IMG_0886

معصومه ضیاء، یکی از اعضای گروه «عرفان حلقه» در ایران به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت او به اتهام “اخلال در نظم عمومی” به علت شرکت در تجمع اعتراضی نسبت به بازداشت محمد علی طاهری (بنیان گذار عرفان حلقه) به یک سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است. این حکم یک ماه پیش به وکیل او در دادگاه نشان داده شده اما هنوز حکم به وی ابلاغ نشده است.

معصومه ضیاء، متولد ۱۳۵۶، کارشناس زمین شناسی و مادر یک دختر ۱۵ ساله، از جمله کسانی بوده که روز ۱۶ مهرماه ۱۳۹۳ در مقابل دادگاه انقلاب در اعتراض به زندانی شدن محمد علی طاهری، بنیان گذار عرفان حلقه دستگیر شد.

به گفته خانم ضیاء، در روز ۱۶مهرماه ۱۳۹۳ در مقابل دادگاه انقلاب، ۵۸ زن و حدود ۲۰ مرد بازداشت و روانه بازداشتگاه اوین شدند. برخی از آنها در حال اجرای احکامشان در زندان هستند و برخی نیز برای اجرای احکام احضار شده اند.

خانم ضیاء در خصوص نحوه بازداشتش به کمپین گفت: «جمعی از شاگردان و همکاران استاد طاهری دو بار در مقابل زندان اوین در اعتراض به دستگیری ایشان تجمع کردند که من هم در میان این جمع بودم. این تجمعات مسالمت آمیز بود و هیچ مزاحمتی هم برای عبور و مرور شهروندان ایجاد نشد. یکی دو ساعت جمع می شدیم با پلاکاردهایی که در دست داشتیم. بعد از آن در تاریخ ۱۶ مهرماه ۹۳ یک تجمع در مقابل دادگاه انقلاب داشتیم ولی آن روز آنقدر جو امنیتی شدید بود که اصلا تجمعی صورت نگرفت. اطراف دادگاه پر از نیروهای انتظامی بود و سریع هر کسی را که مشکوک می شدند برای تجمع به آن محل رسیده دستگیر می کردند.»

معصومه ضیاء ادامه داد: «من هم آن روز دستگیر شدم. در آن روز حدود ۵۸ زن و تقریبا ۲۰ نفر مرد دستگیر شدند. ماموران ما را سوار ون های بزرگ کردند و به بازداشتگاه زندان اوین بردند. همان روز اکثرا آزاد شدند. در مورد خانم ها فقط من و دو نفر دیگر را به مدت پنج تا هشت روز نگه داشتند و بعد ما هم آزاد شدیم. نمی دانم چرا فقط ما سه نفر را نگه داشتند و برایمان پرونده درست کردند ولی ما هم مثل بقیه هیچ حرکت غیرقانونی نکرده بودیم.»

این عضو عرفان حلقه در خصوص دادگاهش گفت‌: «در بهمن ماه ۱۳۹۳ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی احمد زاده دادگاه داشتم. گفتند اتهامم اخلال در نظم عمومی است و حداکثر مجازات این اتهام هم برایم صادر شد. یکسال حبس و ۷۴ ضربه شلاق. بعد از آن وکیلم اعتراض کرد اما شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر عینا حکم را تایید کرد.»

معصومه ضیاء در پاسخ به این سوال که بر اساس چه استناداتی او به اتهام اخلال در نظم عمومی محکوم شده است به کمپین گفت:‌ «وکیلم اعتراض کرد که اتهام من باید در دادگاه عمومی رسیدگی شود و دادگاه انقلاب صلاحیت رسیدگی به آن را ندارد. اما قاضی اصلا توجهی به این اعتراض نکرد.»

خانم ضیاء ادامه داد: «هیچ سندی برای این اتهام وجود ندارد چون اصلا آن روز ماموران آنقدر تعدادشان زیاد بود که اجازه برگزاری تجمع را ندادند. دو تجمع قبلی هم مسالمت آمیز بود و مزاحمتی برای شهروندان پیش نیامد. من اصلا آدم سیاسی نیستم و هیچ وقت حرکت سیاسی نکردم اصلا نمی دانم چطور به این اتهام محکوم شدم.»

محمد علی طاهری، بنیان گذار عرفان حلقه از سال ۱۳۹۰ به اتهامات متعددی در زندان اوین به سر می برد. او در تابستان ۱۳۹۳ در حالیکه در زندان و در حال گذراندن حکمش بود مجددا به اتهام فساد فی الارض به اعدام محکوم شد. از آن پس تاکنون شاگردان و همکاران آقای طاهری بارها تجمعات اعتراض آمیزی نسبت به حکم اعدام ایشان داشته اند.

طی سالهای اخیر شاگردان و همکاران او به اتهام اخلال در امور پزشکی و تحصیل مال حرام و توهین به مقدسات به حبس محکوم شده اند. احکام برخی از آنها در حال اجراست و برخی هم برای اجرای حکم احضار شده اند، از جمله خانم زیبا حبیب پور، از مربیان عرفان حلقه، که از روز دهم تیرماه خود را برای اجرای حکم سه سال حبسش معرفی کرد.

محمد علی علیزاده طباطبایی، وکیل محمدعلی طاهری روز ۳۰ خرداد ماه ۱۳۹۴ در گفتگو با خبرگزاری تنسیم از حکم اعدام آقای طاهری به اتهام فساد فی الارض خبر داد با این حال خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه این حکم را تکذیب کرد.