ریحانه طباطبایی

ریحانه طباطبایی

ریحانه طباطبایی، روزنامه نگار و عضو حزب جبهه مشارکت ایران اسلامی به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس و دو سال محرومیت از عضویت در احزاب، گروه‌ها، دسته جات سیاسی و فعالیت در رسانه‌ها و مطبوعات و فضای مجازی محکوم شد. یک منبع نزدیک به این روزنامه نگار به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت: «این حکم آذرماه سال گذشته توسط قاضی صلواتی صادر شد و حالا پس از حدود یک سال توسط دادگاه تجدید نظر تایید و روز سه شنبه ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۴ به وکیل او اطلاع داده شده است.»

به گفته او استناد دادگاه برای اتهام «تبلیغ علیه نظام»؛ «مطالب منتشر شده در فیس بوک» این روزنامه نگار، «فعالیت در ستاد انتخاباتی جوانان اصلاح طلب»، «برگزاری اردوی شهرکرد» (اردویی که بعد از انتخابات به مناسبت پایان فعالیتهای انتخاباتی ستاد «جوانان اصلاح طلب» در شهرکرد برگزار شد) و «اختلاف افکنی بین اقوام» از طریق مصاحبه با بزرگان اهل سنت مثل مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان بوده است.

ریحانه طباطبایی، روزنامه نگار ۳۵ ساله ایرانی است. او  در بخش سیاسی روزنامه هایی مانند شرق، فرهیختگان و بهار به روزنامه‌نگاری اشتغال داشته است. او برای اولین بار در آذر ماه سال ۱۳۸۹ بازداشت شد و ۳۶ روز در انفرادی بند ۲- الف سپاه پاسداران بود پس از آن از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی مقیسه به اتهام “فعالیت برای دستیابی به انتخابات آزاد و انتشار اخبار جنبش سبز” به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. ریحانه طباطبایی در تاریخ ۳۱ خرداد ماه به دادسرای اوین احضار و اتهام تبلیغ علیه نظام به او تفهیم شد. این روزنامه نگار همان روز پس از سپردن وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی، برای اجرای حکم قبلی خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

منبع نزدیک به این روزنامه نگار به کمپین در مورد زندانی شدن ریحانه طباطبایی در سال ۱۳۹۳ گفت: «او سال ۱۳۹۳ به دادسرا احضار و اتهام تبلیغ علیه نظام توسط سپاه به او تفهیم شد و سپس‌‌ همان جا حکم سال ۸۹ که حدود ۵ ماه بود را اجرا کردند.» به گفته این منبع مطلع دادگاه طباطبایی برای پرونده جدیدش زمانی که هنوز در زندان بود، تشکیل و حکم او  آذرماه سال ۹۳ و پس از گذشت یک ماه از آزادی به او ابلاغ شد و حالا توسط دادگاه تجدیدنظر تایید شده است.