری، از فعالان ستادی اصلاح‌طلب نیز اخیراً در یک جلسه، لفظ عزیز را برای فتنه‌گران به کار برده و گفته برای من روشن نیست از حصراین عزیزان چه نفعی عاید نظام می شود؟»  

*غلام‌حسین الهام: «تحلیف روحانی اعتبار قانونی ندارد»

غلامحسین الهام سخنگوی دولت احمدی‌نژاد مراسم تحلیف رئیس‌جمهور را به علت عدم حضور فقهای شورای نگهبان مخدوش دانست. او در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «مطابق اصل ١٢١ قانون اساسى، رئیس جمهور در مجلس شوراى اسلامى در جلسه‌اى که با حضور رییس قوه‌قضاییه و اعضاى شوراى‌نگهبان تشکیل مى‌شود، سوگند یاد مى‌کند. براى اعتبار شکلى این سوگند دو نکته باید مراعت شود: یکم؛ رسمیت مجلس یعنى حضور دو سوم نمایندگان و دوم؛ حضور رییس قوه قضاییه و اعضاى شوراى نگهبان. از فقهاى شورا فقط آیت‌الله جنتى حضور داشتند. از پنج فقیه دیگر، تصویرى دیده نشد. البته همه حقوقدانان حضورشان مشاهده شد. اگر امروز پنج عضو فقیه غایب بوده باشند، اعتبار و رسمیت جلسه تحلیف على‌القاعده مخدوش است و با رویه عملى، که نوع تفسیر عینى از قانون اساسى است، مخالف است.»  

*ادعای زورگیری پارکبان‌های تهران از مردم

اقبال شاکری، رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران در مورد فعالیت پارکبان‌ها گفت: «گاهی اوقات برخی پارکبان‌ها شهروندان را مجبور به دادن پول می‌کنند، که این اقدام آنها زورگیری محسوب می‌شود، در حالی که باید مطابق قانون از مردم پول بگیرند.»

وی با اشاره به قوانین مربوط در این زمینه گفت: «مگر می‌شود هر کسی دور یک فضای عمومی حصار کشیده و برای ورود به آن از مردم پول مطالبه کند، این اقدام غیرقانونی است. شاید برخی از این پارکبان‌‌ها تصور می‌کنند، کار قانونی انجام می‌دهند و در حال برقراری نظم و انضباط هستند، اما پول اصلی به جیب شرکت‌های غیرقانونی می‌رود که آنها را استخدام کرده‌اند.»  (منبع: ایلنا)

*رئیس کل سازمان نظام پزشکی: «اکثر دانشجویان پزشکی قصد مهاجرت دارند»

علیرضا زالی، رئیس سازمان نظامی پزشکی، گفت: «اکثر دانشجویان رشته پزشکی در ایران، قصد مهاجرت دارند.»به گفته وی امید به جامعه پزشکی بسیار کم است و یأس و ناامیدی در میان دانشجویان سال چهارم و پنجم پزشکی افزایش یافته چراکه هیچ تسهیلاتی برای ایجاد امنیت شغلی در این مورد وجود ندارد.علیرضا زالی در عین حال مشکلات جامعه پزشکی را «بسیار زیاد» دانست و خواستار اجازه دخالت نهادهای صنفی در این زمینه شد. مهاجرت دایمی نخبگان ایرانی به خارج از کشور که با عنوان فرار مغزها از آن یاد می‌شود در سال‌های گذشته همواره خبرساز بوده است. (منبع: خبرآنلاین)